poster

Vrchní, prchni

 • EN název

  Waiter, Scarper!

Komedie

Československo, 1980, 85 min

Scénář:

Zdeněk Svěrák

Kamera:

Ivan Šlapeta

Hrají:

Josef Abrhám, Libuše Šafránková, Zdeněk Svěrák, Daniela Bakerová, Eliška Balzerová, Jiří Kodet, Dagmar Patrasová, Karel Augusta, Zuzana Fišerová-Svátková, Jiří Hálek, Jiří Lír, Milada Ježková, Ilja Racek, Jaroslava Kretschmerová, Miloslav Štibich, Jana Altmannová, Václav Mareš, Petr Popelka, Jana Březinová, Jan Kašpar, Jan Hraběta, Ivan Pokorný, Jiří Knot, Miroslav Vladyka, Bedřich Prokoš, Pavel Havránek, Hana Čížková, Pavel Vondruška, František Olšovský, Jiří Pokora, Jaroslav Weigel, Ivan Wiesner, Jan Prokeš, Stanislava Bartošová, Ilona Vaňková, David Smoljak, Jaroslav Němeček, Aleš Jánský, Lucie Horová, Ladislav Smoljak, Josef Koudelka, Jaroslav Vozáb, Karel Šíp, Boris Rösner, Jiří Bednář, Helena Dubová, Milan Duchek, Iva Hercíková, Milan Klacek, Milena Koutná, Ludmila Krajíčková, Blažena Kramešová, Jan Kuželka, Jindřich Narenta, Vít Pešina, Zdeněk Skalický, Josef Střecha, Renata Mašková, Ladislav Trojan, Jana Vychodilová, Vlasta Žehrová, Jan Vávra, Gabriela Wilhelmová, Vladimír Hrabánek, Alexej Pyško, Vladimír Žižka, Věra Kočišová, Václav Kotva, Bohumil Fišer, Rudolf Svěcený, Jan Němeček, Slávka Hamouzová, Václav Eisenhamer, Ivo Gübel, Filip Smoljak

Střih:

Jiří Brožek

Scénografie:

Jan Oliva
(další profese)
 • Superpero
  ****

  Tohle nezestárne.(28.2.2005)

 • Galadriel
  *****

  Vynikající komedie plná nestárnoucích replik typu "Ostřikovače stříkají, světla svítí, ... ". Typický Smoljakův film vyniká samozřejmě scénářem, humorem a hereckými výkony, zejména pana Abrháma a Svěráka.(21.11.2003)

 • sportovec
  *****

  Cimrmanovský fenomén v československé kinematografii osmdesátých i sedmdesátých let zanechal výraznou stopu. Nenápadná skupinka z nealkoholické vinárny v Malostranské besedě vnesla do normalizační kinematografie nadhled, schopnost sebeironie a novou formu dosud neznámé hravosti. Bezděčná - a výnosná - mystifikace, kterou jinak slušně vychovanému, ale ne dobře placenémuži s rodinou přihrála náhoda, rozpoutává řetězec gagů, slovních obratů a především jednu z nejlepších úloh, ale i výkonů jednoho z nejvýraznějších současných českých herců starší generace. Proslulá honička vrchních obohatila i tak bohatý karlovarský genius loci o nový prvek, bohatý příběh. Moralita, která z takto rozehraného tématu mohla hrozit, se prostě nekonala. To, co se koná, je zážitek i úlevný, i blažený, i hladivý. Vždyť přece Svěrák a Smoljak ... cimrmani jsou.(13.3.2008)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • - Ve scéně, kdy Vrána (Josef Abrhám) pouští na gramofonu houslový koncert, hudba začne hrát mnohem dříve, než položí jehlu na desku. (Pepy)

 • - Od premiéry v januári roku 1981 snímok videlo v kinách viac než 1,5 miliónov divákov. (genetique)

 • - Film se natáčel na mnoha místech. Dalibor Vrána bydlel v Praze na Žižkově ve Vozové ulici. Knihkupectví se nachází v Kaprové ulici blízko Staroměstského náměstí a coby knihkupectví funguje obchod dodnes. Jedna z restaurací, kde začíná Vrána (Josef Abrhám) inkasovat se nachází na Uhelném Trhu a jmenuje se U dvou koček. Motorest, kde Vrána kupoval láhev vína se nachází u sjezdu z rychlostní silnice R10 na obec Hlavenec a místo se dodnes jmenuje U čtyř kamenů. Restaurace Dubonet se nacházela na rohu ulic Dlouhé a Revoluční. Scéna,kdy muž platí za celou výpravu se odehrává ve Špindlerově mlýně u Hotelu Hubertus. V Karlových Varech se natáčely mj. scény s běžícími vrchními na kolonádě, u vřídla a falešný vrchní poté ujíždí autem ulicí I. P. Pavlova. Auto , na které si vrchní nakradl, parkoval v Bořivojově ulice v Praze, kde bydlela i rodina Homolkových ze známé filmové série. (Stocki)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace