Černé Vánoce

• Česko Black Christmas (více)

Poklidně univerzitní městečko Bedford se jako každý rok připravuje na Vánoce. Žádná ze studentek na dívčí koleji netuší, že se do jejich soukromí vkradl démonický cizinec. Vše začíná obscénními telefonáty, avšak brzy nastávají teror a hrůza, nešetřící žádnou z dívek. Jejich osud se ocitá v rukou psychopata... Film, který byl natočen o čtyři roky dříve než legendární Halloween, je všeobecně považován za kultovní film své kategorie a neměl by uniknout vyznavačům hororového žánru. (Popron)

montel

Na Štědrý večer se na dívčí koleji v jednom americkém maloměstě dějí divné věci. Začíná to oplzlými telefonáty, které už delší dobu obtěžují všechny dívky. Poté zmizí jedna ze studentek, kterou přišel hledat její otec. Ten taky zalarmoval policii a společně s obyvateli města se jí vydávají hledat. Mezitím mizí další studentky z dívčí koleje a pokračují hrozivé telefonáty. Policie začne telefony odposlouchávat, aby zjistila odkud hovory chodí. Zjištění je ještě hrozivější než si mohli myslet...Téměř čtyři desítky let starý slasher. Nedá se mu upřít originalita ani napětí. Scény jsou však nedotažené a ani záběry na vraha nejsou zrovna časté, za to však drží diváka v napětí až do konce. 55% ()

uprchlice

"Černé Vánoce" považuju za klasiku všech klasik. Jsou originálnější, než cokoliv jiného. Sice už slaví 39 let, ale pořád jako kdyby byly včerejší! I když před 7 lety vznikl remake, originál to určitě nikdy nenahradí. Děj filmu nás zavede na dívčí kolej. Dívky si užívají super mejdan. Něco se ale pokazí... Dojde ke konfliktu a jedna z dívek se urazí a odchází pryč z koleje... Jenže dívkám na kolej pořád někdo volá! Cvok, nebo nějaký hloupý vtip? Každopádně někdo začne skutečně vraždit...! A vtip to určitě není! Naopak! Je to dost vážný! Jak bych celkově ohodnotila "Černé Vánoce"? Uznávám, že je to trochu (více) zastaralý film, ovšem to pravý kouzlo v sobě chová dodnes Celkově příběh byl napínavý a zajímavý. Hlavně ty tajemné a zvrácené telefonáty, kdy vraha přímo vzrušuje nadávat dívkám z koleje... Ovšem pak se to zkomplikuje a vraždy jsou na světě. Líbí se mi to, že vrahova identita je po celou dobu schovaná a samotný vrah se pohybuje jen z pohledu kamery (a vlastně i z pohledu diváka) a ani na samotném konci není pravý vrah dopaden. Pokud bych to měla srovnat s remakem, tak originál je samozřejmě lepší. V remaku se akorát melou sra*ky. Herečky jsou znuděné až tak, že si začnou povídat o tradicích Vánoc... Bla, bla, bla! Máme tu příběh o Billym a jeho rodině. To se mi líbí ale je to vlastně vše... Ve filmu je také hodně (dost viditelných) chyb, což filmu sráží hodnocení a také stopáž je rychlá a krátká a tudíž vraždy si moc neužijete! Jinak mi remake zas tak moc nevadí, ale jak říkám originál to nikdy nenahradí! ;) ()

Helled

Z tohoto horrour jde vážně strach obzlášť když je noc tomuto horror-crazy nic nechybý šílenec z vtělením smrti,napínavá atmosféra a large strach lesní duch možná dával všem hororům lekci ale toto je něco jiného než krvavost toto je legenda ve strachu jeden z hororů který mě aspoň trochu vyděsil.V jedné scéně mi to připadalo komicky když se ten kokot na policejní stanici který tak smál (jestli by to mohl být vůbec smích) tak jsem si nejdřiv myslel že ten šílenec je on protože mu vážně jeblo.Ale vrahův šílený vřiskot nenormálnost bylo fakt skvělé neviděl jsem film kde by vrah takto vyváděl. ()

yansyc

První a možná poslední "seriózní" slasher, který je, na rozdíl od té následující vlny klonů, místy i pěkně děsivý. ()

Andy.222

Ke slasherům mám vcelku neutrální vztah, tento mě přesto spíše zklamal. Na jednu stranu má spoustu dobrých věcí - atmosféra je dobrá a dost jí pomohl skvělý nápad sledovat pohyb vraha jeho vlastníma očima. Retro vizuál tomu velice sluší. I herci hráli celkem dobře a postavy působily dokonce i sympaticky, přestože málokterá dostala více prostoru se představit, takže človeka i skutečně zajímalo kdo se ukáže být vrahem, kdo se dožije konce a jak to celé dopadne. I závěr je vlastně i celkem nečekaný. Na druhou stranu má také spoustu problémů. Ten, který úplně nesouvisí s dobou vzniku, je tempo. Je prostě u-ta-ha-né!! Zvláště na začátku se věnujeme tolika blbostem, které vlastně jen zdržují a nerozvíjí ani postavy, ani zápletku. A pak když už se dostaneme k mordům, je to šmik-fik, hotovo. Kde je to pomalé napínání diváka, jestli tentokrát postava proklouzne nebo jestli je to už její konec? Nebo to pomalé sledování jak postava pomalu kráčí ke své zkáze? Zde se nástupci tohoto filmu poučili a dnešní slashery toto umí (no alespoň některé) mnohem lépe. S věkem souvisí bohužel i triková stránka věci. Ta kečupová krev už je v dnešní době vysloveně směšná. Zároveň mě trochu zklamala i cenzura filmu. Spíše nejsem fanda gore filmů, ale když už mi film má dávat mord, tak chci vidět mord. Takže bohužel, tento film už je jako 70tkový automobil. Má svoje retro kouzlo a pomohl formovat a tvořit ty, co přišly po něm, žádná velká jízda to už ale není. ()

Miroslav.Zac

Sedmdesátkové horory mi většinou už nic neříkají, protože nemají tu atmosféru, která by mě, mileniála, dokázala rozhodit, abych se aspoň trochu bál. Tak nějak jsem čekal, že ani u Černých vánoc tomu nebude jinak, kupodivu to ale mělo správnou atmosféru, kdy jsem chvílemi i cítil chlad na krku. ()

Figuto

Atmosférická hudba a zajímavá kamera, neznámý psychopat s (ne)příjemným hlasovým projevem a nevysvětlení nakonec. No, šlo by to líp. ()

GilbertL

Slashery nemusím, ke shlédnutí tohoto jejicht "praotce" mě nalákal jednak předvánoční stres, jednak zajímavé obsazení (Hussey, Saxon - oba nezklamali, navíc Olivia je tu snad ještě krásnější než v Romeovi a Julii:)). A byl jsem příjemně překvapen. Spíš než o horor tu jde o hodně temnou detektivku - krvavých scén tu moc není, film sází hlavně na atmosféru (v závěru po zjištění "on je tady" se dá napětí krájet a děj nabere obrátky). Potěší v rámci žánru racionální jednání postav a ani policie tu není banda idiotů, kteří začnou jednat až když se nalezne několik mrtvol. Naopak, po nahlášení zmizení jedné z dívek a oznámení o úchylných telefonátech se rozjíždí pátrání a je napíchnut telefon (mimochodem - pohled na dobový způsob vysledování hovoru je dalším plusem). Bohužel celkové "seriózní" vyznění snímku trochu kazí konec - sice je mrazivý a nějakou dobu nebudu vnímat zvonění telefonu zrovna pozitivně, ale je v něm hned několik logických lapsů pro dosažení většího efektu (to by potom všem nenechali prohledat celý dům? a kam se všcihni tak vytratili?). Taky by bylo fajn dozvědět se o vrahovi víc... ()

baronGrga

První vlaštovka slasherového subžánru a hned takové kvality, že pomyslně nasazenou laťku dokázala posléze překonat už jen hrstka jedinců. Zatímco jinde se scénář sotva věnuje hlavní postavě, Black Christmas si na představení protagonistů dává záležet, takže se divák může rozhodnout, komu mezi věčně nametenou Lois Laneovou, dcerkou z puritánské rodiny, gravidní hloupou kráskou, holkou do nepohody s účesem jako ze žurnálu "Naše ovce" či domácí, která se nosí jak anglická královna, ale mluví a pije jak pravý Irčan, přát pevné zdraví a kdo by zasloužil perforovat skleněným jednorožcem, zavěsit na hák či obalit igelitem a pohoupat na houpacím křesle od schizofrenika, který k smrti rád telefonuje. Místy opravdu děsivá podívaná trpí jen občasnými pokusy ozvláštnit děj nějakým hodně zoufalým fórem, ruční kamerou v pařátech vraha a otevřeným koncem (kdo je ksakru vrah?), který je sice originální, ale přece jen ne všechno originální musí být dobré. 80% ()

Kovlad

Jedno veľké sklamanie. Logické chyby a hlavne nelogické správanie postáv spôsobilo že som na konci dúfal že ich hlúposť neostane nepotrestaná. Nulový gore ale doslova ani ťuk. Žiadne napätie, žiadna atmosféra, hlúpe dialógy, nesympatické postavy (kvôli svojmu priblblému správaniu). Nezáživná nuda. ()

StaryMech

Nízkorozpočtový detektivní napínák, tu a tam vysloveně krasomilný (takhle nějak by se skleněným jednorožcem naložil Argento), průběžně bizarně černohumorný a velmi nepříjemný. Clarkova stylová snůška nesmyslů posloužila jako kadlub nového žánru (takzvaného slasheru čili prořezávky), o několik let předstihnuvši lavinu dalších snůšek nesmyslů, leckdy úspěšnějších, třebaže ostudně nepůvodních a často ještě nesmyslnějších (jak by mohl dosvědčit takový pan Carpenter). Onen hlas v telefonu bych dodnes nerad slyšel naživo. ()

opatstviolov

Vánoční klasika, jeden z prvních slasherů a také jeden z nejlepších... Tohle by měl každý správný hororový fanoušek vidět 8/10 ()

Zemřel herec John Saxon

Zemřel herec John Saxon