Příběh, dobře známý z populárního stejnojmenného bestselleru M. Viewegha, vypráví s ironickým nadhledem a nadsázkou o osudu, který jedné obyčejné rodině připravila léta normalizace. A jak to všechno začalo? Manželům Heleně a Alešovi (ve skvělém podání L. Šafránkové a O. Vetchého) se narodí kluk Kvído. Již okolnosti jeho narození během představení Čekání na Godota jakoby předznamenaly jeho pozdější dráhu. Když je Kvídovi šest let, přijedou ruské tanky a rodina se stěhuje do prvorepublikové vily na Sázavu. Jenže nedostanou celou vilu, ale jen část v zasklené terase, kde je zima jako v „psírně“. Komunistický ředitel skláren Šperk podmiňuje zlepšení jejich situace tím, že se tatínek bude veřejně angažovat. To ale Aleš odmítá. Celou situaci nakonec zachrání Kvído… (Česká televize)

MJMilan

Základ jsou dva výborní herci, u hereček troufám si říct nejlepší česká, nepřekonatelná - Libuše Šafránková, u mužské části skvělý Ondřej Vetchý. Libuše tu vytvořila roli ironické maminky vyrůstajícího Kvida, který ač talent bude nejspíš utlumen komunistickým režimem. Zvraty, převraty jedněch osudů minulého století a především skvělá podívaná s krásnou ústřední písní od Ivana Hlase. ()

vesper001

Filmové adaptace Vieweghových románů mě od čtení Viewegha zcela odrazují. Báječná léta jsou jedinou výjimkou. Zručně natočený a skvěle obsazený příběh o tom, že život sice není jednoduchý, ale že hůř už bylo. ()

Decker

Musim uznat ze ta Vieweghova predloha nema chybu. Co mi trosku vadilo, byl lehce nesoudrzna rezie a obcasne hluche misto. Zrejme to je asi ne idealnim zpracovanim scenare. Co vsak musim pochvalit je volba Libuse Safrankove a Ondry Vetchyho coby hlavnich protagonistu, nebot se k sobe skvele hodi a vzajemne se doplnuji. Za ctyri! ()

fantoci

Tato retrokomedie patří z polistopadových filmů k filmům povedenějším. Mám rád divácké filmy a tento mezi ně patří. Ač vypráví o době minulé není příliš tendenční a jednostranný. ()

Jirgen

Výborně zfilmovaná jedna z Wieveghových knížek, vynikající herecké výkony a přesné nastínění té doby, prostě kvalitní český film. A navíc Kvido nemá chybu :D ()

Estrellita

Na české poměry relativně povedená komedie (aspoň v sobě díkybohu nemá žádný "troškovský" humor), Ondřej Vetchý s tím svým poťouchlým kukučem je výborný jako obvykle a Libuška krásná jako vždy. Bohužel musím přiznat, že díky jistým... hmmm... nepředvídatelným okolnostem jsem se nedokázala plně koncentrovat na příběh a leccos mi možná uteklo... ale co. Jelikož nevím, jestli by to, co mi uteklo, bylo pro film spíš přínosem, nebo naopak, nechám to na tři hvězdičky a dál se v tom nebudu vrtat. 55% ()

ivan_drago

Opět další pousmání nad dobou, která ale nebyla tal vtipná jak to vypadá z tohoto filmu. Opět spíše tragické než komické situace v době komunismu. Jako film velice umě natočené a herci v hlavních úlohách jsou také skvělí a i přes občasné pousmámí, by měl tento film spíše varovat před tou svinskou ideologií. Smrt komančům a více takto povedených filmů. Ale na druhou stranu už bych tu dobu, jako reálie pro film, opustil a věnoval se současnějším tématům... ()

farmnf

Téměř se ztotožňuji s dobytkem. Film je křečovitý, málo uvěřitelný, spratek Kvido hnusný a nesympatický, Šafránková mele naprosté nesmysly a od role matky je na hony vzdálena. Závěrečná psychokrize fotra vyumělkovaná. Poselství to nese, což je jediný klad, že komunismus jako politický systém je kreténismus. O čem bude točit Nikolaev, až se tohle okouká? Ono se to ale už okoukalo, zvlášť v takto mizerném zpracování. ()

Mrkvič

Lehce mě mrzí, že jsem se Báječným létům vyhýbal dvacet let. Hlavně ze začátku a přibližně do druhé třetiny je film plný příjemných fórků a postava malého Kvída je hodně moc parádní. Skladba filmu v podání dílčích mini příběhů ale není tak vyvážená a když přestane být Vetchý středobodem vesmíru, protože mu hrábne a nezmůže se na nic víc než jen hlazení rakve, přestává film fungovat. ()

Lachtaan

Vetchý a Šafránková jako na pohled milý pár s nelehkým životním osudem v komedii, která je čímkoli jiným, ale rozhodně ne komedií. Předlohu jsem nečetl, ale z literatury si pamatuju, že už ani tu Viewegh nezamýšlel jinak než jako spíše smutné dílo. ()

xerno

Neuvěřitelně poutavý snímek, excelentně zpracovaný s dokonalým, zvláště dětským, obsazením, originálním námětem a... toho bych mohl vyjmenovat ještě hodně, jedná se tu o jeden z nejůepších porevolučních filmů, když nepočítám Samotáře a tomu podobné sirové filmy, ovšem to je komerce, toto je dokonalost sama, lituji každého, který to nepochopil a dal nízké hodnocení, nebo toho, který to neviděl a se všemi předsudky to odsuzuje... ()

lennyd

Už narození malého Kvída naznačuje, že nebude mít jednoduchý život. Jeho matka (Libuše Šafránková) trpí natolik fóbií z mužů, že na den svého porodu nechá "vyklidit" porodnici. Bohužel ale shodou náhod porodí o pár dní dřív, takřka před zraky nabitého divadla. Možná právě toto znamená, že Kvído není úplně jako ostatní malí kluci, ale radši si čte knihy náležící čtenářům o několik generací starším či sám píše. Jediné co jej z tohoto stavu dokáže dostat, je "pohlaví" jeho dětské kamarádky Jarušky. Zatímco jeho rodiče musí řešit daleko závažnější otázky tehdejší doby - politicky se angažovat a "být vidět" - nebo bydlet ve studené předsíni předválečné vily. A i když se zdá, že vše zlé je překonáno, stačí jedna návštěva u místního disidenta, a jejich život je opět převrácen naruby ... Vieweg má (narozdíl od jiných autorů) docela štěstí, že jeho knihy nejsou jen čtivé, ale i relativně kvalitně filmově zpracované. Báječná léta se z tohoto pravidla určitě nevymykají, ba naopak bych řekl že filmům dle Viewega vévodí. Sice zde je o herecký koncert Ondřeje Vetchého a Libuše Šafránkové (hlavně v pozdějších fázích filmu jsou naprosto brilantní), ale i ostatní herci jsou velmi citlivě vybrání a téměř by se zdálo, že jsou role psány přímo pro tyto herce (krásným příkladem je ředitel skláren Šperk - Vladimír Javorský - jeho poslední věta ve filmu ukazuje veškerou absurditu této doby - "To jsme se na tu demogracii pěkně načekali, že"). Pro mne jde určitě o jeden z nejlepších českých filmů! ()

Bobik9

Pěkné zfilmování knižní předlohy, která byla ovšem mnohem kvalitnější. Skvělé herecké výkony, nicméně se mi to nezdálo příliš zábavné. ()

T-pack

S knižní předlohou v relativně čerstvé paměti musím říct, že se velká část filosofie původního díla vytratila. To je nicméně nevyhnutelný problém jakékoli konverze a tenhle snímek dokázal zachytit onu atmosféru života v dobách minulých celkem povedeně. Umím si však představit, že bez znalosti předlohy a hlavně života v minulém režimu mohly některé souvislosti unikat. ()

venison

Myslím si, že nejlepší literárně i filmově zpracovaný příběh Michala Viewegha. Příjemné vyprávění o nepříjemné době.. Vynikající Ondřej Vetchý se skvělou Libuškou Šafránkovou.. ()

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková