Hrdinou filmu režiséra Bořivoje Zemana je nejoblíbenější postava českých pohádek Honza, který se vydá do světa za štěstím. Ovšem není to hloupý Honza, nýbrž chytrý a veselý mládenec, který má rád lidi a nesnáší nespravedlnost, ať už se děje lidem nebo zvířatům. Netouží po království, ani po princezně, ale usiluje o prosté lidské štěstí, které se dobývá rozumem a prací. Honza nebojuje s nadpřirozenými vlastnostmi, ale s lidskou zlobou, závistí, lakotou a omezeností. (Česká televize)

Jirkacek

Klasická česká pohádka Honza málem králem nikdy nepatřila moje nejoblíbenější a celou jsem ji viděl jen párkrát, jelikož jsem často odešel třeba v půlce filmu od televize pryč. Měl jsem prostě problém vydržet těch 86 minut do konce, jelikož mne moc nebavila. Snad za to mohla absence pohádkových bytostí a kouzel, protože se vlastně jednalo o příběh odehrávající se na vesnickém statku a teprve v samotném závěru se objevil zámek s králem a princeznou. Hlavním hrdinou pohádky z roku 1977 byl Jiří Korn alias Honza, který vůbec nebyl hloupý, ale notně vychytralý. Tehdy měl ještě vlasy, ale to nebyl ten důvod, že mi na něm něco nesedělo. Teprve až mnohem později jsem zjistil, že náš slavný zpěvák Honzu hrál a dokonce i zpíval známou píseň - Svítí, svítí slunce nad hlavou, nad hlavou, svítí, až háj se zelená, k tomu zpívá les i louka, kdo jen trochu správně kouká, uvidí, co krásy tahle země má...a tak dále. Jenže za něj pro mne nepochopitelně mluvil Michal Pavlata, ale nevím proč. Vraťme se ale k průběhu filmu. Hned na začátku Honzu vyhnala jeho matka z tepla domova do světa, aby se něčemu přiučil a získal zkušenosti, jelikož vůbec zatím nepoznal lidskou povahu. A tak vyrazil na cestu, přičemž záhy potkal jednorukého žebráka, jehož si střihl Lubomír Kostelka. Díky důvtipu Honzy obrali lakomou ženu v podání Heleny Růžičkové o jídlo a dobře se nabaštili. Poté Honza potkal milou dívku Marjánku v podání mladé Nadi Konvalinkové a protože se do ní zamiloval, přijal práci na statku u lakomého sedláka Petra Nárožného a jeho ženy Slávky Budínové. Velice mne pobavila scény, kdy Honza na statku uvařil sekyrkovou polévku ! Další minuty filmu zabrala práce u sedláka a tehdy přišla na řadu další legendární scéna, kdy měl Honza pokácet za den deset stromů a vše díky pomoci zmíněného jednorukého žebráka zvládl za dopoledne, čemuž se sedlákovi nechtělo věřit. Jenže Honza měl problémy s královským bubeníkem, jehož si zahrál skvělý Josef Kemr, protože mu protrhl buben, když oblboval Marjánku. Bubeník pak přitáhl s královskými zbrojnoši vedenými velitelem, kterého si zahrál Zdeněk Dítě a tato dvojice byla v pohádce jednoznačně nejzábavnější. Když zatkli Honzu a vedli ho na zámek, zaznělo několik vtipných hlášek a došlo i na pár komických situací. Jenže Honza jim utekla a po cestě se setkal s dvojicí povozníků, kterým se rozbily vozy na cestě plné kamenů. Opět zapůsobil Honzův důvtip a povozníci odvalili několik kamenů, aniž by to učinili v dobrém úmyslu. Pak Honza dorazil do hospody, kde vládl hostinský Čestmír Řanda, jehož přechytračil a dostal tak najíst zadarmo. Vzápětí se chytrolín ukryl u kováře, kterému pomohl vyléčit malou dcerku a kde se nikoliv poprvé setkal s vychrtlou stařenou s kosou, ztvárněnou úžasnou Valérií Kaplanovou. Tato postava ve mne vždy budila hrůzu a i v mém dospělém věku mi nebyl příjemný její skřehotavý hlas a vyzáblá postava. Na Honzu poslala vojáky, kteří jej stále i s bubeníkem hledali a opět zaznělo několik hlášek - co se vleče neuteče nebo pospíchej pomalu - protože bubeník hledání zdržoval, neboť král mu pohrozil, že přijde o hlavu on i Honza, když nerozmluví mlčenlivou princeznu, kterou si zahrála Jorga Kotrbová. Při scénách na zámku mne pobavil pro změnu král v podání legendárního Františka Filipovského, když zvolal "zavřít" a nebylo jasné, jestli myslel zrovna okna nebo vojáky či Honzu. To byl však již skoro konec pohádky, která mne zaujala především výborným hereckým obsazením a velkou dávkou humoru. Jinak se jednalo o průměrnou pohádku bez čertů, vodníků, víl a čarodějnic a tomu odpovídá i moje hodnocení. Suma sumárum, pohádka Honza málem králem si u mne vysloužila tři Honzovi hvězdy ***. () (méně) (více)

Burejsa odpad!

Nejhorší pohádka všech dob. Hrozné herecké výkony J .Korna, J.Kotrbové a dalších. Vše korunováno rolí dementky v podání Nadi Konvalinkové. ()

Verbudrak odpad!

Tato pohádka je hodně hloupá sama o sobě. Bez respektu k čemukoliv, taková sprostá, pohanská. Bez děje, bez zajímavých postav, bez magie, bez tajemna. Bez koloritu. Bez pointy. Bez šťávy. Vůbec mě nebavila. Je ovšem sranda, že jeho dabovali při mluvení, ji při zpěvu. :) ()

GrooteLulu

..na S čerty nejsou žerty to nemá, ani na Šíleně smutnou, Pyšnou a nebo s hvězdou na čele.. je to obrazově a postavově chudší, ale přece jenom gagově, nebo co do počtu hlášek nadstandartní a "hledat poklad pod kamenem", nebo "co se vleče neuteče", nebo "jeden je němý a druhý hluchý", "motyko hloupá", apodobně stačí podle mě na pohádku, na kterou se rád mrknu a se kterou jsem vyrůstal.. ty novější, ikdyby tam hrál Korn krále, mě už asi tak nikdy nechytnou..proto 4hvězdy ()

koprovka69

Dal bych si sekyrkovou polívku...kmotřička tam běhá s kosou a myslí si, že léčí...Honza tu živnostnici Růžičkovou normálně okradl. ()

zeyer

Ani nejde tolik o samotný děj - ten je koneckonců dobrý - jako spíše o prototyp českého člověka, který nejen, že z různých situací vybruslí po svém, ale selským rozumem dokáže zjednat i pořádek (oprava rozmlácené cesty, odklonění potravin od nenažrané báby k potřebnému, převýchova rozmazlené princezny). Neuvádí lidi okolo v omyl, aby se jim vysmál, jde mu o lepší svět. Jeho putování může působit absurdně - když má svou milou nablízku, kam vlastně ještě jde? Jenže on potřebuje v tom světě něco předvést, dokázat, pak se teprve vrací pro svou lásku. Z této pohádky jsem si odnesl zas něco nového ... psát recenzi před 40 lety, v mém dětství, pět hvězdiček bych nedal. Bořivoj Zeman vytvořil nadčasový film, ze kterého lze čerpat i po letech. ()