Laskavá pohádka s písničkami pro celou rodinu. Za lesy hlubokými a kopci oblými se rozkládá půvabná česká kotlina. Kromě obyvatel počestných a pracovitých tu ale bydlí také loupežníci. Nejhorší z nich, starý raubíř Lotrando (J. Pecha), si pro samé obírání pocestných málem ani nevšiml, že mu z jeho syna vyrostl pěkný, ale nevzdělaný mladík. Pošle proto mladého Lotranda (J. Strach) do kláštera, aby se mu dostalo řádného vychování. Z chlapce, který dosud rostl jako dříví v lese, se mezi mnichy stane jemný mladý muž. Jako poslušný syn svému umírajícímu otci slíbí, že řádně převezme jeho řemeslo. Když se duše starého arcilotra konečně odebere do pekla, nastanou mladému Lotrandovi těžké chvíle. Jako slušně vychovaný člověk není schopen obrat ani toho nejobyčejnějšího kupčíka. Ještě, že potká drvoštěpa Drnce (P. Zedníček), který se s ním rozdělí o kus chleba s tvarohem. S fortelným dřevorubcem se Lotrando dostane také do daleké Solimánie. Tam už dlouhou dobu shánějí pravého studovaného doktora. Člověka, který má před svým jménem lékařskou slabiku "Dr.". Jedině takový muž by - alespoň podle světaznalého cesťáka pana Lustiga (A. Goldflam) - mohl vyléčit stonavou princeznu Zubejdu (B. Seidlová), nad níž se sultánovi Solimánovi (M. Labuda) bolestně svírá jeho široké otcovské srdce. Jenže drvoštěp Drnec, přestože má u jména hned dvě slabiky "dr.", o opravdické medicíně nic neví a nad hlavami vážených hostů z Čech se začnou stahovat černé mraky. Princezna však projeví nečekaný zájem jak o pěkného drvoštěpova pomocníka, tak i o přitažlivý zvyk, podle něhož si zamilovaný muž bere za manželku pouze jednu ženu. V sultánově paláci je naštěstí také krajanka La Mad (L. Krbová), která dobře ví, co vlastně Zubejdě schází: slunce, vzduch a... samozřejmě láska mladého Lotranda. (Česká televize)

cinema_cz

Pohádková komedie Lotrando a Zubejda je v lecčems blízká Třem veteránům. Uvolněná, otevřená stejně dětem jako dospělým, vkusně výchovná, napěchovaná dobrou pohodou a pozitivní energií. 80 % (Jaroslav Sedláček, Ci 09/1997, str. 28) ()

Lancelot

Nejprve jsem dal čtyři, ale po dalším zhlédnutí musím dát pět hvězdiček. Tato pohádka nemá chybu, neboť se v ní objevuje humor, který pohladí děti i dospělé. ()

rafix

Nádherná pohádka s ještě nádhernými písníčkami. Dobré herecké obsazení. Celá pohádka je skvělá. ()

Pavlin

Kouzelná a laskavá pohádka s krásným,trošku naivním humorem a moc roztomilými postavičkami.Z nových porevolučních pohádek pro mě asi ta nejlepší.Troškovy pohádky týhle nesahají ani po kotníky. ()

Seuata

Písničky z této pohádky jsme si se sestřičkou zpívali a hráli na klavír. Pohádka je to pěkná, dala bych jí asi celkově 3 lepší, ale ta hudba k tomu to vytahuje na 4 hvězdičky. ()

elgreco

Je to milé, vtipné, duchaplné, se spoustou přirozeně plynoucích hlášek a scének. Báječné písničky. Loupežnické rady do života. Moc rád se na to kdykoli podívám – zejména na umravňované vyprávění pana Lustiga v klášteře (povídám krucipísek – pane Lustig!? – povídám: Písek!). Ale není to tak trochu laskavé a milé nic? Pohádka, správná pohádka nemůže být jen selanka. Škoda, alespoň trochu dramatického příběhu a dal bych rád čtyři. ()

wocicko

V této pohádce se stalo něco překrásného :-) Při koukání se zasmějeme i zazpíváme - tandem Uhlíř/Svěrák snad ani nemůže zklamat - a pokud ano, bude konec světa... Krásná pohádka, kterou nepohrdnou ani velelcí diváci. Jen je poselství "Kam nechodí slunce, tam chodí lékař" je tu pojato poněkud... neekologicky... ()

vaska

Kouzlo předlistopadových pohádek to nemá ani omylem,ale když si vybavím,že schopnost točit DOBRÉ pohádky čeští režiséři zřejmě nadobro ztratili,MUSÍM dát čtyři H...jinak bych byl sketa...:-) ()

pepad3

Jako dítě jsem tuhle pohádku na VHSce jel pořád dokola a stále mě to bavilo :). I dnes se na to dívám s velmi kladným pocitem. ()

x_ander

Jedna z nejhezčích českých pohádek a asi nejlepší porevoluční. Ta svěrákovská pohoda se line z každého záběru. Kam se hrabe dnešní produkce. ()

Gig

Poetika a moudrost Karla Čapka ve spojení s poetikou a vtipem Zdeňka Svěráka je smrtelná kombinace, stejně jako tomu bylo ve spojení Svěráka s Werichem ve Třech veteránech. Nu a když Svěrák, tak nesmí chybět ani Uhlíř a jeho hudba, ale hlavně písničky. "Nám se stalo něco překrásného...." Ano, stalo, vznikla krásná pohádka, která je kombinací dvou moderních pohádek z knihy Devatero pohádek a to O princezně Solímánské a Loupežnické. Snad u většiny Svěrákových filmů jste museli cítit poučování a učitelství, tj to, čím začínal.... Nu tak i tady tu máte, děti, loupežníka - intelektuála. ()

hwnd

Prostě mě to nebavilo. Celé je to takové utahané, nijaké, nudné... A hudebně je to asi nejhorší co z dua Svěrák Uhlíř vylezlo, tak ani nevím, proč těch hvězd dávám tolik. ()

bigjames

Krásná česká pohádka, která je nezapomenutelná díky skvělému příběhu i výborným písničkám. I všichni herci neskutečně baví a vše to dovršuje Zdeněk Svěrák jako vypravěč. Teď už klasika mezi našimi pohádkami. ()

Vysílá studio Brno

Vysílá studio Brno