Poslední dílo největšího českého filmového pohádkáře Bořivoje Zemana, o jehož kvalitách svědčí již pouhý fakt, že působí svižným a uvolňujícím dojmem i po mnoha opakovaných shlédnutích. Do své role výborně zapadl Jiří Korn, ale nepostradatelnými jsou také vynikající herci ve vedlejších úlohách.(21.12.2013)

No vida, já se vysmívám reklamám na sušenky, brambůrky, různé nápoje atd., kde se rozjuchaní lidé díky těmto pochutinám náramně baví, a vony jsou přitom pravdivé! Třeba málokdo si v životě užil takovou báječnou bžundu jako Korn s obyčejným kulatým pecnem chleba. Jeho maminka, kterej tenhle zázrak upekla, evidentně objevila díru na trhu, neměla posílat synáčka do světa, ale hezky s ním rozjet podnikání. Jináč Kornovi to ve filmu náramně seklo, vypadal jak kdyby ho v registrovaném partnerství porodili Belmondo a Janek Kos ze Čtyř z tanku a psa. Mravní poučení z pohádky je pochybné, moc dobré věci děti neučí, Honza se válí celý život na peci a stejně je chytrý a silný. A bohužel také dost vymočený, žádnej podvůdek mu nebyl dost nízký, a omluva, že napaloval zásadně bohaté, rozhodně neobstojí. Mimochodem, řešení té jeho hádanky bylo nelogické, si pamatuju, že už v dětství mě to štvalo. To, že nikdy neviděl žádného chalupníka, co by si pořídil velbloudy, neznamená, že by je nějaký nemohl chovat, že jo. Noo a fascinující postavou byla smrtka. Její postavě se nepřibližoval ani Froome ve vrcholné formě na Tour de France, a to je co říct.(14.3.2018)

9/10. „Honza málem králem“, štědrovečerní klasika, kterou si snad o žádných Vánocích nenechám ujít. Výborný Jiří Korn jako Honza, který vůbec není hloupý, štíhlá (!) Naďa Konvalinková, jako vždy nezapomenutelný Josef Kemr, stejně tak Petr Nárožný a František Filipovský – a konečně i Valerie Kaplanová excelující v roli čarodějnické kmotry. Malebná pohádka, má snad nejoblíbenější.(24.12.2009)

Svítí, svítí slunce na hlavou, nad hlavou. Svítí až háj se zelenááá. Tak túto pesničku mám v hlave už asi desať rokov ! A vôbec mi to nevadí. Prefíkaný Honza, trucujúca princezná, krásna dedinčanka, zlá baba-kosa, protivný bubeník spravilí pre mňa z tejto pohádky klasiku, ktorá sa mi ešte stále neomrzela.(10.6.2005)

Strašně vtipný film, který se skoro pohybuje na hranici parodie - z řady klasických pohádkových motivů si dělá srandu a humor je zde na prvním místě. Korna nemůžu ani vystát - nápad obsazovat do hlavních rolí pohádek zpěváky považuji obecně za úchylný (ŠÍLENĚ SMUTNÁ PRINCEZNA je toho asi nejhorším příkladem - osobně ten film považuji za naprostý odpad), ale dokud nespustí v závěru tu svou příšernou songu, dá se jeho hraní ještě vydržet. Naopak Konvalinková je zde strašně zlatá - než později ztloustla, byla v mládí vážně roztomilá, a spolu s její rolí rolí Květušky v Lipského parodii ADÉLA JEŠTĚ NEVEČEŘELA je její ztvárnění Marjánky vzácným dokladem jejích raných hereckých kvalit. Mimochodem sekvence, v níž se převlékne za princeznu, zmokne a prchá před lynčujícím davem vesnických harantů, je neuvěřitelné psycho, které si nezadá s děsivou proměnou Carrie ze stejnojmenného hororu z r. 1976. Pozoruhodnou hereckou kreaci zde předvedla i Valerie Kaplanová, jejíž ztvárnění smrtky je nezapomenutelné (stojí za zmínku, že filmů s postavou Smrtky je překvapivě málo, osobně znám pouze DAŘBUJÁN A PANDRHOLA, LÁSKA A SMRT a SEDMÁ PEČEŤ, a v žádném z nich se neobjevil herecký představitel tak typově vhodný pro Smrtku, jako Kaplanová - ta žena se snad narodila, aby ji hrála). Při novém zhlédnutí po letech jsem u tohoto filmu málem umřel smíchy - nebýt toho Korna a pár trapných či nevtipných replik některých postav, neměl bych za sebe problém dát plný počet.(19.5.2015)

• - Režisér Bořivoj Zeman svojej dcére Zuzane, ktorá mu vtedy asistovala, povedal: "Holka, není to ono. Končím. Je to o cihlu vedle." a v skutočnosti režisér už do svojej smrti nič nenatočil. (Raccoon.city)

• - Scéna, kdy je princezna (Jorga Kotrbová) vyplácena, aby promluvila, byla natočena na Křivoklátě. (rakovnik)

• - Původně měl roli Honzy hrát Luděk Sobota. Ten měl ale v té době zakázáno vystupovat. (artcha)