Příběh, dobře známý z populárního stejnojmenného bestselleru M. Viewegha, vypráví s ironickým nadhledem a nadsázkou o osudu, který jedné obyčejné rodině připravila léta normalizace. A jak to všechno začalo? Manželům Heleně a Alešovi (ve skvělém podání L. Šafránkové a O. Vetchého) se narodí kluk Kvído. Již okolnosti jeho narození během představení Čekání na Godota jakoby předznamenaly jeho pozdější dráhu. Když je Kvídovi šest let, přijedou ruské tanky a rodina se stěhuje do prvorepublikové vily na Sázavu. Jenže nedostanou celou vilu, ale jen část v zasklené terase, kde je zima jako v „psírně“. Komunistický ředitel skláren Šperk podmiňuje zlepšení jejich situace tím, že se tatínek bude veřejně angažovat. To ale Aleš odmítá. Celou situaci nakonec zachrání Kvído… (Česká televize)

Rousse

Jediná knížka, kterou jsem od "spisovatele" Viewegha přečetla a nezahodila po prvních 10 stránkách byla právě Báječná léta pod psa. Většinou platí pravidlo, že knižní předloha je kvalitnější než film. V tomto případě nebylo těžké tohle pravidlo porušit. Zfilmování se povedlo na víc než na výbornou, hvězdné obsazení filmu dodává opravdu slušnou kvalitu. Skvělý Ondra Vetchý a ještě skvělejší Libuška Šafránková jsou ve svých rolích prostě báječní a nedovedu si na jejich místě nikoho jiného představit. Nádherně laskavým humorem podaná rozhodně nehumorná doba totality - perfektně napsaný scénář a k tomu pěkná hudba. ()

Heraldika

Jeden z mála českých filmů posledních deseti let, který se mi opravdu hodně líbil. Sice si stále myslím, že Ondřej Vetchý neměl hrát hlavní postavu, ale i tak je to nad poměry kvalitní snímek. ()

Cejny

Tenhle film jsem si opravdu velice oblíbil. Ikdyž jsem tu dobu, o které vypráví nezažil, tak jsem si jistý (i podle vyprávění), že to všechno kdysi takhle chodilo. ()

insurgentes

Viewegh demonstruje svou vrozenou skromnost tím, že se tady prezentuje nejprv jako zázračné dítě, a posléze jako element, který si v divoké době a v divokém domácím prostředí vždy jako jediný dovedl zachovat chladnou hlavu a nadhled. Můj názor je ten, že tenhle sádelnatý puclik si nese z dětství nejeden mindráček, důkazem čehož je námět na tenhle film, kde mu věřím tak málo z jeho rodinné psychologie, že nakonec mám pochyby i o tom dalším z té doby, například že by se Veliký Vašek zmohl na tak hlubokou myšlenku, že každá holka se nakonec dá ukecat... To mi nějak nezapadá do globálně politického kontextu. Není to však tak povrchní a banální jako ostatní Vieweghovy filmy, a proto dávám plný počet za milé herecké výkony. Je to snad jediný film, co Viewegh vyloženě nezkazil. ()

Maynard.

Psa máš? Fotbal hraješ? Béčko postoupilo... A teď se budeš angažovat až se z toho poser.š! Víš kdy chlap vchází do přechodu? Když mu ženská začíná smrdět a práce vonět. Teď jdi, spláchni tu analýzu do haj.zlu a pak si konečně vyndej tu hlavu z prd.le! Tohle všechno sou slova Vladimíra Javorskýho, pro kterého je to dost možná jeho nejlepší role, pro mě teda každopádně. Roli komanče, který udával chod celého městečka zahrál na absolutní jedničku. Dvojice Vetchý - Libuška ovšem nezaostávají, ale taky do svých rolí nacpali srdíčko. Tenhle film je pro mě uplně stejně vysoko jako třeba Kolja nebo Pelíšky, taky perfektně vystihuje dobu bolševika. Taky je to současně nejlepší filmové zpracování Vieweghovy tvorby. To ostatní co napsal ( a hlavně to co bylo natočeno) je shit... Nejoblíbenější pasáž filmu je, když si udělají výpravu na Sázavě, asi to bude tou krásnou řekou nebo čím, ale tuhle pasáž sem viděl (a myslím, že nejen já) nejčastějc :o). Již zanedlouho mě čeká další kousek od tohodle rejži - Lidice, od kterého očekávám celkem dost. Báječná léta pod psa je film, který jen tak nezestárne a na který se dycky rád mrknu... 666 the number of the BEAST! ()

Bazi

Příběh, kterých se odehrálo tisíce. Beznaděj rodičů dospívajícího chlapce v boji s nepřítelem mezinárodního rozsahu. Zlomení lidské vůle v závislosti na životě rodiny a touze po normálním žití. Závěr ukazuje ono pověstné "převlíkání kabátů". Doporučuji všem, zejména těm, co nezažili osobně. ()

Sdoom

Příjemná oddechovka z filmařsky oblíbeného období normalizace, která ovšem postrádá jak naléhavost výpovědi (Vetchého trable měl asi kde kdo) o dané době, tak i případný výrazný nadhled a vtip (jako např. u Pelíšků či Občanského průkazu). Náznaky tam jsou, jak naléhavosti, tak vtipných momentů (Kvido se docela povedl), ale celkově to ničím neoslní. Pěkné 3 hvězdičky. (TV) ()

herr_carter

"A ty se teď budeš tak angažovat soudruhu, až se z toho posereš!". K tomuhle filmu nemám jedinou výtku, moji oblíbení herci Vetchý a především brilantní Šafránková doslova koncertují v této hořké komedii o slastích a strastích jedné vzorné rodinky...............moje hodnocení = 10 z 10. ()

sedm.1

Ty brďo, to už je dvacet let starý film? Ty vole, to to letí. Já už jsem každopádně viděl Báječná léta pod psa několikrát a jde o jeden z mála českých filmů, ke kterému se vracím upřímně rád. Dokonce bych ho označil za jeden z těch nejlepších porevolučních snímků, které u nás vůbec vznikli. Jednak zde totiž ještě nebyla znát ta současná destrukční tvůrčí touha především po zisku, která ruinuje většinu dnešních komedií, jednak byl natočen upřímně, laskavě, pro vnímavého diváka, který má rád kultivovanou a milou zábavu, bez hromady nechutností, trapností a product placementu v každém druhém záběru a jednak jde o ještě pořád tu klasickou českou filmařinu, připomínající to nejlepší z českých komedií vůbec a nikdo se tu nesnažil jen o trapné napodobování nynějších hollywoodských, především vztahových, patlanin. Samotná zápletka mě jinak hodně oslovila, filmů o bývalém zkurveném režimu bylo natočeno až, až, ale v tomto případě je to snad nejsmutnější, neboť zobrazení toho, jak se komunistický systém dokázal podepsat na životech tehdejší inteligence, z toho prostě mrazí, kolik životů dokázali mrzáci, jako třeba v tomto případě zde soudruh Šperk, ponížit, poškodit a v mnoha případech i zničit, hurá že je to pryč. Co se vtipnosti snímku týče, jde o velice příjemnou záležitost, i humor tu je takový ten nenásilný, milý, upřímný a především skutečně fungující. Za královský by se pak dal označit casting, který je jednak opravdu hvězdný a jednak až neskutečně trefný, tady není také co řešit. Vytknout Báječným létům pod psa by se dala snad tedy jen atmosféra, která nebyla, vzhledem k době a událostem, až tak syrová, působivá a přesvědčivá, jinak se ale jedná o vážně výbornou podívanou, která, jak už jsem zmiňoval, patří skutečně k tomu nej, co po devětaosmdesátém u nás vzniklo. ()

James87

Pořád jsem si říkal v jakém filmu je ta scéna s Alicí, už to vím. Šafránková a Vetchý, dobrý výběr. A upřímně doufám, že historie z těchto let, se už nebude nikdy opakovat. Tu dobu jsem nazažil, ale rodiče ano. ()

Kanibal

Komedie podle mého gusta. Spousta vtipů, které vám ani podesáté nepřipadají slabší, zanadáváte si na komunardy, na Šperka, hajzla bolševickýho i na jeho manželku, která je mrcha trošku jiným způsobem, na šíleného Kvida a na vylepování plakátů se stracenými andulkami při invazi vojsk RVHP. Těch okamžiků je spousta a jsou poznávacími znaky výborného filmu. ()

klúčik

Prišla doba, keď veľa filmov sa podobá jeden druhému. Podobné námety, podobné problémy. Niektoré sa vydarili niektoré nie. Tento film sa mi páčil, na niektorých scénach som sa dobre nasmial. Na niektorých sa nedalo zasmiať, lebo pripomínali dobu v ktorej som aj ja vyrastal. Výborný V.Javorský a samozrejme aj pán Vetchý a pani Šafránková. Hodnotím 80%. ()

velkyvezir

Vcelku zdařilá filmová adaptace nejlepšího VIeweghova románu. Podle mého názoru bezesporu nejlepším hercem na place je Vladimír Javorský (Kyslík šikanuje:-)). Nevím, co bych dodával, na film se lze dívat opakovaně, jsou scény, které vždy pobaví... ()

LEATHERFAC

Vážení přátelé...naprostá nuda - prostě nezájem...prvních 45 minut a dost. Jeden z těch filmů, kolem kterých chodíte hrozně dlouho, všichni ho vychvalujou, ale vy, podle ukázek, tématu i obsazení máte dojem, že vás to nebude bavit. No a pak se jednoho krásného dne na to podíváte v TV a zjistíte, že je to pravda. A vůbec nechápete, proč jsou z toho všichni tak posraní... ()

Wally

Poprvé jsem z tohoto filmu moc odvařenej nebyl, ale podruhé jsem již objevil jeho kouzlo. Herecké výkony manželské dvojice O. Vetchý a L. Šafránková je exceletní. K tomu si připočtěte Vladimíra Javorského v roli 'nezničitelného'. Pro chlapce je pak asi nezapomenutelná 'nahá' scéna v podání Alice Bendové :-) Výbornej film o tom, jaké to kdysi bylo.... ()

Luciášek

"Proč šeptáš? - Já nešeptám. - Šeptáš, Aleši, a není to normální. - Tak šeptám, no. Protože mám jisté obavy." Prostě komunisti byli svině, jsou svině a budou svině. ()

Kratas558

Předlohu jsem četla a nechci hodnotit podle toho, jak málo na mě její autor působí. Ploše, uměle, komerčně. Ne, každý si v tom najde kouzlo, ať v rozličných postavách nebo ve vzpomínkách (se Sovětským svazem na věčné časy a nikdy jinak). Jen to nemělo jiskru, která by mě zbavila určitých předsudků. Takovou jiskru, kterou mají jiné české filmy odehrávající se v době okupace. Kamera byla chvílemi nepříjemná a ten střih proboha dělal kdo? ()

klukluka

Hodnotím v roce 2020, podle Vieweghových knih už je k dnešnímu dni natočených asi 7 filmů, Báječným létům se ale nikdy žádný nevyrovnal. Jejich kvalita kopíruje tvůrčí kondici autora. Zlé jazyky tvrdí, že nikdy nepsal dobře, já jsem měl pro jeho první věci velkou slabost. Film BLPP se ale pochopitelně nepovedl pouze díky literární předloze. Sešlo se tady toho mnohem víc, dá se říct, že všechno. ()

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková