Příběh, dobře známý z populárního stejnojmenného bestselleru M. Viewegha, vypráví s ironickým nadhledem a nadsázkou o osudu, který jedné obyčejné rodině připravila léta normalizace. A jak to všechno začalo? Manželům Heleně a Alešovi (ve skvělém podání L. Šafránkové a O. Vetchého) se narodí kluk Kvído. Již okolnosti jeho narození během představení Čekání na Godota jakoby předznamenaly jeho pozdější dráhu. Když je Kvídovi šest let, přijedou ruské tanky a rodina se stěhuje do prvorepublikové vily na Sázavu. Jenže nedostanou celou vilu, ale jen část v zasklené terase, kde je zima jako v „psírně“. Komunistický ředitel skláren Šperk podmiňuje zlepšení jejich situace tím, že se tatínek bude veřejně angažovat. To ale Aleš odmítá. Celou situaci nakonec zachrání Kvído… (Česká televize)

Attta

Michal Viewegh možná píše jak se říká "na zakázku", ale myslím že předloha k filmu i samotný film nemají chybu. A jelikož jsem v té době nežil, nemůžu hodnotit dobovost jako ostatní, ale z vyprávění, těch co danou dobu prožili, si myslím, že film vykresluje přesně to co má. Typický obraz o životě mezi léty 1968 - 1989 (politika, sociální situace, mezilidské vztahy atd) navíc je dokreslen humorem a ironií plus vynikající herci. Myslím že samotný název mluví za vše. Pro mě vynikající film (i přes to, že jsem to nepřožil) ()

DruidKarel

Nic extra, ale Ondřej Vetchý dokázal i z tadytoho docela obyčejnýho filmu dobrej kousek. Jo a ještě něco... Manželský pár tvořený Ondřejem Vetchým a Libuškou Šafránkovou je hodně ulítlý pomyšlení... 3* ()

tomtomtoma

Z české filmové produkce devadesátých let, která reflektovala slovanský komunistický experiment, patří Báječná léta pod psa k lepšímu nadprůměru. Hořkosladké vzpomínky v satirickém nadhledu oplývají poetickým duchem. Výrazně k tomu přispěla ústřední herecká dvojice, jejich přirozenost je opakovaně uchvacující. Jde patrně o nejlepší literární dílo Michala Viewegha, byť nechává ochucovat svoji nabubřelost naprosto otevřeně. Odlehčený tón filmu sluší, i trudná minulost ve vzpomínkách dokáže přinést uvolňující úsměv a uspokojení. Hlavní postavou příběhu je Aleš Vítek (skvělý Ondřej Vetchý), schopný inženýr s úpěnlivou snahou o zachování osobní cti mravní. Nastavení politického režimu trestá každou pochybnost víry a přešlapy nepsaného kodexu poslušnosti umí zpřevrátit i spokojené soužití. Hlavní ženskou postavou je Alešova manželka Helena Vítková (vynikající Libuše Šafránková), podniková právnička a pevná ochranná síla rodinného štěstí. Jen díky její zarputilosti je život vždy snesitelný. Autobiografickou postavou je syn Kvido Vítek (zajímavý Jakub Wehrenberg, jako školák Jan Zahálka), ctižádostivý ve svém odlišování se i ve lpění na uměleckém směřování. Hlavním protivníkem je ředitel podniku Viktor Šperk (velmi dobrý Vladimír Javorský), puntičkářsky hlídající režimní uvědomělost a angažovanost. Dostat se do jeho zorného úhlu, nepřináší štěstí. Výraznější postavou je Jaruška (půvabná Jitka Ježková, jako školačka Klára Botková), osudová Kvidova žena se zdravým rozumem. Z dalších rolí: Šperkova nekompromisní velitelka a manželka Nina (zajímavá Vilma Cibulková), přizpůsobivější Alešův kamarád a kolega inženýr Jiří Zvára (dobrý Vladimír Dlouhý), skromnější prarodiče a Alešovi rodiče Věra (příjemná Miriam Kantorková) a Josef (dobrý Stanislav Zindulka), elitářštější prarodiče a Heleniny rodiče Líba (sympatická Květa Fialová) a Jiří (příjemný Otakar Brousek st.), zapovězený disident a dramatik Milan Holub (dobrý Viktor Preiss), či Kvidova zodpovědná učitelka (zajímavá Lenka Vychodilová). Máme zábavnější i dramatičtější rozjímání nad zatracovanou minulostí. Přesto i film Báječná léta pod psa má své filmové poetické kouzlo a zábavu ve strhujícím hereckém představení. ()

zette

Misty velice vtipny film s nestarnoucimi hlaskami, podle me vsak druha polovina filmu ztraci na sile a treba situace, kdy Vetchy na kanoii zacne silet jak idiot, kdyz vidi kozy nejake Chorvatky, dela z tohoto filmu jen lehky prumer... Safrankova ale zarila! ()

gabin(a)

Při zájezdu nám tento film pouštěli a já jsem dostala chuť si přečíst předlohu, což je pro film dobrým vysvědčením, protože k Vieweghovi mám stejně jako třeba k Páralovi opravdu averzi. Díky jeho samolibým výstupům v showbusinessovém prostředí, potažmo v bulváru a jeho periodickému vyjadřování se v různých společenských magazínech tu na téma vaření, tu bydlení, tu cestování, tu emancipace, se mi dokonale zprotivil. Taktéž jsem měla to nepotěšení číst pár úryvků z Účastníků zájezdu, když mi knihu s odkazem na její skvělost zapůjčila kolegyně (ovšem jako film nebyli účastníci tak hrozní). Díky vcelku slušnému filmu s výborným obsazením a slušnými hereckými výkony(až na furt stejnou Květu Fialovou) si Báječná léta přečtu, jsem přesvědčená, že tam dal Viewegh asi všechno, co v sobě střádal, asi to taky nepsal jen pro peníze. Totálně se vyčerpal a dál už může jen povrchně plytkat. Přesný komentář Gemini. ()

campix

Dalším z legendárních českých tragikomedií z minulých režimů, které jsem nezažil (ročník 92) a aspoň takhle si můžu připomenout jak to mohlo vypadat. Zároveň také adaptace románu Michala Viewegha. A myslím že velmi zdařilá. I díky české herecké elitě v čele s Vetchým, kterého mám rád stále víc. ()

necisty

Velice hezky vybarvený příběh jedné vtipné rodinky z období, které si mám šanci pamatovat jen jako dvouleté mimino. Nerozumím tomu, jsem rád, že jsem to nezažil a říkám, že je to moc hezky zahrané. ()

PROCESOR

Možná překvapím, ale k politice se vyjadřovat nebudu, ale k filmu. Zde se někde zrodilo sousloví hořkosladká komedie. Výtečné herecké výkony hlavních protagonistů. Film skvěle šlape a určitě si ho rád znova zopakuji. ()

Martrix

Škvár skrytý za rádoby oduševnělý humor. Je mi úplně jedno, jak čtivá je předloha. Film odkrývá její slabiny...není to vtipné a zabývá se dobou, která byla zpracovávána tolikrát, že už není co dodat. Ano, tak to bylo...a dál? Nebýt skvělých herců, poprsí Alice Bendové a Jitky Ježkové, dal bych svému zklamání průchod v podobě podstatně ostřejší kritiky. Velmi přeceňovaný film, který snad fungoval před pětadvaceti lety, ale dnes vůbec. Ve srovnání s Pelíšky, jsou Báječná léta pod psa, nekomedie. Přesto...z úcty k milované Lubušce, se budu s hodnocením krotit. ()

EstéCaňa

"Ema mele maso. Ema mele maso ?! co tohle je za kravinu ?" Zajímavé ohlédnutí do dob totalitních a taky asi nejvydařenější dílo Viewegha. 9/10 ()

mortak

Vieweghova kniha je vlastně horor, protože vypraví souběžně ve dvou rovinách o jednom - (a) jak tichá, stydlivá, náročná a vyžadující manželka společně se svou matkou jednoho inženýra k šílenství přivedla, a jak jeho syn dobrovolně do stejného pekla skočil, neboli o tom, jak muži báječně pod psa trpí pod ženami; (b) jak český národ báječně pod psa trpěl pod komunisty. Viewegh tuto bipolaritu, tento český paradox ve své knize skvěle vystihl. Film jeho konstrukci redukoval na dalsí švejkovskou laskavou komedii o tom, jak jsme my obyčejní Češi trpěli pod komunistickym jhem, ale přesto jsme se milovali a množili, a tím jsme té hrstce mocných nahoře ukazovali svoji sílu. Já jen nechápu, jak ta hrstka špatných stebáku a komunistů mohla čtyřicet let ovládat mravně vyspelý silný český národ. ()

BoXBe

Vcelku bezchybný český film, kterému chybí k dokonalosti jenom pořádná katarze. Jinak se snad už dnes směle dá říct, že patří k české klasice. ()

bartias

Příběh jedné rodinky, kterak období „radostného“ socialistického budování v přístavku vlastního domu naštěstí ve zdraví přežila. Absurdní, ale takřka pravdivé. Vynikající Libuše Šafránková. 70% ()

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková