Everest v režii Baltasara Kormákura rekapituluje jednu z nejtragičtějších expedic, při které majestátní masív poslal svým vyzyvatelům mrazivé varování. Píše se polovina devadesátých let a Himaláje se stávají oblíbenou turistickou destinací. Na osmitisícovky už nešplhají jen zkušení horolezci, ale táhnou se tam celá procesí dobrodruhů z celého světa. Horští vůdci Rob Hall (Jason Clarke) a Scott Fischer (Jake Gyllenhaal) přesto nic nepodceňují a do své expedice na nejvyšší bod naší Země berou jen lidi, kteří mají něco za sebou. Všichni jsou skvěle připravení a vybavení, splnění snů jejich klientů by nic nemělo stát v cestě. Stačí však drobná odchylka od plánu, náhlá změna počasí a klíčovou otázku „Podaří se nám horu zdolat?" vystřídá otázka mnohem zásadnější. „Dokážeme přežít?" (Cinemart)

DH3Factor

Mám rád filmy o soubojích člověka s přírodou! Everest mi tak udělal radost především námětem. Islandský troll Kormákur k vybrané látce přistupuje celkem svědomitě a do karet mu hraje především komediantský výběr z hroznů (za mě nejlepší bohém Gyllenhaal a mamina Watson) a úchvatné záběry na nejvyšší z hor. Za necelé ty dvě hoďky líně plynoucího děje se tak dozvíte něco o horách samotných, něco o útrapách lezení a něco o lidských osudech. Komu tohle ke spokojenosti stačí, bude rozkošně zmámen. Kdo však čeká fantastické výkony akčních hrdinů, břitké dialogy vcházející do dějin nebo záchranné operace jako z Pobřežní hlídky bude trpce zklamán. Vraťme se proto zpět na začátek. V Everestu jde především o několik kol v ringu se zamrzlou královnou hor. A vítěz je bohužel předem jasný. ()

movieband

"Řekněme si to jednoduše. Lidé nejsou stavění pro běžné fungování v letové hladině dopravního letadla." Napoprvé mě film nijak zvlášť nezaujal. Konceptem jednoduše předvídatelný a nic moc nového nepřinesl. Ovšem to byl první pokus. Napodruhé jsem si víc užíval některé části filmu a víc mě pohltily záběry italských Dolomitů, Nepálu a samotného vrcholku filmového Everestu (byť tam bylo CGI znát). Napodruhé mi film utkvěl víc v paměti a já sám jsem si začal víc všímat některých dialogů, postojů a myšlenek, které mě zaujaly. Častěj jsem si promítal v hlavě určité části filmu a uvědomil sem si, že ve mě Everest zakořenil. O to víc se mi prožitek z filmu umocnil, když jsem se vracel z hor, kde jsem sám tak nějak pocítil, že člověk je jedno velké nic proti přírodě. Hory, když si řeknou, tak to tak taky budou mít. Počasí se změní lusknutím prstu a člověk jen vidí, jak se na něj přes horské štíty valí bouřková stěna. Nás díky Bohu nezasáhla úplně, ale i tak jsem si pár modřin od kroupů velikosti větší cvrnkací kuličky odnesl domů. Vzpomněl jsem si na výšlap Roba Halla a jejich příběhu, kdy je zasáhla sněhová bouře kousek pod vrcholkem Everestu a uvědomil jsem si, jak velkou sílu a hrůzu v sobě film má. Právě díky tomu, co jsem si sám prožil. Miluju hory, ctím je a mám z nich respekt, a ať už je to bouře, nebo mlha, tak v obou případech (a nejen v těchto) to může v horách znamenat velice rychlý konec. Co se mi na filmu zpětně líbilo, když sem se na to na cestě zpět díval, tak byl respekt a pohled horolezců na samotnou horu. Kdy někteří to brali jako naivní soutěž o to, kdo se nahoru dostane dřív a jiní to brali s pokorou (Anatolij) a věděli, že hora si sama vybere koho pustí na svůj vrchol a koho ne. Příroda je nepoddajná, jen člověk to stále nechápe. P.S. Když si člověk pročte zajímavosti k filmu, tak se do filmu o to líp dostane, když zjistí, co všechno si herci prožili a kde se díky Kormákurovi dostali. Kdo čeká hollywoodský blockbuster o srdceryvném dramatu pár amerických horolezců, tak má smůlu. P.P.S. Co je další podtrh celého dějství je výborný soundtrack. P.P.P.S. Pro mě stejně zásadní snímek, jako Vláčilovo Údolí včel. Díky pane Kormákur. "Nepotřebujem tady soupeření s lidma. Proti každýmu soupeření, proti každýmu z nás, tady stojí ta hora. A moc dobře víš, že ta tu má vždycky poslední slovo." 1x 3D (premiéra 26.9. 2015), 2x 2D 90% ()

Britney75

Můžu k tomu říct jediné: Je to příběh, který se stal a na tom nikdo nikdy nemůže nic změnit. True story se nedá vymyslet! Tak to prostě je! ()

Maq

Příběh se zřejmě poctivě drží faktů, takže jsou v něm obraty, které by Sofokles neschválil, a tragédie nemá žádný morální rozměr. Ale aspoň nás to ušetřilo některých klišé. Obrázky hor jsou ovšem krásné, a tedy jako celek je to zajímavé, informativní. ()

italka63

Nikdy, nikdy horolezce nepochopím a absolutně nikdy mi není žádnýho z nich líto. Pokud je ke všemu ženatý, nedejbože má děti, není to už ani chlap, ale sebestředný, sobecký pitomec, neboť pro moji hlavu neplatí jejich častá odpověď, že hory tu jsou zkrátka pro to, aby se na ně lezlo. Samozřejmě nepopírám, že se mezi nimi nenajde pár fešáků, ale k čemu to, když palici mají prázdnou ? Tak, to je můj největší dojem z celého filmu, nepopírám, že byl natočen velmi slušně s výborným obsazením a opět nám potvrdil že pro prachy a slávu jsou lidi ochotni udělat úplně všechno. No nevytahněte tam nahoru blbečka za 65000 babek . ()

slunicko2

Hezky udělaný film o dobrodruzích se sníženou soudností nezodpovědně riskujících životy své a druhých, aby si dokázali, že ho mají delšího než jiní. ()

Thomassi

Miluju hory, miluju filmy na horské prostředí a horolezectví jak by smet. Proto jsem strašně rád za každý film, který se tomuto tématu věnuje. A pokud je to navíc podle skutečnosti, moje natěšenost dosahuje maxima. Everest byl pro mě jeden z nejočekávanějších filmů tohoto roku, takže návštěva kina byla jasná volba. Dolby Atmos mělo navíc za následek, že mě to málem odfouklo ze sedačky. Po audiovizuální stránce je to naprostá senzace. Záběry na Everest vypadají jako z National Geografic, a to mě vždy dostane. Příběhově se film sice drží klasické linie, ale děj je naprosto skvěle vygradovaný, s rázným hudebním doprovodem. Proto úplně zapomenete na případné chybky. Konec navíc hraje vysoko na emoce. A herecké obsazení? Z celé plejády hvězd nikdo nenudí, naopak fandíte každému. Everest je film, který má všechno. A takových moc není. Pro mě zatím jedna z nejleších událostí roku. ()

stration

Už dlouho mi nebyla u filmu taková zima a už dlouho se mi nestal, že bych s hlavníma postavama neměnil ani za prase. Díky bohu za první půlhodinu, protože pak bych se v těch omrzlých ksichtech fakt těžko vyznal. Příběh je to teda ale fakt silný a film také. ()

salalala

Poctivě odvyprávěný a chvílemi dechberoucí snímek, který chce být co nejrealističtějším obrazem tehdejších událostí. Kormákurovi se to poměrně daří, za což ale platí daň v podobě až příliš mnoha postav. Je opravdu škoda, že se nezaměřil na jedinou expedici, protože se tu tím pádem nejde sžít skoro s nikým (ačkoli někteří k tomu mají hodně blízko) a emocionální dopad pak není takový, jaký by asi měl být. Ona snaha o jakousi dokumentarističnost také vede k tomu, že tempo je hodně pomalé, dialogů je tu trošku moc a první polovina je hodně utahaná a trošku těžkopádná. Od sestupu z hory ale najednou snímek nabere svižnější tempo a začne být mnohem zajímavější, k čemuž si Kormákur dopomáhá nádhernými záběry, syrovou atmosférou, která opravdu působí hodně realisticky a skvělým přenesením utrpení postav na diváka. Podařilo se mu i obsazení, které na malém prostoru odvádí vskutku skvělé výkony (zejména Brolin a Clarke jsou výborní, Gyllenhaal a Knightley na snad ještě menší ploše absolutně nezaostávají) a vše doplnil zdařilým soundtrackem. Je pravda, že občas si vypomáhá typickými hollywoodskými klišé, jenže bez nich by to asi nešlo a navíc jsou ve snesitelné míře, takže nejsou až zas takovým problémem. Kdyby tu byl trošku lepší a silnější konec, asi by hodnocení bylo malinko lepší, na čtyřech hvězdách ale zůstávám pořád, protože Everest je hodně poctivá žánrová podívaná, která funguje tím lépe, čím méně toho o celé akci víte. 70% PS: Nad tehdejším nápadem udělat z výpravy na Everest komerční záležitost opravdu zůstává rozum stát.... ()

dom156

Malinko mi to připomínalo symfonickou báseň Vltava. Pomalu se rozjíždí a postupně své tempo stupňuje a stupňuje a pak parádní vrchol, v tomto případě Mount Everest a pak příjemné zakončení. Opravdu si je to dost podobné. První půlka filmu byla pro mě zahřívací kolo klidné, pozvolné a ta druhá to byl uragán napětí a emocí. Moc jsem si to užil. Filmy inspirovány skutečnými událostmi jsou vždy velmi výživné a silné a toto je jeden z nich. Moc se mi to líbílo a mohu vřele doporučit. ()

Dont

Nebýt těch telefonických hovorů, kde se až moc tlačilo na pilu, dal bych plné hodnocení. Více prostoru mohl dostat Jake Gyllenhaal, jeho role patřila mezi ty výraznější a herecky také má co nabídnout. Ale jinak to byl i IMAXu výborný zážitek, scény v horách byly skvěle nasnímány, film měl navíc i vynikající zvuk. Reálně a přirozeně natočené drama podle skutečné události, bez nějakých zbytečných scének navíc nebo umělých zápletek. Velmi silné čtyři hvězdy. ()

kajas

Je mi jasné, že v rámci marketingových kampaní musí plakáty hlásat jména velkých (oblíbených) filmových hvězd. Když se ale drtivá většina z nich (včetně Gyllenhaala, grr) ohřeje na plátně jen několik málo minut, diváka to zamrzí. Vysokohorské scenérie sice dokázaly celkem zapůsobit, během dvouhodinové stopáže ovšem nenajdete jedinou sekvenci, při které by vám spadla brada. Po nadupaných trailerech jsem vlastně docela zklamaná, čekala jsem asi něco víc než jen "vylezli, chtěli slézt, ale skoro všichni umřeli". Zbytek sálu měl asi jiný názor, v závěru popotahovala většina osazenstva. ()

Aleee89

Everest mě bavil. Je to výborné drama se stupňující se atmosférou. Na začátku tušíte (a víte), že se něco stane, a s neklidem pozorujete výpravu, kterak se drápe na vrchol, ale zatím netuší... Napětí roste, na konci snímek graduje. A tak to má být. Dobrodružná lahůdka, která ani chvíli nenudí. ()

Vědma

Everest jako titulní postava filmu hraje bravurně. Fajn je i věčně přiopilý Gyllenhaal, který se pohybuje po Everestu jakoby přebíhal na Pradědu od Ovčárny k Barborce.Vtipné bylo taky, jak si v základním táboře pouštěli písničku Everywhere you go, always take the weather with you. Ale když Josh Brolin už asi pět kilometrů pod základním táborem prohlásí - mám toho dost, tak jsem si řekla tak pozor. Mám moc ráda filmy o horolezcích, ale toto není film o nich, ale o byznysu s Everestem, který je naprosto nechutný a to film tak nějak zapomněl zdůraznit. Trochu spoiler - těžko mi může být líto horského vůdce, který rýžuje desetitisíce dolarů na lidech kterým "zaručit vrchol nemůže" a vždycky se ve 14 hodin vrací a nakonec skoro za tmy leze nahoru s někým, kdo je naprosto na dně. Já vím, že film zobrazuje skutečnou událost, ale podle mě to měl vzít za jiný konec. Protože statečnost těch, kteří na horu lezou (jen proto že tam je) tisíckrát předčí statečnost těch, kteří na ně doma čekají a i jejich bolest je větší. ()

L_O_U_S

Hodně se tu opakuje zamyšlení nad tím, co vede lidi k tomu, aby riskovali život pro to, aby sami sobě něco dokázali. Aby se drápali v šílených povětrnostních podmínkách na nejvyšší kopec na světě. Povím vám něco k tomu – možná budu plácat blbosti, ale tak nějak to vidím já. Víte, na světě je osm miliard lidí. To je osmička následovaná devíti nulami. To je lidí jako sraček. A pak jsou na planetě extrémní body. Nejjižnější bod, nejsevernější bod, konitinentální pól nedostupnosti, oceánský pól nedostupnosti, bod s nejnižší nadmořskou výškou, nejsušší místo, místo s nejnižší a nejvyšší naměřenou teplotou – a takhle bych mohl pokračovat ještě dlouho. V rámci lokální úrovně jsou zajímavá i místa jako nevýchodnější bod Česka, vrchol Sněžky nebo třeba trojmezí. On je to zatraceně zvláštní a dobrý pocit, když si vyjedete na Hrčavu, kde se stýká Česko se Slovenskem a Polskem, slezete do koryta vyschlého potoka k inkriminovanému místu, posadíte se na kámen označující přesný trojmezní bod a sedíte jednou řití ve třech státech. Můžete si být celkem jistí, že takových lidí je v daný okamžik na světě minimum. A když znovu uvážíte těch osm miliard a vyrazíte si na Everest, máte jistotu, že aspoň na chvilku budete prvním z nich – budete stát na místě s nejvyšší nadmořskou výškou na celé planetě. Jsou lidi, kterým takovéhle prvenství vůbec nestojí za to, zvlášť, když štrachat se tam je o život. A pak jsou lidi, kterým to za to stojí. Těch pár sekund nebo minut, kdy se můžou postavit výš než těch zbývajících 7 999 999 999 jedinců. Víte, ono je v dnešní době hrozně těžké vybočit z davu. A pro spoustu lidí je jediná cesta ta, že si sáhnou na dno a možná o ten život i přijdou. Pokud jde o kvality filmu, nemám moc co vytknout – snad jen to, že jsem měl ze začátku opět bordel v postavách. (1 351.) ()

Martpod

"It's about the attitude, not the altitude!" Nevím, jestli je to intenzivnější zážitek pro někoho, kdo leze, nebo pro někoho, kdo na laně v životě nevisel. Mrazivá kritika hromadných výprav, která ve vší skromnosti zachovává ohromný respekt k horám a lezení, vše servírované v dechberoucím vizuálu. Prosté, komorní drama o souboji člověka s přírodou, které ať trochu pokulhává co do přehlednosti, vyvolává husí kůži snad nepřetržitě a rezonuje v člověku ještě dlouho po shlédnutí. IMAX doporučen. ()

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

Startuje zimní přehlídka Best Film Fest

10.12.2015

Tom Hardy versus Luke Evans: Souboj o Everest

Tom Hardy versus Luke Evans: Souboj o Everest

29.12.2013

Dalo by se říct, že Bard Lučištník z aktuálně kralující Šmakovy dračí pouště bude soupeřem Banea či nového Šíleného Maxe. Stane se tak v historickém dramatu The Summit, který podle románu Jeffreyho… (více)