Úsvit mrtvých

• USA Dawn of the Dead (více)

Mrtví se probouzejí a jejich jediným cílem je získat čerstvé lidské maso, kterým se živí. Celou zem zachvátí šílená panika a zbylí lidé zoufale bojují o holé životy. (Interdomino)

Han22

Po druhém shlédnutí zvyšuji hodnocení. Tenhle film je dokonalý. Romero natočil v roce 68 první zombie horor a jelikož nikdo (pokud nepočítám taliány) nepřišel s něčím podobným, vrhl se podruhé do stejných vod sám. Dalo by se říct že děj nepřímo navazuje na Noc oživlých mrtvol. Zombie se z jednoho incidentu rozšířili po celém USA, vědci vedou plané řeči, speciální policejní jednotky bojují se zombíky i nejrůznějšími gangy, vidláci pořádají hony, ale civilizace pomalu zaniká. Skupina čtyř po zuby ozbrojených hrdinů získá vrtulník, ale kam s ním? Palivo dochází a volba padne na supermarket plný zombíků. A přestože je film prakticky nonstop akcí (a na rok 78 neskutečně krvavý), najde se čas na humorné odlehčení i prokreslení postav. Zombíci samotní vypadají na rok vzniku slušně a jsou zdánlivě neškodní - pomalí, slabí, pitomí. Což nutně svádí většinu postav k jejich podcenění a z toho většinou plyne brutální souboj nebo smrt. V solidní konkurenci horor roku 1978. ()

Eraserhead

Asi jsem se moc těšil a to se mi vymstilo. Zombíků je sice hodně, ale to že první střeva vytáhnou deset minut před koncem více jak dvouhodinového filmu mě zklamalo :-) ()

wosho

Velice rozporupluné. Fantastický úvod, promarněný konec. A ti drsní motorkáři jsou jak rána do kulý. Ať si Romero říká co chce, ale jeho zombie jsou hrůzunahánějicí asi jako republíkán Sládek. Ale co filmu scházi na hrůze, to dává na atmosféře. ()

Slimak

Nebylo to tak špatný.Předpokládal jsem na čem jsem ještě před shlédnutím.Čekat od toho horor je nerozum...je to na prvním místě nechtěná komedie.Začátek je útrapný...ty dialogy...ta roztahanost....jak se to dostane do obchodáku začíná to mít nějaký ten říz...a poté je tam jedna tak nechutně hluchá sekvence...mezi boji se zombíky a piráty...dívat se čtvrt hodiny na to jak si tam hezky v obchodě žijou a mluvěj je hrůza.Délku vidím také jako velkou slabinu...já bych to najradši tak sestříhal že by z toho zbylo asi jen 50 minut filmu.Jinak slušná prdel. ()

Sancty

K voľnému pokračovaniu o apokalypse mŕtvych, ktorý chodia po zemi lebo v pekle už niet miesta, nebudem natoľko zhovievavý ako v prípade Noci živých mŕtvych (Night of the Living Dead). Vo väčšine prípadov uprednostňujem rôzne predĺžené verzie, bohužiaľ v Úsvite mŕtvych by som bral radšej tú pôvodnú (zatiaľ som ju stále nevidel). Od začiatku to do nás Romero pere, nešetrí ničím, chaos tu prestupuje v každom zábere. To čo načrtol prvý film v závere - ľudstvo sa so situáciou vyrovnáva a dostáva ju pod kontrolu - sa tu hneď v úvode poprie. Živý sa nevedia zmieriť s tým, že by mali svojich príbuzných okamžite likvidovať (vyradiť mozog je všeobecne známa vec). Neskôr sa ukáže ako väčšina z nich prestáva byť ostražitá, na čo dopláca a končí v žalúdkoch vyhladovaných zombií. Toto všetko je lahôdkové, rovnako aj práca s maskami Toma s-mačetou-to-viem-efektne Saviniho, ktorý si tu zahral motorkára. To sa už dostávam k jadru problému (nie len môjmu ako tak čítam komentáre nižšie). Zhruba v čase, kedy si hlavné postavy "vyčistia priestor," začne tempo filmu upadať. Vlastne je tomu tak už skôr a to aj napriek tomu, že sa stále niečo deje. Nudiť som sa nestihol ale bolo to na hrane. Ďalšia vec čo mi nedovolila pokojne obsedieť prišla s gangom motorkárov. Počas ich plienenia každý druhý záber trval o minútu dlhšie akoby mal. Čiže napr. také odľahčenie v podobe "torta na ksicht" nemalo efekt a skôr urazilo. Záver našťastie opäť stojí za to. Hryzenie, trhanie, vnútornosti a poriadna žranica. Čo ešte dodať? Snáď len, že na živú mŕtvolu v podaní Davida Emgeho nikdy nezabudnem. ()

kery-

Pokud si s třicítkou na krku, po téměř dvou desetiletích odkojení na všemožných hororech kategorií "mástrpís" i "odpadní sračka" pustím 40 let starý film, asi by se musel stát velký zázrak, aby mě to nadchlo. Jsem bohužel oddaný spíše verzi z roku 2004, kterou považuji za jeden z nejlepších zombie hororů vůbec. Toto mě opravdu nenadchlo, a je docela škoda, že jsem k tomu nepřišel dřív. V té době to muselo být fakt něco. ()

Standito

Pohodový film, ale horor to nie je ani náhodou. Hviezdičku speciálne uberám za slabých zombíkov. Tí totiž nevyzerali ako zombíci, ale ako obyčajní ľudia v štádiu námesačnosti natrení tyrkysovou (či aká to bola) farbou. Viem, že film je starý, ale nech mi nikto nehovorí, že na maskách sa nedalo viac popracovať. A krv tu má oranžovú farbu, ehm. Ako kritika konzumnej spoločnosti to však funguje nadmieru dobre. ()

The_Second

Zdaleka nejhorší Romero, co jsem zatím viděl. V porovnání s jeho nejnovějšíma filmama Land, Diary a Survival of the dead je to fakt blbost. Zbytečně roztažený na něco přes 2 hodiny, ale kdyby to bylo o hodinu kratší určitě by to stačilo. No a ještě ty strašně ošklivě udělaný zombí. ()

Teabag

Dawn of the Dead je nespíš nutné hodnotit v rámci doby, ve které vznikal, a také v rámci tvorby samotného Romera, který nikdy nedokázal překročit vlastní stín poté, co natočil Night of Living Dead. Možná, že by se romerovky měly tak nějak souhrnně označovat jako sociální (a ne zombie) horory, protože ten mravokárný přesah je tu vždycky přítomný. Samozřejmě, že masky a chování zombiků působí z dnešního pohledu opravdu hloupě a přídomek "akční" je nejspíš myšlen jako špatný vtip. Přesto ale můžu říct, že jsem si Dawn of the Dead užil. A to i s tou předlouho stopáží (director´s cut). Herecké výkony byly vcelku obstojné a ten život v "ráji" (supermarketu) byl vykreslený parádně. Závěrem ale musím říct, že 4*, které dávám, rozhodně nejsou ty samé, co dostal Snyderův remake, který v dnešní době opravdu funguje nepoměrně lépe. ()

Milodar

Ačkoliv namaskované paňácovité "zombie" působí směšně než hrozivě, celkově se mi zdá, že symboličnost a přesah je zde větší, než v původním Noc oživlých mrtvol z r. 1968. Zatímco Noc oživlých mrtvol byl malý příběh několika lidí snažících se přežít v zabarikádovaném domě, zde je celý problém vztažen na celou společnost - a to velmi příhodně především díky supermarketu. Celá řada narážek "proč se tam mrtvoly vracejí", záběry neživých lidí potácejících se mezi nákupními regály, to je mnohem víc než úsměvný příběh o zombíkách. ()

TERRORDROME

Tak som sa konečne dopracoval k pôvodnému Romerovmu Úsvitu mŕtvych a to dokonca v rozšírenej, takmer 140 minútovej verzii. Tá dĺžka bola dosť znepokojujúca lebo veštila zasekávanie sa v hluchých scénach, ale také zlé to nebolo. Televízna debata v úvode nás uvrhne do sveta chaosu a následný "útok na činžiak" predvedie husto zbesilý teror plný vraždenia. Následne sa hrdinovia snažia vrtuľníkom utiecť, ale ono nie je ani moc kam, lebo zombíci sú všade kam oko dovidí a aj za rohom kam nedovidí. No a tak napokon zakotvia v jednom obrovskom supermarkete, kde nájdu všetko od jedla po zbrane ( je asi trochu zvláštne že pred nimi to tam ešte nikto nevyraboval ). To zombíkov konzervy kaviáru ani čokoláda nezaujíma, tí idú len po živom ľudskom mäse a vnútornostiach pre ich nezameniteľnú arómu a chuť. Prvých 100 minút filmu bolo prekvapivo takmer samé strieľanie s desiatkami deravých kečupových hláv, plus pár "šťastlivcov" prejdených kamiónom. Romerovy zombíci sú taký pomalí a nemtaví, že dokážu uloviť človeka vlastne len vtedy ak ich ten príliš podcení a ojebe sám seba. Po tej stej minúte, teda v podstate v najnevhodnejší okamih, dôjde na očakávaný zásek svižnosti a musíme sledovať hrdinov ako sa v obchoďáku zabývali, kadejako sa bavia a organizujú si nóbl večere. Typicky Romerovská kritika spoločnosti sa rozpumpuje hlavne v rozšupnutom finálnom masakre, keď do centra vtrhne besniaca banda motorkárov čo majú so zombíkov akurát srandu a hádžu po nich torty. Z hercov je jasne najlepší sympatický drsňák Ken Foree, ktorý prednesie onú slávnu vetu o tom že až nebude v pekle miesto, mŕtvy budú chodiť po zemi. A samozrejme výstup maniakálneho Toma Saviniho s mačetou. Takže až na tú nudnejšiu pasáž o bývaní je to fajn úderná zombie márovačka. Naozaj ma sklamala snáď len nečakane odfláknutá scéna s nemŕtvym hare krišnom u ktorého som čakal nejaký extra veselý mord a on len dostal po hube. ()

Paldiny

Pokračovanie sa už od úvodu rozbesní do červena a všadeprítomná panika z rozšírenej nákazy dáva zabrať civilistom, televíznemu štábu aj armádnemu komandu, čím sú nám dopriate početné priestrely, explodujúce hlavy plus mäsitá gore nádielka. Po extra nadupanej polhodinke a krátkom zoznámení s hlavnými postavami sa dianie presunie do obchodného domu, kde zotrvá až do konca. Popravde musím uznať, že stredisko využil Romero do posledného obchodíku a značne tomu prispôsobil aj tón rozprávania. Napätie a akcia sa rázom miesia s humorom a pribúdajúcimi minútami tiež s "ponorkou" akú začnú pociťovať zúčastnení spoločne s divákom. Našťastie dopad únavy po nástupe motorkárskeho gangu vystrieda krvavá akcia, aby tempo opäť nabralo vysokých hodnôt. Škoda len vyslovene otravného soundtracku, ktorý do nás hučí celý film jednu synťákovú melódiu za druhou a mierne z neho kazí dojem. Najväčšou prednosťou Úsvitu je jeho nezávislosť, čím sa režisér mohol odviazať ako v brutálnych scénkach, tak i počte nebožtíkov, ktorých je na stovky. S úrovňou masiek je to ako na sínusoide, raz hore raz dole, ale vzhľadom na výšku rozpočtu, stále solídna práca pána Saviniho, ktorý si v záveru dokonca strihol jedného z grázlov motorkárskeho gangu. Satirický pohľad na inštinktívne správanie nemŕtvych, ktorí sa v húfoch bezcieľne motajú po nákupnej pasáži beriem ako veľmi trefný a stále aktuálny pozdrav všetkým pochôdzkárom, ktorí si z obchodného domu spravili prechodný pobyt. Romero týmto dielom znovu zabodoval, za čo môže aj fakt, že opäť pochopil chúťky publika, ktoré koncom 70-tych rokov prahlo skôr po zábave, akcii, krvi čo bol presný opak realisticky a najmä vážne sa tváriaceho originálu * * * * * Tým, ktorým nevyhovuje odľahčené poňatie Úsvitu, môžu siahnuť po 119 minútovej Argentovej verzii. Ten okrem toho, že sa podieľal na hudbe, upravil film pre taliansky trh do vážnejšej podoby, keď z neho vystrihal väčšinu zábavných scénok, kvapku zrýchlil tempo a doprial väčší priestor talianskej rockovej skupine Goblin. A práve táto verzia s názvom Zombi: L’alba dei Morti Viventi bola preqelom k slávnemu Fulciovemu thrashu zo 79-teho. Či je lepšia, alebo nie sám odporučiť neviem, nakoľko som mal potešenie len s dlhším zostrihom. ()

IvoB

Romero oproti Noci oživlých mrtvol zcela otáčí perspektivu zombie tématiky. Film je znatelně odlehčenější, zombie již nejsou tolik děsivé a nejsou již nevyhnutelnou hrozbou - naopak jsou to směšně namaskované masy, jenž jsou zesměšňovány jak ze strany postav, tak ze strany groteskní hudby, jenž zdůrazňuje jejich tupé chování. Stejně i postavy přestávají být ustrašené a bezbranné. Příběh je neuvrhne doprostřed zombie apokalypsy, ba naopak začíná značnou dobu po její vypuknutí – postavy se od začátku nalézají v relativním bezpečí. Romero tak opět předkládá cynický komentář společnosti, tentokrát na téma konzumnosti. Líbila se mi celková nálada a zasazení filmu do obchodního centra. Naopak zamrzelo nelogické chování postav, či chybějící pocit napětí. Výšin Noci oživlých mrtvol se zde nedočkáme, nicméně i tak je Úsvit mrtvých výrazným zombie filmem, který by neměli fanoušci tohoto subžánru minout. ()

Rozjimatel

"When there's no more room in Hell, the dead will walk the Earth."  Slávny horor s puncom "kult", ktorý vtipným spôsobom naráža na americký konzumný spôsob života a úpadok kapitalizmu. Nápad umiestniť dej do obchodného centra, v ktorom sa doslova ako chodiace mŕtvoly bezmyšlienkovite potulujú zombíci-konzumenti, je skvelý. Tým to celé začína a žiaľ aj končí. Z filmu totiž zovšadiaľ trčí B-čkovosť ako slama z vidlákových čižiem. Či už sú to podradní herci s akýmisi konštantnými kyselými výrazmi tváre, či tupé dialógy a tupé správanie sa postáv. Že má film prekreslené charaktery postav? To hádam nie! Samozrejme, žiadnu psychologickú hĺbku som nečakal a uspokojilo by ma aj, keby ten film ako-tak fungoval aspoň po akčnej stránke. Lenže aj tie akčné scény sú často nechcene na smiech. Čo sa filmu vcelku darí, je navodenie pomerne depresívnej atmosféry. Tá ale veľmi často upadá a film potom strašidelne nudí. Z porovnania o niečo lepšie vychádza Noc živých mŕtvych (1968), čo bol ešte dosť originálny počin. ()

Jayem

Jeden s tých lepších zombie movie. Napriek tomu že to ma až 2 hod 20 min som sa vôbec nenudil. Síce ten začiatok bol trocha smiešny a make up dosť otrasný, ale stále je to v rámci žánru nadpriemer. ()

Mikino00

Nechápu jak tohle může někoho bavit tupý děj, vlastně žádný děj, vyvražďování, mizerní herci, zombie k smíchu, ovšem ve špatném slova smyslu. Od podobných filmů ruce pryč. ()

frafra

zrovna jsem to dokoukala. skvělé. film je sice dlouhý, ale nemyslím si, že by scény byly příliš natahované. co musím ocenit jsou masky a zvláštní efekty.) moc se mi líbila lidská střeva:) a pokud máte někdo soundtrack...sem s ním. kombinace poutové hudby a scén s pojídáním živých a vražděním mě rozesmála.) ()

bolan

I když se považuji za hororového fandu, (pozor neplést si to s hororovým fanatikem) nemůžu nezkritizovat úlety do trapnosti - zombíky jako partu naschopných mátohů namalovaných na modro - tragické herecké výkony apod. Snyderův re-make je fantastický masakr, který se nedá s touhle bažinou srovnat. Předpokládá se, že člověk bude hodnotit vzhledem k roku výroby a podmínkám ve kterých byl film natočen. Nicméně i mnohem dříve vznikaly seriozní filmy na kterých se zub času vůbec nepodepsal. Bohužel miluji zombíky natolik, že jsem to celé dokoukal až do konce - ale byla to dřina. ()

JM87

Nevim jestli to byla výhoda nebo nevýhoda, ale dřív než originál sem viděl remake z novýho století. Většinou, pokud není úplně dementní scénař a tak dále mě chytne i ten remake. Vlastně se mi ta nová verze aji celkem líbila, viděl sem ji někdy v 17-ti, to sem ještě hodně valil do mainstreamových sraček a vůbec nevim jestli by mě to nadchlo teďka. No, ale chtělo by to pointu, že? Baví mě to víc jak remake, je to napínavější, má to víc prvků a ty scény v hypermarketu sou rozhodně lepší, rozsáhlejší, není to tak jednoduchý. Ten film mě baví. Romero byl dobrej a v téhle době měl ještě co nabídnout. Škoda konce, tam sme se mohli dočkat ještě něčeho z post-apo světa. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech