Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Warren Beatty v titulní úloze romantického gangstera, který založil Las Vegas. Hrdinou amerického retrosnímku Bugsy (1991) je známý americký gangster Benjamin Siegel (1902–1947), přezdívaný pro svoji prchlivou povahu Bugsy (něco jako magor). Díky svému dlouholetému přátelství s Meyerem Lanskym, s nímž vyrůstal v židovské části Brooklynu, se vypracoval na jednoho z pohlavárů v organizaci Charlieho „Lucky“ Luciana a byl poslán do Hollywoodu, aby tam dohlédl na obchody. Díky dalšímu příteli z dětství, známému herci Georgi Raftovi, se v Hollywoodu rychle etabloval a stal se součástí bohatého společenského života filmových hvězd, producentů a dalších členů různorodé filmové komunity. Měl vztahy s řadou hereček, ale jeho osudem se stala začínající hvězdička Virginia Hillová, která ho jako jediná dokázala k sobě připoutat. Elegantnímu a poněkud romanticky založenému gangsterovi, který dokonce snil o tom, že by se mohl stát hercem, nakonec zlomil vaz jeho celoživotní sen – vybudovat v nevadské poušti zářivé centrum hazardu Las Vegas. Značně znepokojeni Siegelovým velikášstvím a rozhazovačností se jeho newyorští bossové nakonec rozhodli ho zlikvidovat. Las Vegas jim ovšem vložené investice mnohonásobně vrátilo.
Tvůrci snímku v čele s režisérem Barrym Levinsonem (držitel Oscara za Rain Mana) se soustředili na barvité vykreslení hollywoodské komunity na začátku 40. let. Iniciátorem projektu byl Warren Beatty, který také s gustem vytvořil titulní postavu uhlazeného ale nebezpečného zabijáka. Více než rovnocennou partnerkou v úloze Virginie Hillové je mu Annette Beningová, která se touto rolí nejen definitivně prosadila, ale našla současně i muže svého života (s proslulým bývalým sukničkářem Beattym žije dodnes a mají spolu čtyři děti). Za zmínku stojí i další vynikající herecké výkony, mj. Harveyho Keitela (Siegelova pravá ruka Mickey Cohen), Bena Kingsleyho (Lansky) a Joea Mantegny (George Raft). Film získal dva Oscary (nejlepší výprava a kostýmy) a v dalších sedmi kategoriích byl nominován (nejlepší film, režie, původní scénář, kamera, hudba a mužské herecké výkony v hlavní i vedlejší roli – Beatty, Keitel). Z řady dalších ocenění se sluší připomenout ještě Zlatý glóbus za nejlepší film-drama a Ceny losangeleských filmových kritiků za nejlepší scénář, režii i film. (Česká televize)

(více)

Recenze (120)

lamps 

všechny recenze uživatele

Ve svém žánru v podstatě klasika, která musí každého skalního fanouška mafiánských filmů zahřát u srdce. Levinson stejně jako v Rain Manovi takřka bezchybný, k tomu navíc fenomenální Beatty (i Pacino by měl co dělat, aby to takhle zahrál), uhlazený Keitel a dokonalá femme fatale v podání mladé Annette Bening. Příběh podle skutečnosti sice nepřekypuje dějovými zvraty, ale skvělí herci a Morriconeho hudba do něj vložili tolik emocí, že od něj nelze odtrhnout oči. Zkrátit to o 10 minut a bylo by to čistých 5*. :-) ()

Roman.Ticka 

všechny recenze uživatele

Příznivci gangsterek si neodpustí srovnání s peckami v tomto žánru, nemusím jmenovat, a to je pak sakra těžké hodnotit. Nebylo to o čisté gangsteřině ve smyslu tvrdého vyřizování účtu a likvidace konkurence, ale určité "rodinné" prvky se tu našly. Jde hlavně o životopis a tato položka tu měla hlavní slovo. Formou u mě snímek vyvolával hřejivý pocit domácího prostředí, kde i já můžu být chvíli v Kalifornii v jedné z honosných rezidencí... Je až s podivem, jak mohl být Bugsy tvrdým mafiánem, který si nebral servítky a chtěl absolutně všechno a zároveň oddaným milencem, který se nenechal zviklat ani odradit. V tom byla zřejmě jeho největší síla a bez ohledu na neznalost problematiky financí, měl v sobě ducha myslitele a pokrokáře. Ostatně, stačí se mrknout do Las Vegas a všichni víme Vo Co Go! ()

Reklama

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

Mafiánské účetnictví na filmovém plátně mne nikdy nepřivádělo do extáze, takže s potěšením stříhám ušima při zjištění, že Bugsy se vydal jiným směrem. Občas sice proběhla povinná účetní uzávěrka něčího života, ale daleko zajímavější pro mne bylo zaměření na Bugsyho posedlou vizi a jeho žhavý vztah s Virginií, která mne vzrušovala snad v každém okamžiku, přestože plakát Annette Bening v civilní podobě bych si na dveře nenalepil ani v nadržených pubertálních letech. ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Gangsterský víkend, vol. 1. A hned zklamání, roztahaná polívka by snad nevadila, kdyby WB hrál postavu, již stojí za to věnovat pozornost. Jeho pošuk Ben, který ale suverénně zabíjí před svědky, a pak se třese před kdekým, nechá se fackovat od ženský, je postava rozporuplná, a pro mě nepochopitelná. Kolegové se rozplývají na jeho charismatem, je prý tahounem. Já viděl jen unaveného starého muže, jemuž zůstal ve tváři už jen zatuhlý škleb někdejší mužnosti. Dabing vyrobený Bontonem brzy po premiéře filmu tomu všemu dává korunu - bez přehánění mluví Tonda Navrátil asi 25 postav, čili každou druhou mužskou, v ženách to samé Eva Spoustová. Pokud si toho někdo nevšimne, je hluchý, já ale sleduju filmy všemi smysly a tohle mi vadí. ()

Pavlínka9 

všechny recenze uživatele

Souhlasím s komentáři golfista a Radyo. Beatty je pro mě představitel fešáka, který dostane každou a Bening je kočka, kterou se ani nedivim, že ve filmu i v reálu chtěl :) Ten film má skvělou výpravu, hodně postav a jediný sen - sen, který ale jeho zakladatel a i společník v podání jeho lásky, neviděl naplno uskutečněný. Kdyby tak věděli čeho dosáhli :) :) Pro mě nevýhodou bylo, že tam bylo tolik postav, tolik prolínání, každý byl gangster a já čekal z jaké strany přijdou nějaké výstřely :) Rozhazování peněz, touha mít svůj vlastní podnik, držet rodinu pohromadě a přitom se šplhat výš a výš... ()

Galerie (49)

Zajímavosti (7)

  • Celosvětová premiéra filmu proběhla 10. prosince 1991 v New Yorku. (ČSFD)
  • Keď Bugsy (Warren Beatty) odváža Harryho Greenberga (Elliott Gould), v čase 1:22:50 auto parkuje pred mostom. V čase 1:23:14 to auto v zábere chýba, objaví sa znovu v 1:23:22. (GabrielGabko)
  • Kritikou byl film dobře přijat, kasovně však očekávání nenaplnil. (džanik)

Související novinky

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

Filmový svět opustili dva slavní tvůrci

17.04.2020

Filmový svět se v rozpětí několika hodin musel rozloučit rovnou se dvěma významnými filmovými tvůrci. Ve věku 77 let zemřel kameraman Allen Daviau, jehož budou diváci znát nejlépe díky skvělé práci… (více)

Reklama

Reklama