Laskavá pohádka s písničkami pro celou rodinu. Za lesy hlubokými a kopci oblými se rozkládá půvabná česká kotlina. Kromě obyvatel počestných a pracovitých tu ale bydlí také loupežníci. Nejhorší z nich, starý raubíř Lotrando (J. Pecha), si pro samé obírání pocestných málem ani nevšiml, že mu z jeho syna vyrostl pěkný, ale nevzdělaný mladík. Pošle proto mladého Lotranda (J. Strach) do kláštera, aby se mu dostalo řádného vychování. Z chlapce, který dosud rostl jako dříví v lese, se mezi mnichy stane jemný mladý muž. Jako poslušný syn svému umírajícímu otci slíbí, že řádně převezme jeho řemeslo. Když se duše starého arcilotra konečně odebere do pekla, nastanou mladému Lotrandovi těžké chvíle. Jako slušně vychovaný člověk není schopen obrat ani toho nejobyčejnějšího kupčíka. Ještě, že potká drvoštěpa Drnce (P. Zedníček), který se s ním rozdělí o kus chleba s tvarohem. S fortelným dřevorubcem se Lotrando dostane také do daleké Solimánie. Tam už dlouhou dobu shánějí pravého studovaného doktora. Člověka, který má před svým jménem lékařskou slabiku "Dr.". Jedině takový muž by - alespoň podle světaznalého cesťáka pana Lustiga (A. Goldflam) - mohl vyléčit stonavou princeznu Zubejdu (B. Seidlová), nad níž se sultánovi Solimánovi (M. Labuda) bolestně svírá jeho široké otcovské srdce. Jenže drvoštěp Drnec, přestože má u jména hned dvě slabiky "dr.", o opravdické medicíně nic neví a nad hlavami vážených hostů z Čech se začnou stahovat černé mraky. Princezna však projeví nečekaný zájem jak o pěkného drvoštěpova pomocníka, tak i o přitažlivý zvyk, podle něhož si zamilovaný muž bere za manželku pouze jednu ženu. V sultánově paláci je naštěstí také krajanka La Mad (L. Krbová), která dobře ví, co vlastně Zubejdě schází: slunce, vzduch a... samozřejmě láska mladého Lotranda. (Česká televize)

Wishkah

krásná a pohodová pohádka, která je jednou z nejlepších porevolučních pohádek. Čapkovská pohádka se Svěrákovsko-Uhlířovským vlivem je výborná a velice rád ji pokaždé sleduju ()

Prochy38

Jedna z nejkrásnějších pohádek za posledních 15 let. Sice moc nejsem na tu zahraniční propagandu, ale tohle bylo moc povedené. Jediný obličej, který se v pohádkce objevil, nebyl vybrán špatně! Výborné postavy, skvělý a originální příběh, nádherné písničky z pera Z. Svěráka. Paráda! Místy trochu moralistní, ale od toho pohádky asi taky trochu jsou... ()

Píta

Na české poměry celkem netradiční pohádka natočená na motivy příběhů Karla Čapka. Už samotná jména Karel Smyczek (režisér), Zdeněk Svěrák (autor scénáře) a Jaroslav Uhlíř (autor hudby) slibují, že nudit tahle pohádka rozhodně nebude. Když k tomu přičteme povedené herecké výkony, kterým vévodí Jiří Strach společně s Miroslavem Táborským, je z toho jedna z nejlepších pohádek (ne-li nejlepší) devadesátých let minulého století. ()

Hanes88

Určitě jedna z nejkrásnějších pohádek, které jsem viděl. Veliká spokojenost a pokud budu mít možnost shlédnout ji třeba o Vánocích, rád to udělám :-). ()

Drirr

Rozhodně jedna z nejlepších pohádek za posledních dvacet let. Písničky, které se neskutečně zažily, nesmrtelné hlášky, neskutečně vtipné scény ("Já jsem strašný loupežník Lotradno..." "Ale jděte!" :-DD), velmi příjemný příběh a nenucené herecké výkony. Tohle jednou své děti nechám sledovat milerád... ()

peetriss

Souhlasím s většinovým názorem, že Lotrando a Zubejda je jedna z mála koukatelných porevolučních pohádek, ne-li jediná. Milá, sympatická, s pěknou výpravou a především plná toho nejlepšího "svěrákovství" - nadhled, vtipné dialogy, přívětivá a oddychová atmosféra, schopnost nebrat se příliš vážně a dělat si legraci sám ze sebe. Navíc bonus v podobě Uhlířovy hudby a objevu překrásné Barbory Seidlové, kterou dodnes považuji za jednu z nejkrásnějších českých hereček. ()

Asmodin

Není v české kinematografii moc pohádek, které by měly tak líbivé texty písní nebo dialogy. Skvěle zpracovaná pohádka. ()

Rozjimatel

"Ja povídám, krucifix, chlapi!" "Pssst." "Krucipísek?" "Jenom písek." ... "Ja povídám, písek, chlapi!"     Túto rozprávku som po prvý raz videl až teraz, po mnohých rokoch od nakrútenia a chcel som si ju pozrieť predovšetkým kvôli mnou obdivovanému Zdeňkovi Svěrákovi. A aj keď sa u mňa nejaké to nadšenie nedostavilo (to som ani neočakával, keďže nejakú predstavu som o tomto filme mal), napokon som rád, že som ten film videl, už len kvôli Svěrákovmu humoru a jeho povestným slovným hračkám, na ktorých som sa dobre bavil. Z hudobnej stránky sa mi snímka až tak nepáči (Jaroslav Uhlíř má určite aj lepšie kompozície), tá hudba mi pripadá poväčšine dosť naivná a obohraná (hoci som ju v živote nepočul), a to je pri hudobnej rozprávke pomerne veľké mínus. Dá sa povedať, že herci svoje role zvládli dobre (páčili sa mi napr. Jiří Pecha a Pavel Zedníček) a film aj celkom dobre graduje až k jeho najlepšej pasáži v závere (dokonca výnimočne aj s peknou hudbou), ktorou je pobyt mladého Lotranda a "Dr. Neca" v Solimánii.     "Jářku, ta holka je jak zelinka. Ňáko se mi nelíbí." "Mně jo, pane Drnec." ()

Mouzon

Dnes jsem to viděl po dlouhé době, a musím tedy říci, že ten závěr ("I'm your father") je dost špatný. V dětství jsem to poslouchal na kazetě a soudím, že tvůrci měli šťastnou ruku, když z audio verze některé pasáže vyškrtli. Coby hudební pohádka to funguje skoro stejně dobře jako ŠÍLENĚ SMUTNÁ PRINCEZNA, na Čapka je to málo ironické, projevuje se zde rovněž Svěrákův odklon od vyhrocenějšího humoru (KULOVÝ BLESK) k hezkému českému zaobalenému vtipkování... Nicméně, "Mniši jsou tiší" a Gerendášovo hypnotické opakování "Seznamte se, seznamte se, seznamte se, seznamte se..." jsou brilantní pasáže, herecké obsazení a výkony vynikají, a Čmaňův drvoštěp Drnec je nářezová postava, doslova a do písmene. ()

Ukko

Dle mého, asi nejlepší porevoluční česká pohádka. Jde vidět, že Smiczek má cit pro toční pohádek. Příjemně adaptovaný scénář. Hezké a pomalé tempo pohádky s výchovnými vsuvkami a v neposlední řadě chytlavé písničky. Jiří Strach, Pavel Zedníček v hlavních rolích působí velmi přirozeně a příjemně. U mě dobrý. ()

mira007

Bára Seidlová fajn, ale celkově taková sprsklá svěrákovina. Můj šálek kávy to není, ale Jiří Strach je hodně výraznej herec. Jen nevím, zda kvůli tomu hvězdy dávat nebo mazat. ()

Vysílá studio Brno

Vysílá studio Brno