Vrchní, prchni!

Komedie

Československo, 1980, 85 min

Zdeněk Svěrák

Ivan Šlapeta

Josef Abrhám, Libuše Šafránková, Zdeněk Svěrák, Daniela Bakerová, Eliška Balzerová, Jiří Kodet, Dagmar Patrasová, Karel Augusta, Zuzana Fišerová-Svátková, Jiří Hálek, Jiří Lír, Milada Ježková, Ilja Racek, Jaroslava Kretschmerová, Miloslav Štibich, Jana Altmannová, Václav Mareš, Petr Popelka, Jana Březinová, Jan Kašpar, Jan Hraběta, Ivan Pokorný, Jiří Knot, Miroslav Vladyka, Bedřich Prokoš, Pavel Havránek, Hana Čížková, Pavel Vondruška, František Olšovský, Jiří Pokora, Jaroslav Weigel, Ivan Wiesner, Jan Prokeš, Stanislava Bartošová, Ilona Vaňková, David Smoljak, Jaroslav Němeček, Aleš Jánský, Lucie Horová, Ladislav Smoljak, Josef Koudelka, Jaroslav Vozáb, Karel Šíp, Boris Rösner, Jiří Bednář, Helena Dubová, Milan Duchek, Iva Hercíková, Milan Klacek, Milena Koutná, Ludmila Krajíčková, Blažena Kramešová, Jan Kuželka, Jindřich Narenta, Vít Pešina, Zdeněk Skalický, Josef Střecha, Renata Mašková, Ladislav Trojan, Jana Vychodilová, Vlasta Žehrová, Jan Vávra, Gabriela Wilhelmová, Vladimír Hrabánek, Alexej Pyško, Vladimír Žižka, Věra Kočišová, Václav Kotva, Bohumil Fišer, Rudolf Svěcený, Jan Němeček, Slávka Hamouzová, Václav Eisenhamer, Ivo Gübel, Filip Smoljak, Karel Engel, Alois Antal

Jiří Brožek

Scénografie:

Jan Oliva

Tak si zas jednou pocvičím ňadra proti proudu. Nááádech - a hop do toho po hlavě! Film jsem viděla jako děcko a od té doby se mu vyhýbala - až do včerejšího večera. Koukla jsem na zdejší super hodnocení, řekla si, že duo Svěrák/Smoljak je přece osvědčené a mnou velmi oblíbené, tak proč to zase nezkusit, třeba už jsem do humoru "Vrchní, prchni!" dospěla. A ne, co mi vadilo jako malému odlitku, to jsem negativně vnímala i jako stará vyzobaná kukuřica. Už samotný Abrhámův charakter vyvolává pramálo sympatií: nenapravitelný děvkař, kterého alimenty drží ve fázi permanentní finanční nouze - a příležitost, konkrétně nenáviděný společenský oblek, z něj udělá zloděje, podvodníka, prostě ksindl, co se mi v reálném životě ekluje. Existují historické výjimky, třeba Robin Hood, tomu palce držet můžu. Daliboru Vránovi (a jemu podobným) ne, tomu můžu maximálně přát, aby si pořádně namlátil držku. Pár fórků mě přimělo k úsměvu, ale celkově je pro mě tenhle film nejslabším kouskem Svěráko-Smoljakovské spolupráce. Za sebe sem hvízdnu lehce znuzený průměr a počkám se třetím sledováním do důchodového věku, zda se mi žebříček hodnot neposune ve prospěch kurevníků a chmatáků. 51%(2.5.2011)

Opet jedna z klasickych komedii pana Smoljaka. Zaverecna honicka sice trochu kazi dojem jinak dokonale komedie, ale presto si tento film zaslouzi absolutni uznani.(27.7.2002)

Jedno z mých já je knihkupec, takže vím, o čem mluvím, když říkám, že ho chápu. V takovém zaměstnání je i jen myšlenka na Dádu skutečné povyražení! A kromě toho v Kaprové ulici je ten zlý krámek pořád.(16.2.2009)

"Chtěla bych nějaký milostný román. - Prožít, nebo přečíst?" "...Myl jsem to saponátem a teď jsme se v příručce dočetli, že prej to nějak žere lak nebo co. - Já nevím. Já to dávám do čistírny." Viz: http://www.youtube.com/watch?v=aUI-WH-KFsU(16.10.2011)

Kam se hrabe namnožený agent Smith na armádu vrchních z Karlových Varů.(19.7.2006)

• - Ve scéně, kdy Vrána (Josef Abrhám) pouští na gramofonu houslový koncert, hudba začne hrát mnohem dříve, než položí jehlu na desku. (Pepy)

• - Restaurace, kde Dalibor Vrána (Josef Abrhám) kasíruje oslavu úspěšné promoce a kde je mu slibováno, že i vnuk bude slavit promoci v této restauraci, je dosud funkční restaurace Rotisserie na rohu Národní třídy a Mikulandské ulice v Praze. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Scéna, v ktorej sa ide Vrána (Josef Abrhám), čoby inžinier Králik, dobrovoľne ukázať manželke, bola takmer vyškrtnutá, lebo sa zdala autorom nezmyselná. Hercom sa však zapáčila natoľko, že presadili jej natočenie. (Raccoon.city)