Společnost mrtvých básníků

Dead Poets Society

• slovenský

Spolok mŕtvych básnikov

USA, 1989, 128 min

Ano Robin je tu úžasný, Peter Weir také, ale to nejlepší z filmu je scénář. Především hodiny Keatinga jsou fantasticky napsané. Ač nejsem příznivec poezie po zhlédnutí filmu bych ji snad začal sám psát. A závěr je nesmírně dojímavý - O kapitáne, můj kapitáne - a já jdu do kolen. Mimochodem k té závěrečné scéně hraje krásná hudba Maurice Jarreho.(7.6.2003)

// Distribútor: Buena Vista // Počet premietajúcich kín v USA: 1,109 // Otvárací Víkend v USA: $7,540,464 //(27.10.2014)

Chvilkami nudny, ale aj zaujimavy pribeh studentov a hlavne sympatickeho ucitela Johna Keatinga v podani Robina Williamsa, ktory vyvrcholi az v zavere filmu. Zaver bol dost emotivny a z toho vyplyvalo hlavne to, ze pokial dieta tuzi v zivote nieco robit, tak ho v tom rodicia maju podporovat a nie naopak hadzat polena pod nohy. Film bol nominovany na Oscara za najlepsi film roka, avsak zvitazila drama od rezisera Bruce Beresforda SOFER SLECNY DAISY (1989). Aj reziser Peter Weir bol nominovany za najlepsieho rezisera, avsak Oscara si prevzal Oliver Stone za vojnovu dramu NARODENY 4. JULA / 4. CERVENCE (1989) a taktiez aj Robin Williams mal nominaciu za najlepsieho herca v hlavnej ulohe, avsak Oscara ziskal Daniel Day-Lewis za dramu MOJA LAVA NOHA (1989). Spolok mrtvych basnikov mal stastie na Oscara len v jednej kategorii a to za najlepsi scenar. Reziser Peter Weir natocil napriklad tieto filmy: GALLIPOLI (1981), ROK NEBEZPECNEHO ZIVOTA (1982), SVEDEK (1985), ZELENA KARTA (1990), BEZE STRACHU (1993), TRUMAN SHOW (1998), MASTER & COMMANDER: ODVRACENA STRANA SVETA (2003) alebo UTEK ZE SIBIRE (2010). _________ Robin Williams - (John Keating) +++ Robert Sean Leonard - (Neil Perry) +++ Kurtwood Smith - (Pán Perry) +++ Ethan Hawke - (Todd Anderson) +++ Josh Charles - (Knox Overstreet) +++ Gale Hansen - (Charlie Dalton) +++ Dylan Kussman - (Richard Cameron) +++ Allelon Ruggiero - (Steven Meeks) +++ James Waterston - (Gerard Pitts) +++ Produkcia: Steven Haft, Tony Thomas +++(28.3.2013)

Neuvěřitelně dokonalej film. Formálně i obsahově, jakkoli nepatřičně to v tomhle případě může znít :-)(27.8.2009)

Tak tohle je dosti přeceňovanej film. Kouká se na to docela příjemně, o tom žádná, ale nato, že to trvá přes dvě hodiny, se mi tam toho zdálo hrozně málo. Postavy, jejich problémy a proměny mi nepřišly moc dobře exponované, Weir mě na spoustě míst napnul, ale pak to nějak odbyl, zkrátka celý scénář mi přišel jen tak lehce, nahrubo nahozený. Navíc kdybych si měl vybrat ze škatulky "dojemné a inspirující drama s Robinem Williamsem" svůj nejoblíbenější kus, vždycky sáhnu po Gilliamově KRÁLI RYBÁŘI. Stejně tak Peter Weir má na kontě lepší filmy, konkrétně TRUMAN SHOW.(21.10.2006)