Fargo

• USA Fargo
USA, (2014–2024), 44 h 20 min (Minutáž: 39–69 min)

Tvůrci:

Noah Hawley

Hudba:

Jeff Russo

Allison Tolman, Billy Bob Thornton, Martin Freeman, Russell Harvard, Ewan McGregor, Patrick Wilson, Juno Temple, Kirsten Dunst, Colin Hanks, Carrie Coon (více)

Série(5) / Epizody(51)

Seriál Fargo, inspirovaný stejnojmenným oscarovým snímkem, adaptoval spisovatel a scénárista Noah Hawley. Děj se točí kolem zbrusu nového “skutečného” zločinu a neotřelých postav. Vše je protkáno typicky černým humorem, vraždami a pověstnou “minnesotskou zdvořilostí,” díky nimž se z filmu stala nadčasová klasika... (HBO Europe)

VictorMartel

Inspirace severskou krimi, David Lynch a Pulp fiction v atmosféře filmového Farga (s nímž jsou v případě první řady sdíleny ústřední postavy). Některé pasáže první řady dokonce naplňují „formuli“ psychologického krimi románu, jak ji definovala tradice založená Dostojevského modernizací celého žánru v jeho literární epoše, a uživ takového příměru mám tím na mysli, že jsem tohoto pocitu (právě ve srovnání se vší ostatní krimi tvorbou v americké kinematografii, kterou jsem zatím jako divák stihl vstřebat) nabyl s úžasem nad analyzujícími záběry na proměnami procházejícího zločince a ovšem přesahovými filosofizujícími promluvami, což jsou kathegorie zde tak dobře ovládnuté, že mě to přesvědčilo právě k použití takového přirovnání, ačkoli vím, že jiné aspekty oné „formule“ chybí - za mě řečeno především sociálně kritická -, ba figurují zde charakteristika přímo opačná, například systematicky nerealistický prvek, pracující s až mysticky rozvernou a nezodpovědně naznačovanou nadsázkou, kterou by si žádný opravdový realista v literatuře ani jakémkoli jiném uměleckém výrazivu nedovolil považovat za nosnou. Myslím, že jsem se k onomu přirovnání nerozhodl jako jinak velmi slabý čtenář pod dojmem stále čerstvého mimořádného zážitku s tímto románem, a sám jsem k takovému dojmu rezervovaný. Přesvědčuje mě opravdu docela reprezentativní zkušenost s tím, jak naopak vesměs povrchní je většinová krimi seriálová i filmová práce zdaleka nejen americké provenience. Chci lidověji řečeno projevit názor, že jako se Dostojevskij mimořádně zasloužil v literatuře o posílení jak psychologického, tak filosofického parametru, reprezentuje pro mě tato práce něco relativně vzato, tedy samozřejmě s ohledem na třídu výraziva a tradice, o níž je řeč a která je prokazatelně již sama o sobě povrchnější než všechna literární klasika, takřka srovnatelného. Vše dosud řečené platí hlavně o první řadě, druhá je s ní takřka nesrovnatelná, protože s ní toho dle mého zdaleka tolik, jak se obyčejně předpokládá, nesdílí. ()

Oliveris

Kopírovanie legendárneho diela bratov Coenových? Áno! Vadí to? Nie! Filmové Fargo Amerika milovala preto sa netreba čudovať, že chceli viac. Každá séria je nabitá nefalšovaným čiernym humorom, ľahko zapamätateľnými, no vynikajúcimi hláškami a výbornými hereckými výkonmi. Tak dobre som sa pri seriáli snáď nikdy nebavil. ()

kujon

No toto?! To nemělo chybu. Čekal jsem že s přibývajícím počtem dílů/sérií bude kvalita úměrně klesat, ale co se nestalo - pravý opak. Jestli si tohle nezaslouží 5 bludišťáků, tak už nic. ()

barteca

Jsou to hody ! Tak stejně jako Temný příběh - vysoká laťka, práce s detaily , koncept, scénář, herecké výkony... všechno to špičkové zpracování přináší multizážitek, kdy jeden vrní blahem. Martin Freeman a Billy Bob Thornton vedou excelentní dialogy. ()

bezvim

1 série: Autoři téhle lahůdky dobře ví, jak psát scénář. To jak parádně dávkují informace divákovi je vzácnost. Nesnaží se vše vychrlit najednou, opodstatnit každý krok, nevodí úplně diváka za ručičku. Ale přesto tam nějaká snaha zavděčit se divákovi je. A tu míru, tu hranici, mezi výše zmíněnými protipóly, mají prostě bezvadně vybalancovanou. Přičtu k tomu perfektního Freemana a Thorntona, prapodivnou dvojičku vrahounů a stále sympatičtější postavu ztvárněnou pro mě neznámou Tolman - a není co řešit. Plných pět. Dobří herci, kteří mají prostor a postavy, které hrají, jsou skvěle napsané, to se pak člověk tlemí od ucha k uchu po celou dobu každého dílu. Humor obsažený převážně v dialozích a skrytý za nimi, který je použitý v tomhle seriálu (stejně jako ve fimovém předchůdci), mi prostě sedne. Po šestém rozpačitém díle, je tu sedmý, každá scéna opět funguje, napětí graduje, Lester válí a dvojice Key a Peele taky pobavila. Zakončeno se ctí........ 2. série: Příběhově si to drží laťku, ale humoru a satiry je tam, dle mého, méně, než bych chtěl, i když v posledních dílech je ho už zase dostatek. Je to každopádně precizní, poutavé, srozumitelné. Prostě paráda. ()

joudas

Po True Detective další letošní výborný seriál. Filmové Fargo mám moc rád a jsem rád, že se od něj seriálová verze moc neliší. Po příběhové stránce samozřejmě ano (kromě toho, že je to opět podle "skutečné události" a pár dalších podobných věcí), ale zůstala zachována atmosféra z filmu. Je to sice dáno hlavně použitou hudbou, ale také správně mrazivým počasím, hromadou divných lidí a nečekaným násilím. Děj je zajímavý, ale celkově na mě někdy působil trochu nekonzistentně. Ale to je taky dobře, aspoň jsem tak absolutně nevěděl, co dalšího můžu čekat (a taky že jsem byl překvapován znovu a znovu). Obsazení je pak kapitola sama o sobě. Zmíněnou hromadu divných lidí hrála hromada výborných herců. Nejvíc na mě zapůsobil rozhodně BBT, který zase o něco stoupl v mém pomyslném žebříčku. Ale Freeman není vůbec o nic horší a policistka nebo šerif Odenkirk (ať už vyjde spin-off se Saulem) jakbysmet. Stejně jako u True Detective i tady se tvůrci v budoucnu pořádně zapotí, pokud chtějí obsazení z první řady trumfnout. ()

warrenur

1.seria Po dopozerani celej serie ostava jedine. "S uctou smekam" :) Nadhera. Vynikajuce postavy, prostredie, ironia, cierny humor, absurdny humor a cele do smeruje az ku velkolepemu zaveru. Zo 2-3 casti sice nemaju az tak naslapnute ako pociatocne, ci zaverecne, avsak stale sa jedne o slusne diely a spriemerovane a ohodnotene mi z toho vychadza nadsene pathviezdie. Serialovy Lester, ci Malvo mi este dlho budu rezonovat v pamati. Dokonalo zahrane charaktery panmi hercami. Vrelo odporucam. Ozaj kvalitka. 2.seria Vyborne, nemam absolutne co vytknut, blizsie v jednotlivych epizodach. 3.seria Znatelen slabsie, avsak stale je to Fargo, hoci s par muchami. 4.seria Zial, po vzhliadnuti celej serie, napriek par kvalitnym dielom, ma neoslovil stvrty pribeh natolko, ako predosle. Od atmosfery, prepracovanosti a hlavne postavach tych prvych dvoch serii si tato posledna moze iba nechat zdat. Vyzdvihujem otvarak a potom zial az 4ty a 10ty diel. Pripadal som si skor ako vzdialeny pozorovatel a nezainteresovany divak. Napriek niekolkym zaujimavym charakterom ma to az tak nepohltilo. Hoci uskrn na tvari pri wtf momentoch, "politickej nekorektnosti" a brutalitkach mi to vycarovalo. Kazdopadne, urcite su nase naroky, ktore kladieme na Fargo vyssie. Verim, ze dalsia seria, a dufam, ze pride, pojde o uroven nahor, aby sa zvratil trend. Tento serial ma mnoho "skalnych", ktori v to dufaju. Kedze Chris Rock-a poznam z jeho stand-up-ovych vystupeni, tu mi moc nesadol. Naopak velmi potesila postava Bena Whishaw-a ako jedneho z mafianskych rukojemnikov a tiez marshal Dick “Deafy” Wickware v podani Timothy Olyphant-a. Pri tom druhom som mal zavan deja-vu na prvu seriu a vycinanie Billyho Thortona. Ok teda, aj chodza "svojskej" sestricky v podani vybornej Jessie Buckley stoji za zmienku. :) 65% ()

godycz

S01: Vazne jsem si myslel, po prvnim dile, ze to delali Coenovci...tak je tam jejich rukopis znat. Autori perfektne znaji jejich dilo - viz narazky na jejich filmy, skoro v kazdym dile. Atmosfera jak z CoensBro ucebnice. DOKONALOST sama. 110% S02: od tretiho dilu, to chytlo fargokoule, a uz to jelo.... 100% . S03 miluju tu pomalost, tu uchylnost, tu fargovost.....105% S04: a zase. naprosto super casting, hudba a e9? wow ()

Pfff

Geniální! Podobný seriál se rodí jednou za dekádu, až na to, že my tu máme už dva a v obou hraje Martin Freeman! :-) Jako prakticky nepoznamenaná Coenovskou tvorbou se cítím jako bych objevila Ameriku, ale pro mě je tohle opravu OBJEV! Je to vtipný, je to napínavý, chvílema absurdní, má to skvělou a velice dobře použitou hudbu, líbí se mi vizuál i mrazivé prostředí atd, atd... Billy Bob Thorton jako chladnokrevný nájemný vrah je sice úžasný, ale pro mě osobně byl „hrdinou“ Lester! Martin už není jen Dr. Watson nebo Bilbo (i když možná všechny tyhle postavy jsou možná víc Martin Freeman), Lester je to, co byste od Martina asi nejmíň čekali, ale je to fakt hustý! Freemanův utrápený úředníček, co se během 10 dílů změní pěknou svini, která si ve výsledku se svým stvořitelem moc nezadá, je postavou hodnou uvedení do zlaté síně. I když nejlíp to prostě funguje když jsou spolu! Tohle asi bude jeden z mála pořadů, na který se podívám víckrát. A víte co? Dám si to znova hned teď! :-) Season 1: 100%. Season 2: 80% ()

Mlle

Martha Stouth: Sociopath next door. Kdo měl v životě co do činění se skutečným sociopatem (či zná jmenovanou knihu), nebude pro něj seriál asi tou nejpříjemnější podívanou, a rozhodně jej nebude považovat za perlu "černého humoru" či "absurdní komedii", jak si lze přečíst v některých komentářích. Scénárista jakoby extrahoval živé případy z psychiatrických učebnic a sloučil je ve dvě osoby, a já se domnívám, že tak skutečně před sepsáním díla učinil. Přehrávání a hra na dojem je nukleární součástí sociopatie a ve filmu je, opět navzdory některým komentářům, zcela na místě, ba naopak akcentuje reálnost příběhu. Atmosféra nekončící depresivní sociopatické touhy po zvráceném dobrodružství, reprezentovaná do důsledků hlavním hrdinou Lorne Malvem a zčásti pak i polovičatým Lesterem, se však rozjede naplno až ve třetím díle. Úvodní díly si nezaslouží více než dvě hvězdy, a musíme se v nich také vyrovnávat s jiným problémem: Traumaticky bezduché prostředí přihlouplého amerického občana je virtuozními perforemy (což jsou tu všichni bez výjimky) zpředmětněno až nadmíru realisticky. Přenést se přes jalovost projevů zúčastněných byl pro mě takový problém, že jsem i přes esteticky působivé záběry (svůdná zimní mlha, sugestivně dlouhé pohledy na pustý zasněžený horizont, sněhové závěje..., ), vyšperkovaný střih i plán a v neposlední řadě podmanivou hudbu (důležitý prvek seriálu, zřetelně ovšem inspirovaný použitým Faurého Requiem) uvažovala o přerušení sledování. Ofenzivní prostředí hlouposti se velmi záhy vyčerpá, omrzí a nudí. V tu chvíli však Lorne Malvo v dost dobře nedocenitelném provedení v podání Billyho Boba Thortona, jenž za svůj um jistě posbírá nejednu cenu, počne rozjíždět svou hru. To, co se zpočátku jeví jako jízlivá třešnička na dortu dráždivě zaostalého prostředí, se pomalu proměňuje v bezcitnou kalvárii celého řetězce událostí, vždy s neměnným úsměvem na rtech. Chladná plánovitost činů paralyzuje, až je jí nakonec tolik, že se nechuť pokračovat ve sledování seriálu dostavuje znovu, tentokrát však z důvodu jakéhosi přebytku. Mezi zděšením a čekáním na zděšení je pár slepých míst a několik odpočinkových zastávek s velmi příjemnou rodinkou vyšetřovatelů, avšak kulisy k večeři to nejsou. Martin Freeman v roli Lestera Nygaarda mě zcela nepřesvědčil, projevoval spíše vlastnostni neurotika, než latentního hraničního sociopata zahnaného do úzkých, k němuž měla jeho postava nejblíže. Těšilo mě však jeho zpestření americké angličtiny britskými výrazy, jež se dělo možná i omylem. V posledním díle jakoby došlo k určitému zkratu a sestava příběhů nárazem končí. Množství náhod pro účely filmu již překročilo obvyklé hranice, a náhlý konec je tedy snad v danou chvíli oprávněný. Nakonec tedy jen dovětek... nikoli, seriál (samozřejmě) není natočen podle "skutečné události", jak hlásá marketingový coming out v úvodu každé jeho části. V celkovém hodnocení stále váhám mezi třemi a čtyřmi hvězdami, nakonec prozatím vítězí velkorysejší varianta. /////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////// II. série mě zatím vůbec nebaví a asi to nějakou chvíli ještě potrvá, než se ke sledování vrátím. Není tu nic, po čem bych toužila, a naopak je tu spousta atributů, které jsou mi protivné: esteticky velmi nepříjemně vyhraněná doba sedmdesátek a příliš mnoho selfproma a image, Pulp Fiction vykukuje z každého rohu. Když si hlupáci myslí, že jsou cool jen proto, že mluví pomalu a postávají v hipsterských hadrech se založenýma rukama v kapsách jak dubová prkna, prostě mě to přestává oslovovat, i kdyby snad bylo za tou vší ošklivostí nechutných účesů a připitomělých naučených gest skryto něco opravdu zajímavého. Navíc prý v závěru čeká Kirsten Dunst, která mě už unavuje, protože hraje pořád jen sama sebe. Recenze jsou pochvalné, třeba se tedy ještě přinutím, ale po dvou pilotních dílech II. série zatím spíše pochybuji. Proto také snižuji celkové hodnocení z původních 4 za první sérii na prozatímní 3 za obě. () (méně) (více)

zahadum

Takže...máme tu úžasný filmový počin Fargo.Kto ho videl a páčil sa mu vie svoje dôvody....okrem špičkových hereckých výkonov je tam neopísateľná chladná " divná " atmosféra....Tvorcovia seriálu nielenže všetky tieto aspekty trafili...ono ich dokonca o nejaký ten level ešte povýšili...herecké výkony...Freeman a jeho prerod nemá chybu..toho slabocha ktorý nemá v ničom šťastie mu proste musíte veriť....zatlačený do kúta je to veľmi nebezpečný človek. Pripadá mi veľmi podobný postave ktorú hral Macy vo Fargo ( nemyslím len oblečenie ) Thornton...kapitola sama o sebe...bezcitný, chladný a extrémne inteligentný stroj na zabíjanie ktorý snáď ani nie je človekom. Policajtka ...šerif ( ten čo nemá rád krv ) policajt ktorý chcel byť poštár, synovia prvej obete - " sympatický "low IQ bráškovia ....slušná zbierka bizarných postáv...celé je to bizarné...tragikomické....poviete si toto nie je normálny seriál....a máte pravdu..nie je normálny..je snový a nadčasový ... je to krásna poklona filmu Fargo z ktorého si berie len to najlepšie ... aby to ešte zdokonalil a pritom nepokazil nič...skutočne ma nenapadlo ani jediné negatívum..zvláštny mix Tahle země není pro starý a Twin Peaks....za mňa proste 100 % ! ()

hanka_h

Výborný, prepracovaný seriál so skvelou atmosférou. Biele, zasnežené diaľky môžu byť neuveriteľne temné a prekvapivo blízko! Postava Lorne Malvoa má v sebe niečo príťažlivo zlé. Ǔškrn diabla, ktorý sa dobre baví na náš účet. Lester Nygaard, človek milión, tak ty si si myslel, že ty si ten dobrý, pch! Prepadneš sa do bieleho pekla, ale najprv Ti ukážem, čo dokážeš.. Páči sa mi symbolika seriálu, príbeh, ktorý dáva zmysel od začiatku až do konca, dialógy, hudba, a niekoľko dokonalých scén, napríklad vystrieľanie mafiánov v budove Farga bolo (ne)zobrazené majstrovsky! Billy Bob Thornton aj Allison Tolman ťahali film herecky, Billy Bob výrazne, Allison nenápadne, zato veľmi prirodzene. Trochu mi prekážal Martin Freeman, alebo skôr jeho herecká metóda - neschopnosť povedať súvislú vetu - aj keď sa k tejto postave hodila, pripadal mi kŕčovitý, neverila som mu celkom tú premenu, škoda. Tak som si aspoň užila príťažlivého Colina Hanksa. Ako celok je to výborné dielo.. zaujme, znepokojí ale aj zabaví, lebo ako sa zdá, aj diabolský Malvo má zmysel pre humor! ()

Flagg

Po první sérii přímo chrochtám blahem, a chci víc! Seriálové Fargo se mi trefilo přesně do vkusu. Atmosféru má naprosto perfektní, Billy Bob Thornton je ďábel, a Martin Freeman mu zdatně sekunduje. Co se týče postav, jsem ale nejvíc fandil sympatické policajtce :) ()

Vrata88

Pokaždé, když komentuji dílo jako je Fargo, cítím se provinile. Velikánský zástup lidí celé měsíce pracuje na výrobě seriálu, vypiplává ho do nejmenších detailů a když se pak po několika měsích objeví premiéra, lidé ho označí jako „slušný“. Fargo je případ, který si takovéhle jednoslovné odbytí určitě nezaslouží. Seriál stejně jako film se odehrává v depresivním zasněženém světě kdesi v Severní Americe a sleduje chování a proměny podivuhodných postaviček malého městečka. Hodně se tu střílí, zabíjí, posedává v restauraci a hlavně povídá. Fargo je nesmírně scénáristicky propracované dílo, s postavami, které mají svou hloubku, motivaci i touhy. Každý je tu originál. Mé největší sympatie si samozřejmě získal titulní vrah Malvo, který se směle může zařadit vedle úchvatné postavy/padouchy jako je Ledgerův Joker nebo Scottův Moriarty. Dále také úžasný Martin Freeman v roli Lestera Nygaarda. Oba dva tu předvádí koncert herecké geniality. Dalším aspektem, kterým Fargo vyniká je jednoduchost vizuálního ztvárnění. Neplýtvá se tu žádnými kamerovými nájezdy nebo přeostřováním. Kamera se postaví na místo, zapne se a veškeré napětí obstarají herci. Někdo by to mohl považovat za lenost či potřebu mít rychle natočeno ale podle mého názoru je to tak myšleno a funguje to naprosto skvěle. S kamerou také souvisí pro mě nejvýraznější moment celé série a to Malvův útok na kanceláře se samopalem v ruce, kdy kamera svým pohybem podél oken pouze naznačuje, kde se Malvo v budově právě nachází a veškeré pocity nám obstarávají pouze zvukové efekty - úžasný úkaz filmové geniality - místo přestřelky plné cákanců krve pouze zvukové efekty, díky kterým si divák celou událost domyslí. Fargo je jeden z nejlepších televizních seriálů současnosti. 1. série je hotové mistrovské dílo. ()

Lukin413

Seriál navazuje na film bratrů Coenových kriminální zápletkou, hromadou černého humoru a neutěšeným prostředím amerického zapadákova. První dvě série jsou pecka, třetí "pouze" velmi dobrá. ()

vojtaz

1. řada je hodně atmosférou podobná filmu, na který vlastně navazuje. Není o nic horší (v lecčem je možná i lepší), ale trochu mě štve, že to prostě není originál. Nicméně po opětovném shlédnutí filmu musím uznat, že je seriálová podoba asi lepší, proto dávám 5* s odřenejma ušima! 2. řada naopak nemá s filmem nic společného a úplně se z ní vytratila ta atmosféra původního Farga. Je to velmi dobrá a chytlavá kriminálka, ale pro mě bez nějaké větší přidané hodnoty, proto je na silnější 3* ()

Fidlal

True Story... Po skvělém rozjezdu to ztratilo šmrnc, pořád je to skvělé, ale jednu * si beru zpět pro lepší ()

Rockerman

Z každé scény tohoto seriálu je cítit stopa bratrů Coenů a to je dobře! Nádherná černěhumorná krimi série s velmi dobrým Thorntonem, ale s ještě lepším Martinem Freemanem. Ten svou roli ušlápnutého, zamindrákovaného a nesebevědomého Lestera zvládá s velkou bravurou. Ohodnotím to až po posledním dílu, ale myslím, že se to už moc pokazit nemůže. Po devátem dílu už mohu s klidem hodnotit a to nejvyšším možným počtem hvězd. Spousta bizarních postaviček, absurdních scén i dialogů a při všech těch brutálních masakrech má člověk neustále úsměv na tváři, protože cítí tu velkou nadsázku, s jakou je to vše natočeno. Trochu jsem si osvěžil paměť zhlédnutím původního "Farga" a to mi dalo odpověď i na otázku: " Odkud se vzaly ty peníze, které Stavros vyhrabal ze sněhu"? Takže vše souvisí se vším. Výborný seriál!!! Skvost mezi seriály dospěl k závěru a mě to je trochu líto. Přesto doufám, že druhá série už nebude, protože bych se obával "nastavované kaše". Úpřimně jsem v takový "necoenovský" super-happy-end věru nevěřil! (1.11.2015) 2. série. "Nastavovaná kaše" to sice trochu je, ale přesto stále hodně dobré a zábavné. Ve třetí části "geniální úchylové" Coenovci opět nechali vzpomenout na jednu z nejpůsobivějších scén z filmového Farga. Měním tedy názor. Zase se těším na další díly a to bez obav. (30.6.2017) I ve třetím pokračování netradičního seriálu udržuje Fargo vysoký standard. Je možná méně krvavý a více ukecaný, ale příběh opět zvláštní a zajímavý. Až poslední tři díly byly opět v duchu svých předchozích ročníků. Zvláště scéna masakru " za zavírajícím se výtahem" dala vzpomenout na Billyho B. Thorntona a jeho kreaci v kancelářích. A co bude dál? ()

Seriálový Vetřelec nabírá posily

Seriálový Vetřelec nabírá posily

28.11.2023

Již nějakou dobu víme, že nadcházející celovečerní film ze světa Vetřelce s názvem Alien: Romulus je dotočen a čeká nás příští léto, přičemž jeho režisér a scenárista Fede Alvarez se chlubí tím, že… (více)

Sigourney Weaver s Vetřelci skončila

Sigourney Weaver s Vetřelci skončila

27.04.2023

Ačkoliv doba přeje rebootům a návratům ikonických hrdinů – ostatně už to nepotrvá moc dlouho, a do kin se vrátí legendární Indiana Jones s tváří Harrisona Forda – jednu konkrétní postavu s tváří jiné… (více)

Blade Runner jako seriál?

Blade Runner jako seriál?

23.11.2021

Legendární režisér Ridley Scott (Černý jestřáb sestřelen, Gladiátor) má poslední měsíce pěkně na pilno. Krátce po sobě mu totiž vyšly hned dva filmy, nejprve chválený Poslední souboj, který v kinech… (více)

O čem měl být Tarantinův Star Trek?

O čem měl být Tarantinův Star Trek?

10.08.2020