Příběh, dobře známý z populárního stejnojmenného bestselleru M. Viewegha, vypráví s ironickým nadhledem a nadsázkou o osudu, který jedné obyčejné rodině připravila léta normalizace. A jak to všechno začalo? Manželům Heleně a Alešovi (ve skvělém podání L. Šafránkové a O. Vetchého) se narodí kluk Kvído. Již okolnosti jeho narození během představení Čekání na Godota jakoby předznamenaly jeho pozdější dráhu. Když je Kvídovi šest let, přijedou ruské tanky a rodina se stěhuje do prvorepublikové vily na Sázavu. Jenže nedostanou celou vilu, ale jen část v zasklené terase, kde je zima jako v „psírně“. Komunistický ředitel skláren Šperk podmiňuje zlepšení jejich situace tím, že se tatínek bude veřejně angažovat. To ale Aleš odmítá. Celou situaci nakonec zachrání Kvído… (Česká televize)

Achab

Prekérní, ale krásné........, velmi jsem se pobavil, jedná se určitě o trochu osobité pojetí období po událostech v srpnu a nastupující husákovské normalizace, Ondřej Vetchý a Libuše Šafránková působí velmi přirozeně a jsou pilíři celého filmu ()

honzic

Tento film mne zaujal zezačátku, pak šla úroveň dolů. Sice herecké výkony nejsou špatné, ale scénář trochu kulhá a ani režie není zrovna skvělá. Jsou tam nesrovnalosti a někteří herci se tam vysloveně nehodí, k tomu Viewegh prostě není můj styl, vše je tam moc průhledné a příliš jednobarevně vzaté a celkově mi to nepřijde nic úchvatného, ale proti Výchově dívek je to ještě docela povedené, ta je doslova propadák. ()

Amala

Kniha mi přišla řízná a třeskutě vtipná - dle mně to nejlepší, co Viewegh napsal. Bohužel o to větší bylo zklamání z filmu. (Film byl natočen asi takovým podobně rychlým způsobem, jakým dnes píše Viewegh knihy :-)). Kdo znal Sázavu v době normalizace, asi byl zklamán stejně. To, co se tu prezentuje za sklárny, jsou spíš hluboká budovatelská padesátá léta a ne řízná a soudružsky ostrá normalizace. Ale film je samozřejmě především o lidech. Samotná kniha by vydala na seriál a nutno dodat, že zhuštění všech spletitostí a kompozice všech detailů do formátu celovečerního filmu se prostě příliš nepovedlo. Herecké výkony naštěstí zachraňují situaci, i když místy působí trochu divadelně a tudíž nepřirozeně, což je spíš špatnou vizitkou režiséra a ne herců samotných (ti dělali, co se dalo). Úpornost je tu cítit za každým promítnutým metrem. Výborná předloha se tak zbytečně utápí ve své nepříliš dobré adaptaci. ()

radimartin

Jediná poživatelná adaptace Viewegha. Krásný film, který lze sledovat kdykoli a s jakoukoli náladou. Úžasně zachycená atmosféra doby od let šedesátých až po revoluci. ()

Adam's

Nejlepší román Michala Viewegha se dočkál důstojného filmového zpracování. Především první "hravější" polovina snímku hrající na nostalgickou strunu má své kouzlo, kdežto temnější druhá část o tuto možnost přichází. Svou roli v tomto sehrává zejména neodolatelný šarm Kvída coby dětského intelektuála, jehož konverzační obraty vůči dospělým se staly součástí lidové mluvy. ()

wocicko

Solidní adaptace ještě celkem dobrého románu českého komerčního spisovatele. Je to dobrý film na nudné odpoledne, člověk se zasměje, dobré herecké výkony. ()

melisos

Patří to mezi ty české filmy , které v porevolučním období patří mezi ty nejlepší .Přitom si to na nic nehraje a je to velmi prostý film . Ikdyž se mi tu žádný herecký výkon nějak zvlášť extrémně nelíbil ( kromě Javorského ) , tak to nějak do sebe zapadá a funguje to . Těží to samozřejmě z populární předrevoluční tématiky , která je asi ze všech nejlépe zpracována do celkem zajímavého příběhu . A vtipnost tomuto filmu taky nechybí . Rád se na tenhle jednoduchý odpočinkový film podívám znova a znova . ()

yazik

Zde asi není moc co dodat. Film přesně vystihl, co vystihnout měl. Navíc skvělé herecké výkony hlavních představitelů... plných 5*. ()

rischa65

Skvost. Nejlepší a nejpravdivější výpověď o socialismu po roce 1968 u nás, natočená podle asi nejlepší knihy Viewegha. Skvěle vybraní herci, promyšlený scénář a nejenom smutná komedie. A závěr? - "Ještě, že už jsou ty komunisti konečně v prdeli. Tak nashledanou" ...Odzvonili jsme a bude hůř. ()

dadinka

Knížka je dokonalá, film je "jen" velmi dobrý. Dlouhá léta, kdy se ukazovaly pravé charaktery. Kolik asi bylo lidí, kteří odmítli vstoupit do strany a dělat spoustu dalších ústupků, od ostatních (ač je myslím v duchu obdivovali) se dozvěděli jen "Ty seš vůl!" a získali dobré svědomí výměnou za peníze a slušnou práci. Ale co dělat, když nejde jenom o vás, když musíte uživit rodinu? Jinak velké plus filmu vidím ve velice věrné adaptaci předlohy. Kvetoucí stromy, skvělí čeští herci, realistický hořkosladký popis dvou vztahů (Kvidovi rodiče, Kvido s Jaruškou)..."Chtěl bych Ti vrátit aspoň jeden den, Třešňovou alej, šaty bílý. A celej život za rohem" ()

megajalec

Rozjazd a prvá polovica filmu je veľmi dobrá, hlášky malého Kvida, situácia, ako to bolo v bývalom režime. Po zbláznení sa Vetchého to je úplná slabota. Škoda aj viacerých slabých miest. Nepochybujem, že kniha musí byť určite veľmi dobrá, môj názor je, že réžia z nej dobrý film neurobila. Možno keby Vetchý na konci Javorskému struhne jednu po papuli, keď je už nový režim, tak jednu hviezdu pridám. Takto to máte za dva. ()

pryskuda

Můžu se na to dívat po stopadesáté a pokaždé mne něco nového pobaví....skvělý film s ještě skvělejšími herci...koncert pro O.Vetchého a L.Šafránkovou.... ()

ovec.ka.

"Tati proč šeptáš?" "Nešeptám." "Šeptáš!" "Nešeptám!" "Mami řekni mu že šeptá." "Šeptáš.A není to normální Aleši." :-D ()

carl.oesch

Ale jo. Dost dobrý. Tady je ještě předloha uvěřitelná, je to jedna z mála Viewghových knih, které jsou založené na osobní zkušenosti a prožitku. Ondřej Vetchý byl ale na svoji roli přes své kvalitní herectví přece jenom moc mladý, ale za nejsilnější moment filmu považuji onu chvíli, kdy v roce 1990 přijede Vladimír Javorský v bavoráku a prohodí, že "jsme" konečně dočkali svobodných voleb - prvních po čtyřiceti letech. Vsadím se, že tu sklárnu následně zprivatizoval......potěšila mně i scénka s Pavlem Kohoutem, sídlícím tou dobou na nedaleké chatě, sympaticky dokreslující jeho dokuromán Kde je zakopán pes. Nicméně, filmů ukazujících onu dobu bylo natočeno víc, a tenhle zase žádný zázrak není. ()

ZHODNOTITEL

Báječná léta pod psa jsou pro mě povinná četba na základní škole a s tím i povinné školní zhlédnutí filmu vždy na konci roku nebo na Vánoce. Jako kluka mě to pochopitelně nebavilo. Když jsem to viděl později, musel jsem uznat, že to není vlastně špatné, ale na taková vyprávění, alespoň v tomto aranžmá moc nejsem. ()

natalanka

výsledek? Nudááá. Nenechalo to ve mně vůbec nic. Je mi líto, že jsme to musely zkouknout kvůli maturitní otázce. Promiňte, ale po Vybíjné..... další film podle Viewegha, která mi dala jediné....to si už nikdy nepustím. ()

x_ander

Já prostě ty Vieweghoviny nemusím. A báječná léta pod psa nejsou výjimkou. Vetchý sice hraje skvěle jako vždy, ale kromě něj a nahé Bendové ve mě film nezanechal prostě nic. ()

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková