Jan Svěrák vás ve válečném dramatu připoutá do kabiny stíhačky a přistane po stominutovém vzrušujícím letu. Vzhůru do tmavomodrého nebe startovali z anglických polních letišť českoslovenští váleční piloti, kteří chtěli svým dílem přispět k porážce fašistického Německa. Válečná léta nebyla pouze časem vzdušných soubojů. Byla i dobou pro lásku a kamarádství. Drama vojáků, jejichž boj válkou neskončil. (Magic Box)

Stanislaus

(LFŠ 2022) Je to trochu ostuda, ale k jednomu z našich nejdražších a nejvelkolepějších porevolučních filmů jsem se dostal až po více než dvou dekádách od jeho vzniku. Tmavomodrý svět je bez debat ambiciózní projekt s mezinárodním hereckým obsazením, který v pohodě snese srovnání se zahraničními snímky své doby. Vedle solidního technického zpracování zaujme Svěrákův film svým příběhem o upřímném přátelství a (ne)opětované lásce, o hrdinství a zradě. S tím jdou ruku v ruce úžasné herecké výkony v podstatě všech zúčastněných. Líbilo se mi prolínání dvou časových rovin, čímž nabyl film na komplexnosti a zároveň pozbyl na monotónnosti. Snad jen ten závěr mi přišel trochu uspěchaný. Český Pearl Harbor s podstatně menším rozpočtem, ale znatelně lepším příběhem. ()

Ivoshek

Novy komentář: viděl jsem to znova 2021 a změnil jsem pohled. Nebo jsem se za ty roky změnil já. Líbilo se mi to. Bylo to pomalejší, než mám rád, ale herci jsou tu dobří a vizuálně to taky funguje. Svěrák je prostě pořád řemeslník na top úrovni. Starý komentar: Nemůžu si pomoct, ale tenhle styl ať si Svěrákové nechají do Koljů, Vr. lahví a podobných filmů plných "laskavého humoru". JÁ CHCI POŘÁDNÝ ČESKÝ VÁLEČNÝ FILM! ()

honajz

Unylá a leklá Rybová, z prstu vycucaný příběh, patos, hodně barviček a filtrů, zneužití Ježkovy písničky, nejdražší záběr náletu na vlak v historii českého filmu - a všechno je to neživotné, nereálné a na druhou patetické. ------ Tmavomodrý svět je skutečně nejdražší český film všech dob – stál 230 milionů korun. A je to na něm znát – trikové efekty jsou na české poměry nevídané a skutečně mistrně provedené. Co se podařilo architektovi a jeho pomocníkům vytvořit ze zrušeného vojenského letiště a trikovým specialistům s minimem letadel a modelů, je rovněž na české poměry nevídané. Ve Francii či v USA by však snímek jenom trikovými efekty moc neohromil – vždyť v přepočtu za 6 milionů dolarů se točí ty nejlevnější podřadné komedie.   Navíc je však u Tmavomodrého světa jak určitá didaktická rovina, tak snaha o konečně důstojnou poctu českým válečným letcům, k nimž se komunistický režim zachoval mírně řečeno macešsky. Tak vlastně i film začíná – příchodem Františka Slámy (Ondřej Vetchý) do komunistického lágru na Mírově, odkud se odchází pouze na káře nazvané Amnestie – ta však pouze odváží mrtvé na hřbitov. Karel zde bude šít v bývalém mírovském kostele, a když se jednou z horečky zhroutí, dostane se na nemocniční oddělení, kde bývalému nacistickému doktorovi a spoluvězni vypráví svůj příběh.   Ten se dá v podstatě shrnout do několika vět: František učil mladé československé vojenské letce, když přišla okupace. S nejmladším z nich, Karlem, utekl do Anglie (a opustil tak svou dívku i svého věrného psa), kde se učili strategii, angličtině, milostným námluvám a posléze i přímému boji. Pak se oba zamilují do stejné ženy – ale přes problémy, jež toto zjištění přinese, zůstane jejich přátelství věrné...   Když se František vrací po letech v Anglii domů, čeká na něho již provdaná dívka se dvěma dětmi a manželem, pes ho již nepoznává – a pak přijde již zmíněný Mírov, kde je radostí, když hlídající voják usne a šicí stroje na chvíli oněmí, zaplavené sluneční září procházející skrz barevné vitráže kostela...   Výše zmíněný příběh scenárista Zdeněk Svěrák rozmělnil v řadu epizodek a režisér Jan Svěrák protáhl na skoro dvě hodiny filmu. Zatímco i dřívější scénáře Zdeňka Svěráka trpěly určitou roztěkaností a pouhým epizodním řazením scén, dokázali režiséři filmů jako Oldřich Lipský nebo Jiří Menzel tuto roztěkanost usměrnit, poněkud utáhnout a ději dát důstojné místo. Zdá se však, že syn se otce poněkud bojí usměrňovat a nekriticky přejímá scénář jak leží a běží; a místo ozvláštnění a atmosféry, známé například z Vesničky mé střediskové, přidává jen několikero mrknutí na zkušené diváky – průlet včely zleva doprava, odlétající nábojnice z letadel při leteckých soubojích, cameo kolegy režiséra Filipa Renče apod.   Výborná je kamera, kde se kameraman Smutný zhostil v polocelcích i některých celcích skvěle svého úkolu převést obraz na širokoúhlý formát. Dokonce se mu v mnoha záběrech daří přesně zlatý řez obrazu – tedy rozdělení na zhruba dvě třetiny, kde se odehrává děj a postavy jsou v popředí, a třetinu, kde obraz jen dokresluje atmosféru. (Co však zůstane z takovéhoto obrazu při převodu na video či do televize, nad tím raději nepřemýšlet.) Nedaří se mu však, žel, při detailech – hlavy jsou ořezané buď nahoře, či dole, kompozice pokulhává.    Hudební složka, sestávající ze skoro nikdy nekončící doprovodné hudby čerstvého padesátníka Ondřeje Soukupa a z dobových písní, někdy nedotváří děj, ale naopak jej potlačuje, protože ubírá na divákově soustředěnosti na akci.    Skvělé jsou ale herecké výkony – uměřené, nepatetické (až na jednu dvě scény) a zvláště projev Oldřicha Kaisera jistě mnohé velice příjemně překvapí. Snad jen Linda Rybová poněkud vybočuje, protože se svým make-upem, účesem a podivně napsanými dialogy skutečně nepůsobí jako prosté vesnické děvče.   Na výše uvedené skutečnosti však divák nemusí brát ohled – jde spíše o čistě filmařské výtky. Pokud překousne tu trochu didaktičnosti, kdy nám autor i režisér několikrát zopakují, že nás Německo v roce 1939 obsadilo a jak, že hlavním městem Československa je Praha apod., může se skvěle bavit a ocenit i těch několik málo leteckých soubojů a o něco více zajímavých a dobře provedených triků. Komu navíc sedí sentimentální svět Zdeňka Svěráka a lá Kolja, bude rovněž potěšen. A výše uvedené výtky rovněž nic nemění na faktu, že Tmavomodrý svět je nejen nejdražší, ale rovněž nejvýpravnější český film celé naší kinematografické historie, na nějž zajít bude nejspíše českou povinností.   World Online CZ – 14. 5. 2001 () (méně) (více)

MM11

Tmavomodrý svět detailně ukázal jak vetchý (asociace s hlavním představitelem čistě náhodná) může být samoúčelný scénář, transparentně budovaný se snahou se lísat prakticky všem stranám. Že to nejde nikdy zcela je jasné a v případě tohoto filmu docela smutné. Snaha totiž nepochybně nescházela, pikantně obří rozpočet měl zapůsobit mediálně a to mělo pomoci. Opak je pravdou -> film se u nás prodával slušně, ale světové ambice nedosahoval a podobnou podívanou u nás jednoduše nezaplatíte.... Nicméně, abych se neplácal jen u výrobních potíží, složité téma je velice nevkusně degradováno příliš otrockou milostnou linkou a mladý Hádek se mi nezdá stokrát přesvědčivý. Velké bojové scény a patos všude kolem ano. Důstojná vzpomínka a jasné pojetí ne.... ()

ad-k

Bohužel plné patosu a slabších scénáristických míst. Po stránce režijní slušně odvedená práce, i vložené peníze se zákonitě musely na něčem odrazit. Přesto od dvojce Zdeňka a Jana Svěrákových znám hodnotnější kousky. 60% ()

SOLOM.

Já patřím spíš do sorty diváků, které tento tolik opěvovaný film Jana Svěráka zas až tolik neokouzlil. Své klady určitě má, to mu nemůžu upřít, ale byla tam spousta míst, které mi přišli dost nezáživné. Bohužel ale nudil jsem se u nich. Na druhou stranu tu bylo i dost velice zdařilých, kterým nechyběla i slušná akčnost, což jim připočítávám k dobru. Tvůrčí úmysl si však určitě zaslouží uznání, silný příběh byl však obalen i do poněkud nedochucené omáčky, která mi už tolik nešmakovala. Co se hereckých výkonů týče, tak tady převládala víceméně spokojenost. 60% ()

Sofia

Pro mě tak trochu zklamání, po všech těch oslavných recenzích jsem čekala něco víc. Pamatuju si, že jsem v kině pořád čekala, kdy už TO konečně přijde (nějaký ten skvělý pocit!), a tak dlouho jsem se pořád ošívala, až jsem trochu propásla konec a strašně jsem se divila, že už je po všem :-) Herci byli výborní, ale jako celek víc jak za 3 není. ()

Bauer

Na to, že se jedná o český válečný film, tak je to opravdu paráda! Letecké souboje jsou dobře natočeny, ale je jich málo. Často slýchávám, že jde o český Pearl Harbor. Ano, možná to tak je. Ale v Tmavomodrém světu chybí ta megalomanská akce. Žadné pořádné vlastenectví, které je vidět z každého záběru. A co to tedy má společného s Pearl Harborem od géniuse Michaela Baye? Určitě milostný trojúhelník. Letecké souboje. Konec filmu. A stejně jako Pearl Harbor je skvěle obsazený, tak to samé se může říct o tomto filmu. Plejáda těch nejlepších českých herců. V hlavních rolích výtečný Ondřej Vetchý a Kryštof Hádek, kterému stále nemohu přijít na chuť. Hraje vždy takového hlupáčka (jako například v Bobulích), takže jeho výkon mně nepřesvědčil. V dalších rolích další kvalitní herci jako je třeba Oldřích Kaiser, Miroslav Taborský, Viktor Preiss a Jiří Lábus. Jediné co se mi líbilo stejně jak u Pearl Harboru, tak i u Tmavomodrého světa, byla nádherná hudba. Jediné co nemůžu překousnout je závěr filmu! !!!POZOR MENŠÍ SPOILER!!! Vyhazovat z letounu nafukovací člun, který byl částečně nafouknut v kokpitu? Ale no tak!!! Tohle tvůrci nějak nezvládli. Totální hovadina. !!!KONEC SPOILERU!!! . Jak mám u amerických filmů rád, když v nich zazní čestina, tak to samé platí i u českých filmů, když v nich zazní angličtina. To je super! Na české poměry jde o skvělý válečný film. P.S. Barča je naprosto krasný pes!!! ()

luka4615

Na naše tuzemské filmové poměry se stále jedná o nejmonumentálnější dílo, které s dostatečným důrazem poukazuje na hrůzy druhé světové války a následných komunistických vykonstruovaných procesů, přičemž i na velkou statečnost všech zúčastněných československých letců. Výborná práce! ()

Sawy

Pearl Harbor měl skvěle natočené akční scény a mizerné všechno mezi nimi.Tmavomodrý svět se nemůže pochlubit jedinou leteckou scénou,která by se mi líbila.Ale zato Jan Svěrák pracuje s příběhem (samozřejmě patetickým) milostného trojúhelníku mnohem zručněji než Michael Bay,díky čemuž dokáže celou tragiku zrazeného přátelství na diváka skutečně položit a emoce jdoucí z filmu nepůsobí ani na moment vykalkulovaně,ale fungují.V tom režisérovi pomáhají naprosto přesní herci,Vetchý je standartně výborný a Hádek mě svým výkonem velmi příjemně překvapil.Stejně jako celý Tmavomodrý svět,od kterého jsem čekal jen nepovedenou nápodobu hollywoodského spektáklu,ale nakonec jsem dostal film hřejivý i dojemný,se spoustou nádherných záběrů a hudby,který skládá krásnou poctu těm statečným chlapům,kteří šli za druhé světové létat do Anglie a doma je místo poct a obdivu čekala komunistická obdoba koncentráku.Myslím,že právě to je hlavním motivem filmu a ten se Janu Svěrákovi povedlo vystihnout brilantně.A kdyby ty letecké scény nebyly natočeny tak nepřehledně,neváhal bych s pátou hvězdičkou,protože podobné filmy u nás nevznikají každý rok. 85 % ()

Lucasion

Nadčasový český válečný velkofilm. Český Pearl Harbor. Pro mě osobně jeden z nejlepších českých filmů. Rodina Svěráků přináší film o nesmyslnosti války, kruté romanci a nenaplněné lásce. V roce 1939 se musí česká armáda zpovídat rozkazům a rezignovat do rukou SS. Několika pilotům je to až příliš proti srsti a tak odjíždějí za moře, aby bojovali s nacisty v anglických letadlech. Ondřej Vetchý jako pilot hraje naprosto parádně. Neumím si představit, že by to jakýkoliv český herec zahrál lépe. Loučení s pejskem Barčou mě skutečně dojalo. Určitě i potěší přítomnost dalšího českého skvělého herce Oldřicha Kaisera a naopak skvělého britského herce Charlese Dance. Letecké bitvy jsou dobře natočeny, i když místy příliš sestřihány. Milostný trojúhelník jsem už viděl tolikrát, že mě těžko něco překvapí. Takže i v tomto podání, to je vcelku očekávané. Musím říct, že i když jsem čekal něco velkého tak na české poměry je Tmavomodrý svět skutečně něčím velkým. Jen škoda mé oblíbené Lindy Rybové, která má maličkou roličku. (80 %) ()

stub

I přes silné momenty film příliš nedrží pohromadě, mnoho scén je lidsky nevěrohodných (zvláště pak náhlá vzplanutí). Vlastně nám bylo v kostce "oznámeno", čím příslušná generace prošla, bez jakéhokoli pokusu o něco víc, či alespoň neotřelý přístup. Téma je dobré, peněz bylo dost (odvážím se tvrdit, že nepříliš dobře využitých), přesto je výsledek zcela bez chuti. Škoda... ()

ScarPoul

Film, ktorý sa môže pochváliť fantastickým úvodom a dobre zvládnutým záverom a tiež hereckými hviezdami či už na poli českej, slovenskej, anglickej alebo nemeckej kinematografie. Lenže film má asi 100 minút a úvod a záver trvajú spolu 20 min. A to je hlavným problémom tohoto filmu. Za prvé tento film skrátka Svěrák nezvládol ani po technickej stránke a ani po tej emotívnej. Strašne veľa postáv, ktorým chcel dať dušu a nejaké tie pocity vyšli absolútne nazmar a nechali ma totálne chladnými a aby toho nebolo málo až nápadite sa to podobalo na Pearl Harbor. Češi ktorý hovorili po anglicky síce boli o troška realistickejší ako keby hovorili s dokonalým prízvukom, ale dialógy akokoľvek reálne mi prišli jednoducho smiešne. Chýbala tu pamätná scéna a najviac vynikli scény, ktoré boli iba náznakové. Určite sa to radí k najdrahším ale zároveň aj nazbitočnejším filmom českej kinematografie. Slabé tri hviezdy. ()

Tommassi3

"Tak co říkal ??" - "Něco o chytání opic.." - "Jo, to dává smysl, protože všecko ostatní jsme už dělali.." ;) Minimálně ve smyslu vzdání úcty skvostný malý velký film, který na úrovni skládá poctu našim letcům.. Rukopis Zdeňka Svěráka je zde jasně čitelný, scénář typicky svěrákovsky (ne)dokonalý, leč poněkud proakademický, romantická osudová linka příliš nevadí, bohužel kupodivu ta část odehrávající se v lágru se zdá až příliš plytká a kýčovitá.. Chybí tomu opravdovost, nicméně myslím, že je důležité nezapomínat na odporná zvěrstva a křivdy, které byly bolševiky napáchány právě na těch opravdových Češích, kteří právem patří k pýchám našeho národa.. ()

hejahou

Další povedený film od Jana Svěráka......je vidět že nějaký zkušenosti pochytil od otce,a pokračuje v dělání dobré pověsti jejich jménu. ()

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady