Mistrovské psychologické drama Ucho, otevřeně obžalovávající totalitní režimní praktiky, bylo natáčeno ve svobodnější atmosféře na sklonku šedesátých let, k divákům se však snímek dostal až po roce 1990. Náměstek ministra a jeho žena (Radoslav Brzobohatý a Jiřina Bohdalová) si už přivykli neustálému špehování a odposlouchávání státní bezpečností. Dokonce i doma mají slídivé „ucho" zaznamenávající jejich rozhovory. Jednou ale po pozdním návratu z vládní recepce ve své vile propadnou panice - vydedukují si totiž, že Ludvíkovi hrozí zatčení kvůli kritické zprávě, na níž se podílel. Během úzkostné, bezesné noci manželé proberou svůj vztah plný kompromisů, klamu a nelásky. S ránem přichází únava, vystřízlivění a děsivá realita: nic nekončí, ale pokračuje... (Bohemia MP)

blackrain

Koncert pro Radka Brzobohatého a Jiřinu Bohdalovou. Syrový a klaustrofobický film. Nedivím se, že šel šupem do trezoru. Pan Kachyňa si totiž troufl až moc a to se tehdejším mocipánům muselo pěkně zajídat. ()

SarumanKo

Fantastický Brzobohatý a snáď ešte lepšia Bohdalová v majstrovsky vygradovanom príbehu, ktorý pulzuje dusnou paranoidnou atmosférou, presne dávkuje informácie a jeho postavy sú hodné sympatií aj v prípade, že ste nátlak zo strany ŠtB nikdy nemali možnosť zažiť. "Na záchode ani ty nesmíš poslouchat, Ucho!" (9/10) ()

kaylin

Ještě pořád se má člověk co učit. Tohle je rozhodně jeden z nejlepších českých filmů, jaké kdy byly natočeny. Krásně se zde odvíjí příběh, který je nejprve jen o dvou znesvářených lidech, kteří spolu mají žít, ale nakonec je to o době, v které žijí. Že byl film zakázán, je naprosto pochopitelné. A jsem nesmírně rád, že byl zachován. Skvělá ukázka sžíravé kritiky, ale také výtečné režie a skvělých hereckých výkonů. ()

topi

Trezorovka největšího kalibru!!! Anebo taky jediný český estébácký horor! Ale opravdu! Scény v potemnělé vile jen při svíčkách na svícnech, pootevřené dveře na zahradu, chlápek stojící v zahradě, bouchající okenice, auto stojící opodál vily, nefungující telefon ani elektřina ve vile, strach z neznáma, posléze už strach oprávněný. Mistrovské dílo tohoto ranku, které vážně nemá v české kinematografii konkurenci ani obdoby. Další precizní a dokonalá spolupráce dua Karel Kachyňa a Jan Procházka (v té době již zakázaný autor). Výborné prostřihy mezi dějem ve vile a oslavou odehrávající se na estébáckém večírku. Ústřední dvojice manželů v podání Radka Brzobohatého a Jiřiny Bohdalové (v té době opravdu manželé v civilním životě) byla mistrně civilně zahraná, hlavně tedy Bohdalka, ta vyloženě perlila a řekl bych, že zde vytvořila jednu ze svých nejlepších filmových rolí. I další role estébáku jako třeba Jirka Císler, Bronislav Polozcek, František Němec nebo Ladislav Křiváček, kteří najednou navštíví manželskou dvojici doma v noci po večírku, to jen zvyšuje divákovu pozornost, co se bude dít dál. K hororové náladě burcuje psychošílená hrůzunahánějící hudba mistra Svatopluka Havelky. Dokonalá a brilantní filmařina ve všech ohledech a nenapodobitelný titul! ()

Hadža

Tak to bylo dosti nudene a celkem trapas.Nevim cim si to vyslouzilo tak vysoke hodnoceni.Asi sestavou vsech ksichtu,ktere stihne Bohdalka behem filmu predvest.Kdyby to v tom trezoru zustalo,vubec zadna skoda. ()

swed

Jedna nekonečná noc plná strachu a podezřívání. Kachyňu mám zafixovaného především jako tvůrce poetických filmů, který se zaměřuje na krásné obrazy přírody. Ucho je pravým opakem, děj se totiž odehrává v jednom bytě a v krátkých retrospektivách se podíváme i na politický večírek. Komornost nebyla Kachyňovi nikdy cizí (obzvlášť na začátku kariéry), teprve v Uchu však všechno dovedl do dokonalosti. Vizuální stránka filmu ve mě zanechala asi největší dojem - plné využití černobílého materiálu, kontrast mezi světlem a tmou, kompozice záběrů. Všudypřítomná paranoia se tak přenáší i na diváka a to hlavně za přispění hereckého koncertu Brzobohatý - Bohdalová. Tématicky odvážné a řemeslně profesionální. 9/10 ()

L_O_U_S

Poslední dobou jsem si říkal, že se už snad nenajde film, kterému bych mohl udělit plné hodnocení. Jako na zavolanou jsem zhlédl Kachyňovo UCHO a obavy byly tytam. Tento skvěle zahraný snímek velmi věrohodně popisuje praktiky tajných služeb, které byly využívány v zemích východního bloku. Fyzický teror ustupuje psychickému, mnohem rafinovanějšímu a trýznivějšímu. Strach, nejistota, vědomí, že jsem sledován a odposloucháván. Závěrečný zvrat posunuje tuhle hru na kočku a myš do ještě děsivější dimenze. Přítomnost Ucha, bezejmenného Soudruha Prezidenta, stísněnost, tma, pařáty estébáků sahající až do koupelny - to vše se odráží na velmi znepokojivém vyznění filmu, který vyvolává až paranoidní úvahy. "Ludvo, já se bojím..." (456.) ()

salalala

Mrazivý a děsivý příběh. Další důkaz, že nebýt šedesátých let, nemáme v naší kinematografii nic. Ucho může směle konkurovat západním politickým thrillerům, mnohé dokonce i předčí. Výborný scénář s výbornými dialogy, výborné herecké výkony ústředního dua, výborná režie Karla Kachyni. Strach je cítit po celý film, vše ještě umocňuje takřka geniální závěr. Platnost tohoto filmu je nadčasová, protože co si budeme povídat, Ucha fungují i v běžné demokracii. 100% ()

togaf

Atmosféra jak vystřižená z Orwella. Bohužel ale nemám ráda Jiřinu Bohdalovou, takže malý kousek k dokonalosti chybí. Ale uznávám, že její výstupy s lahví vodky byly fajn. ()

FilmFan24

Napínavé a depresivní zároveň! Malý velký film, který vypovídá o tom, jak to tenkrát bylo víc než dobře. Výborný scénář, civilní režie a v neposlední řadě vynikající herecké výkony Jiřiny Bohdalová a Radoslava Brzobohatého. ()

Vědma

Mrazivý film, který ukazuje, čím se platilo za komunismu za život v politické špičce. Paranoia a stálý život ve strachu. Vůbec nevím, čím se Karel Kachyňa vykoupil, že mohl dál natáčet po tomhle. I když natočil další dobré filmy, tohle byl nesporně vrchol jeho tvorby. I když hlavním trumfem filmu jsou bezpochyby herecké výkony, výborná je podle mě i jednoduchá režie využívající skvěle černobílý formát, tmu, světlo a stín. ()

Aleee89

Ucho je jedním z českých filmových pokladů. A právem. Znala jsem ho, leč neviděla jsem ho, a tudíž nemohla posoudit sama. Teď už konečně můžu a jsem ráda, že mi tak kvalitní film neunikl, i když se mi vyhýbal docela dlouho. Předně musím říct, že Jiřina Bohdalová není moje krevní skupina, ale tady podala famózní výkon a soudy musím přehodnotit. S Radkem Brzobohatým k sobě padli jako prdel na hrnec, jak se říká. I díky nim je Ucho tím, čím je. Ty mrazivé scény, dusná atmosféra, přitom vyšpičkované dialogy, kde se chtě nechtě musíte i smát. Ucho je hold kvalita, jeden z nejlepších českých filmů. ()

Skip

Dva výborní herci, za kamerou velmi dobrý režisér a vznikl jeden z nejzásadněších filmů české kinematografie, který musel zákonitě do trezoru, protože by z něj soudruzi omdlévali. Klaustrofobicky hutná atmosféra, prostřihy na soudružskou chlastačku, kde má každý stažený půlky a není si jistý budoucností, ač to skrývají. Jo, ucho slyší. ()

radektejkal

Nejlepší cesta, jak může někdo (Karel Kachyňa) znechutit někomu (mně) někoho (Radoslav Brzobohatý, Jiřina Bohdalová). Tento mimořádně nadhodnocený film a la "Taylorová/Burton" ovšem vůbec nemá Ableeho ambice, veze se jen na vlně nejistoty komunistických prominentů, která když ne fyzicky, tak alespoň duševně prosakuje z padesátých let do šedesátých. V době, kdy se u náš řítila babylonská věž reformních komunistů a jejich sympatizantů, měl tento film zřejmě nějakou zvláštní symbolickou hodnotu. Teď už ale sotva dokážeme říct jakou... Je to jako pálit papíry v záchodové míse a nezvednout přitom prkýnko. ()

kajas

Učebnicový příklad trezorového filmu - ano. Důkaz brilantního herectví Bohdalové - ano. Jinak mě ale sledování docela ubíjelo a více než příběhu jsem se věnovala třeba úvahám o tom, proč se za celou noc neprobudil syn hlavních hrdinů... ()

Letní filmovou školu odstartuje Bod obnovy

Letní filmovou školu odstartuje Bod obnovy