Čelisti

• Československo

Čeľuste

Thriller / Horor / Dobrodružný / Drama

USA, 1975, 118 min

Řada Spielbergových projektů, které režiséra proslavily, ve mně už dnes nadšení nevyvolává, ale pokud bych měl jmenovat titul, který v jeho raném tvůrčím období považuju za zásadní, byly by to právě Čelisti. Spielberg se tady projevil jako skvělý vypravěč, který dokázal mistrovsky pracovat s napětím a lidským strachem z neznáma. Na v podstatě velmi jednoduchém půdorysu natočil strhující žánrovku, která by se mohla stát učebnicí pro začínající filmaře a dodnes udivuje působivostí a filmařskou chytrostí řady scén. Za obzvlášť vymazlené považuju podmořské scény snímané z pohledu žraloka nebo pohled na rybáře na utrženém molu, který si během okamžiku vyzkouší proměnu postavení z lovce na štvanou kořist. Celkový dojem: 90 %.(4.11.2014)

Scéna z tohohle fillmu, kdy hraje výtečná hudba Johna Williamse a blíží se žraločí ploutev mě napadá vždycky, když se dívám na nějaký nepodařený horor a je tam trapná chvíle ticha a nudy. Pan Spielberg zde totiž dokázal vytěžit spustu hrůzy z jedné papundeklové ploutve. Celé zvíře moc neuvidíme, ale atmosféra toho, že tam někde dole je, přetrvává celý film a opravdu nevyprchá.(1.12.2003)

Výborně natočený strach...i když, jak by řekl Marty McFly: POŘÁD VYPADÁ JAK UMĚLEJ ;-)(9.5.2003)

Roy Scheider na potápějícím se konci stožáru se marně snaží zastřelit obřího žraloka, který se na něj řítí. A já ani nedýchám.(22.9.2007)

rozpocet $7 million trzby celosvetovo $470,653,000(4.11.2006)

• - Film byl vyhlášen časopisem Empire v září 2008 jako pátý nejlepší film všech dob. V roce 2014 klesl v žebříčku na osmou příčku. (don corleone)

• - Jakmile ve studiu Universal viděli hotový film, byli tak nadšení, že na jeho propagaci uvolnili rekordních 700 000 dolarů na televizní kampaň. (don corleone)

• - Ve scéně, kdy "žralok" táhne loď, je možné si ve spodní části obrazovky všimnout velkých vln, které samozřejmě dělala druhá loď táhnoucí orcu. (Armin82)