Jan Svěrák vás ve válečném dramatu připoutá do kabiny stíhačky a přistane po stominutovém vzrušujícím letu. Vzhůru do tmavomodrého nebe startovali z anglických polních letišť českoslovenští váleční piloti, kteří chtěli svým dílem přispět k porážce fašistického Německa. Válečná léta nebyla pouze časem vzdušných soubojů. Byla i dobou pro lásku a kamarádství. Drama vojáků, jejichž boj válkou neskončil. (Magic Box)

flegmos

Pre mna asi jeden z 5 najlepsich vojnových filmov a najlepsich ceskych fimov vobec. Ocenení by si zasluzil ajaj. Premýšlam co sa mu tak asi vyrovna. Jedine Čata. ()

Lord_Peltier

Pokud se na konci tohoto filmu necítíte skleslý, vnitřně trochu poražení a nechápete jak je možné, aby se něco takového stalo hrdinům, co za nás bojovali, tak film nehodnoťte a pustě si jej ještě jednou a pak třeba znovu a znovu.Neskutečně krásně a naprosto nenásilně vylíčený obecný příběh českých letců ve Velké Británii, do kterého se vcítíte a v některých situacích by se i snad slza v oku zablyštěla. Před pány Kaiser, Hádek a Vetchý smekám (Mohl by už někdo panu Vetchému dát Lva za hlavní roli?) a o rodinné kombinaci pánů Svěráků ani nemluvě...Jasných pět. ()

rmar

Svěrák se asi trochu přepočítal s rozpočtem, neboť jistá zahraniční produkce mu se svým filmem na podobném základě sebrala spoustu diváků, zejména za velkou louží. Avšak to je velká škoda, protože Tmavomodrý svět by si je zasloužil. Skvělá kombinace melancholické hudby a textů tria Ježek, Voskovec a Werich výborně doplňuje pocit z rizika smrti ve válce. Film má také za cíl zkritizovat, jak s českými letci v Británii bylo naloženo po jejich návratu do komunistické domoviny, což je úctyhodný čin v oblasti historické informovanosti voličů stran podporujících tuto totalitní ideologii. Avšak tato kritika nebyla vnucováním názoru, což také velmi oceňuji. Vytknout by se naopak dalo to, že film není tak akční jako zahraniční válečné filmy (ale zase co bychom chtěli od české produkce s omezeným rozpočtem), což je zde nepříliš dobře vynahrazeno až přílišným citovým ždímákem milostné linky. To na mě nepůsobilo nejlépe, a proto jsem váhal, zda dát v hodnocení tohoto snímku plný počet. Je ale jen málo filmů, které by si plný počet zasloužily, a Tmavomodrý svět podle mě mezi ně patří. ()

Drslw

Po opakovanom pozretí (po rokoch) mením na dve. Žimný grís. Žimný čo sa týka emócií, grís čo sa týka tempa. ()

dansimon

Dlouho jsem tenhle film odkládal a musím říct, že to byla ohromná škoda. Je to další skvělý film od Svěráků s výborným obsazením. O. Vetchý výborný jako vždy, stejně tak Kaiser. Nejvíc mě ovšem překvapil K. Hádek, který podal na svůj věk skvělý výkon. Ve filmu mi vadil akorát ten milostný trojúhelník, mohlo se to napsat lépe, anebo vypustit. Takhle je z toho takový český Pearl Harbour - podobností si nejde nevšimnout. Každopádně na naše poměry velice nadprůměrný film. Hodnotím 90%. ()

dr.slam

Tenhle film má jedinou chybu. Totiž že se tenkrát uváděl ve stejnou dobu jako americkej Pearl Harbor. Takže všichni čecháčci začali automaticky porovnávat a srovnávat kdo byl dřív a kdo měl hezčí triky atd.... Ale upřímně, jděte s tím srovnáváním do p.....e :-) Podíval jsem se na tento film opět téměř 20let po premiéře a stále je to skvělá podívaná. Kolik skvělých válečných filmů česká produkce asi do budoucna vytvoří???? Vidím to bledě, takže díky Svěráci za natočení filmu s takovou tématikou a hereckým obsazením. ()

cxxj

Tento snímek hodnotím velmi dobře. Téma druhé světové války mě vždy zajímalo a pohled na naši část v ní je zde výborný. Co samotné dílo? Kombinuje několik reálných příběhů do jednoho a tvoří tak docela uvěřitelný obrázek o tom, jak to před půl stoletím vypadalo na(d) frontou. Když přidáme ještě dost mrazící kontext toho, co anglické letce čekalo doma za přivítání tak se tu jedná o atmosfericky a dějově výbornou podívanou. Herecké osazení: výborné Vizuálno: tuším, že žádné (relativně málo) CGI, hezky poctivě letadla, kulisy,... Krása (nemám nic proti CGI ale cením použití reálných letadel) Hudba: není co dodat, prostě sedí 90% ()

JsemPohodlny

Zdeněk Svěrák tenhle typ scénářů prostě psát neumí. Když srovnám Tmavomodrý svět s Vratnými lahvemi, je to okamžitě jasné. Film hodnotit nebudu. ()

Jirkacek

Snímek Tmavomodrý svět z roku 2001 jsem viděl poprvé asi o 3 roky později v autobuse, s nímž jsem cestoval na firemní školení značky MIELE, které probíhalo po tři dny na krásném Šiškově mlýně. Sledoval jsem jej pozorně, ale mé myšlenky rovněž odbíhaly ke školení a můj oblíbený bowling, který jsme si po dva večery ve mlýně zahráli. Když se Tmavomodrý svět objevil na konci roku 2008 na DVD nosiči, neváhal jsem a koupil si jej, přičemž jsem jej strčil doma do šuplíku, kde ležel dalších 12 let. Obal jsem nikdy neotevřel, i když jsem se na film chtěl ještě jednou podívat, abych jej správně ohodnotil a napsal k němu zasvěcený komentář. Objevil jsem jej totiž v nabídce společnosti NETFLIX a tak jsem neváhal a mimořádně povedené válečné drama s milostným příběhem od Jana a Zdeňka Svěrákových jsem shlédl podruhé. Film vyprávěl o československých letcích za druhé světové války ve Spojeném království, pro které měl být poctou za jejich hrdinství. Začátek filmu mne zavedl do roku 1950, kdy byl František Sláma (Ondřej Vetchý) vězněm na hradě Mírov a bojoval se zápalem plic. Na marodce se setkal s německým lékařem MUDr. Blaschkem (Hans-Jörg Assmann), který ho ošetřoval, a dalším vězněm Vildou Houfem (Miroslav Táborský), jimž vyprávěl svůj příběh válečného pilota bojujícího za svoji vlast ve Spojeném království. Děj vyprávění začal okupací v roce 1939 po Mnichovské dohodě. Hlavním hrdinou byl důstojník československého letectva František Sláma (Ondřej Vetchý), jenž musel spolu se svou posádkou předat olomoucké letiště německé armádě při okupaci Československa v roce 1939. Opustil svou lásku Haničku (Linda Rybová), které nechal svého psa, aby se o něj starala, což pro mne byla nejvíce dojemná scéna celého filmu. Jak ten pes hleděl a nechápal, proč jej jeho páníček opouští, to mi vehnalo slzy do očí a rázem jsem byl rád, že naše tři kočičky doma můžu kdykoliv pohladit. Sláma s mladým nadějným letcem Karlem Vojtíškem (Kryštof Hádek) následně utekl do Spojeného království, kde se s dalšími Čechy a Slováky připravoval na boj proti nacistům. V týmu dále byli bojácný zrzek Bedřich Mrtvý (David Novotný), hudebně nadaný Jan Machatý (Oldřich Kaiser), svérázný moravák Jura Sysel (Radim Fiala) a malíř Tamtam (Lukáš Kantor). Přátelství obou mužů později rozdělil osobní spor, vzniklý ze vztahu k půvabné Angličance Susan (Tara Fitzgeraldová), nad jejímž domem byl sestřelen mladší z pilotů při souboji s Němci. Ač bylo jejich přátelství zasaženo náklonností k Susan, která se po seznámení zamilovala do Františka, zachránil Karel Vojtíšek svého druha Františka Slámu, kterému se při návratu z Francie přes Kanál zadřel motor poškozený buď střepinou flaku nebo v nějakém předchozím leteckém souboji. Sláma vyskočil na padáku, spadl do moře a začal nafukovat záchranný člun, který ale praskl. Bez člunu by v ledové vodě brzy ztratil vědomí a utonul. Vojtíšek, ve snaze pomoci svému druhovi shozením vlastního člunu, zachytil při nízké ostré zatáčce koncem křídla o vlny a zřítil se. Prudkým nárazem zřejmě omdlel, zůstal v letounu a zahynul. Člun zůstal na vodě, což Slámovi umožnilo přežít a byl konec velmi dojemného příběhu, který mne téměř rozplakal. Se závěrečnými titulky ve mne zůstalo mnoho smutku, zlosti z nespravedlivého komunistického vězení a také z hrůz války, kterou bych nikdy nechtěl zažít. Když jsem tak přemýšlel o průběhu filmu, bylo to vlastně velmi smutné 112 minut dlouhé dílo, které se podařilo velmi dobře natočit a to za poměrně hodně peněz. Hlavní hrdina Franta totiž postupně přišel o všechno. Nejdříve o iluze, když se rozhodnl pro útěk z obsazovaného protektorátu do Polska, po smrti Karla o nejlepšího přítele, pak o svou anglickou milenku, které se vrátil její dlouho nezvěstný manžel, o svou českou princezničku Haničku (Linda Rybová), která na něj nedokázala čekat, psa Barču, která už chtěla zůstat s novým pánem a o svobodu, když ho komunisté zavřeli do vězení. A nakonec také o posledního ze svých kolegů a pozdějšího vězně Jana Machatého (Oldřich Kaiser), který zemřel po zmlácení dozorci na krvácení do mozku. Už předtím však v Anglii zahynuli všichni další piloti. Přesto jsem rád, že bylo jeho prostřednictvím poukázáno na nelidské zacházení s válečnými hrdiny ze západní fronty druhé světové války. Jedinou výtku bych měl snad jedině k leteckým scénám. Piloti létali na stíhačkách Supermarine Spitfire proti německým Messerschmitt Bf 109, sestřelovali střední bombardér Heinkel He 111, též doprovázeli Boeing B-17 Flying Fortress a chránili poškozený North American B-25 Mitchell. Podle mého názoru mohly být scény delší a lepší, ale vzhledem k náročnosti celého projektu chápu jejich krátkost. Suma sumárum, válečný film Tmavomodrý svět ode mne získal pět tmavomodrých hvězdiček *****. () (méně) (více)

Kajinek11

Není to film o létání, není to ani životopisný - historický film, ale Těžko si představit z pohledu našince vyváženější dílo. Film naprosto jedinečným způsobem dokáže představit a ukázat historii Československého odboje v podobě odchodu letců do RAF. Dále život a létání v Anglii s pohledu cizinců. A do třetice dokáže i nepolitickou formou ukázat zrůdnost komunistického systému a jeho chování k hrdinům, kteří za náš stát nasazovali život. Přitom všem filmu nechybí akce, humor, nadsázka, láska a sex, dobrý střih i hudba. Kdysi jsem slyšel názor, že love story, která se zdá být dominantou tohoto filmu, tam nepatří. Ale je to naopak. Díky tomu se dá právě krásně zkombinovat ta ohromná pointa, která je ve filmu obsažena. Je velká, VELKÁ škoda, že tento nádherný počin nakonec nezískal Oscara! Ale to mu vůbec neubírá na dokonalosti. Na začátku jsem psal, že to není film o létání ani historický film, přesto tam z pohledu leteckého nejsou žádné nesmysly ani historické přešlapy. Mělo by se to promítat současné mládeži jako povinná vzdělávací část dějepisu. Za mě 100% a asi i nej film vůbec. ()

pRosomak

My Češi se rádi stavíme do pozice obětí činů těch větších a mocnějších států. Zde je příběh zasazený mezi ty, kteří oběťmi být nechtěli a rozhodli se se zlem bojovat. A také je to příběh o tom, jak se jim za to pozdější režim odměnil. Film je dojemný, smutný, ale má i své vtipné momenty, například taková výuka angličtiny je naprosto nezapomenutelná. Hrdniny filmu se příběh nesnaží nesmyslně glorifikovat, ale zobrazuje je jako lidi i s jejich chybami. Určitý patos je pochopitelně přítomný, podobný film se bez něj asi neobejde, je však v míře naprosto snesitelné. Příběh o těch nejlepších z nás a o tom že to vlastně byli pořád jen lidé co se v ten důležitý okamžik rozhodli být hrdinové. 90% ()

JenTR

Přál bych si tam víc pilotů, války, politiky, nikoliv jen další milostný trojúhelník - kde už předem člověk věděl jak to dopadne a kdo má jakou roli. Já vím, že ti letci byli mladí, ale Hádek je tu fakt takové nezkušené dítě bez disciplíny. Naši piloti ale měli výcvik a dokázali se více ovládat. Ten Hádek se tu chová jako fakan a dost mě to ruší. ()

Stohowen

Velmi kvalitně provedený film, který ukazuje touhu a odhodlání českých letců ve službách RAF. Ve snímku je krásně vidět obtížnost a nebezpečí které skýtají leteckou souboje, milostný trojúhelník a přátelské pouto, které jde za hranici vlastního pudu sebezáchovy. Není tak akční jako jiné filmy s podobnou tématikou, ale o to větší důraz je kladen na charakter postav. ()

Verbudrak odpad!

Z tohoto filmu tak čouhá kalkul na Oscala (čti moravsky), je to tak vyumělkovaný a upocený, a to od obou Svěračů, že mám úplnou prasečí radost, že jim to akademici nesežrali a ani je nenominovali. Bod pro Amíky! A lvy to má jen čtyři, to taky mohlo dopadnout hůř. Víte, já mám rád umění dělaný srdcem a ne hlavou. Pak úspěch přijde sám a přirozeně a bez ambicí. Tady úspěch nepřišel, protože lidi nejsou blbí. ()

Generi

Taková ulepená vykalkulovaná slátanina, že člověk nemůže uvěřit vůbec ničemu, co se tam děje. Jedna hvězda za možnost oprášit angličtinu. A Svěráci by měli za tohle chodit kanálama!!! ()

sophianne

Nejsem ani trochu fanoušek českých filmů, Tmavomodrý svět bude další, velmi vzácnou, výjimkou. Nejde jen o film o válce, je to mnohem víc film o hrdinech, kteří ani tak moc nechtěli být hrdiny. Normální kluci, kteří nenáviděli nacistické Německo, a do Anglie odjeli bojovat ne za Angličany, ale za nás, za okupované a prodané Čechy. Fakt, že ti, kteří přežili, skončili v komunistickém vězení, jen podtrhuje fakt, jak neskutečně odporný komunistický režim byl. Pět hvězd, deset z deseti. ()

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady