Reklama

Reklama

Star Trek: Enterprise

(seriál)
USA, (2001–2005), 68 h 44 min (Minutáž: 42–92 min)

Hrají:

Scott Bakula, John Billingsley, Jolene Blalock, Dominic Keating, Anthony Montgomery, Linda Park, Connor Trinneer, Vaughn Armstrong, Gary Graham (více)
(další profese)

Série(4) / Epizody(97)

Píše se 22. století, což je skoro sto let před tím, než James T. Kirk zaujme své místo v pionýrských dobách prozkoumávání vesmíru. Lidé ještě nemají k dispozici štíty, Federace dosud neexistuje, mezihvězdné transportéry se používají pouze pro přepravu nákladu. Za těchto podmínek se do vesmíru vydává posádka první lodi, jíž velí kapitán Jonathan Archer, prototyp kapitánů hvězdné flotily, kteří teprve přijdou; je statečný, zvídavý, dychtivý a odváží se tam, kam člověk dosud nevkročil. Na rozdíl od ostřílených důstojníků 24. století, které hned tak něco nepřekvapí, posádka ENTERPRISE dává najevo údiv, vzrušení i obavy z podivných věcí, s nimiž se setkává. Hvězdné mapy jsou prozatím většinou prázdné a oni musí prokázat, že jsou připraveni na život v hlubinách vesmíru. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (210)

maty39 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Vcelku zajímavý seriál. Enterprise je první pozemskou lodí co má warp 5 a tak se vydává objevovat vesmír. Vztahy lidstva s Vulkánci ještě nejsou zrovna ideální Fedrace ještě neexistuje a lidstvo zažívá první kontakty s mimozemšťany. Vukánka T'Pol je pořádná kočka :-)))) a nejroztomilejší člen posádky je jednoznačně Porthos ;:)))) První série je průměrný Star Trek za 4, ale v okamžiku, kdy se dostaneme do druhé série začnou se dít věci. Romulané, Klingoni, Terra Pente (viz Star Trek 6), útok na Zemi. Úroveň stoupá i ve třetí a čtvrté sérii takže jasných 5 ()

ravalah 

všechny recenze uživatele

Star Trek mi nijak nevadi a docela jsem se na to sem tam podival...tedy na napr. DS9, Voyager nebo Nova generace, nicmene tohle je strasne, nevtipne, herci prkenni a bez emoci. Kapitan je nebetycnej suchar. Rekl bych, ze co se tyka herectvi, tak Schwarzenegger v Conanovi Barbarovi by zaslouzil Oscara. To nemuzu mit pustene ani jako kulisu k zehleni:D ()

Reklama

TroiMae 

všechny recenze uživatele

Malý krok pro sérii, velký krok zpět pro Star Trek... do doby kamenné. Veškerá filozofie světa Star Trek v troskách... a bílí hetero Američané dobývají svět, zatímco ženy vřeštící před mimozemšťany jim dělají sekretářky (a ty mimozemské slouží jako sexuální objekty). Ostatně tvůrci se svým záměrem ani netajili ("Bude tam spousta sexu... sexuálního napjetí...") Není to špatné, ale pro Star Trek zřejmě labutí píseň. Po feministickém Voyageru retro – nevadilo by (ve svém základě je to dobrý nápad, sledovat, jak do sebe zapadají dílečky skládačky, kterou už znám), kdyby se to netýkalo např. i etických hodnot – v tom jde tento svět budoucnosti ve svém machismu i za soudobý rok 2010, asi tak někam do období kolonialismu. A myslí to naprosto vážně! To mi vadilo více, než občasný pocit, že se zapomnělo na výpravu (celý děj mnoha dílů se odehrává třeba v jedné místnosti nebo na poušti se dvěma herci). Právě proto na rozdíl od mnoha jiných nesdílím nadšení ze třetí řady – očekával jsem víc, námět úžasný, ale měl jsem pocit, že se tvůrci snaží seriál udržet pomocí první signální: sex, agrese, machismus. T’Pol je znatelně často polonahá, traumatická osobní ztráta Tripa je využita jen k tomu, aby se spolu s T’Pol mohli po celou sérii v každém druhém díle(!) v rámci terapie polonazí mazlit (tedy stimulovat si své neurotransmitery) – a když ani to nestačí, Trip se začne stimulovat ještě s další členkou posádky. Kapitán se řídí základním principem – pokud neuspěje, vyhyne celé lidstvo – tím ospravedlňuje vše včetně toho, že doslova loupežně přepadává jiné lodě (bez jakéhokoli doslovu či reflexe). Za zmínku stojí ale třeba díl Stigma ze druhé série – heteronormativita je pro Star Trek stále nejzazší hranící, kterou tento fenomén prakticky vůbec nepřekročil, ale napravuje to třeba tento díl dotýkající se např. problematiky AIDS a společenských předsudků o intimních vztazích. A naopak dosud jsem nerozdýchal díl třetí série Cogenitor (“Spolurodič”), kdy Trip vzdělává příslušníka sociální skupiny, která je systematicky nechávána negramotnou, aby si neuvědomila, že je jen využívána (jsou nezbytnou součástí k rozmnožování daného druhu a zbytek společnosti redukuje smysl jejich existence pouze za účelem přenašeče při rozmnožování). Spoiler: Díky přátelství s Tripem daná osoba prohlédne a uvědomí si, že může mít svá práva, když jich nedosáhne (kapitán dané osobě např. nepovolí azyl, o který žádá), volí raději smrt, než otroctví. Kapitán veškerou zodpovědnost(!) svalí na Tripa, že se plete do toho, kam nemá a zapříčinil mimozemské lodi takové problémy, když se teď nemohou rozmnožovat… ()

noriaki 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Mnohými zavržený, mnohými opuštěný, přesto poslední pravý Star Trek. Scénář se vrátil do doby před původním seriálem i před samotnou Federaci. V Kirkově době existoval známý vesmír v podobě roztroušených základen pospojovaných slabě bráněnými obchodními trasami. V padesátých létech 22. století není ani to. Lidstvo pevně ovládá jen svou vlastní Sluneční soustavu. Po desetiletích úmorně pomalého vývoje brzděného přehnaně opatrnými Vulkánci se teprve vydává do hlubin vesmíru, aby tam našlo svou velikost. Star Trek Enterprise je v rámci frančízy unikátním seriálem. Celá třetí sezóna je zasvěcená jedné dlouhé a stále temnější příběhové linii. Čtvrtá, která je nedobrovolně poslední, poté nacpaná špičkovými epizodami, v zoufalé a vzhledem k okolnostem povedené snaze odvyprávět všechno podstatné. Díky tomu je pravděpodobně nejkvalitnější serií z celé frančízy, a vyrovná se jí jen vrcholná fáze Nové generace. ()

Deimos 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

TV/// Obsazení 8/10 Děj 7/10 Hudba 7/10 Efekty 9/10/// +kapitána a posádku si oblíbíte, období ve kterém se děj odehrává, spousta zajímavých nápadů a originálních situací, akce, efekty, napětí -opravdu hodně pomalí rozjezd, občas by si seriál zasloužil víc peněz, první triky vypadají hodně počítačově, taky je škoda že se herci trošku víc neprosadili/// Pro lepší přehlednost nejdříve napíšu hodnocení jednotlivých řad. 1 řada 60% 2.řada 65% 3.řada 95% 4. řada 85%. Jak je patrné, tak seriál se rozjíždí velmi pomalu a pozvolna. První dvě řady se drží hodně v duchu dřívějších seriálů. Jsou tedy hodně ukecané a málo akční. V tomto směru o něco lepší než Nová generace. Což ještě mohlo fungovat začátkem devadesátých let, ale ne dnes 10 let po vzniku seriálu. Najde se sice pár zajímavých částí, které vybočí z vesmíru průměrnosti, nicméně je nespojuje žádná dějová linie a tak je skoro jedno když nějakou část vynecháte. Je to možná i lepší, protože jen tak někdo prvních 40 částí nemusí vydržet. A byla by velká škoda, kdyby se nechal v první polovině odradit. Protože třetí řadou začíná něco neuvěřitelného. Troufám si tvrdit že se jedná možná o nejlepší řadu (sezónu) ve Star Trek universu. Hvězdná loď Enterprise má tentokrát proti sobě hodně silné nepřátele. Děj se rozplétá od první částí až po tu poslední. Vše na sebe navazuje. Je tu spousta napětí, výborné akce a krásných efektů. Upřímně se to dalo skoro srovnávat se seriálem Battlestar Galactica. Byl jsem nadšený. Čtvrtá řada sice trochu polevila a přesto si držela hodně vysokou úroveň a můžete v ní najít asi nejvíc nejzajímavějších částí. Třeba hned první dvě s alternativní "minulostí" kdy Němci rozpoutali druhou světovou i na území spojených států. Vlastně mi docela přišlo, že tvůrci hodně experimentovali a snažili se o originalitu a neviděné nápady. A docela úspěšně. Na posádku jsem si za ty "4 roky na palubě" zvykl a je obrovská škoda, že seriál předčasně ukončili a uzavřeli ho v tom nejlepším. Protože do vzniku federace zbývalo ještě 6 roků a ty by šlo klidně vyplnit dalšími 6 řadami./// Celkem 76%/// ()

Galerie (642)

Zajímavosti (36)

  • V pilotním díle se v rámci návaznosti na předchozí série, jak je v seriálech ze Star Trek univerza zvykem, krátce objevuje James Cromwell coby vynálezce warp pohonu Zefram Cochrane z filmu Star Trek VII: První kontakt (1996), přestože jen na obrazovce v historickém holoprogramu. (mirliflore)
  • Lebka ptačího druhu Xindů je ve skutečnosti lebka žirafy. (Žralok)
  • Vzhled lodi navrhli výtvarníci společnosti Paramount Pictures John Evans a Doug Drexler, kteří se inspirovali letounem Lockheed P-38 Lightning z období 2. světové války. (Illuminare)

Související novinky

Zemřel herec Dean Stockwell

Zemřel herec Dean Stockwell

09.11.2021

Ve věku 85 zemřel americký herec a držitel dvou Zlatých glóbů, Dean Stockwell. Jeho kariéra k dnešnímu dni čítá přes dvě sta filmových a televizních rolí. Tvůrce nominovaný na Oscara svou hvězdnou… (více)

Reklama

Reklama