Jan Svěrák vás ve válečném dramatu připoutá do kabiny stíhačky a přistane po stominutovém vzrušujícím letu. Vzhůru do tmavomodrého nebe startovali z anglických polních letišť českoslovenští váleční piloti, kteří chtěli svým dílem přispět k porážce fašistického Německa. Válečná léta nebyla pouze časem vzdušných soubojů. Byla i dobou pro lásku a kamarádství. Drama vojáků, jejichž boj válkou neskončil. (Magic Box)

Frajer42

Docela mě potěšila herecká sebranka, protože snad pro všechny zúčastněné mám ve svém srdci alespoň kousek místa. Vlastně nejen pro zúčastněné. Scénáristu Zdendu mám rád velmi, a dokonce chovám i určité sympatie k jeho režisérskému bratrovi. I když ta jeho poslední perverzní pohádka mě tedy zrovna moc neoslovila. Tohle bylo o dost lepší a s Českými lvíčky asi nemohu nesouhlasit. Příběh mě do sebe vtáhnout dokázal. Snad tam bylo jen zbytečně dost romantiky a chvilkové lásky, která samozřejmě nakonec ustoupila před přátelstvím, které bývá zpravidla věčné. Takový český nízkorozpočtová Perl Harbor. Velikou výtku bych si dovolil složit veškerým leteckým akcím, protože pan Svěrák nebyl pochopitelně financován tak štědře jako pan Bay. Na naše poměry to ušlo, ale co si budeme nalhávat, moc se na to koukat nedalo. Dost intenzivně kazily tyto záběry celkový dojem z filmu. Naštěstí si toho byli tvůrci zřejmě dobře vědomi a šetřili s nimi. Emočně mě to celé dost oblétlo, ale překvapilo by mě, kdyby dnes něco ne. ()

stilgar1

Film je po vizuální stránce na české poměry opravdu skvělý. Jen mi moc nesedí ten příběh, který se snaží být často až dojemný, ale vůbec se mu to nedaří. A nejvíce bych asi byl pro změnu obsazení dvou hlavních rolí. 6/10 ()

Kothy

Nechápu, jak to mohli natočit jenom se dvěma letadly a ještě tak za levno. Fakt parádní válečný film s Ondřejem Vetchým a Kryštofem Hádkem. ()

nascendi

Už som sa zmienil o tom, že tvorbu Zdeňka Svěráká mám rád a jeho syn nepadol ďaleko od stromu. J.A. Komenský kedysi dávno napísal, že k zdaru diela je potrebné chcieť, môcť a vedieť. Svěráci chceli, veľmi chceli vzdať poctu našim letcom v Británii. S tým "môcť" to už bolo horšie. Česi nebudú môcť ešte dlho nakrútiť vojnový veľkofilm, pretože na to jednoducho nenájdu dosť peňazí. A s posledným, "vedieť" bol tiež problém. Zdeněk Svěrák je skvelý autor, a v určitých oblastiach jeden z najlepších. Vojnová dráma však tou oblasťou určite nie je. Takže výsledkom ich spoločného úsilia je pre mňa mierne nadpriemerný film, s ktorým si hanbu rozhodne nespravili, ale tiež film, ktorý určite nenaplnil ich očakávania. ()

PetrPan

Vynikající český velkofilm s brilantními hereckými výkony, exceluje zejména Oldřich Kaiser v nenápadné leč silné roli, prostřihy z komunistického lágru jsou zvlášť vydařenou ukázkou toho jak minulý režim zacházel se svými hrdiny, prožitek z filmu je u mě trvalý, s tím amerikánským velkohubým pokusem o film Pearl Harbor se tohle vůbec nedá srovnávat ()

WANDRWALL

Jen reklama na "Tmavomodrý svět" byla nejdražší v dosavadní české kinematografii. Skvostná hudba. Miluji skladby z let, které se tehdy dělali. Nádherný text (podobně jako je krásná skladba ve ´filmu "Zlatí úhoři"). Film samotný je hlavně pomníkem pro letce, z nichž řada podala zajímavé svědectví o těch časech, a bylo jim dopřáno dožít se vysokého věku. Bohužel příběh není příliš silný. Osobně bych rád vyzvedl bravurní výkon O.KAISERA. Film je jinak na zdejší filmování nadprůměrný i z hlediska výtvarné stránky. Ale ani ta nepomůže, když prostě příběh nemá grády. ()

Slarque

Ani po letech na tomto filmu neshledávám nic, co by si zasloužilo nižší hodnocení. Prostě pravý velkofilm na počest lidem, kteří si to zasloužili. ()

Arsenal83

Nie je mi celkom jasné, z čoho sú fanúšikovia tejto anglicko- českej zlátaniny tak nadšení. Herecky nevýrazný Vetchý a romantická línia málo funkčná. Niekto sa tu ohrádza, že na kvalite pridáva, že film citovo nevydiera. Lenže on s nimi podľa mňa nerobí vôbec nič. Letecké zábery sú na úrovni Nebeských jazdcov, ktorí ma tiež extra nebavili, a to je rozdiel viac než troch desaťročí. Ak sa teda vôbec nejaké vyskytnú, pretože hlavná dejová línia sleduje uháňanie jednej ženy a nie letecké úspechy Čechoslovákov v Anglicku. Celkom sklamanie. ()

Willy Kufalt

Uznávaný a obecně oblíbený film, který mě (bohužel) příliš nenadchl. Dlouho jsem Tmavomodrý svět odkládal, patrně jsem věděl proč. Hodně mi přijde, že se Jan Svěrák po Koljovi snažil udělat film, který by uspěl v USA a nadchl americké diváky. Nabídl nám na naše poměry nevídané akce a divočinu, bohužel na úkor slabšího scénáře. Nedokázal jsem se stotožnit s hlavními hrdiny a už vůbec ne s klukem "čatařem" Vojtíškem, nepřesvědčilo mě to. Polovina filmu v angličtině mi nevadila, spíše mě rušilo v rámci českých dialogů tolik vulgárních slov (v komorním dramatu z 2. světové války?!). Z herců mě zaujal nejvíc Oldřich Kaiser v roli pilota a klaviristy Machatého, z celého filmu mě pak nejvíc oslovila rámcující dějová linka s tematikou vězení začátkem 50. let, což bylo velice silné, ale v podobě flashbacků v rámci romanticky laděného příběhu to působilo trochu jako pěst na oko. Název filmu coby aluze na legendární skladbu Jaroslava Ježka a V+W pěkný, ač z písně zazněl jenom třikrát přerušený úryvek. Nechci za každou cenu srovnávat, ale ani když má "Tmavomodrý svět" navíc barevný obraz a věrohodnou historickou výpravu, Polákovy Nebeské jezdce to v mých očích nepřekonalo. 60% ()

Vitason

Tenhle film je sice strašná vlezdoprdelka, ale za odvahu, skvělé zpracování a hlavně scénář mu to s klidným svědomím odpouštím. ()

klerik

Popri oddychovom PEARL HARBORE zažiaril Sverakov film. Najväčšia sila filmu je v jeho schopnosti presvedčiť diváka, že takto to bolo. Reálnosť, uveriteľné postavy, výprava... V skutočnosti to nie je moc príjemný film - aj láska aj priateľstvo je posunuté do dosť krajnej (a chladnej) polohy. Ale Tm. svet vie jednoducho pesvedčiť, že cez vojnu je to tak... ()

Chrustyn

Další skvělý film rodiny Svěrákových. Příběh je sice hodně jednoduchý a okoukaný (dva muži a jedna žena) avšak v podání tak skvělých herců a pod taktovkou tak skvělého režiséra, že vám bude úplně jedno, že konec budete znát dopředu a necháte se unášet. Navíc letecké bitvy jsou udělány na jedničku. ()

dopitak

Jediný Svěrákův scénář, který snese západní měřítka. Což ovšem neznamená, že je to nejlepší, a že západ nutno brát jako mustr. Jen se liší od všeho ostatního, v pozitivním smyslu. Promyšlenost, propracovanost. Nutno vidět víckrát, napoprvé byla recepce rozpačitější. Nejsmutnější český film, poselstvím, detaily, Barčou. A skutečností, že západní piloti opravdu skončili takto. Za mě jeden z nejpodlejších faulů čs komunismu. A Linda Rybová, kterou by každej chlap sežral i s tím nádražím. ()

raroh

Slabé nic, kde letci jsou jen okrasou pro romantizující love story (skutečný milostný život britských letců reflektují Nebeští jezdci, těm věřím na sto procent), až na pár drobností (O. Kaiser) úplný opak klenotově podařených civilně prostých (v dobré slova smyslu), ale také neobyčejně vtipných a prožitkově tragických Nebeských jezdců. ()

marhoul

V Tmavomodrém světě vyloženě miluji Oldřicha Kaisera. V mých očích si pro sebe ukradl celý film. Nic proti Ondrovi Vetchému, ale fakt, že jo. Když jsem film viděla poprvé, v den premiéry, byla jsem zklamaná. Nemohla jsem přežvýkat mladého Hádka, iritovalo mě jeho neherectví (vím, že měl nějakého osobního ruského režiséra, ale nebylo to moc platné. Dosud nechápu Svěrákovo volbu). A na tomto stál i padal celý můj filmový zážitek. Postupem času jsem Kryštofa docela vydýchala a už se na něj ráda dívám, ale Tmavomodrý svět jako takový si ke mně cestičku našel jen napůl. Můj názor: Svěrák měl dělat raději Pravidla moštárny, potenciál na to má, cit pro zrovna Irvingovu látku také. Mohl to být veliký úspěch. Smutnit nad tím, že mu scénář obšlehli a já jsem přesvědčená, že tomu tak bylo, mi sice nepřipadá nijak nevkusné, ale ruku na srdce, když vidím Pearl Harbor a vedle něj Tmavomodrý svět, hned mi naskočí ta o chudých příbuzných. ()

Šandík

Tmavomodrý svět žel říká mnoho věcí a žádnou pořádně, výborná režie a skvělé herecké výkony s mnoha zajímavými, hravě propracovanými detaily už pak příliš nepomohou. Místy poněkud zmatený bude asi nejen ten, kdo o zobrazených historických událostech neví mnoho, ale i ten, kdo jejich znalost vcelku dobře ovládá. Vadí křečovitá snaha "vysvětlovat světu", jak to s těmi Čechoslováky ve válce a po válce bylo, tak zbytečná, naprosto neoriginální a mnohokrát v nejrůznějších variacích zpracovaná milostná linie. Navíc, točit leteckou bitvu s jedním provozuschopným Spitfirem je hloupost, i když je počítačově naklonujeme. Převálcování Tmavomodrého světa Pearl Harborem, vypuštěným do kin téhož roku, byla už jen hořká pilulka na závěr. Tmavomodrý svět by ovšem pravděpodobně zapadl i bez něj. Nesmírně silný film by přitom z Tmavomodrého světa vznikl velice jednoduše, prostou změnou perspektivy. Pokud by totiž tvůrci jádro vyprávění situovali do hnusné, šedivé, kruté a nespravedlivé reality komunistického lágru, do něhož by jen občas vlomila vzpomínka na vzdušné bitvy, patrně by nevadila ani "nízkorozpočtovost" leteckých bitev, ani jinak křečovitá snaha po neustálém vysvětlování toho či onoho. Samozřejmě by se muselo rezignovat na souvislý děj, ale cožpak by to vadilo? Proč nepracovat s náznakem a nedopovězeností? Celkový dojem: 75% Zajímavé komentáře: berg.12, flanker.27, Radek99, Marigold ()

heyda

Nečekané! Opravdu na český (koprodukční) film jsem fakt zíral a vychutnal si každičký moment filmu. ()

triatlet

Velkolepá oslava válečných hrdinů. Příběh možná není úplně věrohodný, ale jako diváka si mě opakovaně podmaní stěžejní dramatická válečná linie, která je občas uvolněna vtipem . Navíc herci dokonale vystihují postavy. Základní motivy přátelství (Sláma - Barča, Sláma - Vojtíšek) nebo lásky jsou zpracovány citlivě. Nejsilnější scéna přichází při prolínání pohřbu Sysla (Fiala) a "amnestie" Machatého (Kaiser). Rámcové vyprávění z lágru je zvoleno velmi dobře. ()

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady