Vrchní, prchni

Komedie

Československo, 1980, 85 min

Zdeněk Svěrák

Ivan Šlapeta

Josef Abrhám, Libuše Šafránková, Zdeněk Svěrák, Daniela Bakerová, Eliška Balzerová, Jiří Kodet, Dagmar Patrasová, Karel Augusta, Zuzana Fišerová-Svátková, Jiří Hálek, Jiří Lír, Milada Ježková, Ilja Racek, Jaroslava Kretschmerová, Miloslav Štibich, Jana Altmannová, Václav Mareš, Petr Popelka, Jana Březinová, Jan Kašpar, Jan Hraběta, Ivan Pokorný, Jiří Knot, Miroslav Vladyka, Bedřich Prokoš, Pavel Havránek, Hana Čížková, Pavel Vondruška, František Olšovský, Jiří Pokora, Jaroslav Weigel, Ivan Wiesner, Jan Prokeš, Stanislava Bartošová, Ilona Vaňková, David Smoljak, Jaroslav Němeček, Aleš Jánský, Lucie Horová, Ladislav Smoljak, Josef Koudelka, Jaroslav Vozáb, Karel Šíp, Boris Rösner, Jiří Bednář, Helena Dubová, Milan Duchek, Iva Hercíková, Milan Klacek, Milena Koutná, Ludmila Krajíčková, Blažena Kramešová, Jan Kuželka, Jindřich Narenta, Vít Pešina, Zdeněk Skalický, Josef Střecha, Renata Mašková, Ladislav Trojan, Jana Vychodilová, Vlasta Žehrová, Jan Vávra, Gabriela Wilhelmová, Vladimír Hrabánek, Alexej Pyško, Vladimír Žižka, Věra Kočišová, Václav Kotva, Bohumil Fišer, Rudolf Svěcený, Jan Němeček, Slávka Hamouzová, Václav Eisenhamer, Ivo Gübel, Filip Smoljak, Karel Engel, Alois Antal

Jiří Brožek

Scénografie:

Jan Oliva

Hudlař Abrhám a jeho virtuózní sólo na otevřený flek.(1.9.2008)

Tak tento film je prostě česká téměř nestárnoucí klasika-režie i scénář L.Smoljak(mimochodem druhý Smoljakův celovečerní film viz. po zdařiém Kulovém blesku další skvělý zářez do tehdy československé kinematografie) a Z.Svěrák i když je oba moc nemusím tak toto se zdařilo.Český divák přeci miluje nenáročné filmy.Na druhou stranu této komedii trošku škodí to její neustálé reprízování(inu dobré filmy se zas až tak často jak je u nás zvykem nevysílají) stačilo by tak jednou za pět let si tento film připomenout.Ale když oni tam snad nic jiného ani nemají.Sice fiktivní a smyšlený příběh ale když se nad tím tak člověk zamyslí tak tenkrát by to snad i šlo.Dnes už by to bylo těžko dosažitelné.Za krásné texty Jaroslava Uhlíře a za roli té protivné baby v hospodě v podání Milady Ježkové(nevím proč ale na tu babu mám od jisté doby slabost snad už od filmu Hoří má panenko a Lásky jedné plavovlásky).A jentak mimochodem nikoho jiného než pana Abrháma si v této roli snad ani neumím představit.Byli tam jisté náznaky třeba pan Nárožný atd.Ale považte?Jinak také dobrý herec ale měl na to tenkrát takovou tu hospodsko-drzou vyzáž.Nějak by mě tam neseděl.Prostě ta Abrahámova role byla pro něj šitá přímo na míru.Za 5*.(19.7.2006)

Velmi chytrá a vtipná komedie, ale k plnému hodnocení mi tu něco chybělo.(12.2.2006)

„Kraj pod sněhem mlčí, tam stopy jsou vlčí, tam zbytečně budeš mi psát. Sám v dřevěné boudě sen o zlaté hroudě, já nechám si tisíc krát zdát.“ Klasika s kultovými scénami (masová naháňačka) a hláškami („Tak vidíš, zasa budeme sedieť spolu.“ alebo „Stierače stierajú, ostrekovače ostrekujú.“), podopieraná originálnym a pritom jednoduchým nápadom (čo by sa stalo, keby v štáte začal po podnikoch chodiť falošný čašník a účtovať si za guláš do vlastnej peňaženky?) a silným hereckým obsadením (Abrhám, Svěrák, Šafránková). Nevraviac o kvalitnom scenári, ktorý sa rozumne nezdržuje s ničím, čo nie je pre príbeh a postavy dôležité.(1.1.2005)

Zdeněk Svěrák s Ladislavem Smoljakem v jejich nesmrtelným filmovým uměním. Jeden z klenotu české kinematografie.(17.6.2012)