Everest v režii Baltasara Kormákura rekapituluje jednu z nejtragičtějších expedic, při které majestátní masív poslal svým vyzyvatelům mrazivé varování. Píše se polovina devadesátých let a Himaláje se stávají oblíbenou turistickou destinací. Na osmitisícovky už nešplhají jen zkušení horolezci, ale táhnou se tam celá procesí dobrodruhů z celého světa. Horští vůdci Rob Hall (Jason Clarke) a Scott Fischer (Jake Gyllenhaal) přesto nic nepodceňují a do své expedice na nejvyšší bod naší Země berou jen lidi, kteří mají něco za sebou. Všichni jsou skvěle připravení a vybavení, splnění snů jejich klientů by nic nemělo stát v cestě. Stačí však drobná odchylka od plánu, náhlá změna počasí a klíčovou otázku „Podaří se nám horu zdolat?" vystřídá otázka mnohem zásadnější. „Dokážeme přežít?" (CinemArt)

Pekisan

Nie je to tradicny "based on true story" film o sile a nezdolnosti ludskeho ducha. Hoci aj k tomu pride. Hlavne husle tu totiz hra priroda. Aj preto je prva zoznamovacia hodinka napchata uchvatnymi zabermi, ktorym 3d technologie pridali obcas priam poeticku hlbku. Co v pripade Himalaii mozte kludne brat doslovne. Postavy su tam casto len do poctu, priam nasilu vtahovane do deja. To sa tyka specialne jedinej zenskej v time, Namby, ktora povie len ze vyliezla 6 zo 7 sumitov (asi 10x) a potom ked sa dostane na ten 7., tak sme na nu vsetci strasne pysni (asi 2 minuty). Medzi tym tam prakticky neexistuje. To vsak nic nezmensuje na sile laviny pocitov, ktore sa na vas zosypu, ked sa to tam "hore" vsetko posere. Ludia zacnu padat ako muchy, charakteri vyplavaju na povrch, zbabelci zalezu do stanu. Clovek dufa, veri, ale Everest je tazky super. Dalo by sa polemizovat nakolko sa dalo udalostiam zabranit, ale to nikoho domov nevrati. Doslova. ()

Kubeska

Baltasar Kormákur zbytečně neexhiboval a nabídl civilní dobrodružství limitované skutečnými událostmi se skvělou vizuální stránkou a kvalitním zvukem, který člověk docení jen v kině. Kvalitní obsazení hraje spíše fyzicky než duševně. Jason Clarke opět potvrdil, že mu dobrodružné role sedí, Josh Brolin je sympaťák a jak tu mnozí píší, tak Jake Gyllenhaal opravdu moc prostoru nedostal. Salvatore Totino dává vyniknout kráse Everestu a nekomplikuje to nějakými vytvarnými orgiemi. Zima z filmu se mi sice pociťově přenesla do těla, ale rychle odešla. ()

TheMraca

Byla mi z toho zima, velké pláno IMAXu má tu schopnost vtáhnout do děje ještě víc. V první části filmu jsem si říkal, že se na ten Everest musím taky podívat, když to dal i ten Bém. V druhé půlce mě to přešlo a bude mi stačit vidět Everest zdola. ()

Dimo

Horalové, ti kovaní, nejspíš po projekci znechuceně vstanou z křesla a na protest třikrát vyběhnou na nejbližší horu. My ostatní, ktěří si po vyslovení "mačky" představíme zprvu koťátka a až pak vostrý botky celkem z filmu ucvrnkáváme. Vizuál je dobrej i bez 3D a tolik mrtvejch jsem nečekal, protože jsem si strategicky nic nenačetl. Bonusem budiž fantastický sešuplet vrtulníkem, kterej bych na místě pasažéra raději vyměnil za umrznutí ve vichřici. Nu což, já mám jasno, na Everest nelezu ani zadarmo, můj rekord 3657 výškových metrů mi stačí. ()

Narayan

Knižní předlohu jsem četl dvakrát, a musím říct, že jsem se celkem obával, že z toho bude takový dražší Vertical Limit. Chyba lávky! (kovové a nad propastí..) Nečekejte žádnou hollywoodskou dojičku na emoce, tohle je reálností zpracování skoro na pomezí hraného dokumentu. Nemůžu se ubránit dojmu, že průměrný divák, neznalý pozadí příběhu, a jistých základních zákonitostí vysokohorského lezení, bude v očekávání "akčního nářezu z kurva vysokých hor" dost zklamaný. Žádné epické scény, kde skáčou lidi ze skály na skálu s double cepínama v ruce, žádné odpalování skály dynamitem, záchranné akce, kdy si hrdina hodí do každé ruky po jednom umrzajícím chudákovi, přidá batoh, stan, propanbutanovou láhev, a hurá na vrchol. Ne, v 8000 metrech na tyhle věci prostě není chuť! Člověk se vleče jak tejden, a veškeré úsilí soustředí do toho, aby udělal další krok, a znova se nadechnul tý řídký břečky, který se zde řiká vzduch jen tak ze zvyku. Jsem nadšený, že to bylo natočeno takhle s citem a důrazem na realitu. Ať se jdou konzumní, po akčních blockbusterech lačnící diváci zahrabat někam do laviny. Možná ty emoce šlo přeci jen poždímat maličko víc, přišlo mi, že obzvlášť ke konci si to říkalo o dojemnější finiš, ale to je tím, že jsem zvyklý, že podobné katastrofické filmy ty emoce ždímou úplně jiným stylem. Prostě pokud máte zájem tuhle tragédii opravdu prožít tak jak se udála, a ne jak si ji nějaký vyhulený hollywoodský scénárista dobarvil, jděte na Everest, nebudete litovat. ()

FeiNike

Išiel som na Everest a dosiahol som presne to čo som chcel: plnohodnotný kino zážitok hodný [nie najlacnejšieho] vstupného. Počiatočný zmätok v spleti postáv kto je kto veľmi rýchlo zatienili kamerové nálety na grandiózne himalájske scenérie, zdatné budovanie atmosféry, tep zvyšujúca akcia [neznalosť skutočných udalostí je tu rozhodne prospešná] a ku koncu sa dostavil aj nečakaný emocionálny masaker. Otázky typu prečo a čo by sa stalo keby odrazu zmetie ako lavína mrazivo ultimátny argument vyslovený jednou z postáv filmu: The last word will always belong to the mountain.. ()

darkreider

Punc skutočnej udalosti ma nedonúti pridať hviezdu z empatie. Dovolím si kriticky tvrdiť, že film je zrežírovaný dostatočne zle na to, aby som prvých 90 minút len ťažko sledoval, ktorý horolezec sa na ktorej časti zasneženej hory snaží povedať niečo informatívne ktorému horolezcovi na pravdepodobne inej strane hory, niekedy snáď aj na hore úplne odlišnej. Šťastie je, že hlavný hrdina má červenú bundu, tak je ho možno s veľkou istotou identifikovať v dave modrých overalov. Posledná polhodina udrie tvrdo a dramaticky, lenže po tak dlhej nezáživnej nude mám lepší vzťah s kreslom v kine než s ktorýmkoľvek členom výpravy. A to sa mi nesedelo ani trochu pohodlne. ()

JBMAVERICK

Poslední dobou už jsem si z různých médií začínal myslet, že vylézt na Mount Everest je pro bohatýho turistu jako vylézt po zelenej na Pravčickou bránu Tenhle film mě z omylu rychle vyvedl. První půli nádherných scenérií vystřídalo silné survival drama, které doslova mrazilo i v kině. Navíc na konci zrovna žádnej heppík. Obyčejný divák jako já, nepolíbený horolezectvím, si tady pořádně uvědomí, jaká je Vertical Limit kravina a že sprintovat v osmi tisících s batohem a bombou na zádech asi fakt nejde. Jakym peklem si museli ti horolezci projít a jakou neskutečnou fyzičku musí mít horští vůdci a jejich šerpové mi pořádně došlo až na konci, když běželi fotografie skutečných obětí osudného výstupu. A hláška pilota vrtulníku: "Teď to otočim a pak budeme padat, dokud nechytneme hustější vzduch" je jen jeden z bonusů skvělýho filmu. ()

katsigg14

film podle skutečné události zahraje na city, dojmou vás i záběry na Himaláje, bohužel od začátku tušíte/víte, že všichni se domů nedostanou a tak jen čekáte, kdo přežije a kdy se sen o dobytí nejvyšší hory rozpadne. chybí možná trochu detailů z události, jsou tam jen povrchní náznaky, zbytečně málo rozpracované a proto pro mě nudné. ()

Ondr@932

Luxusní podívaná ! Z toho filmu šla v kině i zima, fakt dobré mrazivé drama. Akorát konec filmu by podle mě až moc přehnaně zabraný na zemřelé lidi. Ale některé scény především v první polovině filmu byly fakt exelentní, třeba na to žebříku. A navíc skvělé známé herecké obsazení. Určitě se podívám znova a pak třeba ještě upravím hodnocení ... Viděno v kině ve 3D. 80% ()

Torpid

Zážitek přinese pouze ve 3D /Imax/ nasnímaná bouře a přelez propasti. Tři hvězdní herci nedostanou vůbec prostor a obsahově je to pokrytecký a morbidní záznam jednoho výletu, jedné cestovky specializované na extrémy. Tenhle byznys na Everestu, kdy se klientům staví žebříky, natahují lana a vynášejí kyslíkové bomby až na vrchol, podle mého nemá s horolezectvím nic společného. Film sympaticky zmiňuje cenu 65 000 dolarů na hlavu, to za 40 dní s deseti klientama dělá celkem dost. Hlavně je tam nahoru vytáhnout, protože dva roky po sobě nemít nikoho na vršku - to by firmu ohrozilo. Film se neubránil otravným telefonickým rozhovorům mezi omrzlíky a jejich manželkami a vrcholem je postava obyčejného pošťáka, který dostal slevu a který tam leze hlavně proto, aby dětem v USA ukázal, že i malej člověk si může plnit velký sny. Pokud prostě na to nepůjdete do kina, výše zmiňované sračky překryjí technickou kvalitu. ()

Alpachino

Musím říct, že vůbec nesouhlasím s komentáři "velkých ryb csfd". Možná Everest nemá to nejlepší herecké obsazení, nebo skvělé dialogy, ale mě si snímek získal vytvořením obrovských sympatií pro všechny postavy, bez vyjímky. Nejdříve jsem si myslel, že to bude klasický film, kde všechno dobře dopadne a uvidim nereálné chytání za ruku, když někdo padá z útesu. Takže mě Everest více než příjemně překvapil, snímek skvěle nastínil jak drsné to tam vlastně, protože jsem neměl sebemenší ponětí. Skvělá prezentace toho, že člověk tolik zapálený do takové věci je schopen nasadit vlastní život pro dosažení cíle. Nejlepší scéna rozhodně patří zabodnutí japonské vlaječky na vrcholek. Ke konci byl snímek chvílema i dechberoucí. Hodnotím pět hvězd za vyjímečnost a celkový feeling filmu. 90% ()

KafuR

Ono s filmy podle jakž takž skutečných událostí je ta výhoda, že se člověk nutně nemusí dočkat povinně hřejivého konce. Tento film má navíc do hřejivých emocí daleko. Krásné exteriéry a výborná kamera tvoří kulisu ani ne tak výjimečnému, ale spíše zdánlivě rutinnímu příběhu, který v peklo obrátí zima a nadmořská výška. Postav je tu příliš mnoho na to, aby tu některá z nich dostala dostatek prostoru, to hora tu hraje hlavní roli a ta má nakonec i poslední slovo. Film, který dokáže strhnout ne jednotlivými střípky, ale mozaikou, která vyústila v konec jedné éry himalájského horolezení. ()

Rockerman

Když si uvědomím, že Lysá hora, která má 1323 metrů nad mořem a pod jejímž vrcholem je několik památníčků a křížů na památku zahynuvších při zdolávání nejvyšší hory Beskyd, tak je pro mne neuvěřitelné, že při zdolávání Everestu přežije taková spousta lidí! Je naivní očekávat, že tu bude nějaký nosný děj. Je to "jen" prostý boj o holý život v nehostinném prostředí Himalájí. Skutečný film samozřejmě začíná až ve druhé části, ale pak je to opravdu síla! Víc se z toho asi nedalo dostat! Stačilo! ()

Kingjiri

Čekal jsem mnohem víc. První polovina stopáže je v podstatě hodně dlouhej úvod v podobě seznamovačky s postavama a nuda umocněná nezáživnejma dialogama (problém celýho snímku). Když se v druhý polovině konečně zahájí sestup, dočká se divák jenom pár napínavejších scén. Boj o život u mnoha postav skončí dřív, než pořádně začne a u těch, který maj větší výdrž se bojuje hlavně rozhovorama po vysílačkách a polehávánim ve sněhu. Jasně, asi to takhle ve skutečnosti vypadá, ale určitě nejde o vděčnej námět do filmu. Na plátně je v tomhle případě lepší trochu přehánět, tzn. dát hlavním postavám víc sil a konfrontovat je s více náročnějšíma situacema. Mimochodem, postav je tolik, že nejde žádnou z nich sledovat delší dobu a vytvořit si k ní nějakej vztah. Pak je i dobrej casting, filmařina a nálepka "dle skutečné události" prostě málo, tři hodně slabý hvězdy. ()

Stefan_M

Film je natoceny z malej casti (skoda) na zaklade skutocnych udalosti a z velkej casti (skoda) na zaklade dramaticnosti. Tie dve * su snad iba za vizualnu stranku. Zvysok nemal ani hlavu ani patu. ()

Torgal

Príjemne realisticky podaný príbeh, úplne prostý klasického hollywoodskeho preháňania. To je jeho hlavná devíza, ale aj hlavný problém. Deje sa toho proste primálo vzrušujúceho na to, aby ma film naplno pohltil. Tým ale rozhodne nehovorím, že by som sa nudil - postavy sú výborne obsadené, aj na malom priestore sú veľmi dobre vykreslené a osud výpravy mi ani na sekundu nezačal byť ľahostajný. Akurát sa väčšinu filmu len šliape hore a dolu kopcom. Ak by témou filmu bolo dobíjanie najvyššej hory sveta a nie turistický výlet po vyšľapaných chodníkoch, určite by ma zaujal viac. Technicky mu totiž nič nechýba. 7/10 ()

Stíba

No jo, chlapi to tak maj a vrchol hory je zkrátka přitahuje asi jako tělo ženy kdy pak naprosto ztrácej zdravej rozum a ženou se jen za tou vidinou vrcholu. Líbí se mi jak přípravná část s aklimatizačními výstupy a celou přípravou okolo tak následný výstup se skvělým zachycením prostředí a atmosféry hory. Sem rád, že se Kormákur obešel bez patosu a zajímavé bylo jak jednolitvá úmrtí většinou přešel jako by nic, až jsem si občas říkal, že by místy zasloužily trochu víc prostoru. ()

Whitebeard

Ano, proč ne? Ze začátku filmu mi hned přišlo, že hodně pokulhávají dialogy postav. Takový to divný tlachání, jak kdyby nevěděli co říct, znáte to. Nicméně časem přijde zlepšení. Tlachání střídají neskutečný scenérie hory. Některý záběry Everest opravdu vykreslujou jako něco monumentálního a obrovskýho. A taky něco, co umí být zatraceně silnýho a nebezpečnýho. A film to ukazuje. Odvyprávěno zajímavě a určitě jsem nekoukal naposledy. Paráda. 4* ()

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

10.12.2015

Tom Hardy versus Luke Evans: Souboj o Everest

Tom Hardy versus Luke Evans: Souboj o Everest

29.12.2013

Dalo by se říct, že Bard Lučištník z aktuálně kralující Šmakovy dračí pouště bude soupeřem Banea či nového Šíleného Maxe. Stane se tak v historickém dramatu The Summit, který podle románu Jeffreyho… (více)