Útok z hlubin

Zradná hlbočina

Útok z hlbín

Akční / Sci-Fi / Thriller / Horor

USA, 1999, 105 min

Marná sláva, tohle je hodně slušně natočený "survival" s velkým ošklivým zubatým zvířátkem v hlavní roli. Líbí se mi nadhled, s jakým si tvůrci tropí šašky z klišé žánru, líbí se mi efekty, líbí se mi dusná atmosféra... Ačkoli nemám k tomuto druhu filmů přehnané sympatie, Harlin natočil cosi, co mě dokáže spolehlivě bavit i děsit, ačkoli první shlédnutí už jde jen těžko překonat...(21.5.2004)

Zase jeden experiment, který krutě nevyšel. Když někdo pozmění žraločí DNA, vytvoří bestii, která je sakra rafinovaná a sakra zákeřná. A ti, kteří za tím stojí, přijdou o pár končetin. Jenže táta hlavní vědátorky trpěl Alzheimerovou chorobou, takže se dcerka urputně žene za lékem proti zákeřné nemoci. Splnění jejího cíle je za dveřmi, naštěstí ale nesledujeme žádný životopisný film, ale thriller, kterak se chtějí speciálně šlechtění žraloci dostat na svobodu. A ještě u toho potrhat pár lidských těl. Renny Harlin a jeho tým popustili uzdu své fantazii, scénárista byl při psaní dialogů hodně uvolněný a trikaři se toho nebáli, ač to občas hodně odflákli. Solidní řemeslník Harlin byl vždy sakra dynamický a nebál se ukázat vše, co měl na srdci. Vesměs to vychází, ale v případě, kdy jsou žraloci až komicky rychlí, to kazí divákům zážitek. Ve hře „kdo je na řadě teď?“ přijde několik osvěžujících překvapení, někdy se to dá hodně čekat, jindy je to úsměvně zvrácené. Thomas Jane je herecké prkno, ostatní důležitější představitelé jsou fajn, sympatickým ozvláštněním je Britka Saffron Burrows. 60%(11.2.2016)

• Renton

Scénář: Duncan Kennedy, Donna Powers, Wayne Powers .. Hodně velká blbost. Námět možná ujde, ale při sledování vypluje tolik trapných a tupých scén, že se mi chtělo.. ! Za 30%.(18.4.2005)

Škoda dosti těžkopádných a okatých počítačových efektů, které strhávají celý projekt do čistokrevně béčkových vod. Jinak má tento snímek velké množství kladů. Nepředvídatelností děje začínaje, solidně navrhnutou podmořskou laboratoří konče. Odborné kecání o protiléku na alzheimera uvěřitelné věru není, ale samozřejmě zde nějaké to poslání být musí. Žraloci překvapivě nic moc a snad až na pár záběrů není o co stát. Mnohem lepší je lidský žralok Thomas Jane a kněz LL Cool J, jehož coolovost by se mohla rozlévat do kýblů. Potěší několik krvavých sekvencí a ukouslých končetin, zamrzí přílišná přímočarost a spousta kiksů v ději.(17.4.2007)

Je to dosť dobrý thriller od Rennyho Harlina. Má veľmi dobrý príbeh o skupine zamestnancov, ktorí pracujú na základni uprostred oceánu, kde sa snažia pomocou žraločej mozgovej hmoty získať látku pre liek na Alzheimerovu chorobu, ale kvôli nezákonnému zväčšovaniu mozgov sa žraloky stanú omnoho inteligentnejšie a spôsobia postupné zatápanie základne a tak jej osádka musí urobiť všetko preto, aby prežila a zo základne unikla. So spracovaním som nadmieru spokojný, úvod je podaný dobre, zoznámi s niekoľkými zásadnými postavami a všetkým dôležitým a keď sa už začne to hlavné, na čo moc dlho čakať netreba, tak sa je na čo pozerať, síce sa tu nájde pár mierne slabších scén, čo je vtedy, keď sa postavy zastavia, ale nie je to nič zlé, hlavne, že únik zo základne je zvládnutý výborne, nájde sa tu viacero zaujímavých situácií, niektoré aj príjemne prekvapia, som spokojný. A k tomu ešte výborný záver. Čo sa týka samotnej akcie, tak jej je tu dosť a vo svojej kategórii je výrazne nadpriemerná. Viaceré úmrtia sú zaujímavé, niektoré scény aj slušne krvavé, zaujala ma hlavne scéna s rukou, nechýbajú výborné nápady, obzvlášť celá situácia s rúrou ale najspokojnejší som aj tak so správne napínavým dlhým lezením po rebríku. Herecké obsadenie je veľmi dobré, Thomas Jane, LL Cool J, Saffron Burrows alebo aj Samuel L. Jackson. Réžia je výborná, Renny Harlin s niečím podobným nemá žiadny problém a spokojný som aj s technickou stránkou, síce sa tu nájde aj niekoľko slabších efektov, ale nie je to nič, čo by mohlo prekážať. A veľkú pochvalu si zaslúži aj hudba, hlavne v záverečnej fázi je perfektná. Zradná hlbočina je s prehľadom najlepší film, aký som kedy videl na tému vraždených zvierat a netýkajú sa pavúkov. 76%(12.6.2012)

• - Samotní herci museli před natáčením absolvovat kurz hloubkového potápění. (Karlos80)

• - Režisér Renny Harlin si ve filmu zahrál malou roli zaměstnance na začátku filmu. (slatkac)

• - V závěrečných titulkách je možné slyšet rapovou píseň "Deepest Bluest", kterou má na svědomí LL Cool J, jeden z herců. (slatkac)