Vrchní, prchni!

• EN název

Waiter, Scarper!

Komedie

Československo, 1980, 85 min

Je vůbec možný vymyslet pro jeden film tolik gagů a nápadů? Jasný důkaz, že Zdeněk Svěrák je titán mezi českými scenáristy. Půvabná, inteligentní a velmi vtipná komedie, jejiž jedinou slabinou je závěr s uhozenou hromadnou honičkou, jak ve stylu starých němých grotesek (nic proti nim, ale tady mi to sedělo jak pěst na oko). Ovšem Abrhám jako falešný číšník, proutník a profesionální houslista :o) nemá chybu.(11.5.2003)

Vynikající komedie plná nestárnoucích replik typu "Ostřikovače stříkají, světla svítí, ... ". Typický Smoljakův film vyniká samozřejmě scénářem, humorem a hereckými výkony, zejména pana Abrháma a Svěráka.(21.11.2003)

Smoljaka a Svěráka mám hodně rád, ale "Vrchní, prchni!" mi opravdu k srdci nepřirostl...ale i tak to pokládám za solidní komedii...kterou ovšem nemusím vidět častěji než jednou za pět let.(17.5.2003)

Tenhle snímek si nejvíce užije ten, kdo někdy pracoval jako číšník... :o)(19.5.2003)

Poprve jsem viděl tak v roce 1982, humor i prostředí, kde se natáčelo, mi je hodně blízké. Od té doby jsem si oblíbil Abrháma a někdy si pletu Vránu s Králíkem.(22.12.2011)

Slavný film o jednom takovém "normálním" vrchním. Zábavný filmeček s hezkou honičkou ala všichni na jednoho. Výborný Josef Abrhám a Ladislav Smoljak. Jeden ze skvělých filmů staré české školy na které by se nemělo zapomínat.(6.11.2004)

Opet jedna z klasickych komedii pana Smoljaka. Zaverecna honicka sice trochu kazi dojem jinak dokonale komedie, ale presto si tento film zaslouzi absolutni uznani.(27.7.2002)

Výborný nápad a slušné herecké výkony povyšují tuto komedii na jednu z nejlepších českých, která se za totáče urodila. Vrchní, prchni ač je možná trochu moc jednoduchá i pro samotného vrchního nevrchního mluví již samotným názvem za vše. Nezdá se mi sice zas tak vtipná, ale na druhou stranu pokud beru vtipné ty scény, kde návštěvníky okrádá o jejich pracně vydělané korunky, tak musím zákonitostně mlčet, protože je to bráno jako satira na vrchní té doby a tak to také funguje a právě díky těm scénám je to tak zábavné a originální. Pan Smojlak sám řekl, že kdyby tuto komedii točil v dnešní době, asi by se tolik nechytla. Tenkrát vrchní na svojí práci víceméně kašlali, když si byli tak rovni, ale dnes by to nejspíš tak nefungovalo. Každopádně to vůbec nevadí. Dokáže se u toho pobavit prakticky každý. Komedie je to na to zábavná dosti. --- Stěrače stírají, odstřikovače stříkají. - Že se Vám do toho pletu ale ty stěrače, odstřikovače nemusíte hlásit, ty přece vidíte. - To je pravda, díky - Erno ty stěrače, odstřikovače nemusíte hlásit to všechno vidím. - Jó..Klaxon troubí...(10.9.2007)

Scénář: Zdeněk Svěrák .. Svěrákoviny miluji.(30.9.2005)

Zlatý klenot české komedie, tenhle vrchní s autem do čistírny. Vypadá jak Vrána,ale je to Králík .. Na to pozor vážení přátelé.(9.6.2006)

Navzdory predestinaci dobou svého vzniku natočil autorský tandem Ladislav Smoljak (režie) a Zdeněk Svěrák (scénář) nadčasovou a geniální tragikomedii, v níž zúročili většinu svých předností. Smoljakova nenápadná režijní práce (málokdo ho vnímá a oceňuje jako režiséra - neprávem) a hlavně scénář Zdeňka Svěráka (dle mého názoru nejlepší žijící český scénárista) postavený nejen na humorném nadhledu a vtipných replikách, ale i na věcech závažných (krize středního věku, vnitřní nesoulad ideálů a praktického života, nesnesitelná lehkost bytí ženatého donchuána...), jsou spjaty implicitně s estetikou divadla Járy Cimrmana - důraz na civilnost, nenápadnost, verbální charakter snímku, převažující optika mužského světa, nemluvě o provázanosti explicitní (herecky je obsazen téměř celý ansámbl). Všemu ovšem dominuje herecký výkon a vizáž Josefa Abrháma, na jeho charismatu a hereckém mistrovství stojí celá umně budovaná stavba filmu. A Abrhám je velký herec, pracuje s minimem výrazových prostředků, často hraje jen proxemicky, mimikou a gesty... Jeho mlčenlivý, zkroušený, jakoby vnitřně zlomený uhrančivý výraz doslova vystupuje nad rámec filmu... Nedílnou součástí snímku je i vynikající a koloritu filmu odpovídající hudební složka Jaroslava Uhlíře, jeho nostalgií prostoupený Severní vítr přesně koresponduje a dotváří tragikomické vyznění filmu (navíc již zlidověl stejně jako většina replik z pera Zdeňka Svěráka - ta koncentrace ,,hlášek" je skoro až neuvěřitelná). Za pozornost stojí jistě i hold němé grotesce vzdaný v závěru filmu - hromadná honička číšníků po kolonádě v Karlových Varech jako by z oka vypadla z nějaké taškařice němé éry...jen místo strážníků se tu honí číšníci... Umně krásný, vtipný i dojemný film, který možná odráží i cosi z typicky českého národního charakteru...(5.10.2007)

Co více si v české klasice přát? Abrhám, Šafránková, Svěrák, Kodet, Patrasová...(5.8.2008)

Tohle nezestárne.(28.2.2005)

"Tak vrchní mají dneska sjezd.", "Vypadá jako Vrána, ale je to Králík.", "Ruce vzhůru, Broučci!" Bezchybná podvodnická skoro crazy komedie s neobyčejně vtipnými dialogy, krásně nostalgickou písní, dojemným Josefem Abrhámem a filosofickou pohádkou o vepříkovi, který jediný mohl říct "Byl jsem v žitě."(15.4.2003)

„Kraj pod sněhem mlčí, tam stopy jsou vlčí, tam zbytečně budeš mi psát. Sám v dřevěné boudě sen o zlaté hroudě, já nechám si tisíc krát zdát.“ Klasika s kultovými scénami (masová naháňačka) a hláškami („Tak vidíš, zasa budeme sedieť spolu.“ alebo „Stierače stierajú, ostrekovače ostrekujú.“), podopieraná originálnym a pritom jednoduchým nápadom (čo by sa stalo, keby v štáte začal po podnikoch chodiť falošný čašník a účtovať si za guláš do vlastnej peňaženky?) a silným hereckým obsadením (Abrhám, Svěrák, Šafránková). Nevraviac o kvalitnom scenári, ktorý sa rozumne nezdržuje s ničím, čo nie je pre príbeh a postavy dôležité.(1.1.2005)

Tak tento film je prostě česká téměř nestárnoucí klasika-režie i scénář L.Smoljak(mimochodem druhý Smoljakův celovečerní film viz. po zdařiém Kulovém blesku další skvělý zářez do tehdy československé kinematografie) a Z.Svěrák i když je oba moc nemusím tak toto se zdařilo.Český divák přeci miluje nenáročné filmy.Na druhou stranu této komedii trošku škodí to její neustálé reprízování(inu dobré filmy se zas až tak často jak je u nás zvykem nevysílají) stačilo by tak jednou za pět let si tento film připomenout.Ale když oni tam snad nic jiného ani nemají.Sice fiktivní a smyšlený příběh ale když se nad tím tak člověk zamyslí tak tenkrát by to snad i šlo.Dnes už by to bylo těžko dosažitelné.Za krásné texty Jaroslava Uhlíře a za roli té protivné baby v hospodě v podání Milady Ježkové(nevím proč ale na tu babu mám od jisté doby slabost snad už od filmu Hoří má panenko a Lásky jedné plavovlásky).A jentak mimochodem nikoho jiného než pana Abrháma si v této roli snad ani neumím představit.Byli tam jisté náznaky třeba pan Nárožný atd.Ale považte?Jinak také dobrý herec ale měl na to tenkrát takovou tu hospodsko-drzou vyzáž.Nějak by mě tam neseděl.Prostě ta Abrahámova role byla pro něj šitá přímo na míru.Za 5*.(19.7.2006)

Geniální klasika. Ještě do teď si pamatuju jak sem se v dětství bál když falešný vrchní Vrána kasíroval hosty. Dneska sem si to připoměl ve stavu totálního komatu, ale pořád za 5*.(30.11.2008)

Asi nejlepsi film Josefa Abrhama a jeden z nej od Smoljaka a zaroven jedna z nejlepsich ceskejch komedii. Film ma dobrej napad a dokaze porad prichazet s necim originalnim, je tu neskutecny mnozstvi hlasek, pribeh hezky odsejpa a je to fakt skvela zabava. Akorat zaverecnej beh cisniku byl mozna krapet prehnanej, ale jinak je film bezchybnej.(26.1.2007)

Jedna z nejlepších českých komedií s inteligentním a velice vtipným scénářem Zdeňka Svěráka. Josef Abrhám v hlavní roli exceluje. Myslím, že je málo Čechů co tenhle snímek neviděli.(17.11.2007)

Duo Svěrák-Smoljak ve vrcholné formě a další z mých nejoblíbenějších českých filmů. Už u Kulového blesku mě napadlo, jak je jejich humor na míle vzdálený tehdy tak oblíbené komunální satiře (Zítra to roztočíme, drahoušku... a další), byť se pohybují vlastně na stejné půdě. Zdeňkem Svěrákem preferovaného Petra Nárožného si jako falešného vrchního opravdu představit nedokážu. Nestárnoucí klasika.(30.8.2007)

<< předchozí 1 2 3 4 8 15 22 29