Čelisti

Čeľuste

Jaws

Thriller / Horor

USA, 1975, 124 min

(1001) "That's some bad hat, Harry." Nejprve tahle hláška. Potom skřípání nehtů po tabuli. Potom megavraždící superžralok. Potom profil Roye Scheidera. Potom USS Indianapolis. Potom iracionálně sympatický Dreyfuss. Čelisti jsou mým novým kandidátem na nejvíc random film ever.(13.2.2015)

Právě tímto filmem zavedl Spielberg v celosvětové kinematografii pojem blockbuster a otevřel si dveře do Hollywoodu, kde pokud nezemřel, vládne šťastně až dodnes... Zprvu lážko, plážo - léto, písek, moře, zkrátka idylická představa... Avšak jen dokud se do ní neprokouše obří žralok a z pohodové atmosféry se nestane 2001: Žraločí odysea, souboj člověka se žralokem na život a na smrt. Spielberg v režii začínajícího mistra vytvořil tzv. horror pro celou rodinu, kdy diváci sice budou patřičně napjatí, ale stále nebudou nuceni si ve strachu zakrývat navzájem oči dlaněmi. Dokonalé to však určitě není, celá část před vyplutím na širé moře byla poměrně rozvleklá. 7/10(16.8.2008)

Stevena prilis nezeriem (ale Inyho a Jursky park milujem), avsak aj tak vzdy podlahnem a ak je pod filmom jeho meno a skusim, co nam to zasa priniesol. U Celusti je pre mna veeelky problem to, ze som ich nevidel vo svojich Teen rokoch a dostal som sa k nim az teraz, ked uz mam odpozerane kadeco a film ma uz len tak lahko nedokaze vydesit. Popravde, uprimne to lutujem, pretoze som sa pripravil zrejme o jeden zo svojich najlepsich hororovo/dobrodruznych filmovych zazitkov. Takze ako na mna film zaposobil teraz? Mierny zanrovy mix zacinajuci ako horor-drama, pokracujuci ako dobrodruzna vyprava, konciaci ako beckovy monster bijak. Ona samo tato kombinacia na papieri vyzera lakavo, zo samotneho snimku som mal vsak zmiesane, nejednoliate pocity. Ale co, tak mi treba, ked niektore klasiky musim dobiehat tak neskoro. Tak mi treba. Urcite si vsak dam este jednu sancu (7/10)(13.7.2007)

Ranný Spielberg s filmom schopným vyraziť dych aj po toľkých desaťročiach od jeho vzniku. Ak si Čeľuste nezaslúžia plné hodnotenie za - monumentálneho žraloka, vynikajúco zvládnutú réžiu, kameru budujúcu napätie skrz pohľadu žraloka, nie ľudí a geniálnu záverečnú scénu s vyvrcholením - tak jednoznačne za jeden z najlepších soundtrackov v histórii filmu, ktorým John Williams svetu ukázal, akú veľkú a hlavne napínavú funkciu taká desivá hudba v jednoduchom thrileri so žralokom plní.(20.8.2010)

Takže, tohle je absolutní veledílo v historii kinematografie...Steven Spielberg natočil úchvatný, strhující a napínavý thriller o smrtícím obřím bílém žralokovi, který začal řádit u jednoho rekreačního městečka...pro mě typický film, ve kterém napětí a strach buduje očím skryté monstrum...mluví se o něm, píše se o něm, dohaduje se o něm, ale spatříte jej až na konci filmu...přesně takhle má vypadat napjatá atmosféra a skutečně to funguje...strach z neviděného je strach největší!!...na tehdejší dobu velice umě vypracovaná maketa "velkého bílého"...jde z něj opravdu strach a zároveň si nepřipouštíte, že je to výmysl, protože něco takového skutečně může existovat...lidstvo není obecně o problematice žraloků dostatečně informováno, spousta věcí je dosud nezjištěných, tudíž skutečně uvěříte, že ten ohromný kus šedé hmoty se může někde prohánět oceány...role šéfa místní policie Martina Brodyho se zhostil Roy Schneider a je to něco neskutečného, on nehraje, on prostě opravdu toho žraloka loví, ty lidi chrání a vůbec..tahle role je geniálně napsaná a geniálně zahraná - bravo!!..rovněž Robert Shaw(Quint) a Richard Dreyfuss(Hooper) jsou skvělí...filmu nechybí i úsměvné momenty, které celý snímek mírně odlehčují(táta a syn - co uděláš Ty, udělám já taky...Quint drtící prázdnou plechovku, Hooper drtící obyčejný prázdný kelímek...Mary Ellen Moffat "lámající" srdce)...John Williams se postaral o nesmrtelnou hudbu!!..Jaws Theme bude strašit ještě moc generací!!...já opravdu smekám, tohle je jedna z mála perel mezi zrnky písku...7 miliónů dolarů(rozpočet)/470,5 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(5.6.2006)