Úsvit mrtvých

• USA Dawn of the Dead (více)

Mrtví se probouzejí a jejich jediným cílem je získat čerstvé lidské maso, kterým se živí. Celou zem zachvátí šílená panika a zbylí lidé zoufale bojují o holé životy. (Interdomino)

Exkvizitor

Oproti novější verzi je zde propracovanější psychologie postav - což už je samo o sobě pro zombie horror dost netypické. Kupodivu to ale není na škodu - začnete s těmi lidmi cítit a fandit jim. Film má správný nadhled a scénář je promyšlený, v rámci možností realistický (až na ty zombíky, pochopitelně :o), takže jednání postav je překvapivě logické (což také není u podobných snímků standardem). Dle mě skutečně povedené dílko. ()

SLOTH

kdyby mi bylo v roce 78 tolik jako je mi teď, zombie filmy bych neměl rád. já mám rád zombie nebezpečné, rychle krvežíznivé... Romero je zakladatel zombie žánru to se mu musí nechat, ale jeho filmy nejsou nejlepší ze zombie .skoro bych řekl že se mi nelíbí:) ()

ARI50

Brácha mi pořád o něm vyprávěl o různých scénách ve filmu a jednou přišel den kdy jsem se k němu dostal a poté jsem mu odpověděl že normální. ()

ancientone

Skvelé je prelínanie žánrových (akčný a hororvý film) a reportážnych postupov, cez ktoré sa do filmu vnášajú mnohé subkultúrne a sociologicky relevatné elementy, vrcholiace v nájazde motorkárskeho gangu. Škoda prílišnej epizodickosti, ktorá sa ukáže najmä pri sledovaní directors cutu a paradoxne nepomáha jasným (a inak plne funkčným) sklonom k pikaresknosti. Romero je v Úsvite veľmi doslovný vo svojje sociálnej kritke, tá však ostáva naďalej najsilnejšia v čisto vizuálnych a neverbalizovaných momentoch. No a samozrejme je to zaslúžený kult. Srdiečko. Alebo skôr mozoček. ()

Sawy

Romero prostě umí.Je pravda,že Úsvit nedosahuje drásavosti a děsuplnosti Noci oživlých mrtvol (že by to bylo přibyvší barvou?) ,přesto je to velmi kvalitní žánrový kousek s přidanou hodnotou v podobě kritiky konzumní společnosti,která je zde vyobrazená skutečně bravurně.Romero se snažil hrát hlavně na propracovanou psychiku postav,což se mu daří,bohužel za cenu lehké ztráty tempa a trochu přemrštěné délky,část s motorkáři je navíc úplně zbytečná,ale bez ní bychom se asi nedočkali gradujícího závěru.Remake byl adenalinovější a zábavnější,ale tohle dílko praotce žánru rozhodně stojí za zhlédnutí,už jen kvůli své kultovní pověsti,které u mě bezezbytku dostál. 80 % ()

mm13

Žánrová kritika konzumu v asi najšťastnejšej možnej (pretože striedmej) podobe, pri ktorej Jarmuschov príspevok do zombie hororu vyznieva ako k sfetovaný blábol samozvaného (pritom vyľakaného) intelektuálka, ktorý do témy (ako to už pri takýchto býva) ničím neprispieva... až mám chuť jemu z hodnotenia vziať a tu pridať hviezdičku. ()

ScarPoul

V tomto prípade som mal možnosť vidieť režisérsku verziu a aj keď tento film má svoje výhody oproti noci je príliš strnulý. Opäť tu máme hlavné postavy, ktoré sa stretnú a spoja, v domnení že môžu prežiť. Tentoraz v obchodnom dome. Zombie ich samozrejme obkľúčia a oni nemajú kam újsť. Jedinou záchranou je pomoc z hora. Tá bohužiaľa ale neprichádza. Romero tu prvý krát použil veľa krvi a odelených nôh a rúk aby ukázal deštruktívnu silu Zombiekov ale v konečnom dôsledku to postráda tú správnu atmosféru. Tiež by som povedal že sa tu vyskytujú aj komediálne prvky čo narúša film , ktorý je raz strašidelný a raz smiešny a vzhľadom na situáciu v akej sa ocitnú hlavný hrdinovia to vyznie trápne a nedotiahnuto. Samozrejme réžia je skvelá, aj scénar , o maskách ani nehovoriac ale postráda to atmosféru, ktorá by viacej prehĺbila beznádej. Tu nie je a preto len sledujeme osudy hrdinov ako sa snažia niečo poriešiť ale vy už dobre viete ako sa to všetko skončí. a tiež na poriadne mäso musíte čakať až do konca. Väčšinou je to len hra na mačku a myš medzi ľudmi a Zombiekmi v obchodnom dome. Keď sa tam dostanú všetci môžme hovoriť o určitej gradácií aj možno strachu ale v konečnom dôsledku toto je jedna z mála vynimiek kedy remake - v snyderovom podaní, je lepší, akčnejší , strašidelnejší, apokalyptickejší. ()

BoPo

Peklo je už plné, preto mŕtvy zostávajú. No škoda, že vyzerajú a chovajú sa tak ako v tomto filme. Jeden z prípadov, kedy remake prekonal originál. ()

Lacike

Ako horor to prilis nefunguje, lebo to nie je dvakrat napinave a nejaka temna atmosfera tu je prakticky nulova. Skôr je to taky postapo film s dost pohodovou atmosferou. Po uvode v ktorom sme zoznámeni so situaciou sa nasi hrdinovia dostanu do supermarketu a postupne si ho zacnu zariadovat podla seba. Tato cast ma strasne bavi. Ma taku prijemnu atmosferu, ze by som sa k hrdinom hned pridal a zablbol si s nimi. Postavy su skvele zvolene a ked to postupne zacnu schytávať, tak mi ich bolo luto aj napriek tomu, ze si za to mohli svojou neopatrnostou. Zombie tu su este ti stari pomali, takze namiesto strachu vyvolavaju skôr usmev na tvari. Ale dockame sa dost headshotov a aj nejakych tych nechutnosti. Masky uz pôsobia zastarale a roztomilo. Jedine, co ma nebavi, je zaver s motorkarmi, ktory mi pripada uz dost natahovany. Romero nezabuda aj na nejaku tu kritiku konzumnej spolocnosti. Len by ju nemusel podavat tak jednoducho a doslovne. 9/10. ()

bouncer

Bohužel nemůžu sdílet nadšení ostatním. I kdž přihlédnu k roku výroby, tak se mi stále zdá film málo hororový, spíše nudný a nevýrazný. Přestože zombie tématiku mám celkem rád, tak jsem ještě nenarazil na povedený snímek plný těch správných UNDEAD. ()

erl

Možná lepší podívaná než samotný Romerův debut. Jeden z nejvlivnějších (Zombie) horrorů. Podle mého se k žádnému jinému snímku nehodí označení Stoprocentní Americký Kultovní Film lépe než k Dawn of the Dead. ()

st.ranger

Překvapivě hrozná nuda a zmatenost. Problémem bude jistě to, že jsem viděl Snyderův remake, který si z tohoto filmu bere akorát myšlenku a místo pro přeživší. Celý film je ale spíše úsměvná komedie, začátek působí velice zmateně a ani pobíhání v supermarketu za nic nestojí. Kromě několika zásadních hlášek, které mají působit kritiku společnosti mi tento film nic nenabídl a akorát mohl sloužit jako inspirace pro remake, který je podle mě tím nejlepším zombie filmem vůbec. ()

Terva

Znáte to ne - Svět je nakažen smrtícím virem a oživlé mrtvoly se vymknuly kontrole......... Režie a scénář - George A. Romero. Ocenění : Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror Films - Saturn ´80 (USA): Nominace na cenu za nejlepší masky. Golden Screen - Zlatá stuha ´80 (Německo): Cena za nejlepší film. .......Kamera : Michael Gornick. Hudba : Agostino Marangolo, Massimo Morante, Fabio Pignatelli a Claudio Simonetti. ()

Seabeast

Popravdě jsem teda čekal o dost víc na to, že se Úsvit mrtvých řadí ke klasice žánru. O dost zdařilejší a zábavnější mi příjde remake Zacka Snydera z roku 2004! Nejde o zpracování, neboť od sebe filmy dělí téměř tři dekády a technika řádně pokročila, ale především scénář a režie. Remake vůbec nepostrádá tempo a má tah na bránu, zatímco originál je svou roztahaností místama nudný až běda. A kupodivu mi nepřišel ani tak atmosférický jako legendární jednička a trojka Den mrtvých. Pro mě jednoznačně zklamání. ()

liquido26

Před dvěma lety jsem viděl remake, který mě bavil hodně. Pořídil jsem si proto i originál a když jsem viděl, jak zombie vypadají nesebral jsem odvahu, abych se na to podíval. O to příjemnější bylo moje překvapení, když jsem konečně teď film viděl. Děj byl svižný, napínavý a dramatický a to, že zombíci vypadali vlastně jako normální lidi s trochu zešedivělými obličeji, vůbec nevadilo. ()

corpsy

Ešte významnejšie dielo zombie žánru ako jeho o 10 rokov starší kolega NOC ŽIVÝCH MŔTVYCH. Presvedčivé charaktery, výborne zahrané, kopa realistických a pekne nasnímaných gore záberov a ironický nadhľad. Kultová záležitosť, ktorú by si nemal nechať újsť nikto, kto zbožňuje filmy. Videl som 139 min verziu. ()

Astaroth12

Začiatok bol riadne chaotický,tak to na mňa dobrý dojem neurobilo,ale aj tak som čakal ako sa to vyvinie.Masky boli na dobrej úrovni ale vzápetí musím dodať že len niektoré.Dosť často to na mňa vplývalo silno groteskne,ale to hlavne vtedy keď film to bral vážne,pri chodzi zombie to vyzeralo že imitujú tučniakov.Aj tie postavy sa chovali nelogicky,niektoré postavy to brali ako veľkú šou a to sa mi zdalo nedoveryhodné za okolností čo sa tam dialo.Zombie mi prišli prispaté a naozaj len z niektorých išiel strach.Ako nápad a celkový príbeh bol veľmi dobrý ale už je to horšie s celkovým spracovaním.Že je tento film robený s určitou nadsázkou som zistil,keď do toho obchodného domu vtrhli tí burani,tak to ma nenadchlo.Priemerný zombie film nič svetoborného ale na tú dobu docela schopné. ()

Kryton

Snyderův remake je úplně něco jiného než jeho o 30 let starý původní film. Oba jsou pro mě však výborné. Romerův film má jinou atmosféru a také jiný konec. Dokonale bych to vystihl jako zombie verze Mad Maxe. Při příjezdu motorkářského gangu mi obléhání obchodního domu připomnělo slavnou scénu s Humumbusem ve Mad Maxu 2. ()

ledzepfan

Tomuhle dám s klidným svědomím 5 hvězd..I když na začátku jsem byl trochu zděšen strnulostí a kostrbatostí hereckého projevu(nemyslím herce co hráli zombíky)--tak tato kostrbatost se brzy docela vytratila a nakonec každý uhrál co měl uhrát......zombie jsou sice pomalé ale to hravě dohání nenápadným a vkrádavým množstvím...U Romera zombie neslouží jako předmět děsu ale jako spouštěč pro psychologický (a někdy i fyzický) boj vedený mezi ještě zcela živými lidmi.......Tolik vtipu,nadsázky,sebeparodie,vyváženosti mezi humorem a dramatem=to se v horrorech jen tak nevidí...v tomhle směru mi to hodně připomělo filmy P.Jacksona : Bad Taste a Braindead....člověk na tuhle hru s žánry a stylem sice musí nejdříve přistoupit ale poté si celý film krásně užije(když to nepříjme zbude mu jen příliš dlouhá nestrašidelná parodie na noc oživlých mrtvol)....Romero zkrátka natočil další skvělý zombie film aniž by se(zatím) opakoval a vykrádal==bravo ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech