Mistrovské psychologické drama Ucho, otevřeně obžalovávající totalitní režimní praktiky, bylo natáčeno ve svobodnější atmosféře na sklonku šedesátých let, k divákům se však snímek dostal až po roce 1990. Náměstek ministra a jeho žena (Radoslav Brzobohatý a Jiřina Bohdalová) si už přivykli neustálému špehování a odposlouchávání státní bezpečností. Dokonce i doma mají slídivé „ucho" zaznamenávající jejich rozhovory. Jednou ale po pozdním návratu z vládní recepce ve své vile propadnou panice - vydedukují si totiž, že Ludvíkovi hrozí zatčení kvůli kritické zprávě, na níž se podílel. Během úzkostné, bezesné noci manželé proberou svůj vztah plný kompromisů, klamu a nelásky. S ránem přichází únava, vystřízlivění a děsivá realita: nic nekončí, ale pokračuje... (Bohemia MP)

Skip

Dva výborní herci, za kamerou velmi dobrý režisér a vznikl jeden z nejzásadněších filmů české kinematografie, který musel zákonitě do trezoru, protože by z něj soudruzi omdlévali. Klaustrofobicky hutná atmosféra, prostřihy na soudružskou chlastačku, kde má každý stažený půlky a není si jistý budoucností, ač to skrývají. Jo, ucho slyší. ()

radektejkal

Nejlepší cesta, jak může někdo (Karel Kachyňa) znechutit někomu (mně) někoho (Radoslav Brzobohatý, Jiřina Bohdalová). Tento mimořádně nadhodnocený film a la "Taylorová/Burton" ovšem vůbec nemá Ableeho ambice, veze se jen na vlně nejistoty komunistických prominentů, která když ne fyzicky, tak alespoň duševně prosakuje z padesátých let do šedesátých. V době, kdy se u náš řítila babylonská věž reformních komunistů a jejich sympatizantů, měl tento film zřejmě nějakou zvláštní symbolickou hodnotu. Teď už ale sotva dokážeme říct jakou... Je to jako pálit papíry v záchodové míse a nezvednout přitom prkýnko. ()

kajas

Učebnicový příklad trezorového filmu - ano. Důkaz brilantního herectví Bohdalové - ano. Jinak mě ale sledování docela ubíjelo a více než příběhu jsem se věnovala třeba úvahám o tom, proč se za celou noc neprobudil syn hlavních hrdinů... ()

Anglie

Kachyňa stihl tento film natočit jen tak tak - a buďme rádi, že to stihl. Atmosféra věčného špiclování a velkého strachu je tu vystižena opravdu brilantně. Především kvůli tomuto filmu šla po Janu Procházkovi(spoluscénárista filmu) Státní bezpečnost, což se mu stalo osudným - zaplatil za to cenu nejvyšší. ()

Fanucci

Strhující konverzační drama, které je si troufám říct srovnatelné s jinými legendami tohoto žánru (Kdo se bojí Virginie Woolfové např.). Film se skvělými hereckými výkony, gradací a pointou, z které jde strach. 100% ()

Rafik

Podle mě nejlepší Kachyňův film - úžasná atmosféra, napětí, herecké výkony. Přemýšlím, jestli někde hrála Jiřina Bohdalová líp. I když jsem komunismus nezažil, tak díky nadčasovosti filmu, jsem spustu narážek pochopil a nedivím se, že byl film komoušům proti srsti. Přísloví k filmu: Nemluv o provaze v oběšencově domě. ()

Carlossss

Tak depresivní a nadčasový snímek s atmosférou všudypřítomného strachu se opravdu jen tak nevidí. Hodně tomu přidává ústřední dvojice Bohdalová - Brzobohatý, protože ti jsou víc než vynikající. Nebál bych se označit herecké výkony obou protagonistů jako jejich životní. A teď k samotnému filmu: Kachyňa věděl, co točí...a musel vědět, jak to dopadne. Trezorem. Dokonce ho tak trochu podezírám, že film natočil jako odkaz pro budoucí generace. A na mě to teda platí... Komunisti jsou svině a to se nezmění. ()

GrungeChild

Tak tomu říkám pravý český thriller. Jak je jen možné, že před více než 40ti lety to šlo, a od té doby už ne?! Úchvatně děsivý psychologický film s perfektní klaustrofobickou atmosférou zahalenou těžkým oparem doby, skvělý scénář a hlavně mimořádné herecké výkony (především Jiřina Bohdalová, občas jsem vážně nevycházel z údivu), prostě mimořádný zážitek. Kéž by byli schopni ti naši dnešní tuzemští filmaři vyprodukovat filmy jako tenkrát... jasných 5* ()

honajz2

Má to spousty dobrých částí, dobrou kameru, jenže pak je tu pár nudných částí v podstatě o ničem a díky tomu kazí vybudovanou atmosféru. Bohužel napětí jsem čekal o něco víc. Nějaké tu je, ale prostě mi připadá, že je ho málo. Nakonec jsem ale i docela spokojený. A jinak, opět se divím, že se to vůbec v té době natočilo. 4* ()

easaque

4* Dobu léčení jsem využil také pro dohánění restů v chybějících komentářích již viděných filmů. A toto je jeden z těch, které stojí vidět víckrát. Matně jsem si pamatoval jen pár úseků a teď aspoň můžu doplnit svou "recenzi". Nejspíš dnešní mladá generace není schopna pochopit dobu našeho mládí, ale takhle nějak podobně vypadalo, když se nemohlo o spoustě věcech veřejně mluvit a u některých ani doma. Hlavní dvojice je vybrána výborně a herecky své role zvládly na jedničku. Stejně je na tom režie či kamera. Rozhodně však nechápu jak mohl být tento film ve své době schválen a natočen, protože to bylo hlídáno úplně vše a režisérovi i hercům muselo být jasné, že to hned půjde do trezoru ... v tom lepším případě, když už to přímo nezlikvidovali. Za pozornost určitě stojí a občas je potřeba si dobu totality tímto způsobem připomínat.  [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 3 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ()

MartinNDL

Pro definici procesů v padesátých letech, pro ilustraci filmové kvality v Československu let šedesátých, tvůrčí svobody nejznámějšího jara v Praze a nesvobody produkovat libovolně v letech následujících je Ucho užitečný jako žena při sexu pro heterosexuálního muže. ()

kaposlav odpad!

Čiernobiela nuda pri ktorej zaručene zaspíte, keď prídete večer unavený z práce a až na druhý deň sa z prečítania obsahu dozviete o čom to vlastne bolo. ()

Jonash87

Těsně, ale jen 4 hvězdy. Kdybych si tahle léta zažil, byl by to plný počet. Protože ten strach a atmosféra doby byla myslím zachycena výborně. O výkonech R. Brzobohatého a (vtipné) Jiřiny Bohdalové ani nemluvě. ()

SallyZen

Teda takovou ženskou bych doma mít nechtěl. To jsou samý kydy, kecy. Chudák Radoslav si ani na chvíli pořádně neodpočinul, jak jí ta huba mlela. Ale něco k filmu. Jsem opravdu potěšen, že jsem tohle mohl vidět, jelikož to je špička československé(české) kinematografie. Naprosto mě uchvátila netradiční kamera, dekadentní hudba a samozřejmě Kachyňova režie a práce s herci je výtečná. Bohdalku moc nemusim a taky mě občas srala, ale i tak se to zde dalo určitě přehlédnout jelikož snímek to byl velice zajímavý a bavil mě až do konce, i když první polovina mi přišla mnohem lepší. Přesto bych to považoval za český klenot a dávám plnou palbu. 95% ()

Martin741

Genialny film o pokrytectve, odpocuvani a vsemocnej moci Statnej Bezpecnosti, ktorej pohrobkovia ziju doteraz. Krasne je zobrazeny postupujuci strach, neistota a casta bezvychodiskovost voci vladnucemu rezimu a bolsevickej vlade v 50. a 60. rokoch v byvalom Ceskoslovensku. Vysoko vyzdvihujem hlavne vybornu Jirinu Bohdalovu, ale aj Brzochudobny /nemam ho rad, sakra!/ predviedol kvalitny herecky vykon. To dokaze uznat aj taky zakomplexovany debil ako ja. 92 % ()

MrPierc

Přetvářka lidí a strach na veřejnosti je tady až nechutný. Funkcionář, který se bojí i vlastních lidí a hlavně odposlechu je dramatické až až. Po shlédnutí v noci jsem měl nepříjemný pocit.... ()

Sinn

Báječné psychologické drama, jehož děj se odehrává jen na dvou místech během jedné noci. Ve filmu je silně citelná atmosféra strachu, typická pro socialismus. Ludvík, který zaujímá vysoký politický post, se po návratu z večírku obává, že je sledován a odposloucháván. Mistrně jej ztvárnil Radoslav Brzobohatý. Jeho žena Anna, Jiřina Bohdalová, jeho panickou hrůzu spíše zlehčuje. Strašidelnou atmosféru skvěle dokresluje také hudba Svatopluka Havelky a černobílý obraz. Drsné a pravdivé. ()

Letní filmovou školu odstartuje Bod obnovy

Letní filmovou školu odstartuje Bod obnovy