Vrchní, prchni!

Komedie

Československo, 1980, 85 min

Zdeněk Svěrák

Ivan Šlapeta

Josef Abrhám, Libuše Šafránková, Zdeněk Svěrák, Daniela Bakerová, Eliška Balzerová, Jiří Kodet, Dagmar Patrasová, Karel Augusta, Zuzana Fišerová-Svátková, Jiří Hálek, Jiří Lír, Milada Ježková, Ilja Racek, Jaroslava Kretschmerová, Miloslav Štibich, Jana Altmannová, Václav Mareš, Petr Popelka, Jana Březinová, Jan Kašpar, Jan Hraběta, Ivan Pokorný, Jiří Knot, Miroslav Vladyka, Bedřich Prokoš, Pavel Havránek, Hana Čížková, Pavel Vondruška, František Olšovský, Jiří Pokora, Jaroslav Weigel, Ivan Wiesner, Jan Prokeš, Stanislava Bartošová, Ilona Vaňková, David Smoljak, Jaroslav Němeček, Aleš Jánský, Lucie Horová, Ladislav Smoljak, Josef Koudelka, Jaroslav Vozáb, Karel Šíp, Boris Rösner, Jiří Bednář, Helena Dubová, Milan Duchek, Iva Hercíková, Milan Klacek, Milena Koutná, Ludmila Krajíčková, Blažena Kramešová, Jan Kuželka, Jindřich Narenta, Vít Pešina, Zdeněk Skalický, Josef Střecha, Renata Mašková, Ladislav Trojan, Jana Vychodilová, Vlasta Žehrová, Jan Vávra, Gabriela Wilhelmová, Vladimír Hrabánek, Alexej Pyško, Vladimír Žižka, Věra Kočišová, Václav Kotva, Bohumil Fišer, Rudolf Svěcený, Jan Němeček, Slávka Hamouzová, Václav Eisenhamer, Ivo Gübel, Filip Smoljak, Karel Engel, Alois Antal

Jiří Brožek

Scénografie:

Jan Oliva

"Tak vrchní mají dneska sjezd.", "Vypadá jako Vrána, ale je to Králík.", "Ruce vzhůru, Broučci!" Bezchybná podvodnická skoro crazy komedie s neobyčejně vtipnými dialogy, krásně nostalgickou písní, dojemným Josefem Abrhámem a filosofickou pohádkou o vepříkovi, který jediný mohl říct "Byl jsem v žitě."(15.4.2003)

"Stěrače stírají". To jsou ty hlášky, díky kterým se stanou některé české filmy národním kultem. Tento chronicky známý film k nim určitě patří.(10.3.2012)

"Jdu s děravou patou, mám horečku zlatou, jsem chudý, jsem sláb, nemocen. Hlava mě pálí a v modravé dáli se leskne a třpytí můj sen. Kraj pod sněhem mlčí, tam stopy jsou vlčí, tam zbytečně budeš mi psát. Sám v dřevěné boudě sen o zlaté hroudě já nechám si tisíckrát zdát. Severní vítr je krutý, počítej lásko má s tím. K nohám ti dám zlaté pruty nebo se vůbec nevrátím. Tak zarůstám vousem a vlci už jdou sem, už slyším je výt blíž a blíž. Už mají mou stopu, už větří, že kopu svůj hrob, a že stloukám si kříž. Zde leží ten blázen, chtěl dům a chtěl bazén a opustil tvou krásnou tvář. Má plechovej hrnek a pár zlatejch zrnek a nad hrobem polární zář. Severní vítr je krutý..." iste to všetci dobre poznáte. Asi ani netreba už nič viac písať. Komédia autorskej dvojice Smoljak - Svěrák "Vrchní, prchni!" je kvalitná, česká, filmová klasika, ktorá doslova zľudovela. *****(18.12.2011)

Geniální klasika. Ještě do teď si pamatuju jak sem se v dětství bál když falešný vrchní Vrána kasíroval hosty. Dneska sem si to připoměl ve stavu totálního komatu, ale pořád za 5*.(30.11.2008)

Zdeněk Svěrák s Ladislavem Smoljakem v jejich nesmrtelným filmovým uměním. Jeden z klenotu české kinematografie.(17.6.2012)

• - Dalibor Vrána (Josef Abrhám) jazdí na trojkolesovom Velorexe 16, neskôr na modrej Lade 1600. (Raccoon.city)

• - Písnička "Severní vítr" byla původně psána pro Pavla Bobka, ten ji však odmítl. Ladislav Smoljak tak dlouho poslouchal demoverzi, kterou nazpíval Jaroslav Uhlíř, až si řekl, proč hledat někoho jiného, když je Uhlíř ideální. (duklak2)

• - Ladislav Smoljak původně zamýšlel do filmu zařadit scénu, ve které měl Dalibor Vrána zavítat do divadelního klubu s myšlenkou, že tučně zkasíruje přítomné umělce. Překvapení herci mu ovšem odmítají zaplatit, jelikož jsou zvyklí, že útrata se jim připisuje na účet. Scéna, ve které sami sebe představovali Vladimír Menšík, Vlastimil Brodský, Jana Brejchová, Jiřina Bohdalová, Radoslav Brzobohatý a Jiří Suchý, pak byla skutečně natočena. Tehdejší ústřední dramaturg Filmového studia Barrandov Ludvík Toman ji však kvůli tehdejšímu zákazu filmování Jiřího Suchého nařídil vystřihnout. (bloom)