Reklama

Reklama

Detektivové Will Dormer (Al Pacino) a Hap Eckhart (Martin Donovan) vyšetřují případ nedovoleného přistání, avšak jsou odvoláni, aby pomohli objasnit brutální vraždu středoškolské studentky, která se stala na Aljašce. Tam se setkají s místní mladou detektivkou Ellie (Hilary Swank), která podivínského Dormera obdivuje už od dob, kdy chodila na Policejní akademii. Má ještě schovanou školní práci, ve které analyzovala jeho geniální postupy.
Vypadá to, že rutinní metody budou k nalezení vraha stačit, ale hlavním podezřelým je chytrý a manipulativní spisovatel Walter Finch (Robin Williams), který Dormera deptá a stane se jeho noční můrou. A pak je Hap zastřelen... (Bontonfilm)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (1 014)

akisha 

všechny recenze uživatele

Ten film mě zaujal čistě jen svou formou a vůbec takovou dobře ohlídanou a zpracovanou vizuální stránkou. Kamera, hudba, lokace, pěkný atmosférický scény v mlze a podobně. Ale viděla jsem originál a ten ho co do obsahu v mnohým předčí. Líbilo se mi na něm právě to, že detektiv nebyl klaďák (a to Pacino JE, ten jeho "prohřešek" v podstatě prohřešek ani není) a byl na stejný úrovni s vrahem. Navíc to celkový vyměknutí taky nic moc, hodně lidí už to tady zmiňovalo a já se přidám se stejným názorem - Insomnia remake je uhlazenej film udělanej tak, aby se líbil širšímu spektru lidí. Neříkám, že to je špatně a kdybych ten originál neznala, asi by se mi to líbilo trochu víc a dala bych obligátní 4*. Je ale pravda, že i když zbožňuju Pacina, tak tady mě jeho role vůbec nevzala (nekritizuju herectví, ale charakter postavy), takže bod navíc jde Williamsovi, kterej byl jako záporák trochu lepší. Nehledě na to pomalý tempo a tisíc záběrů na Alův otupělej obličej, no měl si pustit tenhle film a do pěti minut by vytuh. Snad jediný plus proti originálu co se týče příběhu je konec, protože v původní Insomnii nebyl nic moc, zato tady je celkem uspokojivá přestřelka v chatě. Ze všeho, co jsem od Nolana viděla, je Insomnie zatím nejmíň oblíbená, ale i tak nadprůměrná záležitost. ()

gouryella 

všechny recenze uživatele

Tak čím začít. Herecké výkony - naprosto skvělé, u Pacina a Willimse jsem to očekával, navíc se k nim přidala i Swank. Práce kamery a režie úchvatná - především záběr zpod klád mě naprosto dostal. Originální scénář. Prostě vše funguje jak má, ale přesto nemůžu dát za 5 - nevím, ale něco málo mi k tomu chybí. ()

Reklama

golfista 

všechny recenze uživatele

Velmi kvalitní a originální kriminálka, jejíž hranice výrazně přesahují do psychologického thrilleru. Scénář sice chvilinkami ztrácí dech, ale skvělá režie a hlavně kamera (honička v mlze, klády) vás nenechá vydechnout. Al Pacino své "Oscarové" kolegy mírně zastiňuje, ale Hilary Swank je zase asi nejpěknější policistka poslední doby :) ()

Matty 

všechny recenze uživatele

Nolanův opatrný vstup do Hollywoodu by bez prvotřídního obsazení byl jen dalším zbytečným americkým remakem kvalitní evropské žánrovky, rovněž pomalu vyprávěné, ale mnohem syrovější a atmosféričtější. V kontextu Nolanovy filmografie překvapí Insomnie zejména poměrně konvenční výstavbou (nejvýraznějším ozvláštněním jsou zavádějící flashbacky, které s ohledem na to, co víme, přiřazujeme někomu jinému, než komu patří) a svou světlostí, která má ovšem tematické opodstatnění (svícení se navíc proměňuje s tím, jak Dormer kvůli nedostatku spánku čím dál víc blbne). Jinak jde po Sledování a Mementu o třetí příběh muže traumatizovaného tím, co se mu přihodilo v minulosti a kterému v pevnějším uchopení situace brání čas. Čas je nepřítelem Willa Dormera v tom smyslu, že mu na Aljašce v daném ročním období nedovoluje usnout. Kromě toho, že vyšetřuje vraždu a snaží se zamaskovat, že sám spáchal zločin, začíná ztrácet nervy a dělat chyby kvůli prohlubující se únavě. Ovšem vzhledem k tomu, že Al Pacino vypadá dost vyždímaně od prvních minut, jeho proměna spočívá hlavně v tom, že stále intenzivněji žvýká a zvětšují se mu kruhy pod očima. Moc prostoru projevit svůj herecký talent nedostal ani Robin Williams, zachovávající po většinu času pokerovou tvář (což mu zřejmě mělo přidat na zlověstnosti, ale moc to nefunguje). Nolanovi zkrátka nezáleží na postavách a jejich věrohodnosti tolik jako na srozumitelnosti vyprávění pro diváka, což ve filmu z velké části založeném na hercích bije do očí víc než ve filmech, jejichž hlavním tahákem je neotřelá kompozice. Pramálo smyslu dává například chování hotelové recepční, která kdovíkdy stačila přilnout k Willovi, který tak má komu povykládat o jednom ze svých minulých hříchů (čímž je jediná vyprávěcí funkce dotyčné splněna). Rušivější jsou také jiné „tradiční“ nedostatky Nolanových filmů – rozsekávání scén do zbytečně velkého množství záběrů (jako kdyby měl autor strach, že pokud bude záběr trvat trochu déle, opadne naše pozornost), přemíra dialogů, které dopodrobna vysvětlují to, co by stačilo naznačit, haprující prostorové vztahy mezi jednotlivými záběry (herec je naráz někde jinde, než by dle předchozího záběru měl být, což částečně souvisí s tím nadužíváním střihu). Oproti svým výpravnějším pozdějším titulům Nolan k dotváření nálady moc nevyužívá lokací, což je vzhledem k žánru a dějišti celkem škoda. Insomnii ovšem nelze upřít důslednou práci s rekvizitami (vražedná zbraň, kulka, budík) a precizně načasované body obratu (zvraty přicházejí nejdříve po dvaceti minutách, ke konci po deseti), díky nimž je film i přes svou ospalost poměrně svižný. Tak jako tak jde o jediný Nolanův film, jehož další (třetí) zhlédnutí mne nijak neláká. 70% Zajímavé komentáře: Marigold, tron, akisha, Vronsky, ScarPoul ()

monolog 

všechny recenze uživatele

Kvalitní hutná, dusnou atmosférou prostoupená předělávka ještě kvalitnějšího a hutnějšího Stelanova snímku. Ne, že by se mi to nelíbilo, ale pár věcí mi vadilo. Třeba hlavní ženská herečka nebo fakt, že po šesti dnech bez spánku by hlavní hrdina nejen neviděl na špičku vlastního nosu, ale mnohem spíš by upadl do bezvědomí či rovnou umřel. Robin Williams mi tu ani vlastně nepřipadl jako záporný hrdina. Spíš jako člověk, jehož okolnosti dohnaly do nepěkné situace, ze které se dostane jen dalším jejím zhoršováním. Myslím, že hodně z nás by se zachovalo úplně stejně, jak on. Trochu mi i vadilo, že režisér nepodtrhl vnímání Al Pacina. Vypadalo to skoro pořád normálně (kromě rozsvícení světla v hotelu). Myslel bych, že to bude braný ostře a hodně kkontrastně, tak aby kontury věcí vystupovaly jako bradavice na tváři, jako je to v prvních scénách Zachraňte vojína Ryana. Ale celkově je to zábavný snímek, který však podle mě neměl být natočen už jen kvůli tomu, že je remakem jen pět let starého skvělého filmu. Když je to remake padesát a víc let starýho nebo němýho, dovedu to pochopit. Ne sice ocenit, ale pochopit ano. Co už jednou fungovalo, bude podruhé zase (a i zde se to potvrzuje). ()

Galerie (133)

Zajímavosti (25)

  • Náklady na výrobu byly zhruba 46 milionů amerických dolarů. (NIRO)
  • Příjmení postavy Willa Dormera (Al Pacino) pochází z latinského slova "dormire" – spát. (becki_tu)

Související novinky

Oppenheimer bude nečekaně eRko

Oppenheimer bude nečekaně eRko

02.06.2023

Nový snímek režiséra Christophera Nolana (Temný rytíř, Počátek) Oppenheimer se oficiálně stává jeho prvním eRkem za posledních 21 let. Naposledy mu byl tento rating udělen u filmu Insomnie. Důvody… (více)

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

13.08.2014

Dvě hollywoodské legendy během dvou dnů? Smutnější týden letos filmový svět ještě nezažil a snad už ani nezažije. Nejdříve jsme přišli o třiašedesátiletého komediálního génia Robina Williamse, který… (více)

Renée a její „OKO“

Renée a její „OKO“

04.10.2005

Obliba v předělávání klasických hororů země vycházejícího slunce a jejího blízkého okolí neustala. Renée Zellweger si zahraje hlavní roli v připravovaném remaku úspěšného hong-kongského hororu Oko,… (více)

Reklama

Reklama