Jan Svěrák vás ve válečném dramatu připoutá do kabiny stíhačky a přistane po stominutovém vzrušujícím letu. Vzhůru do tmavomodrého nebe startovali z anglických polních letišť českoslovenští váleční piloti, kteří chtěli svým dílem přispět k porážce fašistického Německa. Válečná léta nebyla pouze časem vzdušných soubojů. Byla i dobou pro lásku a kamarádství. Drama vojáků, jejichž boj válkou neskončil. (Magic Box)

Terva

CITÁT - Ty do toho nekecej! Já se jmenovat Mrtvý, tak nelezu do letadla a zalezu rovnou pod zem!.......... Ocenění: 2001 - Organizace The National Board of Review, USA vybrala snímek mezi 5 nejlepších zahraničních filmů tehdejšího roku 2002 - Český lev za nejlepší režii 2002 - Český lev za divácky nejúspěšnější film 2002 - Cena filmových kritiků 2002 - Cena čtenářů časopisu Cinema 2002 - Zlatá Afrodíté, MFF "Love is Folly" Varna, Bulharsko. CITÁT - Já se ti tady dvě hodiny usmívám jak blbeček. S tím můžu akorát tak strašit děti, ty talente.......... ()

moviesfan

Na české poměry zdařilý film, který má jistý potenciál. Škoda pár momentů, které mi připadaly absolutně zbytečné. Přesto je Svět dobrý film s ,,pěkným" (tím neříkám, že ta doba byla pěkná) příběhem. ()

JohnCZ

Solidní válečný snímek z pohledu českých letců. Hodně mě pobavila věrohodně zobrazená jazyková bariéra Čechů a Angličanů, stejně tak bojové scény stojí za zmínku. Na český poměry technicky paráda. Za to milostná linka mě vůbec nezaujala a působila dost vykonstruovaně a nevěrohodně. A závěr až moc vyšuměl do ztracena, krom dojemné scény s psíkem to na mě vůbec nezapůsobilo tak, jak mělo. Přesto film, který stojí za zhlédnutí. ()

m.krudenc

Nejlepší český válečný film. Mám z filmu jen ty nejlepší pocity, chybičku bych nenašel. Ambiciózní film otce a syna Svěrákových, který měl zaujmout i v zahraničí a já se domnívám, že jim může směle konkurovat. Film letce oprávněně ukazuje jako statečné lidi, kteří nasazovali život za svou vlast. Nechávali přitom doma své lásky a rodiny. Hodně obětovali a Komunistický zrůdný režim se jim potom kurevsky odměnil! Zdeněk Svěrák na scénáři pracoval se svým přítelem a legionářem Františkem Fajtlem. Výborný herecký výkon podal Ondřej Vetchý i mladý Kryštof Hádek. Film nemá chybu. ()

Blofeld

Příběhově prakticky totožné s Pearl Harborem, ale co si budeme povídat, Svěrák je mnohem lepší režisér než Michael Bay. A výsledek podle toho vypadá. ()

jahol

Mám rád filmy Jana Svěráka, už proto, že jsou pupeční šňůrou spřízněné se Zdeňkem Svěrákem a místy tu probleskují střípky jeho geniality. Tmavomodrý svět však považuji jednoznačně za nejméně povedený - pokus natočit v českých podmínkých hollywoodský spektákl... který umějí mnohem lépe právě v Hollywoodu.... všechno - milostnou zápletku, agitku o zlých padesátých letech i souboje letadýlek by tam zvládli lépe. Jan Svěrák je pro mne velmi zajímavým filmovým tvůrcem (Obecná škola, ale i Akumulátor I), v jednom případě pak tvůrcem geniálním (Jízda! - tohle by zase Amíci nenatočili, tak jako by nikdy nenatočili Amélii), ale rozhodně není a nebude novým Milošem Formanem. A ti z nás, kteří tvrdí, že tenhle film třeba trumfuje Pearl Harbour, nejsou objektivní. ()

M.Macho

Zdeněk Svěrák npasal pěkný film o letcích. Jan Svěrák natočil pěkný film o letcích. Ondřej Vetchý a Kryštof Hádek bravůrně zahráli letce (Kaiser byl stejně nejlepší). Použili dokonalou skladbu, která svou šumnou, modrou barevností vyjeví barvy pilotních uniforem, melancholický povzdech za úspěšným přistáním. Je to vskutku pěkný film - ale Nebežští jezdci hold...mohou být jen jedni - ačkoliv jde o film rázem zhola jiný. Tmavomodrý svět je perfektně udělaný - nálet na vlak je rázný a nácvik létaní na jízdních kolech také... Ale cosi "romantického" jak v Nebeských tam hold chybí... ()

villon17

Rozhodně lepší než knížka. Chtěla jsem ji číst už dávno, ale nějak se mi nepovedlo prokousat se až do konce. A Franta Vetchý docela utřel...(Scény s Barčou byly nejdojemnější na celém filmu) "Historie válečnictví je dlážděna hroby netrpělivých." ()

Marek1991

Okupované Československo a jeho ľudia vo Veľkej Británii. Film o ľuďoch, ktorý sa postavili nepriateľovi v cudzine. Film plný vtipu, romantiky a najmä zaujímavých udalostí a dobrodružstva počas ťažkých časov. Veľmi vydarený český film v spolupráci s inými štátmi, ktorý má až taký nadčasový význam, je svojský, ale zároveň čarovný. Veľmi moderný film s troška iným pohľadom na vojnu. ()

corpsy

Keď sa chce tak sa dá. Respektíve dalo. Skvelo spracovaný (ne)originálny námet, ktorý naozaj v československých luhoch a hájoch nemá veľa konkurencie. Svěrák mladší je majster, jeho tatko ešte väčší. Kombinácia, ktorá v tej dobe rozhodne nemohla nedopadnúť dobre. Nejde tu o megalomániu ako PEARL HARBOR, aj keď sú tu rozhodne viaceré styčné body, ide o klasický tunajší ( český ) prepis jednej a tej istej veci, ale spôsobom podobným iba tejto kinematografii. ()

draculca

Válečné filmy nemám vůbec v lásce, ale tenhle mě úplně uhranul. Krásný příběh zasazený do druhý světový vytvořil snímek, který musíte vidět několikrát. ()

F.man

Formálně za Svěrákův filmový jazyk asi čtyři, ale za to jakému tématu se Tmavomodrý svět věnuje jdu na pět. Ono asi se přímo nedá říct, že by se nějak s tímto problémem českých dějin závratně vyrovnával (to ale doufám nebyl záměr) a spíše to slouží jako kulisa pro příběh samotný (nebo ten je jen pojítkem problému), ale v tomto českém prostředí téhle snaze fandím. Blue leader, please speak English ()

ConanVJ

Pro mě jeden z nejlepších českých filmů z 2. sv. války. Pěkně natočený se skvělou dobovou výpravou. Příběh hodně povedený a akce taky. Obsazený je to suprově. Za mě 100% :) ()

Tryskomyš

O tomto filmu se v době jeho vzniku říkalo, že jej tak trochu okopírovali tvůrci filmu Pearl Harbor. Kterýžto jsem viděla. A líbil se mi více. Ale tento svět jsem viděla až o hodně později. ()

ladko

Porovnaniu s Pearl harborom sa nemôžem vyhnúť. A Tmavomodrý svět v tomto pomyselnom súboji u mňa tesne prehral a to aj napriek tomu, že v Pearl harbor bolo amerického patriotizmu dosť, ale predsa len tá milostná línia ma tam dostala viac ako v Tmavomodrom světe. A o akčných scénach netreba hovoriť(aj keď vzhľadom k rozpočtu boli výborné). Prečo teda dávam plné hodnotenie? Lebo sa mi film veľmi páčil, zbehol veľmi rýchlo a vyvolal vo mne aj nejaké tie emócie(pár scén bolo fakt veľmi silných)... ()

Krt.Ek

Až se divím, jak moc jsem byl tímto kouskem zaujat, přece jen o nějaké vysoko nadprůměrné romanci se mluvit nedá a o válečném snímku už vůbec ne. Přesto jsem chvílemi uvažoval, že nasolím plný počet, Tmavomodrý svět je totiž filmem, který vypráví o lidech, na které bychom neměli zapomínat, vypraví o letcích, jenž se rozhodli riskovat svůj život a bojovat za svou milovanou vlast. O letcích, kteří měli být po návratu domů vyznamenávaní, ale na místo toho se po pár letech od návratu dočkali nesmyslné perzekuce za strany vládní garnitury, jejichž nejvyšší představitelé dělali za války bůhví co - pokud mohu okomentovat, tento krok byl snad tím největším svinstvem, které KSČ za své vlády na jednotlivcích udělala (a že jich nebylo málo, že?). Zkrátka, snímek lidsky vypraví o lidech, jenž si připomínání plně zaslouží. Filmu bych tedy přiznal hodnocení pětasedmdesáti procentní, mužům typu Františka Slámy procent i sto deset. Zaokrouhleně to tedy vychází na velmi pěkné čtyři hvězdičky. :-) 80% ()

agentmiky

Za mě asi nejlepší válečný film z celé české produkce. Už před zhlédnutím jsem očekával nějakou tu kvalitu, neboť film vzešel od Zdeňka Svěráka a jeho zdatně mu sekundujícího syna Jana. Hodně lidí film srovnává s Pearl Harbor a já podotýkám, že Tmavomodrý svět byl prostě lepší. Napínavá a gradující atmosféra měla svůj náboj, na filmu byl vidět ten vysoký rozpočet, který byl do něj napumpován. Samotné letecké přestřelky byly trochu slabší, co se týče vizuální stránky, ale mě to tak nevadilo a po chvíli jsem si na to ani nevzpomněl. Hlavní byl příběh, který mě překvapil v každém svém aspektu. Vetchý s Hádkem zahráli nadpozemsky dobře, Hádek mě kladně překvapil, od něj bych rozhodně tak důvěryhodný výkon nečekal. Romantické momenty se do filmu docela i hodily. Prostřihy do komunistického vězení byly zajímavým nápadem, které filmu dodaly nějakou tu šťávu navíc. Konec filmu byl dojemný a ukázalo se, že pravým přítelem je pouze ten, který vám pomůže v nouzi i za cenu vlastního života. Za mě dávám zasloužených 90 % ()

pan.Kaplan

Tenhle film bývá označován za zbytečně velkolepý a kýčovitý. Ale když jsem ho viděl nedávno po letech, přišel mi naopak hluboce lidský a varující. Jsem rád, že tenhle film vzniknul a jsem rád, že vzniknul v té podobě, v jaké vzniknul. Do plného hodnocení sice něco chybí, ale i tak mám tenhle film hodně rád. ()

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady

Eric Serra zakoncertuje na SOUNDTRACKU Poděbrady