Miluju ustredni melodii i Korna v hlavni roli, ale zub casu je svina. Sunda-li si clovek ruzove bryle, neni problem si vsimnout, jak klopotne film funguje po uvodni pulhodince, jak na sebe sceny nahodile navazuji a hlavne jak podivne jsou herci vedeni. Nastesti to cele Honza v pravy cas cele zachrani a slunce zase vklidu muze svitit.(27.12.2015)

Stará, ale velmi povedená pohádka. Je v ní ještě něco, co odděluje pohádky starší a skvělé od novějších nudnějších.... Zajímalo by mě, z jakých důvodů byl Jirka Korn předabován. V českých končinách mi to přijde jako docela velká rarita, ale současně musím uznat, že hlas Michala Pavlaty nemá chybu a Honza je s ním dokonalý. Je škoda, že zrovna hloupý Honza, jedna z nejklasičtějších pohádek, je poměrně podceňovaným filmem, přes jeho velké kvality.(18.7.2004)

Jako dítěti se mi tahle pohádka vůbec nelíbila. Ze smrtky mi vstávaly vlasy hrůzou a celé to pro mě mělo takovou hodně divnou atmosféru, kterou jsem si radši nechávala ujít (i dnes). Ale šaty (i když teda z pampelišek) jako měla Naďa konvalinková jsme si s holkama zkoušely uplést, to zase jo :) ale nikdy jsme nebyly dost trpělivý.(21.6.2012)

• Rodin

Něco tak strašně blbého snad ani nemohl natočit Bořivoj Zeman. A k dovršení všeho neštěstí Jirku Korna daboval jinak zcela vynikající herec a skvělý člověk Michal Pavlata. Pokládám tento kus za jednu z nejhroznějších filmových banalit možná nejen předlistopadové éry. I na Pyšné princezně jsem byl konsternován (v tom nejhorším slova smyslu) těmi revolučně socialisticky laděnými zpěvánkami, ale tam jsem to připisoval kontextu doby, omluvitelné krásným příběhem, výbornou režií a kamerou, slušnou hudbou a vynikajícími hereckými výkony. Naproti tomu zde to byl opravdový humus na entou, korunovaný absencí pořádné dějové linky a naprosto zmateným až stupidním režijním vedením. O kameře,střihu a výpravě ani není třeba se zmiňovat. To by bylo opakování výše uvedeného jinými (nebo skoro stejnými slovy). Shrnutí? Prasopsovina.(11.5.2010)

Příjemná pohádka a vzpomínka na sladké dětství. O vychytralém Honzovi (zpívá a pohybuje se Jiří Korn, mluví Michal Pavlata), který byl vyhnán na cestu. A tu si užívá vrchovatě, neztrácí humor a dobrou náladu, pomáhá sociálně slabým a vždy přechytračí zbohatlíky a mrzouty. Nakonec najde cestu ke svému štěstí, prostému děvčeti Marjánce (mladá a pohledná Naďa Konvalinková). Zajímavou postavou je Smrt (dobrá Valerie Kaplanová), připomínající spíše zapšklou a škodolibou šarlatánku a babku kořenářku, která ráda k smrti děsí své okolí. Dále královský bubeník (dobrý Josef Kemr), mlsný kocour a urážlivý ješita. A samozřejmě princezna (půvabná Jorga Kotrbová), těšící se z poprav a mající střihání nůžkami za nejmilejší činnost. Z dalších rolí: Honzova bezstarostná maminka (Marie Glázrová), zodpovědný velitel královských vojáků (Zdeněk Dítě), marnivý král (František Filipovský), lakomý sedlák (Petr Nárožný) a jeho žena (Slávka Budínová), přechytračený hostinský (Čestmír Řanda), a okradení loupežníci (Bořivoj Navrátil, Karel Effa a Lubomír Lipský). A tak čas příjemně plyne. S písničkou. S dobrem a zlem. S prosazenou spravedlností. A krásou země české.(16.11.2014)

• - Film bol natáčaný vo Vysokom Chlumci u Sedlčan a Borotíne. (dyfur)

• - Jiří Korn při natáčení jedné scény zlomil Valerii Kaplanové dvě žebra . (Stocki)

• - Původně měl roli Honzy hrát Luděk Sobota. Ten měl ale v té době zakázáno vystupovat. (artcha)