Everest v režii Baltasara Kormákura rekapituluje jednu z nejtragičtějších expedic, při které majestátní masív poslal svým vyzyvatelům mrazivé varování. Píše se polovina devadesátých let a Himaláje se stávají oblíbenou turistickou destinací. Na osmitisícovky už nešplhají jen zkušení horolezci, ale táhnou se tam celá procesí dobrodruhů z celého světa. Horští vůdci Rob Hall (Jason Clarke) a Scott Fischer (Jake Gyllenhaal) přesto nic nepodceňují a do své expedice na nejvyšší bod naší Země berou jen lidi, kteří mají něco za sebou. Všichni jsou skvěle připravení a vybavení, splnění snů jejich klientů by nic nemělo stát v cestě. Stačí však drobná odchylka od plánu, náhlá změna počasí a klíčovou otázku „Podaří se nám horu zdolat?" vystřídá otázka mnohem zásadnější. „Dokážeme přežít?" (Cinemart)

Genero

Tyhle dobyvatele Čomolangmy jsem nikdy moc nechápal. Co je nutí se čtyři dny drápat ve sněhu a ledu do kopce, pět vteřin civět na panorámata a pak, teď už bez umrzlých končetin, zase funět dolů? Mě by k takovému riskantnímu podniku nikdo neukecal, ani kdyby na střechu světa vedly eskalátory a Hillary tam pořádal s těmi nejsmyslnějšími tibetskými šerpy swingers party. Je to únavné, studené a životu nebezpečné. Jak říkají internety, počet umrzlíků se aktuálně zastavil na pěkném čísle 249. Rozhodně nestojím o to, abych se stal jubilejním 250. a moje ostatky se staly turistickou atrakcí, když by se místu mého posledního odpočinku pietně říkalo převis Růžové boa, podle typické barvy mého horolezeckého vybavení. Nic mi ale nebrání se na ty šílence dívat alespoň ve filmu. Pan Korkorán supění na Everest nafilmoval pěkně a záživně, mráz vám bude zalézat pod nehty a při záběrech himalájských monumentů podvědomě sáhnete po kyslíkové masce. Problém je, že o většině postav se mnohem víc dozvíte z wikipedie a ve filmu vypadají jako parta namyšlených kokotů. Ty lidi mi prostě byli lautr u prdele. Když v závěru statečný Anatolij Bukrejev zkouší, jestli Scott Fisher pokrytý pěticentimetrovou ledovou krustou ještě dýchá, neuronil bych slzu, ani kdybych celou noc šňupal cibuli. Spíš mě napadlo, jaký asi přijde happyend, až nebohého lezce políbí, ten zázračně ožije a bude svatba. ()

Gwaihir

Poslední slovo má vždy hora. Když jsem před časem v jednom nejmenovaném časopise se žlutým rámečkem četl příběh největší tragédie z oblasti nejvyššího vrcholu světa, při níž v dubnu roku 2014 zahynulo celkem 16 nosičů, dokonale mě to zasáhlo. Takový film by byl ještě více strhující a neskonale dojemnější, než toto, řekněme klasické zaměření pozornosti na horolezce, jejichž nezdolná touha po překonání sebe sama byla zmařena. Osudy těch, kterým hora dává život i smrt jsou totiž v mnohém zajímavější a sledovat dění na svazích Mount Everest z pohledu Šerpů nebo příslušníků jiných národů zajišťujících zázemí pro výstupy na její vrchol by bylo jedinečnou ukázkou světa za oponou. Tohle vyprávění událostí z roku 1996, jakkoli je neúplné, oplývá nádhernými záběry a vykresluje nelítostné prostředí Himáláje působivě. Z pohledu emocí je však překvapivě poměrně chladné. 70 % ()

Borrtex

Docela dobře zvládnutá podoba ztvárnění něčeho, co už určitě každý z nás minimálně jednou viděl. Běžný příběh o partičce "turistů", kteří jdou odhodlaně pokořit velehoru ale něco jim skříží cestu. Bohužel vzhledem k tomu, že se museli autoři držet skutečnosti, byli lehce omezeni. Zápletka jako taková nebyla úplně nejlépe podchycená. Jake nedostal téměř žádnou možnost ukázat svůj znovuobrozený talent a zahrál si jen v páru scénkách. Ale kromě těchto nedostatků velmi slušně, filmařsky lehce nadprůměrně zpracované dobrodružné drama s (ne)čekaným závěrem, který se mi osobně hodně líbil. :-) 70% ()

mirekem

Výborný film u něhož však převládá nepochopení z motivace těch hazardérů se životem. Posraný, přebujelý ego chápu, ale tak to můžou dělat asi singles, jenže takhle? Jinak velmi přesně zahrány pokřivené charaktery těch "horolezců", zejména Brolinem a Gyllenhaalem. ()

GeusX

Všichni to musí vědět a počít s tím... (Možná) vylezete nahoru, něco se vám (možná) podělá, dojde kyslík, přijde bouře a začnete padat jako mouchy... Ale nééé, furt se tam nahoru serou davy, jako na nějakou turistickou atrakci... ()

ALIENka_

Starý dobrý časy devadesátek, kdy na Everest lezli jenom lidi, co měli zkušenost s horolezectvím a na každým metru nebyly hromady odpadků... Menší filozofická vsuvka a teď k věci. Tenhle film sice má svoje chyby, ale vždycky po nějakým čase se k němu vracím. Pamatuju si, že když jsem ho viděla poprvý, tak mě hrozně nadchnul. Myslím, že se shodneme na tom, že natočenej je nádherně. Záběry v nepálský přírodě, samotný scény na Everestu a ve sněžný bouři jsou dechberoucí. A hudba se zatraceně povedla, skvěle podkresluje atmosféru. Je trochu škoda, že se víc nezaměřili na jednu nebo dvě postavy a jejich příběhy, s tolika lidma všichni dostali jenom pár minut času. Vůbec by mi nevadilo, kdyby to ještě o hodinu protáhli. Ale díky bohu je aspoň většina postav hrozně sympatických (hlavně Yasuko, Anatoli - ten chlap je naprostej machr, Rob a Doug). Jedinej, kdo mě strašně sral, byl Beck, kterej mi přišel jako klasickej arogantní Američan, ale ke konci jsem mu stejně fandila. (Nemůžu se dočkat, až se Hollywood konečně zbaví klišé scén s manželkama zalitýma sluncem, který posílí hrdinu těsně před smrtí.) Na konci zmíním scénu s helikoptérou, která je prostě úžasná a klobouk dolů před pilotem, borec! Hodnocení: reklama proti lezení na Everest/10 ()

Silence

Bez diskuze výborné drama, ale k dokonalé synchronizaci mezi mnou a plátnem nedošlo. Že mi byly všechny ty nesympatické a hloupě se chovající postavy docela ukradené, za to film tak úplně nemůže, v některých okamžicích (nevím, zda to bylo komplikacemi při natáčení nebo už jsem prostě tak zdegenerovaný) jsem se ale - i přes jinak úžasnou technickou stránku filmu - nemohl zbavit pocitu, že herci sedí někde v obýváku a koukají do otevřeného mrazáku... Everest má tempo, napětí, je příjemně odtažitý a často nekompromisně mrazivý, ale příliš rychle vyšumí... 7.5/10 ()

Johny_fork

Baltasar Kormákur natočil film, ve kterém hlavní role nepatří postavám ani jejich vzájemným interakcím, ale nezměrné a neomezené moci přírody. Everest nemá hlavního hrdinu, ani viníka jednotlivých událostí, divák je zde pouhým pozorovatelem stejně bezbranným, jako jednotlivé postavy. Tento "dokumentární" přístup se mi hodně zamlouvá. ()

m.krudenc

Vynikající film podle skutečné události. Drsné a syrové drama o lidské touze překonat sám sebe a zvítězit i nad takovou výzvou jakou je bezpochyby velehora Everest. Nádherné vizuální a efektní snímky panorama Himálají až to bere dech. Na otázku proč vylézt na tuto velehoru kde se nedá dýchat nikdo z účastní nedokázal odpovědět. Nakonec velehora i máti příroda dala jasně najevo, kdo je pánem nad lidským životem. ()

corpsy

EVEREST určite nebude Everestom medzi horolezeckými snímkami. Prečo? EVEREST nieje monumentálny ani po obsahovej a dokonca ani po obrazovej stránke. Pár majestátnych pohľadov na samotnú horu a potom hop sa do štúdia. Postáv je tu toľko, že ani jedna z nich si ku vám nedokáže dobehnúť po sympatie, kvôli ich totálnej roztrúsenosti a minimálnej prítomnosti na plátne ( príklady za všetky - Keira Knightley, Jake Gyllenhaal, Robin Wright ). Možno sa zdá, že štúdio vsadilo na úchvatnú vizuálnu IMAX stránku, ale opak je pravdou. ()

Marsik

CineStar Černý Most (ČSFD projekce) - Já vám nevím. Příběh, osudy, postavy, herecké výkony...to vše bylo v pořádku. Ale přece jen jsem čekal více. Možná více akce i napětí, ale to je spíše můj osobní problém, kdy jsem si něco dopředu vysnil a měl bláhové požadavky. Přestože na Everest nemohu říct téměř nic špatného, tak prostě... 75% ()

salisbury

Nejvyšší hora světa dostala ocenění v podobě tohoto filmu popisující historickou událost ohledně masového dobývání Sagarmáthy. Tento typ filmu je mi bytostně blízký a vždy se nechám strhnout krásou horských masívů, které vražejí svůj nešpicoidní vrchol do mračných oblak. Dobrodružná touha po dobytí hory je někdy nad úkor lidských možností o čemž se můžeme přesvědčit i v díle Baltasara Kormákura. Horským štítům skvěle sekunduje herecký ansámbl ve složení Jason Clarke, Jake Gyllenhaal či Josh Brolin. Dramatickou vysokohorskou procházku si velmi rád s touto partou udělám znova a třebas mě to donutí desátého května pokořit Milešovku. ()

DEXTER099

Tak jsem navštívil projekci ČSFD a musím konstatovat,že nelituji.Od začátku filmu tak nějak tušíte co vás možná čeká,ale přesto jde o napínavý film z prostředí hor,kde parta lidí vidí na rozdíl ode mě v horolezectví smysl.Ať už z důvodu překonání sebe sama a nebo chtějí zdolat onen pověstný Everest kvůli tomu,aby unikli všednímu životu a odpoutali se alespoň na tom vrcholu a nebo jako doplnění všech zdolaných vrcholu co se hor týče.Co se týče zápletky ,tak ta je dobře vymyšlená respektive dobře natočena podle skutečného příběhu.Pokud máte rádi prostředí hor,které je tu opravdu krásně představeno a navíc vás láká plejáda známých hereckých jmen tak budete opravdu spokojeni.Za mě celkově 85% a pět hvězd. ()

Astaroth12

Poznáte to, chystáte nejakú dôležitú udalosť, mate do bodky všetko naplánované a ako to začína, všetko ide hladko až do momentu, príde mala odchýlka a všetko je ináč a váš plán sa zrúti ako domček s kariet a presne o tom je dnešný príbeh. Je to o odvahe, o odhodlanosti, o vytrvalosti, ale aj o ľudskej pýche a tvrdohlavosti. Sú tu krásne pohľady na nevyspytateľnú horu a jej ešte nevyspytateľnejšie počasie. Krásny, ale pritom smutný film, kde sa myslelo aj na emocionálnu hlbku, ktorá v jednom prípade je veľmi silná. Je to aj mrazivé, niektorých ohľadoch až strhujúce. Ja po tomto filme tiež zvažujem vyjsť, ale na Tribeč. ()

berny2468

Od tohoto filmu jsem skoro nic neočekával, takže výsledek ne dost překvapil, i když zdaleka není dokonalý. Vizuální stránka je úžasná. Ač jsem koukal jen v televizi, tak jsem měl pocit jako bych tam byl (a to máme poměrně malou televizi). Je skoda, že jsem nestihnul dojít na tento film do kina. Akorát mám problém s postavami, které jsou sice hvězdně obsazené, ale většina z nich dostala minimum prostoru, což je velká škoda (hlavně u Gyllenhaala a Knightley). Měl jsem problémy orientovat se kdo je kdo, což je vždy špatné. Je to dost povedený film, který sice mohl dopadnout se zručnějším režisérem dopadnout lépe, ale i tak doporučuji. 70%. ()

ConanVJ

Pěkný drama zvýrazněný krásnou, ale hodně krutou přírodou, která se s nikým nepáře a ukazuje jak je proti ní člověk nicotný. Krásně natočené s pěkným soundtrackem. Za mě 85% :) ()

hous.enka

Film Everest jasně ukazuje, že stačí jedno špatné rozhodnutí, aby se všechno pokazilo.Za mě je ale film Everest zejména o emocích: pochody přes žebřík, sněhová vánice, při které jsem skoro cítila mrazivé vločky na tváři, těhotná Keira Knightley, mezilidské vztahy, síla lidské vůle... Brácho, tohle prostě musíš vidět :-) ()

FFilipCZ

Velice slabé čtyři hvězdy, které dávám s přimhouřeným okem. Opět jsem si (i když vlastní vinou) pokazil celkový dojem z filmu tím, že jsem šel na 3D, které mi prostě z neznámého důvodu nesedí a špatně se mi sleduje. Hodně mě zaujaly zvučné změny scén a také výborné vykreslení okolní krajiny - člověk si řekne, co zajímavého může být na kusu bílého kopce, ale opak je pravdou. Rozhodně zajímavá jednohubka, která neurazí, ale na druhou stranu to není film, který bych na potkání doporučoval a pouštěl si ho někdy znovu. ()

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

10.12.2015

Tom Hardy versus Luke Evans: Souboj o Everest

Tom Hardy versus Luke Evans: Souboj o Everest

29.12.2013

Dalo by se říct, že Bard Lučištník z aktuálně kralující Šmakovy dračí pouště bude soupeřem Banea či nového Šíleného Maxe. Stane se tak v historickém dramatu The Summit, který podle románu Jeffreyho… (více)