Laskavá pohádka s písničkami pro celou rodinu. Za lesy hlubokými a kopci oblými se rozkládá půvabná česká kotlina. Kromě obyvatel počestných a pracovitých tu ale bydlí také loupežníci. Nejhorší z nich, starý raubíř Lotrando (J. Pecha), si pro samé obírání pocestných málem ani nevšiml, že mu z jeho syna vyrostl pěkný, ale nevzdělaný mladík. Pošle proto mladého Lotranda (J. Strach) do kláštera, aby se mu dostalo řádného vychování. Z chlapce, který dosud rostl jako dříví v lese, se mezi mnichy stane jemný mladý muž. Jako poslušný syn svému umírajícímu otci slíbí, že řádně převezme jeho řemeslo. Když se duše starého arcilotra konečně odebere do pekla, nastanou mladému Lotrandovi těžké chvíle. Jako slušně vychovaný člověk není schopen obrat ani toho nejobyčejnějšího kupčíka. Ještě, že potká drvoštěpa Drnce (P. Zedníček), který se s ním rozdělí o kus chleba s tvarohem. S fortelným dřevorubcem se Lotrando dostane také do daleké Solimánie. Tam už dlouhou dobu shánějí pravého studovaného doktora. Člověka, který má před svým jménem lékařskou slabiku "Dr.". Jedině takový muž by - alespoň podle světaznalého cesťáka pana Lustiga (A. Goldflam) - mohl vyléčit stonavou princeznu Zubejdu (B. Seidlová), nad níž se sultánovi Solimánovi (M. Labuda) bolestně svírá jeho široké otcovské srdce. Jenže drvoštěp Drnec, přestože má u jména hned dvě slabiky "dr.", o opravdické medicíně nic neví a nad hlavami vážených hostů z Čech se začnou stahovat černé mraky. Princezna však projeví nečekaný zájem jak o pěkného drvoštěpova pomocníka, tak i o přitažlivý zvyk, podle něhož si zamilovaný muž bere za manželku pouze jednu ženu. V sultánově paláci je naštěstí také krajanka La Mad (L. Krbová), která dobře ví, co vlastně Zubejdě schází: slunce, vzduch a... samozřejmě láska mladého Lotranda. (Česká televize)

LOVE VOLE

Roztomilá televizní pohádka s hezkými písničkami. Film je protkán spoustou unikátních hlášek. Rád se podívám opakovaně, zatím mě to neomrzelo. ()

pájap

superpohádka.tolik moudrosti co v ní je.a mezi námi-ne všechny rady,které nám rodiče dávají jsou moudré...pane svěráku díky. ()

e-pilot

Zdeněk Svěrák spojí dvě pohádky Karla Čapka, Jaroslav Uhlíř napíše hudbu a Karel Smyczek vše zrežíruje. To přeci nemůže dopadnou jinak než výtečně. Poetická pohádka plná jak úsměvných, tak i trochu poučných písniček. Mnoho skvělých herců si předává štafetu až k pohádkovému konci. ()

Linsang

Jedna z nejlepších pohádek posledních let. Vtipná, milá, plná hezkých písniček a s příjemnými herci (Jiří Strach je bezkonkurenční jako sympatické trdlo). Kdykoliv vidím scénku s chlebem a tvarohem, mám chuť se zvednout z gauče a taky si namazat (na rozdíl od většiny nových pohádek, kde mám spíš chuť SE namazat). ()

ajfelka

Lotrando a Zubejda a Anděl páně - dvě pohádky, které vznikly po roce 1989 a dá se na ně koukat. Příjemní herci - i ti, které moc nemusím, mi tady nevadí, humor, který se neuchyluje k vulgaritám a Pod dubem, za dubem... Ostatní pohádky z porevolučního ranku stojí za hovno. ()

Ounak

Jedna z těch povedených porevolučních pohádek. Hezké kulisy, příběh, písničky. Zřejmě moje nejoblíbenější. ()

NiennaTasart

Dle mého názoru nejlepší pohádka, vyrostla jsem na ní. Perfektní zfilmování skvělé předlohy od pana Čapka sršící "cimrmanovským" humorem, vhodná pro děti i dospělé. ()

Bilbo.cz

Lotrando a Zubejda je dle mého názoru nejlepší česká pohádka posledních pětadvaceti let a možná i vůbec. Příběh je příjemný, doplněný hezkýma písničkama (Putování za prací je naprosto ideální píseň do kroku při jakékoliv delší cestě), postavy mají všechny charakter, a u mnohých jsou právě jejich role z Lotranda ty, které si vybavím jako první. Navíc je film napěchovaný skvělýma hláškama. Je až neuvěřitelné, jakým způsobem si Svěrák hraje se slovama. Já povídám písek, chlapi! Jen je škoda, že ji v posledních letech česká televize vyřadila ze štědrovečerního progrmau. ()

fila_B

Ano trochu pozdě, ale musím konstatovat , že dosud nevznikla v ČR lepší pohádka proto musím vyseknout velkou poklonu. ()

Yalka

Ten kyselý ksicht Táborského je k nezaplacení: "Když vy ptáte ... ženy ..., zeptáme ženy". Moje nejoblíbenější hláška. ()

Vysílá studio Brno

Vysílá studio Brno