Vrchní, prchni

Komedie

Československo, 1980, 85 min

Zdeněk Svěrák

Ivan Šlapeta

Josef Abrhám, Libuše Šafránková, Zdeněk Svěrák, Daniela Bakerová, Eliška Balzerová, Jiří Kodet, Dagmar Patrasová, Karel Augusta, Zuzana Fišerová-Svátková, Jiří Hálek, Jiří Lír, Milada Ježková, Ilja Racek, Jaroslava Kretschmerová, Miloslav Štibich, Jana Altmannová, Václav Mareš, Petr Popelka, Jana Březinová, Jan Kašpar, Jan Hraběta, Ivan Pokorný, Jiří Knot, Miroslav Vladyka, Bedřich Prokoš, Pavel Havránek, Hana Čížková, Pavel Vondruška, František Olšovský, Jiří Pokora, Jaroslav Weigel, Ivan Wiesner, Jan Prokeš, Stanislava Bartošová, Ilona Vaňková, David Smoljak, Jaroslav Němeček, Aleš Jánský, Lucie Horová, Ladislav Smoljak, Josef Koudelka, Jaroslav Vozáb, Karel Šíp, Boris Rösner, Jiří Bednář, Helena Dubová, Milan Duchek, Iva Hercíková, Milan Klacek, Milena Koutná, Ludmila Krajíčková, Blažena Kramešová, Jan Kuželka, Jindřich Narenta, Vít Pešina, Zdeněk Skalický, Josef Střecha, Renata Mašková, Ladislav Trojan, Jana Vychodilová, Vlasta Žehrová, Jan Vávra, Gabriela Wilhelmová, Vladimír Hrabánek, Alexej Pyško, Vladimír Žižka, Věra Kočišová, Václav Kotva, Bohumil Fišer, Rudolf Svěcený, Jan Němeček, Slávka Hamouzová, Václav Eisenhamer, Ivo Gübel, Filip Smoljak, Karel Engel

Jiří Brožek

Scénografie:

Jan Oliva

Poprve jsem viděl tak v roce 1982, humor i prostředí, kde se natáčelo, mi je hodně blízké. Od té doby jsem si oblíbil Abrháma a někdy si pletu Vránu s Králíkem.(22.12.2011)

Scénář: Zdeněk Svěrák .. Svěrákoviny miluji.(30.9.2005)

Smoljaka a Svěráka mám hodně rád, ale "Vrchní, prchni!" mi opravdu k srdci nepřirostl...ale i tak to pokládám za solidní komedii...kterou ovšem nemusím vidět častěji než jednou za pět let.(17.5.2003)

Jedno z mých já je knihkupec, takže vím, o čem mluvím, když říkám, že ho chápu. V takovém zaměstnání je i jen myšlenka na Dádu skutečné povyražení! A kromě toho v Kaprové ulici je ten zlý krámek pořád.(16.2.2009)

Vynikající komedie plná nestárnoucích replik typu "Ostřikovače stříkají, světla svítí, ... ". Typický Smoljakův film vyniká samozřejmě scénářem, humorem a hereckými výkony, zejména pana Abrháma a Svěráka.(21.11.2003)