Vrchní, prchni!

Komedie

Československo, 1980, 85 min

Zdeněk Svěrák

Ivan Šlapeta

Josef Abrhám, Libuše Šafránková, Zdeněk Svěrák, Daniela Bakerová, Eliška Balzerová, Jiří Kodet, Dagmar Patrasová, Karel Augusta, Zuzana Fišerová-Svátková, Jiří Hálek, Jiří Lír, Milada Ježková, Ilja Racek, Jaroslava Kretschmerová, Miloslav Štibich, Jana Altmannová, Václav Mareš, Petr Popelka, Jana Březinová, Jan Kašpar, Jan Hraběta, Ivan Pokorný, Jiří Knot, Miroslav Vladyka, Bedřich Prokoš, Pavel Havránek, Hana Čížková, Pavel Vondruška, František Olšovský, Jiří Pokora, Jaroslav Weigel, Ivan Wiesner, Jan Prokeš, Stanislava Bartošová, Ilona Vaňková, David Smoljak, Jaroslav Němeček, Aleš Jánský, Lucie Horová, Ladislav Smoljak, Josef Koudelka, Jaroslav Vozáb, Karel Šíp, Boris Rösner, Jiří Bednář, Helena Dubová, Milan Duchek, Iva Hercíková, Milan Klacek, Milena Koutná, Ludmila Krajíčková, Blažena Kramešová, Jan Kuželka, Jindřich Narenta, Vít Pešina, Zdeněk Skalický, Josef Střecha, Renata Mašková, Ladislav Trojan, Jana Vychodilová, Vlasta Žehrová, Jan Vávra, Gabriela Wilhelmová, Vladimír Hrabánek, Alexej Pyško, Vladimír Žižka, Věra Kočišová, Václav Kotva, Bohumil Fišer, Rudolf Svěcený, Jan Němeček, Slávka Hamouzová, Václav Eisenhamer, Ivo Gübel, Filip Smoljak, Karel Engel, Alois Antal

Jiří Brožek

Scénografie:

Jan Oliva

Nelehký je život knihkupcův, o tom vím své, ale má svá kouzla a výhody, jak patrno z filmu. A že se chytrý knihkupec obohacuje na úkor chamtivých pinglů? Proč ne?(19.1.2012)

„Kraj pod sněhem mlčí, tam stopy jsou vlčí, tam zbytečně budeš mi psát. Sám v dřevěné boudě sen o zlaté hroudě, já nechám si tisíc krát zdát.“ Klasika s kultovými scénami (masová naháňačka) a hláškami („Tak vidíš, zasa budeme sedieť spolu.“ alebo „Stierače stierajú, ostrekovače ostrekujú.“), podopieraná originálnym a pritom jednoduchým nápadom (čo by sa stalo, keby v štáte začal po podnikoch chodiť falošný čašník a účtovať si za guláš do vlastnej peňaženky?) a silným hereckým obsadením (Abrhám, Svěrák, Šafránková). Nevraviac o kvalitnom scenári, ktorý sa rozumne nezdržuje s ničím, čo nie je pre príbeh a postavy dôležité.(1.1.2005)

"Jdu s děravou patou, mám horečku zlatou, jsem chudý, jsem sláb, nemocen. Hlava mě pálí a v modravé dáli se leskne a třpytí můj sen. Kraj pod sněhem mlčí, tam stopy jsou vlčí, tam zbytečně budeš mi psát. Sám v dřevěné boudě sen o zlaté hroudě já nechám si tisíckrát zdát. Severní vítr je krutý, počítej lásko má s tím. K nohám ti dám zlaté pruty nebo se vůbec nevrátím. Tak zarůstám vousem a vlci už jdou sem, už slyším je výt blíž a blíž. Už mají mou stopu, už větří, že kopu svůj hrob, a že stloukám si kříž. Zde leží ten blázen, chtěl dům a chtěl bazén a opustil tvou krásnou tvář. Má plechovej hrnek a pár zlatejch zrnek a nad hrobem polární zář. Severní vítr je krutý..." iste to všetci dobre poznáte. Asi ani netreba už nič viac písať. Komédia autorskej dvojice Smoljak - Svěrák "Vrchní, prchni!" je kvalitná, česká, filmová klasika, ktorá doslova zľudovela. *****(18.12.2011)

"Chtěla bych nějaký milostný román. - Prožít, nebo přečíst?" "...Myl jsem to saponátem a teď jsme se v příručce dočetli, že prej to nějak žere lak nebo co. - Já nevím. Já to dávám do čistírny." Viz: http://www.youtube.com/watch?v=aUI-WH-KFsU(16.10.2011)

"Tak vrchní mají dneska sjezd.", "Vypadá jako Vrána, ale je to Králík.", "Ruce vzhůru, Broučci!" Bezchybná podvodnická skoro crazy komedie s neobyčejně vtipnými dialogy, krásně nostalgickou písní, dojemným Josefem Abrhámem a filosofickou pohádkou o vepříkovi, který jediný mohl říct "Byl jsem v žitě."(15.4.2003)

• - Sprchování Dády Patrasové chtěl režisér natočit bez kalhotek, jenže herečka tvrdila, že to nejde kvůli menstruaci. "Já jsem to respektoval," vzpomíná Ladislav Smoljak, "teprve později mi bylo jinými vysvětleno, že scéna šla natočit i bez kalhotek i v takové situaci. Dneska lituji, že jsem si tehdy nedupnul, bez kalhotek by ta scéna byla mnohem lepší.". Scéna byla nakonec natočena na jeden pokus a přestože na všem Smoljak spolupracoval se Svěrákem, tato scéna byla do detailů nápadem samotného Smoljaka. (JayCZ)

• - Písnička "Severní vítr" byla původně psána pro Pavla Bobka, ten ji však odmítl. Ladislav Smoljak tak dlouho poslouchal demoverzi, kterou nazpíval Jaroslav Uhlíř, až si řekl, proč hledat někoho jiného, když je Uhlíř ideální. (duklak2)

• - V Karlových Varoch sa každoročne koná beh pretekárov v čašníckom oblečení, pomenovaný po filme Vrchní, prchni! (Raccoon.city)