28 dní poté

• Velká Británie 28 Days Later (více)

mis-ko

Na rozdiel od iných "infekčných" horrorov tu veľmi presne vieme s čím máme do činenia. Nevieme však ako proti tomu bojovať a zostáva len zúfalý boj o holý život. Nielen s nakazenými ale aj s ľuďmi. Výborný survival horror podaný veľmi expresívnou formou. Nečakajte hektolitre krvi, utrhané končatiny a iné telesné partie, tu nejde o gore ale o atmosféru. ()

Zayl

Hororů, kde hlavní roli hrají zombie, v tomto případě nakažení, je spousty, ale dobrých snímků s touto tématikou bychom napočítali na prstech jedné ruky. 28 dní poté je právě tou výjimkou. Postapokalyptická atmosféra je ztvárněna výsostně, akce je našláplá tak akorát a hlavní aktéři si na nic zbytečně nehrají. Rozhodně to působí velmi realisticky a čtyři hvězdy jsou zasloužené. ()

zdepapepa

Výřez z konverzace zhruba v půlce filmu: "Piknik na hřbitově, jeden dva nakažení. Zatím spíš koukám na road trip čtyř lidí kteří rabují cizí majetek." Po více či méně standardním in medias res úvodu do zombie (co si budeme povídat, sice se lpí na termínu nakažení, ale jsou to zombie) apokalypsy a pěkně zpracované scéně opuštěného Londýna celý film řekne pápá logice a odjíždí do dáli vstříc vyhasínajícím plamenům čerstvě vybuchnuvší benzínové pumpy, kde náš hlavní hrdina Jim (Cillian Murphy, kterého jsem nyní viděl z obou hlavních stran nahého, zepředu a zezadu, což je přesně o dvě strany víc, než jsem vidět chtěl) potká první přeživší. O pár suchých anglických vtípků a trošce pseudofilozofie později už by člověk myslel, že protagonisty potká nějaká akce, jak ostatně umožňuje předvídat zesilující se hudba (režisér by se mohl naučit gradovat scénu i jinak než při vyvrcholení ohlušit diváky) a dokonce i Jimův trefný komentář, ale je to jen píchlá pneumatika. Kdo by si myslel, že tento typ "zombie thrilleru" by mohl nudit, pro toho mám dobrou zprávu - poslední čtvrtina se převlékla za původního Ramba a poslední hřebíček do rakve zasadí finální scéna, ve které, zřejmě v souvislosti na tehdejší zaseknutou gramofonovou desku (Jim:"Hello?"), naši tři horáci skládají z prostěradel obří nápis - ne, není to HELP. ani SOS. Je to obří, zbytečně velké Hello, které šťastnou náhodou zahlédne stíhačka a okamžitě je zapomenuto, že teprve před pár (filmovými) minutami Jim likvidoval vojáky ne nepodobně, jak "infikovaní" likvidují své oběti. Takže žádné poučení ani poselství se nekoná, ať už co do chování přeživších civilistů (chovejme se jako lidi, přátelé) tak co do chování vojáků (nač riskovat střet s nakaženými? vybombardujte Británii). ()

verbst odpad!

Šílená sračkoidní nuda.. Nemůžu uvěřit tomu, že tohle natočil chlápek zodpovědnej za geniální Sunshine. Že prý tu Cillian Murphy hraje skvěle? Prd akorát. Tolik hvězdiček tady nikdy nepochopím. 10% za průchod prázdným Londýnem ()

Korbitch

Skvěle natočený horor, u kterého mi poprvé zatrnulo až při části s vojáky, kteří chtějí zachránit lidstvo ne bojem, ale inseminací. To si mohli odpustit. Kdyby byli všichni vojáci takhle při apokalypse nadržení, tak radši asi s mladou hledáme azyl v kostele. Ale jinak velmi slušných 70% ()

LV.Helter

O 28 dní sú viac sci-fi než horor, čož pre film týchto parametrov není uplne zlý. Danny Boyle je další z priekopníkov, ktorý týmto snímkom ovlivnili zombe žáner: zombie sú rýchli, trochu tam pridal kúsky exploitationu (večší hajzli než zombie sú ľudia) a slasheru (ten záver). Cillian Murphy je sympaťak, čo je pri horore veľké plus. Ale i cez veľku kvalitku sa tento žáner Boylovi nehodí a radšej by mal zostať u drám, pretože v tých vlnách je fakt dobrý.85% ()

_Moon_

Hned na začátku si mě film získal záběry liduprázdného Londýna, které doprovázela hudba mých oblíbených Godspeed You! Black Emperor. Podobně jako v Sunshine i zde režisér Boyle staví na komorní atmosféře, kdy se hodně snaží sledovat psychologii hlavních postav. Přesto je Jimův (Cillian Murphy) vývoj poměrně dost nevěrohodný. Jenže je to právě změna v chování Jima, která přehodí pomyslnou páčku a celý film dostane rázem neskutečné grády. Obdobně jako v Sunshine s příchodem Pinbackera na scénu se zcela změní pojetí snímku. A i zde závěrečná zběsilá akce podbarvená skvělou hudbou od Johna Murphyho (konkrétně In the House - In a Heartbeat) stojí za to. ()

Pirkaf

Vzhledem k tomu, že film zcela bezostyšně vykrádá Den trifidů (a úvodní scéna může ohromit právě jen někoho, kdo Den trifidů nezná), by člověk čekal aspon zajímavý a vynalézavý scénář. Ovšem v tomto případě je scénář největší slabinou filmu, takže to nemohlo dopadout dobře. ()

aluna

Hm...tak já jsem asi koukala na jinej film....na nějakej, kde bandičku přeživších pronásledovala skupinka uchroptěných, sípajících a trhavě se pohybujících nakažených....škoda, že to nebyla nadsázka, protože jsem se smála...Hvězdu právě za ten neplánovanej smích a úctu k Boylovi. Vůbec mě to nebavilo... ()

PKD

Nenápadné a přesto (a nebo právě proto) výborné, byť ne na plný počet. Trtání slintajících a vysoce nasraných (divíte se jim? jde přece o virus zuřivosti, který vypustili na svět ty debilové - určitě VŠ - z ALA, tímto filmem si Boyle asi moc přátel u ochránců zvířat, neudělal, checht) britů(a nejen jich) je fakt něco, co bych stopro nechtěl zažíti a vůbec. Brendan Gleeson, jako otec s dcerou je supr, ostatně jako všude. A vojenská složka v závěrečném 3.aktu, je též podstatným prvkem, zde ovšem, ne ouplně...positivním. Což je konstatování, nikoli...výtka. Hudba od J.Murphyho též nadprůměrná, i když...na 2 to nemá.;-) Díky kameře jde vlastně skoro/téměř o dokument. A ani moc nevadí ta asi už v té době, povinná černoška. Tenkráte je ještě ovšem fšude nestrkali naschvál a účelově, byť v konečném výsledku vlastně, bezúčelně. Pokud pominu většinu Romerovek, tak si toto pustím 100x raději, než všechny ty Války Z apod. Asi tak. Pokud si mám já osobně vybrati Pitta či Murphyho, volím numa zwei. ()

Vojcl

Neobvyklý postapokalyptický horor s výbornými hereckými výkony. Ačkoli inspirace jinými známými filmy je celkem znatelná (začátek mi pro změnu připomněl moji oblíbenou knihu Den Trifidů) - ve výsledku má příběh hlavu i patu a vyústí v celkem originální rozuzlení. Upozornění: spousta vskutku naturalistických scén, takže děti určitě nechat doma :-) ()

zipper111

Výborné! Zombíci, atmosféra Londýna, kamera a skvěle natočené zdrhací scény, hlavně ty na začátku. Cillian byl boží. ()

blackrain

Film vypadá hodně reálně, přestože se jedná o další apokalyptický horor. Lidstvo je vyhlazeno smrtelným virem, který působí během několika málo vteřin. Z lidí udělá krvežíznivé zombie, před kterými se musí mít hrstka přeživších na pozoru. Jde totiž jen o přežití. ()

SarumanKo

Najzaujímavejší zombie film, aký som v poslednom čase mal to šťastie vidieť. Možno preto, lebo 28 Days Later... ani nie je celkom o zombíkoch. A práve originálny prístup k látke, čo do obsahu, tak i do formy, je jeho hlavnou prednosťou. Danny Boyle ma už úvodnou, audiálne i vizuálne nesmierne pôsobivou prechádzkou po ľudoprázdnom Londýne nenávratne vtiahol do deja a potom sa to už do samého záveru nieslo v podobnom experimentálno-priamočiarom duchu. A postavám som skutočne fandil, nielen preto, že boli dobre napísané, ale hlavne vďaka bezchybnému britsko-írskemu obsadeniu. Snímku O 28 dní... popri farebných a ľahko praskajúcich bublinkách typu Slumdog Millionaire a 127 Hours považujem za najlepší Boyleov kúsok. (8/10) ()

slunicko2

Jak to všechno může dopadnout aneb Procházka prázdným Londýnem. 1) Především nechápu, proč se mluví o zombie. Vždycky jsem si představoval zombie jako nějaké oživlé mrtvoly v pokleslých hororech a ne jako nemocné potencionálně vyléčitelné vlastně zmutované lidi v postapokalyptických vizích._____ 2) Proč se tento film označuje za horor či za thriller? Víceméně seriózně pojatá úvaha na téma zánik světa je sice sama o sobě jako z hororu, ale opět jsme u terminologického neujasnění. Největší "horor" jsou vylidněné londýnské či jiné ulice. Nevím, proč si autoři musí vypomáhat lacinými "nakaženými" vyhrabanými někde z céčkových hororů._____ 3) Film scenáristicky za moc nestojí. V první polovině víceméně kopíruje notoricky známý Den triffidů, aby potom ve druhé půlce přidal něco "svého" - jakousi karikaturu psychologického filmu na téma uzavřená mužská posádka a žena, to všechno lemováno lacinými úvahami o povaze bytí a lidí jako ze supermarketu._____ 4) Velkým problémem filmu je žánrová nevyjasněnost. Jde o sci fi, horor, akční dobrodružství nebo psychologickou fantasy? Každý žánr chvilku tahá pilku a výsledkem je zmatek. Film se snaží obsáhnout vše, co by mohlo být zajímavé, ale zapomíná, že má na věc pouhých 108 minut._____ 5) Realismus filmů s apokalyptickými náměty je věc ošidná. Může se to stát anebo nemůže? Hodit impuls ke krizi na teroristické ochránce zvířat je poněkud laciné, i když nikoli vyloučené. Lze vytvořit virus s tak rychlým působením? Z čeho vlastně "zombíci" žijí? Proč se nenapadají vzájemně? Proč se vojáci po několika týdnech izolace chovají při spatření ženy jako utržení ze řetězu? Proč, proč, proč. A to se neptám na scenáristické nesmysly, jako např. frajerský průjezd temným zacpaným tunelem ("frajerem" je zodpovědný otec) nebo přerod hlavního hrdiny z poslíčka na supermana._____ 6) A přesto se na film dá koukat. Téma samo o sobě je nosné, snese i uvedené scenáristické paskvily. Pustý Londýn zapůsobí, byť Manhattan v později natočeném filmu na stejné téma se zaryje do mysli více. Téma je filmařsky neobyčejně vděčné - kdo odolá pohledu na zpustošené vyprázdněné město? Herecké výkony jsou přiměřené, hudba, pravda, zvláštní, ale rovněž akceptovatelná. Kameru taky skousnu, i když bych dal přednost trochu popisnější a civilnější podobě._____ 7) Film je v některých aspektech nadprůměrný, jinde zase silně podprůměrný. Průměrné není téměř nic. Snad jenom moje hodnocení. ()

Kreeki

Poněkud nesourodý film složený ze dvou naprosto odlišných částí. Každopádně zklamání, nicméně Danny ukazuje, že je výborný videoklipař, ale čekal jsem od něj daleko víc. 28 dní poté je překvapivě monumentálně nesympatický film. ()

Maq

Mám rád katastrofické filmy, protože nabízejí prostor jak pro velkolepou podívanou, tak pro zobrazení lidí v jejich genetické nahotě, bez civilizační fasády. Proto jsem si náležitě vychutnal Dawn of the Dead, a tento snímek je docela podobný. Základní předpoklady jsou splněny i v tomto případě. Film se nevyžívá v efektních brutalitách ani napětí za každou cenu, naopak si všímá lidí na skoro komorní a psychologické úrovni. Vyzdvihuje problém sexuality mezi přeživšími. To je podle mého soudu velmi správný postřeh; u lidí zbavených civilizačního bezpečí a konvencí se okamžitě projeví sexuální motivace velmi přímočaře a nemilosrdně. --- Takže myšlenka je dobrá a kostra příběhu je načrtnuta zajímavě. Z jejího zpracování už tak nadšený nejsem. Charaktery a dialogy jsou spíše průměrné, detaily nejsou bůhvíjak domyšlené a vyvrcholení je docela konvenční: akce a romantika. I ústřední motiv sexuality selhává, a to dost zásadně. Ti chlapi se chovájí jako žoldnéři na dobytém území, což je forma sexuální agresivity zcela nemístná vzhledem k situaci. Ať jsou třeba hrubci, jejich pudy by je spolehlivě navigovaly správným, a tedy jiným směrem. ()

topi

Zdlouhavý a nudící film ve kterém když se něco začne dít, tak skoro nic není pořádně vidět, kvůli šílenýmu střihu. Chvílemi jsem se fakt málem unudil. A ten scénář má také někdy pořádné trhliny. Filmy od Boyleho se mě buď hodně líbí, nebo skoro vůbec nelíbí. Jak to ten chlap dělá... ()

Cillian Murphy se vrací k zombíkům

Cillian Murphy se vrací k zombíkům

18.05.2024

Kolem málokterého projektu je v posledních měsících takové haló jako okolo další Boyleovy apokalyptické vize. O pokračování filmů 28 dní poté a 28 týdnů poté, v nichž Británii zachvátil virus, který… (více)

28 let poté nabírá obsazení

28 let poté nabírá obsazení