Není snadné vystoupit z davu a slyšet křičet svůj vlastní hlas! Začíná další školní rok a na chlapeckou akademii ve Vermontu přichází nový učitel John Keating (Robin Williams), aby zdejší studenty učil anglické literatuře. John praktikuje velmi nezvyklý způsob výuky, čímž si své studenty nejen získá, ale hlavně je naučí mnohem více, než by se mohli dočíst v knihách. Stane se jejich vzorem a oni se rozhodnou, že budou pokračovat v tradici Společnosti mrtvých básníků, které byl John dříve také členem. Nemají však tušení, jaké následky to může mít… Další z nenápadných filmových klenotů režiséra Petera Weira získal Oscara za scénář a obdržel další tři nominace za film, režii a nejlepší herecký výkon pro Robina Williamse. Kromě něj můžeme v dojemném příběhu o svobodě ducha a nepodrobení vidět také začínající hvězdy Ethana Hawkea a Laru Flynn Boyleovou. (Česká televize)

Cimr

Poprvé jsem o tomhle filmu slyšel v jednom z filmů Krzystofa Kieslowského. Nějaká žena se tam ptala svého muže v telefonu "Viděl jsi Společnost mrtvých básníků? Jo, mně se taky líbila." Zaujal mě ten název a hlavně to, proč se o tom vůbec Kieslowski zmiňoval. Ta scéna neměla žádný význam pro pozdější příběh. Říkal jsem si, proč asi takový pan Režisér dělá takhle okatě reklamu jinému filmu? Tak jsem se rozhodl, film si sehnat. A teď sedím a nevím, co napsat. Slova přicházejí strašně těžko a já vím, že se mi nepodaří vystihnout moje pocity dostatečně. Film právě skončil, já jsem chvějící se rukou vytáhl kazetu a chvíli ani nedutal. Je to nejkrásnější film, co jsem kdy viděl. Je tu perfektně zachyceno, jak mládí bylo, je a bude vždy stejné. Mladé lidi nezajímají nudné školní osnovy, zajímá je zábava, vzrušení, sex, hudba... A jak v těchto lidech vzbudit lásku k poezii? Co třeba nechat je skákat po lavicích, dovolit jim, aby se konečně nadechli a pochopili, že v poezii je možné cokoliv? Že to nejsou jen nudné sáhodlouhé úvody plné teorie verše a podobných zhovadilostí. Že psát je lehké a může to dělat každý. ,,I tobě je dovoleno přidat svůj verš". Tento film je ode dneška můj manifest. Se vším, co je v něm vyřčeno postavou Robina Williamse, souhlasím. TAKHLE se má učit literatura, TAKHLE se má vychovávat mládež, TAKHLE se má užívat každého dne... Děkuji vám, kapitáne. Obohatil jste můj život měrou nevídanou! ()

baribal

Tohle dokáže zasáhnout studentskou duši jako málo co. Robin Williams otcovské role umí ztvárnit skvěle, stejně jako později ve Willu Huntingovi. Neprávem trošku upozaděný film. Ó, kapitáne, můj kapitáne.. ()

Turiec

Skvelý Robin Williams opäť dokazuje, že je pán herec. Najsilnejšou stránkou filmu je však scenár. Núti nás zamýšľať sa nad životom a to dobrý film robiť má. Záver filmu mal miernu tendenciu skĺznuť do klišovitosti a pripadalo mi, akoby po všetkom nadšení i tragédii mladí ľudia veľmi ľahko opustili svoje ideály. To však normálne robia až dospelí. ;o( Skvelé sú hlavne scény s vyučovaním, boj učiteľa s uniformitou a preberanie úvodu v učebnici o poézii. ()

Pan Filuta

9/10 Vždycky jsem si myslel, že postupem času dokáži hodnotit objektivně, ale opak je pravdou. Možná to je degenerace, možná něco jiného, ale jedno se tomu rozhodně upřít nedá. A to přívlastek ´příjemný´. Zhruba v polovině filmu v jeskyni se odehrála jedna z nejvtipnějších scén, které jsem prozatím viděl. Spíš to byla taková grimasa v obličeji dvou "básníků", když jim jedna z dívek položila otázku. Určitě si toho taky někdo všiml......Původně jsem chtěl dát 4*, abych s těma pětkami neplýtval, ale během psaní komentáře jsem musel ustoupit svému druhému já......ono je totiž také Kapitán. ()

Alqarin

Čirá oslava estetiky a lidského ducha, která je úžasně naivně upřímná. Vynikající herci v čele s na Oscara hrajícím Williamsem a příběh, který to vše skvěle drží pohromadě. Ovace ve stoje neproběhnou, ale menší srpnová bouře v srdci ano. ()

SaNcHeZ_cz

Naprosto podmanivé komorní drama, ve kterém Peter Weir v rámci obalu který se na venek tváří jako nevýrazné drama, rozebírá problematiku dospívání a vývoje osobnosti. Skvělé a dojemné s vynikajícím Williamsem. ()

kareen

Odešel jsem do lesů, abych našel svobodu. Abych žil naplno a vysál všechen morek života. A opustil všechno co život nebyl. Nechci až budu umírat, zjistit, že jsem vlastně nežil. - Krásná oslava poezie, individualismu, svobodného ducha a života. Výborná režie Petera Weira a nejlepší role Robina Williamse ve filmu s jedním z nejdojemnějších závěrů vůbec. Také jsem měla jednu učitelku, která velkou měrou ovlivnila moji lásku ke knihám, za což jsem ji velmi vděčná a vím jak je takové inspirující setkání důležité. A proto bych přála každému člověku, aby potkal toho svého Johna Keatinga. ()

Z0oMb3E

Vážený pán riaditeľ. V mene celého proktologického oddelenia vermonstskej chlapčenskej školy s internátom Vám musím oznámiť alarmujúci stav, ktorý nastal od začiatku školského roku. Počet prijatých študentov s nefunkčným zvieračom či iným análnym problémom klesol o 73%. Navyše obdobný pokles natrhnutých predkožiek hlási i urológia. Študenti snáď úplne stratili chuť na všetky mimoškolské večerné skupinové aktivity. Oni si snáď po nociach predčítavajú básničky? Doba sa prudko mení, tak do budúcna doporučujem zaradiť do prijímacieho konania i skúšky z afektovanosti, pretože už ani uhladení metrosexuáli držaní pokope na malom priestore nie sú zárukou dostatočného prísunu operačného materiálu. S pozdravom a prianím pevnej ruky pri chlapcoch v predklone Dr. Hemm Oroid ()

Dero

Zase taková bomba to není. Pravdou je, že Robin Williams i R. S. Leonard hrají s neskutečnou lehkostí: prvému jmenovanému byste uvěřili, že styl života, který propaguje ve filmu, zároveň žije i ve skutečnosti. Druhý si už ve svých mladých letech vyzkoušel veškeré výrazové prostředky, které úročí ve svých dalších rolích až do dneška (dr. Wilson v House MD). ● Prostředí akademie je ztvárněno věrohodně a působí rozhodně atmosferičtěji než exteriéry, interier jeskyně nebo intermezzo na párty. ● Na místě je zamyšlení, co vlastně činí film tak přitažlivým? Je to scénář, technická kvalita, nápaditost? Ani v jedné oblasti se film nijak výjimečně nevymyká. Tou tajnou přísadou je námět, populárně filosofický námět křičící Carpe diem! k uším všem, kdo chtějí naslouchat. A to lidé chtějí. Téměř všichni uvnitř cítí napětí, jakýsi pohon, který je žene vpřed, našeptává jim, že jejich věčné rozpaky a zabržděnost není správná - sázka na motiv této lidské charakteristické niternosti prostě nemohla skončit fiaskem. Zamíchejte do koktejlu špetku napětí a poezie, nejlépe Whitmana a Thoreaua, a získáte háček, na který se chytí rovnou měrou průměrný divák jako olímečkovaný intelektuál. ● Celkově se jedná o zručně natočený film s neobvyklým námětem, několika nápaditými okamžiky a působivými hereckými výkony. Slabinou je občasné pseudofilosofické pozlátko. ()

Lamiczka

Sociální drama z prostředí puritánské chlapecké školy, literárně, dramaticky a poeticky zpracované. Výborné hlavní role, pan Williams se role učitele zhostil s grácií i když nejdůležitější zůstávájí mladí herci (Ethan Hawke a další). Nenápadné dílo s výjimečně působivým koncem - Carpe Diem! ()

ivishka

Nejsem tak úplně vyznavač poezie. Je ale pár autorů pro které mám z nějakých důvodů slabost a mezi nimi jsou i někteří mí přátelé. Co vím určitě ale je, že vyučovací metody Johna Keatinga by byly vhodné snad všude v hodinách literatury. Málokdy dokážu udržet u filmu pozornost dvě hodiny a když tomu tak není koukám na snímek na etapy skoro jakoby z donucení, ale jsem taková a nikdo to nezmění. Snad jen kdyby se točily takovéto podobné filmy častěji. Líbí se mi nyní dramatická role Robina Williamse, jelikož jsem ho měla vždy zafixovaného spíše jako komedianta a to je špatně. Pak bych chtěla říct, že jsem asi poprvé co o tom vím viděla takhle hrát Roberta S. Leonarda, který je jak si troufám tvrdit GENIALNÍ a Ethan Hawke patří dlouhou dobu mezi mé oblíbené tváře, takže alespoň jsem se utvrdila v tom, že mám skvělý vkus na herce. Mrzelo mě maličko nedořešení vztahu Chris a jednoho člena Dead P. Society, ale jímavost snímku, herecké výkony a vůbec námět zahladil všechno k dokonalosti :-). Zaujal mě výrok Mr. Keatinga: "Poezii nečteme a nepíšeme proto, že je krásná. Poezii čteme a píšeme proto, že patříme k lidské rase. A lidská rasa je plná vášní..." ()

Praxis

Zdá se, že mistr Keating už v roce 1959 pochopil, že bez moderních vyučovacích metod půjde školství pěkně rychle do hajzlu. A já doufám, že něco podobného někdy dokážu i já! :) Strhující Williams a Leonard, kteří mě totálně rozstříleli. Ale i ostatní chlapecké role se teda rozhodně neztratily. 95% ()

MICHAEL73

Tento film se opírá o myšlenky, které jsou studentovi jako já velmi blízké. Ukazuje nám podstatu, smysl a i nesmysl školství. Williams výborně zvolený a velmi sympatický učitel. Ale především naprosto úžasný scénář! Jako někdo kdo touží být režisérem a scénáristou si o tomto filmu dovoluji říct, že je to jeden z nejunikátnějších scénářů všech dob! Krásně vybudovaný děj, má úžasně dramatické momenty a postavy, které si člověk zamiluje. Společnost mrtvých básníků je jedním z nejlepších filmů všech dob dle mých slov a jen něco ho nepřekoná. ()

sta

Jeden z mých oblíbených herců Robin Williams mě opět utvrdil v tom, že i herectví je umění. Krásný film. ()

Popluh

Od tohoto filmu sem čekal hodně a to jsem o něm prakticky nic nevěděl. A většina takových filmů mě nakonec zklame. Tento však ne. Tady se ani nedá mluvit o hereckých výkonech. To co předvádí Robin Williams, to není herectví ale život. Ale to jsem tak nějak očekával, protože když on dostane roli mentorských učitelů, tak to většinou stojí za to. O to více mě překvapily skvělé výkony představitelů studentů. Robert Sean Leonard, Ethan Hawke & spol předvádějí možná i životní výkony. Vše podtrhuje skvělé vedení Petera Weira, který si u mě po Truman Show a Master & Commander: Odvrácená strana světa připsal třetí skvělý filmový zápis. Těším se, až se dostanu i k jeho dalším filmům. Prostě SMB je neuvěřitelný film, který mě osobně dostal do kolen. Asi ho budu muset půjčit naší češtinářce. :-D ()

Riddick77

Peter Weir má neskutečný vypravěčský talent, díky nemuž dokáže mnohdy fádní, černobílé a na první pohled nezajímavé věci podat nesmírně poutavě a barvitě. Krom toho si zpravidla dokáže vybrat do hlavní role herce, jenž je schopen strhnout svým výkonem ostatní, což je zde případ Robina Williamse (oscarová nominace oprávněná). Téma konzervativní, na tradicích lpící a zkostnatělé chlapecké školy, jež se brání liberalizačním tlakům a odmítá připustit svobodu myšlení a právo svobodné životní volby, je zde podáno nevšedním příběhem jednoho inspirativní učitele a jeho žáků, kteří se pod vlivem liberálních myšlenek svého profesora postaví zastaralému a rigidnímu systému. Tragédie je nevyhnutelná, avšak odkaz těchto snah se odrazí v osobnostech žáků a ukáže vedení této instituce, kam společnost neodvratně směřuje. Režie naprosto bezchybná, přičemž pozvolné vykreslení vztahu Johna Keatinga a jeho žáků nenechá chladným ani největšího cynika. Nelze jinak než smeknout! 10/10! ()

GodComplex

Robin Williams vstoupil do spolecnosti mrtvych basniku, Peter Weir ma u me dalsi zarez vybornych filmu a Maurice Jarre jim k tomu slozil par povedenych kousku. 8/10 ()

zipper111

Kdo není svůj, nemá svůj názor, nežije svůj život, není člověkem. V dnešní době nedokážu pochopit jak se tolik kluků mohlo tak bát těch starejch vocasů, kdo řekl svůj názor, letěl ze školy... Ve spostě scén jsme si říkal: "Sakra ne to nedělej" nebo " Tak mu něco řekni!". Mé prosby byly vyslyšeny až v úplném závěru, který je, bez nadsázky, vskutku epicky potetický. A Robin Williams... to je dokonalost sama. Oh Captain, My Captain! ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

Zemřel herec Norman Lloyd