Čelisti

Čeľuste

Jaws

Thriller / Horor

USA, 1975, 124 min

Vadí mi vliv, který měl film na prohloubení démonizace žraloků. Významně přispěl k tlaku na vyhynutí řady druhů z nich. Po filmařské stránce mu těžko co vytknout, přesto mě zajímala mnohem méně napínavá hra na kočku a myš na moři než budování děje před vyplutím. To bylo úplně skvělé (strávil jsem pár týdnů v amerických na turistice závislých maloměstečkách a ta atmosféra byla dokonale popsaná). Souboj paryby s lidmi byl svým způsobem hodně podobný Duelu, stejná zarputilost na obou stranách a jen těžko pochopitelný útočník.(25.8.2012)

Zručně natočené, ale bohužel to neí taková bomba jak jsem očekával.(20.7.2004)

Scéna z tohohle fillmu, kdy hraje výtečná hudba Johna Williamse a blíží se žraločí ploutev mě napadá vždycky, když se dívám na nějaký nepodařený horor a je tam trapná chvíle ticha a nudy. Pan Spielberg zde totiž dokázal vytěžit spustu hrůzy z jedné papundeklové ploutve. Celé zvíře moc neuvidíme, ale atmosféra toho, že tam někde dole je, přetrvává celý film a opravdu nevyprchá.(1.12.2003)

Kamarád mi vyprávěl, jak při scéně, kdy se v ******* objeví lidská hlava, sebou všichni v kině tak trhli, že se jedna řada kompletně zřítila (to víte, starý kino, spojené dřevěné sedačky...něco takovýho se už dneska v multiplexu nezažije :o)) To myslím hovoří za všechno.... Model žraloka nefungoval tak jak měl, a proto Spielberg volil v první půli spíše náznaky. A udělal dobře. Lidská představivost je totiž mnohdy mnohem děsivější.(13.4.2003)

Takovej terminátor! Ten příběh je vlastně dost pitomej, ale je vidět, že Spielberg je skutečný mistr. Na to, jak strašně nezábavné mi to téma přijde, mě film vtáhl poměrně rychle. Očekával jsem také, že to nebude strašidelné, ale hlavně ke konci tam bylo několik skutečně napínavých scén! Takže jsem byl příjemně překvapen. Mohlo to být kratší, takhle dlouhé blockbustery už dneska "neletí" :D Jedním z největších záporů je - překvapivě - hudba Johna Williamse. Jakkoliv ho mám rád například za Star Wars, a ačkoliv vím, že téma z Čelistí je proslavené, tak mi sem jeho "hudbička" absolutně nesedla. Kdyby tam byl nějaký pochmurný doprovod, tak by to asi dost změnilo vyznění těch scén, ale ta hudba co tam je, se hodí spíš ke Goonies nebo podobnému rodinnému filmu. Takové rozjuchané melodie při lovu na žraloka? To nechápu... No takže celkově příjemné překvapení, které je ale po dějové stránce tak přímočaré, že si ho asi hned tak nezopakuji.(13.2.2010)

• - Quinta (Robert Shaw) kouše žralok v oblasti kolenou, kdežto v dalším záběru má zranění v oblasti břicha. (Armin82)

• - Žralok napadá trenéra chlapců, poté odplouvá a je vidět, že se hřbetní ploutev schovává téměř celá pod vodu, kdežto v dalším záběru z mostu je téměř celá nad hladinou. (Armin82)

• - Jakmile ve studiu Universal viděli hotový film, byli tak nadšení, že na jeho propagaci uvolnili rekordních 700 000 dolarů na televizní kampaň. (don corleone)