Narozen 4. července

• USA Born on the Fourth of July (více)
USA, 1989, 145 min

Režie:

Oliver Stone

Scénář:

Oliver Stone, Ron Kovic

Hudba:

John Williams

Tom Cruise, Willem Dafoe, Kyra Sedgwick, Raymond J. Barry, Jerry Levine, Frank Whaley, Caroline Kava, Ed Lauter, John Getz, Michael Wincott, Stephen Baldwin (více)

Slavný oscarový snímek Olivera Stonea vypráví příběh vietnamského veterána Rona Kovice. Mladík, který byl zprvu nadšeným vlastencem, se po pekle prožitém ve Vietnamu a zranění, které jej upoutá na vozík, mění v zapáleného bojovníka proti válce. Jeho návrat domů a do normálního života nebude vůbec jednoduchý... Brilantní protiválečné memento! (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Aknah

Toma Cruise nemám ráda, ale tady je ještě mladý a tak mi nevadil. Ale i přesto, že zahrál svou roli opravdu skvěle, tak mě ničím nedojal a vůbec sem s nim necítila. Děj byl zbytečně natahovaný a proto mě to místama nudilo. Ale myšlenka je dobrá, jen mi někdy přišlo, to nadávání a stěžování už otravný a jiný záběry zas tak psychopatický, že mi to lezlo na nervy. Ale za celkovej dojem budu ještě hodná. ()

InJo

Chytře a hlavně hodně působivě se šťourat v tématu zvaném "válka ve Vietnamu a její důsledky na amerických vojácích" Stoneovi jde jako málokomu jinému. I když je možná trochu nefér, že NAROZEN 4. ČERVENCE stojí tak trochu ve stínu o mnoho slavnější (protože divácky atraktivnější) ČETY, přestože je přinejmenším stejně psychologicky silný, hluboký a emotivní. 85 % ()

Sonnery

FANTASTICKÝ bylo na tomle filmu úplně všechno: Stone, Cruise, příběh a, i když je to trochu mimo, pro mě i letošní 4. červenec. Ale bohužel slovo "fantastický" se nedá aplikovat na osud Rona Kovice. Co ten chlap ve svým životě musel zkusit je otřesný. A díky fantastické práci již zmíněných hlavních aktérů mě jeho příběh tak vzal, že jsem až do rána chodil po bytě a těšil se z toho, že mám funkční nohy. ()

Anderton

Jedna zo životných úloh Toma Cruisea (asi najumeleckejšia), jedna zo životných úloh Willema Dafoeho (on ich má umeleckých viac) a jeden z najdôležitejších Stoneových filmov. Dobrá téma je základom dobrého scenára a dobrý režisér je základom dobrého filmu. Stone nazýva veci pravými menami, zobrazuje expresívne citové výjavy Kovica v Cruisovom preexponovanom, ale sugestívnom podaní a zaoberá sa okrem samotnej vojny aj jej následkami, ktoré sa stávajú pre poškodených ešte horšou vojnou pre zvyšok života. God bless Slovakia a jeho bezvýznamnosť v rámci vojenských akcií! ()

Frajer42

Oliver Stone je opravdu mimořádný člověk a jsem rád, že se stal filmařem a ne třeba kominíkem. Jako kominík by maximálně vymetal ženám komíny. Jako filmař však vymetá politickou scénu. Jeho filmy podávají zprávu tak blízkou skutečnosti, jak je to jen ve filmech možné. Opravdu hodně jej za jeho přínos uznávám. Opět úžasná výpověď o válce ve Vietnamu. Slovo "výpověď" bych si přál ztučnit a podtrhnout, protože je v tomto případě opravdu na místě. Zatímco ostatní filmaři rádi točí o této válce tak rádi pouze z jednoho úhlu pohledu. Většinou se mluví o úžasnosti americké armády a nekonečné odvaze mužů, kteří šlo položit život pro dobrou věc a krásné zítřky. Slovo odvaha by ovšem měla vždy doprovázet i slova jako hloupost a manipulace. Nelze zpochybnit, že účast v podobné válce si žádá odvahu, ale ta by u každého jedince, který netrpí sebevražednými sklony, měla být vyvážena zdravým rozumem. Je opravdu odporné, že za politické a ekonomické zájmy pár lidí nahoře musí platit svými životy nevinní lidé. A tohle se děje dodnes. Není náhodou, že válka ve Vietnamu je dodnes v USA snad nejvíce tabuizovaným tématem, o kterém se mluví s maximální opatrností a samozřejmě i na školách se vyučuje pouze upravená verze pravdy. Z filmového hlediska je strašná škoda, že v době výběru hlavního herce vznikly diváky milované filmy Rain Man a Top Gun. Jsem přesvědčen, že právě proto sáhl Oliver Stone po, v té době, mimořádně oblíbeném herci při obsazení klíčové role ve filmu. I když uznávám, že Tom Cruise zde předvedl svůj, naprosto jednoznačně, životní výkon, ke kterému už se nikdy ani vzdáleně nepřiblížil (zřejmě proto nominace na Oscara), tak zůstává pravdou, že je naprosto příšerný herec, který by měl zůstávat vyloženě jen u filmů, kde je herecký výkon až druhořadá věc. Zde bohužel Tom Cruise výrazně srazil snímek z pozice, kde jinak mohl bezpečně být. Spousta opravdu silných momentů vyzněla do prázdna, což je nekonečná škoda. Přesto oceňuji obrovsky silnou výpověď snímku a naprosto božskou hudbu Johna Williamse, při které mi s chirurgickou přesností spolehlivě naběhla husí kůže, kdykoli se rozezněla. Ten člověk je genius. Cítil jsem v tom trošku inspiraci z E.T. Každopádně Oliver Stone tímto filmem jednoznačně potvrdil, že je člověk s opravdu mimořádným politickým přehledem, který se dokáže dívat na skutečnost (nemusíme končit jen u amerických dějin) opravdu úžasně širokým a objektivním pohledem a především má opravdu mimořádný talent na to, aby tento svůj pohled dokázal během krátkého času a v dostatečně atraktivní formě představit divákům. Tohle umí málokdo. Horní hranice třech hvězdiček. ()

Ant

Stone se na Vietnam oproti Četě podívál úplně z jiného úhlu a opět mu to vyšlo. Nějvětší zásluhu na tom má Cruise, kterého ačkoli nemusím, tady předvádí prvotřídní výkon. Uvodní sekvence z dětství je vynikající, pak tempo povolí a vrátí se až po návratu z války. Scény z demonstrací jsou opravdu pozoruhodné a na důraznosti jim dodává hudba z pera Johna Williamse. Ačkoli Stone bere válku hlavně z psycholigického hlediska, nedělá film o nic míň atraktivněším, než ty přímo z bojiště. ()

Campbell

Další Oliverův pokus ztvárnit Vietnam trochu jinak, sice je rpavda že kvalit Čety to nedosahuje ale i tak se jedná o velký film. Cruise zahrál svojí postavu dokonale, ale i tak bych tam chtěl vidět zvažovaného Sheena, role ostatních herců(a že se tu pár známých tváří objeví) jsou dobré a zaharné zrovna tak. Fenomenální řeč Cruise je dechberoucí. A film má spád, ale pár scén mi prostě přišlo zbytečně natahované, a zdlouhavé. Ale akční scény jsou naprosto famozní. ()

nascendi

Očakávaná prezentácia Stoneovho pohľadu na vojnu vo Vietname, tentoraz optikou jej žijúcej obete. V pomaly plynúcom príbehu sledujeme postupnú adaptáciu zmrzačeného Rona na nové podmienky existencie, ktoré veľa možností neponúkajú. Uvedomujeme si aj pokrytectvo a predsudky okolia, ktoré má radšej mŕtvych hrdinov, než mrzákov. Tom Cruise tu podáva neobvykle dobrý herecký výkon. Vcelku je to ale dosť nepríjemný film aj pre neameričanov, presvedčených, že im sa to v žiadnom prípade nemôže stať. A ešte poznámka na okraj: Ron išiel do Vietnamu ako dobrovoľník. Na to by sa nemalo zabúdať. ()

Rocky62

Mistrovsky zvládnutý naturalismus v podobě zaníceného a samozřejmě patriotického boje za vlast. Film, jenž asi v každém vyvolá řadu otázek. Mělo smysl se angažovat do boje ve Vietnamu či nemělo. Byli přeživší hrdinové či nebyli atd. atd. Stone vždycky uměl svou práci odvést tak, že se na dlouhou dobu vryla pod kůži a pokud je taková práce podpořena jedinečným projevem Toma Cruise, je zážitek ještě výraznější. Ačkoliv válečná sekvence zaujímá jen malé procento filmu, je rovněž působivá. Z pohledu vietnamského veterána musí mít takovýto film velkou hodnotu. 80% ()

FrodoF

Na filmy z Vietnamu si opravdu potrpím a tenhle Stoneův film, ikdyž mě nedostal tak jako třeba Lovec jelenů, Apokalypsa nebo Full Metal Jacket, se mi líbil ještě víc než druhý Stoneův vietnamský epus Četa. Cruise zvládl svojí přeměnu z nadšeného naivního mladíčka v protiválečného demostranta skvěle, ikdyž nemůžu říct že bych pod těma fousama neviděl pořád toho Top Gaňáka, takže by byl film možná ještě silnější v hlavní roli s někým ne tak profláklým. ()

Chrustyn

Oliver Stone se opět vrací do Vietnamu a tentokrát nám neukazuje jak se z obyčejných lidí stávají za války zrůdy ale ukazuje co se děje s člověkem po válce. Tom Cruise zde předvedl přesvědčivý výkon a jeho nenávist na svět, který po válce vnímá z invalidního vozíku mu uvěříte. Film je však až zbytečně dlouhý a spousta dialogů a scén zde ani nemulo být. A to ani nemluvím o patosu, který z filmu doslova teče. ()

dopitak

Odkládal jsem to jak to jen šlo, a věděl jsem dobře proč. Doufal jsem, že po Vietnamu nakonec uvidím příběh muže, který věří v uzdravení, či se aspoň nějak normálně přiměřeně začleňuje do společnosti. Ale z hezouna na začátku se maskérům povedlo udělat zombie s pejzama (to je pochvala), a pak už skoro dvě hodiny sledujeme jenom Tomíka nejdřív hrdýho nad tím, že mu nefunguje ani střevní peristaltika, a postupně se měnícího v magora z opačnýho konce tábora. Jaký byl rozdíl mezi stoupenci a odpůrci války? Hesla na jedné straně, hesla na druhé straně. A Stone to vyjádřil postavou Rona Kovice, který "překabátí" (škoda, že ta změna postoje tvoří veškerou většinu filmu, je to totiž nuda). Na jedné straně policie s obušky, na druhé vyhulený kokoti, co by se bouřili proti čemukoliv (generaci hippies fakt nesnáším, a kvůli tomu nedokážu plnohodnotně docenit ani Forrest Gumpa, taky mi ukažte druhýho člověka, co nemá rád Hair, já jsem totiž ten první). Stone natočil pravdu, jenomže ani 24 let po té se svět v některých ohledech nezměnil, a z veteránů z Vietnamu mi není dobře po těle. Tohle jsem si užít nemohl. ()

LaciLC

Či už Stone natočí absurdnú satiru, biografický snímok, alebo túto skvelú vojnovú drámu, vždy sa jedná o film svojim spôsobom jedinečný. Ako k hercovi mám k Willemovi Dafoeovi neutrálny postoj, v tomto filme odvádza výborný výkon. A čo náš scientológ Tom? Ako herca ho neobľubujem, nie je mi veľmi sympatický, no tu hrá skvele a je to pravdebodobne najlepší výkon jeho kariéri. Scenár je slušný, vo filme sa objavia aj nejaké scény z bojiska, ale asi po 55 minútach sa film presunie do "rodnej vlasti". Najprv je Tom umiestnený v stredisku pre vojnových veteránov a práve scény tu sú tie najsilnejšie. ()

classic

Narodený 4. Júla - Olivera Stonea, je zlomovým filmom aj pre režiséra, ale najmä pre herca v hlavnej úlohe, Toma Cruisa, podáva vyrovnaný - strhujúci - prelomový výkon, kde ide sám za seba, a nie je v tieni Dustina Hoffmana - ( Rain Man ). Stelesňuje - skutočnú postavu - Rona Kovica, zo začiatku hrdého vlastenca, ktorý sa dobrovoľne prihlásil do Vietnamu, tam urobil niekoľko osudových rozhodnutí, ktoré sa pretavili tak, že skončil ako mrzák, ochrnutý na vozíčku, čo sa postupne neskôr nieslo v znamení, ako zapáleného ODPORCU VOJNY VO VIETNAME, tak sa zúčastňoval demonštrácii. Ako najväčšiu výhodu v Tomovom podaní beriem 2. vlastnosti: Deň narodenia - Kovic - 4. júl / Cruise - 3. júl, samozrejme - vekový rozdiel je viditeľný, ale čo ma najviac uchvátilo, ako som pozeral fotografie, je to, že sa podobajú ako vajce - vajcu, keď už má dlhé vlasy, upútaný na vozíčku. Tvorcovia si dali záležať, aby to vyzeralo a pôsobilo autenticky, áno, doba, v ktorej sa film odohráva, t.j 50. roky v úvodných záberoch z Kovicovho dospievania, sú melancholickým pripomenutím - kostýmov, výpravy, kde sa po chvíli presúvam do športového elánu, ktorým je Kovic - zasiahnutý ( zápasenie ) + sa mu rysuje vzťah, to všetko zahodí za plece, a tak sa prihlási do vojny, ako hrdý YANKEE, no, bohužiaľ zistí, že urobil osudnú chybu ! Najväčšie grády má film - práve po hospitalizovaní Rona Kovica, zistení hlavnej príčiny, že nebude môcť chodiť, návratu domov, kde si už nerozumie s rodičmi ( najmä so svojou mamou ), výkyvmi nálad, ktoré hraničia s debilitou, návštevou Mexika, čím sa blíži zmena v tom, že po návrate - začne odsudzovať vojnu ako takú, že to dáva patrične najavo. Oliver Stone bol vo Vietname, preto taký REALIZMUS. Oscarový strih, má niekoľko kazov, ale viac oku lahodí ako škodí, pekná kamera - Boba Richardsona, výrazný výkon Willema Dafoea v MEXIKU. Alebo uchu - lahodiaci - večne sa opakujúci motív - Hudby, Johna Williamsa. - SUMMA - SUMMARUM - Kvalitná réžia + herecký výkon + samotná téma + PREVEDENIE = umelecké dielo ! ()

korbitch22

Můj další rest a žádné nadšení se opět nekoná. Cruise sice mám rád, ale spíš až od určitého období jeho kariéry, dejme tomu od roku 2002 a dál. Jako mladej byl děsně nesympatickej. Stone natočil všeho všudy 3 dobrý filmy a u Narozen 4. července se projevuje ta jeho roztěkanost. Cruise sice hraje dobře a jeho výkon v proměnách Rona Kovice z mladého sportovce, vojáka, mrzáka s vůli, mrzáka bez vůle a mrzáka s nově nabitou vůlí hraje skvěle. Jinak je film ale děsně roztahanej, nudnej a scény z Vietnamu jsou naprosto tragický. Akční sekvence jsou zmatený, nepřehledný a nemaj žádnej náboj. Prostředí vypadá jak pláž v Texasu a ne jako Vietnamské peklo a vše kolem je americká vomáčka. Moc mě to nebavilo.55%. ()

MontyBrogan

Koľko krvi môže byť na jednej vlajke? A prečo vôbec? Stará to otázka. Aj Stone má svojho Lovca jeleňov. Síce bez tých jeleňov, ale o rovnakej vojne a podobných dôsledkoch. A tiež s geniálnym Johnom Williamsom. ()

anais

Jeden z nejlepších výkonů Toma Cruise. Víc se říci nedá. Nečekejte válčný film, ale skutečnou sondu do problémů Ameriky, která vám třeba odhalí i něco o jejich současných problémech. Oliver Stone v nejlepších letech. ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore