• Boss321
  ****

  Velmi vtipná a zábavná pohádka o chytrém Honzovi, kterého ztvárnil nezapomenutelný Jirka Korn. Za zmínku určitě stojí i role Josefa Kemra a Nadi Konvalinkové. Jedna z těch klasických pohádek, kterou můžu vidět stále......(16.12.2007)

 • WANDRWALL
  ***

  Honzík ví, Honzík umí, Honzík jde za cílem lehkovážně, ale díky své povaze žije spokojeně a rozdává cestou občas i dukáty. ***12.3.2011(3.8.2010)

 • sportovec
  ***

  Zdá se, že tato pohádka je víc než zdrávo poznamenána dobou svého vzniku. Záměr představit a jaksi nově, moderně objevit tradičního českého pohádkového hrdinu je chvályhodný. Méně zdařilý je už scénář a své slabší dny si tentokrát vybrala i režie. Tak trochu do suterénu tím zahnala i herce, z nichž relativně nejvíce zaujme tehdy začínající Naďa Konvalinková a nejpříjemnější překvapení filmu Jiří Korn. Ostatní jaksi nemají co hrát; platí stejně tak o Marii Glázrové jako o Filipovském či Kemrovi. Pohádce hodně škodí i schizoidní psychologie Honzovy postavy: z jedné strany se proslulý hlupák prezentuje jako nečekaně nápaditý až vychytralý protivník, který se dostává do kontrastu sám se sebou jako naivkou a přitroubelínem v čadě scén (nejvíc to platí o závěrečných sekvencích filmu, v nichž Honza s velkorysostí ne zcela svéprávného jedince trousí mince ve velkém). Ne zcela pochopitelné je i pojetí jednostrunně kňouravé princezny Jorgy Kotrbové. Celek budí dojem odbyté nebo nedokončené režisérské práce ve střižně.(8.5.2009)

 • nash.
  ****

  Vtipná pohodovka z doby, kdy jsme ještě uměli točit pohádky. Ani po letech nenudí, spolehlivě navodí úsměv i dobrou náladu, o kterou se stará zejména Jiří Korn jako věčně vysmátý a free Honza, s občasnou výpomocí Kemrova bubnujícího loudila. Bořivoj Zeman byl prostě pohádkový král.(26.5.2011)

 • Šandík
  ****

  "Honza málem králem" jako pohádka v podstatě nefunguje, na to příliš porušuje pravidla žánru a děti by se jí navíc (asi) místy i báli (kmotřička smrt). Sledování v dospělém věku je ovšem rozhodně o mnoho lepší nápad. Je to příležitost ocenit všechny rozmarné fóry i roztomilé neklasické variace na všechna klasická pohádková klišé. V podstatě je tu všechno obráceně, včetně smrti, která je všechno, jenom ne pohádkově spravedlivá. Také princezna je zakletá "poněkud" zvláštně. Prostě, notně zvláštní pohádka, jako komedie ovšem téměř bezvadná... Po novém shlédnutím zvedám hodnocení na 75%(21.9.2006)

 • - Film bol natáčaný vo Vysokom Chlumci u Sedlčan a Borotíne. (dyfur)

 • - Jiřího Korna v pohádce nadaboval Michal Pavlata. (Stocki)

 • - Režisér Bořivoj Zeman svojej dcére Zuzane, ktorá mu vtedy asistovala, povedal: "Holka, není to ono. Končím. Je to o cihlu vedle." a v skutočnosti režisér už do svojej smrti nič nenatočil. (Raccoon.city)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace