Matěj usedá na břehu řeky a ve spánku nad ním diskutují Rozum a Štěstí. Rozum, moudrý kmet se stříbrnými vlasy, chce Matějovi pomoci. Provede své kouzlo a Matěj se probudí jako nový člověk. Vysvětlí užaslým rodičům, že odchází do světa, a osud ho zavede do Ctiradova království, které je ovšem náhle stiženo pohromou. Vydatná porce královské moudrostí, kterou pohádkový děd Rozum přičaroval Matějovi, pochází totiž z Ctiradovy královské hlavy. Právě v této těžké chvíli se blíží ke Ctiradovi Závist, ošklivá ježibaba kterou právě vyhnali z Mojmírova království, a která se na Ctiradově dvoře zabydlí pod maskou jeho sestřenice. Závist postupně ožebračí polovinu místní šlechty, naučí všechny hrbit se a nosit šaškovské čepice. Nejmoudřejší lidé království jdou do vězení. Do města mezitím ovšem pronikne Matěj, který se ihned spojí se stejně mladou a půvabnou Pavlínou, královskou dcerou. Závist se ho snaží několikrát zničit. V té chvíli se nad Ctiradem opět radí Rozum se Štěstím. Rozum má sice vždycky pravdu, ale bez trochy štěstí je bezmocný, a tak Štěstí - v podobě zlatovlasé krásky - bere Matěje pod svoji ochranu. Ale Závist má v rukou poslední ďábelský triumf... (Bontonfilm)

venison

Tenkrát jsem na tom byla se základkou v kině a dneska jsem se svátečně na to mrkla znovu.. Musím konstatovat, že je tahle pohádka ještě horší, než jsem si pamatovala.. :-( Jediný, kdo za to jakž takž stál byl Jaromír Hanzlík a Ladislav Smoljak a oba hráli naprostý debily :-( Díky této pohádce jsem si asi vypěstovala alergii na Bohdalovou a rozhodně to nebude její hereckou přesvědčivostí, když ztvárňovala Závist.. Plus dávám výpravě.. Jinak kam se to hrabe na old school.. ()

anglanek

Tady ma Blazek hrivu vetsi jak Lev jihokonžský ..Pohadka tak skvela,ze jsem u toho studoval prave ty lvy na netu. Dekuji za opravdovy zážitek.Pavel ()

nevermore

Jak říká EdaS: "One-woman-show Jiřiny Bohdalové." Menší spoiler: A ten konec, kdy světový rozum předá svoji moudrost a sám má ubohou mentalitu, no to mi přišlo pořádně přitažený za vlasy. ()

J.Lajner

Bohatá výprava, slušná Bohdalka a debilní scénář. Vychází mi jednoznačný průměr, i když je nutné připustit, že tehdy měl Zelenka ještě řemeslo v malíčku. ()

davidek

Hmm. To se mi ulevilo. . . . :-) Hanzlík k zežrání, Bohdalka k zežrání, atd. Návrat k dobré české pohádce. ()

Elrond88

75%, film je pohádkou a proto ji hodnotím, tak jak se mi líbila, když jsem byl dítě. Většinu procent pohádce získává Bohdalka, tady byla dobrá. ()

KASUGI

Tu pohádku jsem nikdy nemusel. I když si odmyslím averzi vůči "lookingu" (vesměs všechny čerstvě porevoluční pohádky mají takový zrnitý, "právě jsem se probudil a protírám si oči" vzhled), tak je to slabota. Celý film Závist machruje, jak je věčná, jenže zatímco Rozum spoléhá na lidskou chytrost, ona svoje tvrzení nenechá na lidech posedlých závistí, ale sama si k tomu dopomáhá čarováním a to dosti extrémním - promění se v hada a vezme Matějovi hlas, mění vzhled lidí atd. , což celý příběh hrozně sráží, protože tímhle způsobem může zvítězit kterákoliv lidská vlastnost. ()

Sir-Filip

No, nevím - moc tady to hodnocení nechápu. Jistěže se nedá "nesmrtelná teta" srovnávat s pohádkami zlatého období 70. a 80. let, ale po revoluci (s výjimkou snad princezny ze mlejna) je to podle mě absolutně nejlepší pohádka, která byla natočena. Jiřina Bohdalová tady opravdu zachrála skvěle. Moc hezká Soukupova hudba dotváří příjemnou atmosféru. V dějově výpravné fázi tam jsou jistě chybičky, ale i tak je příběh dle mého názoru dobře zpracovaný. Nesmrtelná teta je prostě pohádka, na kterou se pokaždé moc rád podívám. "ENJOY IT !!!" ()

Specs

Hláška: Pavlínka: - "Dnes u skalního jezera mně oslovil jakýsi kluk." Závist: - "Určitě nějaký vykuk! Na to pozor." Pavlínka: - "Na kluky já mám nos. Připadal mi jak tohle jablko." Závist: - "Tak zelený?" Pavlínka: - "Tak krásný." ()

Alisa

Vtipna a mirne hororova pohadka, ktera je snad ma nejoblibenejsi. Herecky koncert pani Bohdalove, pekna hudba, uzasne kostymy a muj zamilovany Sychrov. Konec me vzdy pobavi..To se mi ulevilo. :-) ()