Čelisti

• Československo

Čeľuste

Thriller / Horor / Dobrodružný / Drama

USA, 1975, 118 min

Roy Scheider na potápějícím se konci stožáru se marně snaží zastřelit obřího žraloka, který se na něj řítí. A já ani nedýchám.(22.9.2007)

Mám rád žraloky, jsou to fascinující stvoření a tenhle snímek jim strašlivě uškodil, což mě mrzí...Na druhou stranu jde o vynikající film se skvělou atmosférou a odpovídajícími hereckými výkony a dnes už legendární hudbou Johna Williamse. P.S.: Historka Roberta Shawa je stejně tak děsivá, jako pravdivá. Nedivím se, že se tolik lidí bojí koupat v moři...Ale i tak – radši se podívejte na tohle.(20.6.2005)

Zručně natočené, ale bohužel to neí taková bomba jak jsem očekával.(20.7.2004)

Právě tímto filmem zavedl Spielberg v celosvětové kinematografii pojem blockbuster a otevřel si dveře do Hollywoodu, kde pokud nezemřel, vládne šťastně až dodnes... Zprvu lážko, plážo - léto, písek, moře, zkrátka idylická představa... Avšak jen dokud se do ní neprokouše obří žralok a z pohodové atmosféry se nestane 2001: Žraločí odysea, souboj člověka se žralokem na život a na smrt. Spielberg v režii začínajícího mistra vytvořil tzv. horror pro celou rodinu, kdy diváci sice budou patřičně napjatí, ale stále nebudou nuceni si ve strachu zakrývat navzájem oči dlaněmi. Dokonalé to však určitě není, celá část před vyplutím na širé moře byla poměrně rozvleklá. 7/10(16.8.2008)

Nerovný souboj lošťomilé paryby se zlými savci, kteří okupují jeho do té doby poklidný domov. Naštěstí se náš kafkovsky bezejmenný hrdina nevzdává a s vypětím všech sil brání své svaté právo na svobodu potažmo život vůbec. Sžití s tímto sympaťákem je až neuvěřitelně sugestivní a v nespočtu infarktových momentů se o něj budete bát jako sami o sebe. Po tomhle snímku prostě již nikdy nebudete chtít zpět z vody ven mezi tu bezcharakterní lidskou chamraď. Shame on us!(11.2.2008)

• - Jakmile ve studiu Universal viděli hotový film, byli tak nadšení, že na jeho propagaci uvolnili rekordních 700 000 dolarů na televizní kampaň. (don corleone)

• - Scénou z Čeľustí, v ktorej Roy Scheider hovorí staršiemu mužovi na pláži: "That's some bad hat, Harry.", sa nechal inšpirovať Bryan Singer, keď vymýšľal meno a džingel pre svoju novú produkčnú spoločnosť (Bad Hat Harry Productions). Tento džingel môžete vidieť napríklad na konci každej epizódy Dr. Housa. (Theatis)

• - Vyhlášen jako šestý nejděsivější film všech dob časopisem Entertainment Weekly. (don corleone)