Čelisti

• Československo

Čeľuste

Thriller / Horor

USA, 1975, 124 min

Na mě to na rozdíl od některých pořád funguje. Možná proto, že Čelisti byly pro mě (stejně jako pro celý svět) prvním filmem tohoto druhu, a že jsem je viděl v raném mládí v kině, a že už budu navždy poměřovat každou napodobeninu tímhle originálem. A z těch se působivosti a kvalitám The Jaws přiblížila snad jedině skvělá Kosatka Michaela Andersona. V půli 70. let se Steven Spielberg ještě nerozpakoval zabít ve svém filmu malého chlapce - to byla krásná doba. Je tu i jedna z prvních slavných "lekaček" v historii filmového horroru. Ten moment pod vodou: jako jeden muž vyletěl tenkrát celý sál ze svých křesel. Nezapomenutelný, výborně natočený a velice vlivný film.(15.8.2007)

Celisti jsem videl uz nekolikrat, ale nikdy jsem je nevidel cely, s vycistenym sirokouhlym obrazem, bez reklam a s originalnim znenim. A i kdyz to jsou detaily, fakt to zazitku z filmu pomaha. Cimz ovsem nechci tvrdit, ze by to bylo takove mistrovske dilo, jak to podle hodnoceni vypada. Proste se tenhle film radi mezi nejlepsi, co v podobnem zanru vznikly, coz az zas takova pochvala neni, protoze prevazna cast takovejhle eko hororu jsou sracky. Taky necekejte, ze by film jel podle nejakeho originalniho pribehu, i tady plati, ze hlavnimu hrdinovi se nejdriv neveri a pak musi sam zachranit celou situaci. A takovy filmy nijak zvlast nemusim, ale tenhle mi nevadi, zvlast podporenej dobrou hudbou a s nekolika napinavejma scenama, hlavne dokud se zralok neukazuje. Jakmile je videt, tak to pusobi jak komedie, i kdyz misty krvava a rozhodne to neni trikama, ktery obstoji i ted, byt s primhourenym okem. Herci jsou dobry, Scheider tu fakt nema chybu, ale me se vic libil Quint v podani Roberta Shawa, ten mel hodne slusny hlasky. Nemuzu rict, ze bych se u filmu nudil, ale taky jsem z nej nebyl nak hotovej.(15.10.2006)

Steven Spielberg natočil prvý letný Blockbaster a veľký hit 70-rokov, vďaka ktorému vznikol medzi ľuďmi obrovský strach z vody, v podstate vďaka filmu spravil zo žraloka strašidelné monštrum, aké nemalo v tej dobe obstojného konkurenta a dodnes ani nemá. Film má už svoj vek - vyše 30rokov ale stále ma v sebe zafixovaný už povestný strach z nevideného blížiaceho sa nebezpečenstva (asi možno prvý krát použitého vo filme). Obsadenie v podaní výborného tria Roy Scheider, Richard Dreyfuss a Robert Shaw je také trio statočných mušketierov postavených pred ozrutu - nevyspytateľného protivníka, no žraločí thriller ako sa patrí s niekoľkými výborne vykreslenými postavami. Nervy drásajúcu hudbu stvoril John Williams ocenený za tento počin aj Oscarom, je priam zimomriavkový, v momente upúta vašu pozornosť a dokonale precítite strach z blížiaceho sa nebezpečenstva. ║Rozpočet $7miliónovTržby USA $260,000,000Tržby Celosvetovo $470,653,000║ Poznámka: Asi tak v mojich 10rokoch sme si na škole písali do zošitov čím chceme byť(zamestnanie) je som túžil byť potápačom- "haha", ale to by som nemohol v prvom rade vidieť film Čeľuste, tým sa uzatvorila v momente moja kapitola z vodou, doteraz neviem plávať a ani neplánujem!!!(27.12.2007)

9 / 10 Snáď žiadný iný film nezmenil tvár modernej kinematografie tak, ako to urobili Čeluste. Tento námetom nie práve najkvalitnejší snímok stál za vznikom fenoménu tzv. 'letného blockbusteru' a vyniesol Spielberga na filmový piedestál, čo sú udalosti vskutku historického charakteru. Tieto fakty však nevravia nič o skutočnej kvalite filmu, ktorá je nepopierateľne na vysokej úrovni. Snáď najgeniálnejším ťahom bolo sporadické ukazovanie hlavného rybacieho záporáka filmu. Je pravda, že sa nebolo čím chváliť (prvý model neustále škúlil a nezatvárala sa mu papuľa, potom sa utopil...), no Spielberg už pred tým pochopil jednu sakramensky dôležitú vec, ktorú niektorý režiséri nepochopili doteraz - menej je niekedy viac a v prípade nejakej hnusnej potvory to platí dvojnásobne. A to, že to nebola len 'z núdze cnosť' dokazuje už Spielbergov predchádzajúci menej známy film Duel (1971). Späť k Čelustiam - mnohý si neuvedomujú koľko úsilia za týmto dielom stojí a koľko sebadôvery musel Steven mať aby sa pustil do jeho natáčania len pár rôčkov po tom, ako dokončil natáčanie jednej z ďalších televíznych produkcií. Už len z tohoto dôvodu musím dať päť *. Ten kto neskúsil natočiť vlastný film a nezažil všetky tie nervy a občasné pocity absolútnej bezmocnosti si film ako Čeluste nikdy nevychutná naplno.(8.2.2005)

Stevena prilis nezeriem (ale Inyho a Jursky park milujem), avsak aj tak vzdy podlahnem a ak je pod filmom jeho meno a skusim, co nam to zasa priniesol. U Celusti je pre mna veeelky problem to, ze som ich nevidel vo svojich Teen rokoch a dostal som sa k nim az teraz, ked uz mam odpozerane kadeco a film ma uz len tak lahko nedokaze vydesit. Popravde, uprimne to lutujem, pretoze som sa pripravil zrejme o jeden zo svojich najlepsich hororovo/dobrodruznych filmovych zazitkov. Takze ako na mna film zaposobil teraz? Mierny zanrovy mix zacinajuci ako horor-drama, pokracujuci ako dobrodruzna vyprava, konciaci ako beckovy monster bijak. Ona samo tato kombinacia na papieri vyzera lakavo, zo samotneho snimku som mal vsak zmiesane, nejednoliate pocity. Ale co, tak mi treba, ked niektore klasiky musim dobiehat tak neskoro. Tak mi treba. Urcite si vsak dam este jednu sancu (7/10)(13.7.2007)