Vrchní, prchni

Komedie

Československo, 1980, 85 min

Zdeněk Svěrák

Ivan Šlapeta

Josef Abrhám, Libuše Šafránková, Zdeněk Svěrák, Daniela Bakerová, Eliška Balzerová, Jiří Kodet, Dagmar Patrasová, Karel Augusta, Zuzana Fišerová-Svátková, Jiří Hálek, Jiří Lír, Milada Ježková, Ilja Racek, Jaroslava Kretschmerová, Miloslav Štibich, Jana Altmannová, Václav Mareš, Petr Popelka, Jana Březinová, Jan Kašpar, Jan Hraběta, Ivan Pokorný, Jiří Knot, Miroslav Vladyka, Bedřich Prokoš, Pavel Havránek, Hana Čížková, Pavel Vondruška, František Olšovský, Jiří Pokora, Jaroslav Weigel, Ivan Wiesner, Jan Prokeš, Stanislava Bartošová, Ilona Vaňková, David Smoljak, Jaroslav Němeček, Aleš Jánský, Lucie Horová, Ladislav Smoljak, Josef Koudelka, Jaroslav Vozáb, Karel Šíp, Boris Rösner, Jiří Bednář, Helena Dubová, Milan Duchek, Iva Hercíková, Milan Klacek, Milena Koutná, Ludmila Krajíčková, Blažena Kramešová, Jan Kuželka, Jindřich Narenta, Vít Pešina, Zdeněk Skalický, Josef Střecha, Renata Mašková, Ladislav Trojan, Jana Vychodilová, Vlasta Žehrová, Jan Vávra, Gabriela Wilhelmová, Vladimír Hrabánek, Alexej Pyško, Vladimír Žižka, Věra Kočišová, Václav Kotva, Bohumil Fišer, Rudolf Svěcený, Jan Němeček, Slávka Hamouzová, Václav Eisenhamer, Ivo Gübel, Filip Smoljak, Karel Engel

Jiří Brožek

Scénografie:

Jan Oliva

Jsem zastáncem tvrdé konkurence. Pokud mne tedy falešný vrchní obslouží jako první a navíc je levnější než ten pravý, tak je pro mne vše v pořádku. A vůbec mi přitom nezáleží na tom, zda si dává auto do čistírny, zlehka tápe mezi houslovými strunami nebo jen nevede pohlavní choroby. Sám jsem se přesvědčil o tom, že severní vítr je krutý, běh po lázeňské části Karlových Varů vyčerpávající a šťouravých sousedů Pařízků není nikdy dost.(25.12.2012)

Jedna z těch dnes již opravdu legendárních komedií. Důkaz toho, že z velmi jednoduchého příběhu se dokáže vytěžit maximum, aby byl divák spokojen a skvěle se bavil. Právě odsud víme pořádně jak vypadá Velorex, jak si dávat pozor na výběr šatů :-), hláška "Stěrače stírají, postřikovače stříkají" se cituje dodnes a písnička Severní vítr zlidověla u táboráků. Nestárnoucí klasika.(30.12.2005)

Tohle nezestárne.(28.2.2005)

Smoljaka a Svěráka mám hodně rád, ale "Vrchní, prchni!" mi opravdu k srdci nepřirostl...ale i tak to pokládám za solidní komedii...kterou ovšem nemusím vidět častěji než jednou za pět let.(17.5.2003)

Kam se hrabe namnožený agent Smith na armádu vrchních z Karlových Varů.(19.7.2006)