Šíleně smutná princezna

• angličtina The Incredibly Sad Princess (více)

necisty

Moc krásná pohádka se samozřejmě dobrým koncem. Helenka je zde nádherná (v tom selském oblečku snad nejvíc), věřím, že takovou princeznu by bral každý i bez půlky království:). Myslím, že na své léta to má velmi dobré zpracování. Celou dobu jsem se smál, srandy je tu kopec a nešetří se ani 'humorem z budoucnosti' - značky u silnice, kino atd. Kokoška je sice srandovní, ale když už jsem to viděl tolikrát, tak mě přestal bavit:). Pobavil mě ale ve chvíli, kdy se nahlásí uvnitř zamknutého žaláře:). Největší záporáci celou dobu kujou pikle a nenechají si to překazit ani babičkou co plete za keřem:). Není to žádný megahit, ale ve svém žánru je to jednoznačně top. Takové Troškovi slátaniny na to prostě nemají. ()

Juto

Estetiku filmu je úplne úžasná! Dizajn hradu a kostýmov sú jednoducho nádherné! Okrem toho sú v mnohých dialógoch skryté alebo nie príliš ukryté všetky politické vtipy. Nehovoriac o hudbe a nádhernom speve. 7/10 ()

Ondatra

Velice dobrá pohádka, která je sice jednoduchá, ale svými písničkami si našla veškeré příznivce a stala se z ní legendární pohádka. Především taky poutá diváky na dvě tehdy mladé hlavní hvězdy - Václav Neckář a Helena Vondráčková. Ti dva se k sobě prostě hodí a ve výsledku vytvořili naprosto ikonický pár. 8/10 ()

Biggy

Jakoze pohadky nemam v lasce, tak jsem si neoblibil ani tuto blbost, podle nekterych oplyvanou vynikajicim pribehem a herci v zivotnich rolich ... me to ale nijak nevzalo, proto jen 3/5. ()

mortak

Jedna z mála českých pohádek, která není říznutá marxismem-leninismem. A vyjadřuje český monarchistický mýtus - král ze své podstaty nemůže být špatný, jen už má svá léta, to jen ti rádcové pořád chtějí válku, ale co děti dorostou, musí se klidit. Celý film je idylický, konflikt je vlastně mimo záběr, protože na té naší české vesnici (království) se všichni známe a chodíme do stejné hospody. A takzůstává příjemná hravost filmu kořeněná hláškami. ()

dr.fish

Skvělá hudba i scénář, který naprosto opovrhuje jakoukoli historickou přesností a hrdě se jí vysmívá. Není podstatná doba, ani technika (kinematograf). nezáleží na ničem. Moderní postavy s moderními názory ve starých kostýmech koukají na grotesku s Chaplinem a není to vůbec divné, naopak skvělá sranda. Songy zlidověly, hlášky také, co tedy dodat? Jedna z nejlepších pohádek u nás udělaných, u mne stojí asi ještě o stupínek výš díky své nápaditosti...100% ()

WolfR

Kultovní hudební pohádka, která srší vtipem, nabízí fajn písničky a v čele toho je fajn dvojka Helenka Vondráčková a Václav Neckář. Nemám víc co dodat, 5 hvězd. ()

majo25

Moderná rozprávka plná ''moderných'' piesní a vtipných pasáží. Vtipné pasáže boli podarené, tie druhé (všedné) už menej. Celkovo ale pôsobil snímok konsolidovane, bez nejakých väčších rušivých prvkov (opomeniem piesne, príp. väčšie absurdnosti). Hodnotenie: 65% ()

otík

Jedna z nejlepších českých pohádek vůbec, vtipná, zábavná, chytrá, psaná na tělo oběma mladým zpěvákům, skvělé chytlavé písničky a melodie, prostě tohle je hodina a půl strávená v pohádkovém nebi. ()

tomeek

Výborné písničky, skvělé vtipy, duo intrikánů a Helča. Kurňa, to byla tehdy dračice!!! "Já si ho nemůžu vzít!" -"Proč!" -"Je menší než já! O takovýhle kus!" -"A to jsi to neviděla dřív?" -"Když on chvilku nepostojí!" ()

LeoH

Není snad názornější způsob, jak si udělat představu o proměnách poválečné společenské atmosféry v českých zemích, než na vývoji tzv. klasické české filmové pohádky. Budovatelská Pyšná, zavile protiaristokratická, protigermánská a proticírkevní Se zlatou hvězdou, opatrně kritický Jasného Kocour a spousta dalších, hrajících všemi odstíny ideologie podle toho, kam zrovna politický vítr zavanul. Šíleně smutná se začala natáčet v šedesátém sedmém a dokončovala se někdy kolem pražského jara; krátké svobodné nadechnutí národa před srpnovým příjezdem bratrských tanků z ní přímo čiší. Oblíbená figurka popleteného krále, tentokrát zdvojená, už nekarikuje feudální ani buržoazní, ale soudobou domácí vrchnost; válečné nebezpečí už nemá tvář souseda Kazisvěta, ale vysoce postavených pletichářů na obou stranách; silné pacifistické ladění nepůsobí jako úlitba stranické linii, ale jako autentický odraz dobových nálad; lidový humor se mísí s povážlivě intelektuálním; ryze současnou hudbu nedodávají prověření vousatí akademici, ale devatenáctiletý(!) Jan Hammer ml., kterého po srpnu a emigraci čeká kariéra světového progresivního jazzmana a rockera. — No a teď bych se mohl pustit do výčtu desítek jednotlivostí, kterých se na téhle pohádce / rodinném filmu asi nikdy nenabažím, ale už je to nějaké dlouhé, tak jmenuju jenom Dibarborova šarmantního francouzského kata (a hlavně jeho dialogy s králem Dobromyslem), přiznám se, že z princeznina songu o tom, že slza z tváře padá, mě proti mé vůli a veškeré logice pokaždé mrazí (chci věřit, že je to závrať ze zatáček té prapodivně vystavěné a přitom tak přirozeně plynoucí melodie, ale skoro mi navíc přijde, že Vondráčková tady ze sebe jedinkrát v životě dokázala dostat stejně intenzivní výraz, jako její pěvecká i lidská antipodka Marta Kubišová ve svých nejlepších kouscích), a zbytek si už nechám pro sebe. ()

Honzíno

Šíleně smutná princezna je stále vtipná a neskutečně trefná pohádka s nezapomenutelnými melodiemi. To je klasika, tomu se musí smát každej! ()

PeterNet

Tohle je výborná pohádka. Nezapomenutelné písničky. Vondráčková byla tenkrát (před 40ti lety) vskutku krásná. ()

Samuel7

Pohádka s pěkně stylizovanými interiéry a kostýmy (pravda, je to možná trochu kýč, ale sem se to skvěle hodí), perfektním hereckým obsazením a chytlavými písničkami. Originální záměr tvůrců vyšel opravdu šíleně dobře. ()

SG_ever

Hlavní překvapená pro mě bylo, jak nesmírně půvabně (fyzicky) a sympaticky působilo duo Vondráčková-Neckář. Jedna z nejlepších českých pohádek, s příjemným protiválečným podtextem. (80%) ()

Mrkvič

Dřív jsem moc nemusel, ale dvojice Neckář a mladá stará Vondráčková je fajn. Navíc slušní rádcové nebo žalářník. Prostě zase tak trochu netradiční pohádka, která u mě rozemele ty nudné klasiky. ()

Tyny

Česká klasická pohádka, která má určitě své vlastní kouzlo, které novější pohádky nemají šanci získat. ()