Bouřlivé víno

Kamera:

Josef Illík

Hudba:

Karel Svoboda

Vladimír Menšík, Božidara Turzonovová, Jiří Vala, Čestmír Řanda st., Slávka Budínová, Eva Hudečková, Jaroslav Moučka, Zdeněk Kryzánek, Rudolf Jelínek (více)

Film Bouřlivé víno byl zasazen do roku 1968, kdy se předseda JZD Janák (Vladimír Menšík) ve fiktivní jihomoravské vísce Pálavice postaví plánům několika chamtivých vinařů, kteří v touze obchodovat s vínem na vlastní pěst naletí chytrému podvodníkovi. (Bohemia MP)

ondrula

Tak je to agitka, o tom žádná, Menšík ztvárňuje roli hlavního hrdiny - charakterního normalizačního předsedu družstva, který potírá nekalé rejdy demokratizačních tendencí Čestmíra Řandy a jeho bandy, jimž jde - jak jinak - o mrzký zisk (tfuj)! Do toho navíc zasahuje svým nemravným obchodním návrhem Jiří Vala, který je podvodný emigrant, jenž z vlasti utekl za vidinou západního pozlátka, a zatím ho osud svedl do holportu a nuzného živobytí s poněkud santusákoidním Hlinomazem. Ale vážně. Normalizační komika se u mě minula účinkem; takže Menšíkovo žvanění anebo zesměšňování Hlinomaze mě ani moc nezajímalo; film ovšem nabízí mnohem výživnější okamžiky - například komickou představu Česmíra Řandy ohledně provozování podniku, do něhož bezhlavě vkládá veškerý svůj kapitál, aniž by se staral o formální náležitosti investice, načež obdrží Valův šek, a vůbec ho nezajímá, zda je krytý. To musím taky někdy zkusit. Janžurka měla poměrně pěknou postavu a neváhala se propůjčit striptýzovým scénám, ovšem mám podezření, že za takovej hambinec by tehdy soudruhy pěkně zavřeli do báně. Stranou zájmu kritiků zůstal podle mého naprosto geniální herec Zdeněk Kryzánek, kterej hraje jako vždy skvěle a navíc byl v roce 76 už rok po smrti, o to víc je jeho herecký výkon obdivuhodný (nejsou na něm patrné větší známky tlení či rozkladu). ()

spiritus

Kdyby film nebyl prosáklý skrz na skrz propagandistikými a ideologickými nesmysly, mohlo se jednat o celkem podařenou venkovskou veselohru s kvalitním hereckým obsazením. Bohužel je v celém filmu patrnbá linka "hodní komunisté" a "zákeřní kapitalisté - vykořisťovatelé". Film se snažil mlžit jak jen to jde. Strana to jsou ti dobráci v pozadí, na které dnes už každý kašle, strana do ničeho nekecá, uděláme si to jak chceme :-)). Dnes úsměvné, ale tehdy bohužel myšleno zcela vážně. ()

Caine

3 hvězdičky kvůli skvělé scéně s ostraváky, co si přijedou pro víno na svatbu, a protože i ostatním dílům jsem dal 3 a všechny mi přijdou tak nějak stejné. Vlastně je to asi hlavně kvůli tomu vínu, ale když už se někdo skoro narodí ve sklípku... ()

waits

To byla ale obrprasárna. že, pane Vorlíčku? A trapná chvilka pro řadu jinak sympatických herců. A v čemže to hrají? V historce o tom, jak nebezpečný mohl být rok 68. Jo, to tenkrát poctivá práce vedená soudruhy mohla být tzv. demokracií úplně zničena, navíc hrozily rejdy podivných emigrantů (slizký Vala květinářce: Těch přání by bylo, když tak na vás koukám). Tyhle zlodějský a zkorumpovaný šíbry nakonec poctivý předseda, férový soudruh Menšík přehrál, ale bylo to o chlup.(Emigrant byl totiž, jak jistě tušíte, stejná mrcha jako příznivci demokratizace), A to vtipné sestříhání schůze..to už je čistokrevná politická agitace. "Kdopak nám pomáhal při začátcích družstva? Byl to stát. A ještě dneska jsme mu za to dlužni." O autorovi předlohy, předsedovi Svazu spisovatelů Janu Kozákovi, jsem se učil ve škole a byly to smutné hodiny, musely jsme si z jeho knih dokonce číst ( na rozdíl třeba od Hrabala, Suchého, Voskovce, Wericha, Škvoreckého, Tatarky, Mnačka nebo Kundery). A dejme tomu, že bych byl z Filipín a neznaje souvislosti sledoval bych příběh... Úsměvná komedie? Nevím, já se nesmál. ()

Haniczka

Ve víně je pravda, ovšem tady to neplatí. Ve filmu o víně se dehonestuje 68', pak akce bratrů Mašínů s podpálenými stohy, ze socialistických družstevníků se dělají milionáři a ze svobodných emigrantů lumpové, co dřou bídu a musejí okrást ty první, aby v kapitalismu vůbec přežili a k tomu znějí malebné zvukové vlny Karla Svobody. Na pana Vorlíčka zvláštní pohádka. Ano, dříve nám všechno patřilo, a teď naše země patří západním židům a korporacím. Opravené domy a dálnice jsou na dluh a ve státní kase je taková díra, že by doktoru Husákovi praskly oba půllitry. Ale ve filmu o víně? Jednu hvězdu za Menšíka, že z toho udělal jakžtakž koukatelnou věc a jednu za vinice. ()

J R C Pecuchet

Na objednávku UV KSČ natočený film. Tvůrci dostali příkaz natočit tuto, podle Vitěslava Jandáka "komunistickou pohádku" aby byl schválen již hotový scénář filmu "Což takhle dát si špenát" z roku 1977. Takže tvůrci neměli mnoho možností, jak se natáčení vyhnout. Ikdyž je film plný ideologie a navíc se v něm ukazuje fakt, že zkorumpovat se dají jen lidé, kteří nejsou v KSČ, paradoxně jej částěčně zachraňuje skvělé herecké obsazení. Jen u Vladimíra Menšíka nejsem zvyklý na to, že představoval nezkorumpovatelné komunistické funkcionáře. Co se týče komediálního talentu Ivy Janžurové v kontrastu s rolí, kterou v tomto filmu ztvárnila, je mi trošku smutno u srdce. Ale doba byla zlá, vždyť vrcholilo období normalizace. Jedinou ryze pozitivní složku tohoto filmu tvoří hudba Karla Svobody. ()

mh.mail

40% - Nevím, ale mám takový pocit, že tímhle filmem se museli pánové Vorlíček s Macourkem vykoupit za filmy jako Pane, vy jste vdova, Dívka na koštěti, Jak utopit dr. Mráčka a možná že i za Popelku. Ale možná se mýlím a natočili tuto trilogii dobrovolně z vlastního přesvědčení. Koneckonců je to jedno. Vznikl film, který je po technické stránce bezchybně natočen, s účastí kvalitních herců, i příběh má celkem hlavu a patu. Až na to, že to je celé naprosto prvoplánová ideologická propaganda. Černobílé rozdělení postav - divák hned ví, kdo jsou ti hodní a kdo ti zlí. Ti dobří hned od počátku působí majestátně a suše, ti zlí zase směšně. Nakonec to ani není komedie, pouze takový úsměvný příběh, jak se skupinka mamonářů nechala napálit a okrást čechorakouským podvodníčkem a jak vinařské družstvo od ještě větší blamáže zachránil uvědomělý a zásadový soudruh Janák. A vidíte, soudruzi, o tohle těm tzv. reformátorům v 68. roce šlo především! Ještěže jsme měli takové Janáky, kteří je v pravý čas odhalili a zesměšnili. A ještě taková drobnost, která nebyla moc dobře vidět: Příběh vrcholí těsně před 21. srpnem, takže obsahuje takové skryté poučení, jak by to asi vypadalo, kdyby nebyli bývali přijeli „oni“. ()

MartinX.

Relativně nejlepší díl ze serie, bohužel s hlavním cílem zesměšnit děje roku 1968. Tři hvězdičky má ode mne díky Vladimíru Menšíkovi. ()

BathoryMan

Aj ked chutí toto vínko až dost komunizmom aj tak mi celkom chutnalo!Menšík je znova Boží,nádherná Južná Morava a vcelku strávitelný príbeh!A tá Postava Šmejkalovej v prevedení Janžurky fakt nemala chybu! ()

Pavelpi

První díl trilogie o víně a vesnici Pálavice se odehrává v roce 1968.Ukazuje naivitu tehdejších „podnikatelů“ a tzv.rozumnou politiku strany.Film je směrován tak,aby zvítězili ti dobří – komunisté.Pokud pominu tyto excesy,je to velmi dobrý film,hlavně v hereckém obsazení (Menšík,Janžurová,Vala atd).Myslím si,že vystihuje tehdejší život a představy lidí. ()

Ombak▼Penari odpad!

Takže po patnácti minutách prvního dílu: Tohle je prostě strašlivá normalizační sračka!!! Vinařské prostředí by normálně u mě zachránilo leccos, ať už je kvalita jakákoliv, ale při každém dialogu jsem měl tendenci nakreslit na podlahu rudou hvězdu a pozvracet jí. Nemůžu si pomoct, zbytek filmu mi je tímto naprosto ukradený, kvality nekvality, herci neherci. Fyzicky nepříjemné sledování, najednou ti zhovadilí Vinaři vypadají jako fajnový seriál o víně. ()

Rathalos

Tak pravdupovediac som velmi sklamany,hrozna nuda a ani raz som sa nezasmial,absolutne to ako komedia nefungovalo,jednu hviezdicku dam za Vladimira Mensika,inak by to bol odpad...:-) ()

dainio

Povedená vinařská komedie s výtečným hereckým obsazením a příjemnými melodiemi. No co, že je z toho cítit silně politický podtext a všude se to hemží oslovením "soudruhu". Film je to i tak dobrý a člověka příjemně naladí.....navíc, když v hlavní roli předsedy exceluje mistr Vladimír Menšík , tak je vám ta komunistická stopa volná a vůbec vám nevadí. Vorlíček s Macourkem prostě uměli -- dokázali vytvořit krásné dílo, které ukazuje tu čistou lidskost a přenádherné obrazy krajiny, vinic, přírody a všeho možnýho....spojené s kamerou a skvělou hudbou, panejo ! ()

GIK

Léto 1968 a vesničané hltají politiku plnými doušky, snad víc než Pražáci. Schůzuje se po hospodách, v kulturáku, po domech, na poli i jinde. Kam se hrabou budovatelská 50. léta. Menšík kupodivu nepředvádí žádný extra výkon. Nejlepší je, jak se pokaždé při rozjíždění autem nedívá vůbec dopředu. Politická propaganda se sice točí na plné obrátky, ale marně čekám, kdy se z rozhlasu ozve ono slavné: "dnes překročila sovětská vojska bla bla bla..." Tento kabaretní kousek se přejde lakonickým prohlášením esembáka: "při tom dnešním provozu na hranicích..". Takže je jasné, že zatímco vesničané sledují striptýz, tak spřátelená vojska už jsou tady. Novodobí podnikatelé to berou překvapivě v klidu. Menšík a spol. rovněž neběhá po návsi se sovětskou vlajkou. Pěkná je hudba. Zápaďáci kupodivu nejsou trapně podané karikatury jako v jiných filmech oné doby. Největší šaškárna je Masaryk na zdi úlisného recepčního - diverzanta. Místo komančů si rychle našel jiného papaláše, kterému se může klanět. 50 % ()

P. J. D.

Socialistickou ideologií až neúměrně přehlcený film. Tak by se dal jednou větou popsat tenhle snímek. Herecké obsazení i výkony jsou sice solidní. Ovšem příběh trpí tím, jak se pod šablonou ideologie každou chvíli klišoidně vykreslují dílčí postavy. Ty se dají rozdělit do dvou táborů, které film divákovi předkládá: na skupinu "poctivých" svazáků a "kapitalismem načichlých" lumpů (toužících jen po svém prospěchu). Podle toho se dá taky předem odhadnout, jak se kdo bude v příběhu chovat. Není proto ani těžké si domyslet, jak vše nakonec dopadne. Tím spíš mě mrzí, že je pod něčím takovým podepsaný Vorlíček (režisér, jaký přispěl dnes již legenedárními snímky). Kdyby propaganda byla o něco tvrdší (jako ve filmu Zítra se bude tančit všude), dal bych odpad. Takhle jsem přeci jen mírnější (i vzhledem k tomu, že se jedná o Vorlíčka a herecké výkony tu jsou docela dobré), ale nadšený rozhodně nejsem (vzhledem k výše řečenému). 2/5. ()