Laskavá pohádka s písničkami pro celou rodinu. Za lesy hlubokými a kopci oblými se rozkládá půvabná česká kotlina. Kromě obyvatel počestných a pracovitých tu ale bydlí také loupežníci. Nejhorší z nich, starý raubíř Lotrando (J. Pecha), si pro samé obírání pocestných málem ani nevšiml, že mu z jeho syna vyrostl pěkný, ale nevzdělaný mladík. Pošle proto mladého Lotranda (J. Strach) do kláštera, aby se mu dostalo řádného vychování. Z chlapce, který dosud rostl jako dříví v lese, se mezi mnichy stane jemný mladý muž. Jako poslušný syn svému umírajícímu otci slíbí, že řádně převezme jeho řemeslo. Když se duše starého arcilotra konečně odebere do pekla, nastanou mladému Lotrandovi těžké chvíle. Jako slušně vychovaný člověk není schopen obrat ani toho nejobyčejnějšího kupčíka. Ještě, že potká drvoštěpa Drnce (P. Zedníček), který se s ním rozdělí o kus chleba s tvarohem. S fortelným dřevorubcem se Lotrando dostane také do daleké Solimánie. Tam už dlouhou dobu shánějí pravého studovaného doktora. Člověka, který má před svým jménem lékařskou slabiku "Dr.". Jedině takový muž by - alespoň podle světaznalého cesťáka pana Lustiga (A. Goldflam) - mohl vyléčit stonavou princeznu Zubejdu (B. Seidlová), nad níž se sultánovi Solimánovi (M. Labuda) bolestně svírá jeho široké otcovské srdce. Jenže drvoštěp Drnec, přestože má u jména hned dvě slabiky "dr.", o opravdické medicíně nic neví a nad hlavami vážených hostů z Čech se začnou stahovat černé mraky. Princezna však projeví nečekaný zájem jak o pěkného drvoštěpova pomocníka, tak i o přitažlivý zvyk, podle něhož si zamilovaný muž bere za manželku pouze jednu ženu. V sultánově paláci je naštěstí také krajanka La Mad (L. Krbová), která dobře ví, co vlastně Zubejdě schází: slunce, vzduch a... samozřejmě láska mladého Lotranda. (Česká televize)

Sarkastic

„Mladej pane, aspoň, aspoň si dáme do nosu! Nedáme…dostaneme.“ Tato pohádka si hledala cestu k mému srdci o něco déle než jiné, ale definitivně jsem podlehl. Fungující humor, lehká satira, milé hrátky s jazykem, naprosto skvělá Uhlířova hudba (Pod dubem; Nám se stalo něco překrásného; Řízni, řízni; Lotr intelektuál; Mniši atd.) a jako v každé správné pohádce samozřejmě nechybí láska a nějaké to ponaučení, které tu však ani trochu neotravuje. Rovněž výborný byl casting, mým favoritem byl Pechův arciloupežník, jenž se na scéně sice zase tak moc dlouho neohřál, ale zdařile ho vystřídali jiní, včetně mladého páru (Strachovo ucho umí diváka pobavit samo o sobě) a příjemného bonusu v podobě hned několika epizodních roliček pro cimrmanology (a Svěráka alespoň jakožto vypravěče). A finále je opravdu hezké, samozřejmě i díky titulní písničce, která člověku hraje v hlavě ještě dlouho po zhlédnutí. Kvůli těm pár hlušším místům to vidím na slabší, ale přesto plný počet. „Takových peněz! Kde ste to jen sebral, dobrý muži?“ – „Kde se dalo, pantáto Převore, kde se dalo.“ ()

Brouk

Před dubem za dubem... špa-tnááá věc se po-daři-la... hru-bááá síí-la zví-tězila, tak to! chodí na světě navzdory vší osvětě... Unikátní texty, J.Pecha a spol. řádí... Flanďák j.Karlík i Goldflam... paráda... Tu pohádku mám děsně rád... ač napoprvé jsem z toho byl jemně řečeno... na rozpacích... Čím víc jí díky juniorům vídávám tím víc mně na ni pasuje termín "laskavá pohádka".... ()

3DD!3

Stará škola. Pořád si vzpomínám jak jsme na základce v kině (v první řadě) napínali krky. Svěrák vždycky uměl vyprávět. Jedna z pohádek, kterou můžu dodnes. ()

berg.12

Pro mě zatím jednoznačně nejlepší porevoluční pohádka. Povedené herecké obsazení, humor i muzika. Vytkl bych snad jen tempo. Rozumím, že je přizpůsobené i dětem, ale ve spoustě dialogů a třeba v písni "Seznamte se" mi připadá, že je určeno už těm opravdu hodně pomalým. ()

Jezinka.Jezinka

To je moje sestra Anna, červená se jako kvítek. Protože je neprovdaná, stará se nám o dobytek. Nevím, jestli některé věci dětský divák pochopí, hádala bych, že ne, ale i tak si myslím, že se baví děti i dospělí. Z mladého loupežníkova syna se stane lotr intelektuál, popravdě, jen to druhé, a proto se stane nepoužitelným pro převzetí otcovy živnosti. Srážný na věži, který se vytrvale hodiny a hodiny dívá do krasohledu. A ten velbloud. ()

Niktorius

Škoda toho televizního vzezření a všudypřítomného "orientalismu". Kdyby to viděl nebožtík Said, tak by to určitě sepsul. ()

MMR

Jednoznačně nejlepší česká pohádka. Zároveň má nejoblíbenější. Krásný příběh doprovázený skvělými písničkami, též velice humorný, žádný stupidní děj, naopak velice nápaditý a svěží. Pokaždé je krása se na to dívat, vždycky si to rád vychutnám od začátku až do konce s velkým úsměvem na tváři. :-) ()

Xmilden

Jedna ze dvou povedených porevolučních pohádek. Hlavně díky Svěrákově humoru a Uhlířovským písničkám. 75% ()

Phobia

Přistupovala jsem k této pohádce se značnou nedůvěrou, ale nějak si časem přece jen získala mé sympatie. Nechybí "svěrákovský" humor, chytlavé "uhlířské" písničky, absurdní gagy i povedené hlášky. K dokonalosti však přece jen něco chybí. "A hlavně, synku, NEPRACUJ!!!" :-D ()

Hrabka

Taková trochu jiná pohádka, ale o nic horší než klasické kousky. Písničky jsou zde velkým plusem a tvoří velice zajímavou část filmu. Zdařilý děj, který je velmi rozličný. Super. V dětství jsem to viděl Xkrát. 85% ()

cheyene

Hehe, vzpomínám, že někdy v tom roce 1996 nebo 1997, 1998 (nevím přesně), když jsem tuto pohádku viděl poprvé, měl jsem ji za blbost a hodnotil ji zde proto pouhými 2*. Po více než 25 letech jsem si ji pustil znovu a ejhle! Bavil jsem se, Zubejda líbila se mi velice, přihazuji tedy hvězdy do pětice! ()

juta

Zdeněk Svěrák vytvořil opět výborný scénář, proto se tato pohádka řadí mezi ty naše nejlepší. Pohádka to je i muzikální, ale v tomto případě to vůbec nevadí, protože písničky jsou chytlavé a melodické. Příběh je také velmi hezký, takže ta správná pohádka pro vaše děti. ()

Indiana

Bezkonkurečně nejlepší pohádka devadesátých let (Troškovki mě nikdy moc neoslovily), která člověka především skvěle pobaví. ()

Vysílá studio Brno

Vysílá studio Brno