poster

Společnost mrtvých básníků

 • anglický

  Dead Poets Society

 • slovenský

  Spolok mŕtvych básnikov

Drama

USA, 1989, 128 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Gemini
  *****

  Dechberoucí příběh konfliktu svobodného ducha se zatuchlým konzervatismem děsícím se nezávislého myšlení, v hlavních rolích Robin Williams coby každým coulem sympatický inteligent a otevírač očí a Robert Sean Leonard jako probuzený dramatický talent zoufale křičící svou touhu do hluchých uší svého otce. Výtečně gradovaný snímek Petera Weira, s nádhernými "krajinkovými" záběry a formou vůbec, stejně jako s mocí pohnout diváka až k slzám. Nejen díky skvělé poezii povznášející snímek, jeden z těch, pro které stojí za to žít. 100%(26.4.2008)

 • Hellboy
  ***

  Tak trochu Pomsta šprtů a High School Musical v jednom. Což je samozřejmě blbost:) Milej film, který mě ale přes veškerou snahu nedokázal nakazit svou rozzářenou optimistickou náladou v první polovině, ani pohnout v druhé části, na to jsem prostě měl moc cynickou náladu. Kdybych to viděl v nějakých 16 17 letech, tak na to mám asi o hodně jiný názor.(16.8.2009)

 • Nathalie
  *****

  Někdy sedávají i ty největší krásky v koutě a ty nejcennější skvosty leží zaprášené pod hromadou provařených titulů. Společnost mrtvých básníků je nenápadnou oslavou krás života. Bouřlivě toužící mládí, které si nedokáže představit stříbro ve vlasech a hůl v ruce, dostává nového učitele literatury s nomen omen jménem John Keating. V jeho netradičním pojetí výuky je škola místem, kde učitel předává svůj intelektuální dar studentům, kdy pedagog je spíše jakýmsi šerpou na cestě vzhůru k vrcholu. Dává napít z pramene vědění a vede hochy stezkou odvahy a morálky. Ale ctihodná americká prep school konformních padesátých let není na poetickou revoluci připravena a objevování nových stránek vlastního já nese šťavnaté i tragické ovoce... Bylo by škoda Weirův snímek ozdobený excelentními výkony Williamse a Hawkea minout bez zastavení. Zpochybňuje konvenční myšlení, provokuje, zneklidňuje a inspiruje. Carpe diem...(7.5.2007)

 • charlosina
  ****

  Film, který oslavuje individualitu jedince, krásu neobyčejnosti a život samotný. // Poté, co Robin Williams zemřel, to vypadá, že postava Johna Keatinga byla jeho životní rolí. A já měla za to, že to byl Král Rybář.(7.9.2007)

 • mandes
  ****

  rozpocet ? trzby celosvetovo $235,860,116(11.11.2006)

 • - Herci Liam Neeson a Dustin Hoffman mohli hrát oba hlavní roli, ale odmítli. V případě Neesona šlo spíš o ústupek, protože režisérovi Petru Weirovi se nezamlouval a naznačil mu, že by spolupráce mezi nimi nemusela fungovat. (don corleone)

 • - Scénárista Tom Schulman založil postavu profesora Keatinga na skutečné osobě, profesoru Samuelu F. Pickeringovi (narozen 1941), který ho učil na Montgomery Bell Academy. Pickering je dnes pokládán za jednoho z největších odborníků na anglickou literaturu 18. a 19. století. Incident s vytržením stránky z učebnice se prý skutečně odehrál. (gjjm)

 • - Úryvky z učebnice "Jak rozumět poezii", které se ve filmu čtou, jsou doslovné citáty ze skutečné učebnice Laurence Perrineho "Sound and Sense: An Introduction to Poetry", ze které se na amerických školách dodnes učí. (gjjm)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace