Jan Svěrák vás ve válečném dramatu připoutá do kabiny stíhačky a přistane po stominutovém vzrušujícím letu. Vzhůru do tmavomodrého nebe startovali z anglických polních letišť českoslovenští váleční piloti, kteří chtěli svým dílem přispět k porážce fašistického Německa. Válečná léta nebyla pouze časem vzdušných soubojů. Byla i dobou pro lásku a kamarádství. Drama vojáků, jejichž boj válkou neskončil. (Magic Box)

helraiser

Co si budem říkat, Svěrákovic prostě umí a tady to je prostě opět vidět. Super sonda do života československých pilotů v Anglii, o jejich životě tam, výcviku I leteckých misích a o tom co je čekalo po návratu domům. Kouká se na to opravdu fajn, navíc obsazení je opravdu sympatické. Rozhodně dopoeučuji, rozhodně se jedná o to lepší co u nás na podobné téma vzniklo. ()

Jakubik

Na podruhé se mi to líbilo krapet více než při právní projekci, ale pořád se nemůžu zbavit dojmu, že hlavní příběh mohl mít trochu vyspělejší zápletku ale budiž. Kromě příběhu tu asi toho nelze moc vytknout. Technicky fantastické, herci v pohodě, a i nějaká ta emoce tu je, a to je dobře… ()

Solly

To je prostě bomba. Opravdu dokonalá pocta spojeneckým letcům. Je to ještě lepší film než byl ve své době Battle of Britain. ()

Lord Fuck

Hmm tak čim začít. No samozřejmě tim, že je to malej odvárek velkofilmu Pearl Harbor. Buď se Svěrák od tohohle filmu opičil, anebo špatně načasovali premiéru, protože ve srovnání tenhle film odpad. A navíc ten příběh je taky totožný-2 chlapi (nej. přátelé a 1 žena) ať mi nikdo neřiká že tam neni podoba. Mám takovej dojem že něco podobnýho uvidíme teď ve filmu Želary (že by opička po Road to Perdition?) ()

Fido

Není Svěrák jako Svěrák, aneb po Koljovi mírné zklamání. Myšlenka přiblížit naše hrdiny z RAF je výborná, zaslouží si to, po všem, co od komlunistů "dostali". Tím spíše bylo lepší věnovat hlavním hrdinům a vztahu k vlasti větší prostor, včetně věrohodnějšího "ocenění" po návratu, než to "sladit" milostným příběhem. Ale chápu, že to Svěrák točil s touhou po Oscarovi, takže se snažil být více "američtější". Škoda, že si nenechal více odstupu mezi Koljou a TS, příběh by mohl ještě více propracoval a tím získat jak lepší výsledek, tak větší šanci na kýženou sošku. ()

Gardenboy

Pearl Harbor bol niekolko desať krát drahší a jeho večierok pri príležitosti ukončenia natáčania stál asi toľko, čo celý Tmavomodrý svet, no ten bol niekoľko desať krát lepší ... ufff....dobre som sa zamotal, neee? Ale aj bol dosť natiahnutý ... ()

bakeero

Trochu jsem se po nedávném snovuzhlédnutí obával, kolik že jsem to filmu dal *. Když jsem tu našel 5*, tak jsem si ulevil. :-) Protože i s odstupem času prostě všechno funguje jak má; bojové scény, flashbacky, flashforwardy i samotná dějová linka. Pro mě asi největší český film (myšleno jako blockbuster), který jsem viděl - a nutno dodat, že uspěl. ()

Šípek

Tmavomodrý svět zdaleka nenaplnil očekávání po méně vykalkulovaných snímcích Obecná škola a nakonec i Kolja. Některé jednotlivé herecké výkony stojí za zmínku, dokonce i samotný nápad vzdát hold českým válečným letcům v Anglii lze hodnotit kladně, nicméně celkové vyznění příběhu a zbytečně bombastická výprava sráží celkové hodnocení dolů. Kdyby nebylo rozpačité závěrečné scény s odlétajícím letounem, možná bych i hvězdičku přidal, takhle je to sotva za tři. ()

fandalehy

Pro mně nejlepší současný český film. Akce, napětí, emoce českých letců ve službách RAF za druhé světové války. Konečně film, který ukazuje osudy československých stíhacích pilotů nejdříve ve Velké Británii, kde si udělali jméno a pomohli vyhrát válku a následně byli komoušema odsouzeni a vězněni jako zrádci. ()

Sosak

Ještěže toho Svěráka máme - bez něj by dobrý český filmy snad už ani neexistovaly. Tmavomodrý svět je příjemné zpracování osudů českých letců v Anglii za 2. sv. války a po ní. Akce se tu taky nějaká najde a to i s využitím dobrých efektů, nic trapnýho. Herci podávají perfektní výkony a tu a tam se vyloupne i nějakej ten vtípek jako odlehčení. ()

Wencek

Po opětovném shlédnutí musím své hodnocení zvýšit. Čím více tento film vidim tím více se mi líbí. Nelze si nevšimnout skvělých hereckých výkonů K.Hádka a především O.Kaisera (ani O.Vetchý neni špatný). Ale hlavně děj filmu mi přijde čim dál tím bližší. A musím uznat, že se J.Svěrákovi povedlo udělat za ty peníze velmi hezký válečný film, kterých se u nás rodí opravdu jak šafránu a to je myslim docela škoda, protože válečný filmy se dříve točili daleko častějši a když si u nich odmyslíme propagandu dřívější doby tak byli vždy natočeny dobře. A pro tentokráte se mé hodnocení mění na 4*. ()

whisker

Nejlepší český válečný film. Přesně zachycuje dobu jak válečnou tak i poválečnou a nástup komunistů k moci. Jenže ne všichni se s tímto chtěli smířit a i díki tomu vzikl tento film, který je na počest českých letců působících v zahraničí. Vlastně nic mi na tomto filmu nevadilo, režie super, seno hrálo taky dobře, a hudba taky slušná. ()

Primavera

Prečítala som si chválu, ale aj kritiku, ktorá vyčítala filmu málo akcie a priveľa poetičnosti vo vojnových scénach, vďaka čomu pripomínajú letecké nálety vyhliadkové lety. A potom som si pozrela film. A práve tá kritika sa stala pre mňa príjemným zážitkom. Veď prečo treba vojnové scény filmovať akčne, s hektolitrami krvi, tonami krvavého mäsa trčiaceho z tiel vojakov? Prečo nie inak? Tak ako to urobil Svěrák? Mne sa práve naopak páčil jeho kultivovaný pohľad na tvrdý život vojenských pilotov. Aj romanca, aj keď trochu sentimentálna - chlapec zamilovaný do staršej ženy, starší kamarát, ktorý mu ju preberie a vzápätí na to si uvedomí hodnotu ich priateľstva, ktoré je viac .... No viac ako viac, milostný vzťah by pokračoval, keby sa nebol fešande vrátil manžel z vojny. Ale práve takýto je život. Nič knižné a hrdinské, skôr naopak .... ľudské, zúfalo smutné a šťastné zároveň. Tento film mi potvrdil, že svet nie je čiernobiely. Je farebný. Aj tmavomodrý. :-) ()

Acrobat

Sprvoti som sa bal, ako dopadne nizkorozpoctovy (rozumej na UnHolywoodske pomery) film ceksej produkcie. A dopadol priam skvele. Scenarova vyrovnanost, citovost a rozumnost dava filmu kvalitny podklad, na ktorom sa velmi uspesne drzi formalne psracovanie celeho filmu. Letci su dobri, Cesi a Slovaci su priatelsky, cudzi v cudzom svete. Spitfireov si uzijeme dost, bojove sceny nedvihnu zo sedadiel, ale neurazia a vzhaldom k rozpoctu posobia nenanutene, snaziac sa vytlct maximum. Vsetko do seba zapada, divakovi je porciovany kvalitny druh filmoveho zazitku. Este jeden z mala ceskych poslednych kvalitnych filmov. Skoda. A ano. "V sirem poli, studanecka" - krasna skladba. ()

Valkyria

Jsem fanouškem českých letců za 2. sv. války a jsem fanouškem Zdeňka a Jana Svěráka. Takže tento film je dokonalým propojením. Nikdo by se úkolu, natočit takový film nemohl ujmout lépe! Celý film to s Vámi citově cloumá... V Anglii litujete Káju, protože ho podvedl nejlepší kamarád a po příjezdu do Čech litujete Františka, protože ho jeho milá zradila. (Poté si sice uvědomíte, že i on jí byl nevěrný..) Ale nakonec Vás dorazí scéna, když malá dívenka nechce Františkovi Barunku dát. A když na ní volá: "Bajčo, pojď domů." nevím, komu by se nespustili slzičky. První film, u kterého jsem si opravdu zabrečela a ani se za to nestydím! Protože tento film nabízí neskutečné citové "vydírání" ... Jste tam vtaženi a angažováni city během filmu, že to snad ani jinak nejde. ()

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady