Dívka na koštěti

Pohádka / Komedie
Československo, 1971, 76 min

Předloha:

Hermína Franková (kniha)

Petra Černocká, Jan Hrušínský, Jan Kraus, Vlastimil Zavřel, Michal Hejný, Jaromír Spal, Vlastimil Hašek, Vladimír Menšík, František Filipovský, Zdeněk Dítě (více)

Komu by se chtělo být tři sta let po škole. Mladé čarodějnici Saxaně rozhodně ne. A tak není divu, že využije první příležitosti a uteče do světa lidí. Ředitel školy za ní vyšle starého vysloužilého upíra, aby ji hlídal a přivedl zpět. Jenže Saxana po návratu nijak netouží a jedinou její starostí je sehnat babské ucho. Stačí totiž lok odvaru a cesta zpět mezi pohádkové bytosti je navždy uzavřena. Protože však byla vždycky nepozorná, netuší, že nejde o opravdové babské ucho, ale o bylinkový vývar z šalvěje přeslenité. Mladá čarodějnice se dostane do řady potíží. Nejprve s partou Mikiho Rouska a nakonec i na psychiatrii. Její pobyt mezi lidmi je poznamenán řadou zdařilých i nepovedených kouzel, ale také poznáváním zcela nového citu - lásky, zejména díky sympatickému Honzovi. (TV Nova)

BoXBe

Klasika českého filmu. Odzbrojující Vorlíčkova imaginace a schopnost dělat triky bez CGI, na které se nezapomíná. ()

Sabrewulf

Tuhle pohádku nemám moc rád. Už jako malý klučina jsem byl abnormálně pobouřen kriminalitou agresorů Kraus a spol, čtyřrukký Bláha mě deptal....... a je tam víc kiksů než v Godzille. ()

zombkiler

Tuhle skvělou českou komedii z pera Václava Vorlíčka miluju.Viděl jsem ji nejmín desetkrát a pořád nenudí a nejlepší scéna je samozřejmě proměnování aut tří pubertálních kluků na útěku před policíí. ()

vesper001

Film s nápaditým příběhem, skvělým castingem, svěžími dialogy, inteligentním humorem, na svou dobu fantastickými vizuálními efekty a spoustou zvířat. To je Kryštof Kolumbus. Přijíždí po kouskách. :)) ()

Nivenx

Nejlepší pohádka Václava Vorlíčka, kterou dokázal natočit, ty braky co točí dnes, jsou opravdu zoufalosti. Dívka na koštěti je zkrátka fenomén. 70% ()

sator

Paráda, viděl i bonusy k DVD slabota.. Náklady na film činili 3 miliony 800 tisíc, tržby v době uvedení byly 15,5 milionu Kčs. ()

filmmovier

Naprostá, nesmrtelná klasika od nesmrtelného dua Vorlíček-Macourek. Fantastická předehra k Arabele, skvěle natočená, napsaná a zahraná. Co dodávat víc? Prostě klasa...85%. ()

LeoH

Kouzelnické peripetie ve scénáři, vypiplané triky a výprava, hezoučká Černocká v punkových šatečkách, to ano; ze všeho ostatního je strašně cítit normalizační zatuchlina. Je to smutný pohled, když velikáni typu Libíčka přihrávají v drobných štěcích toporným panákům s lepším kádrovým profilem; je přímo děsné koukat, jak se rodí otravně stereotypní vyobrazení učitelského stavu, opakované v českých filmech a seriálech pořád dokola následujících dvacet let; v záporných postavách zhýralých pásků poslouchajících z magneťáku imperialistickou hudbu pomalu vystrkuje růžky duch majora Zemana. A vůbec nejhůř po těle je jednomu ze závěrečné proměny Saxany – divné holky v divných hadrech v Saxanu – spořádanou členku socialistické společnosti. Jako klukovi mi kouzla, náznak erotična a lehce křečovitý humor bohatě stačily ke štěstí; moje děti už mají onačejší vkus a je to tak dobře. ()

HonzaBez

"Tomu říkám pořádný blázinec..." Za mě jedna z klasik od Václava Vorlíčka, kterou jsem si rád připomenul při koukání s dětmi. Typicky bláznivé (učitelka s hlodavčími zuby - názorná školní pomůcka :D, kantorský sbor proměněný v králíky, bezhlavý Hrušínský s hlavou sochy Napoleona), typicky nápadité, pokud jde o střetávání světa lidí se světem pohádek (jako následně pak třeba v seriálu Arabela). Trošku mě ale překvapilo, že na současnou generaci dětí (aspoň těch mých) to už moc nefunguje. I filmy žel (asi) stárnou... ()

Lachtaan

Dokonalost sama! Nikdy mě nenapadlo, že takhle omílaná komedie je skutečně tak zábavná a plná hlášek, jež mi v hlavě utkvějí navěky. Moc mě nelákalo Saxánino původní dobrodružství zhlédnout a jsem rád, že jsem se dneska tohoto chybného přesvědčení zbavil. Protože pro mě bude vždycky úsměvné vidět Jana Krause ještě s účesem jako správný jouza. ()

Sfinkter

Sličná Petra Černocká zjistí, jaké to je mít někoho rád. Vorlíčkův geniální předobraz Harryho Pottera, dodnes divácky oblíbený. Poslední zhlédnutí 5/2024. ()

haushinkaa

Vždycky pobaví a na to, že je to pohádka, tak je dost akční :) Tomuhle filmu nemám co vytknout, ale blázinec se mi stejně líbí nejvíc, hlavně: "Vy jste moje sestra? To je váš tatínek taky netopýr..." Nejoblíbenější postava - školník... ()

Mrkvič

Kouzelný film o mladé čarodějce. Spousta výborných postav a herců. Vorlíček s kameramanem Novotným tvoří jeden chytrý záběr s kouzli za druhým. Na takhle vytvořeném filmu se snad ani nemůže podepsat zub času. Prostě kouzelný. ()

Festival Malé oči přivítá v Praze i Totora

Festival Malé oči přivítá v Praze i Totora