Prostřednictvím několika smluvených prostředníků se do Československa, konkrétně do Karlových Varů, pašují drogy ze Západního Berlína. Jedním z významných členů zločinecké organizace je elegantní Eva Krausová (J. Březinová). Ani příslušníci české bezpečnosti však netuší, že je to ve skutečnosti pracovnice naší kontrarozvědky. Díky jejím informacím mohou kriminalisté, vedeni podplukovníkem Kořánem (J. Vinklář), spustit masivní akci, zaměřenou proti pašerákům, českým překupníkům i samotným narkomanům. Přítomnost tajných policistů mezi „mravenci“ však nezůstane dlouho utajena a šéf pašerácké bandy vyšle do Československa nájemného vraha, který má za úkol zneškodnit všechny zúčastněné osoby… (Česká televize)

Untentrauer

Nejlepší český akční film co jsem viděl. Jelínek jako nájemný vrah by svou kvalitou a profesionalitou zavařil nejednomu frajerovi ze zàpadních akčňáků. ()

Brejlil

Co to bylo? Co to bylo? Udatná Veřejná bezpečnost a rozvědka bojují proti drogovému nebezpečí. Tvrdý, leč lidský Vinklář ("Já to všechno vím!") vede oddělení, které je schopné skoro všeho. Tato část filmu je spíše jen nudná, protože poměrně chytrou past nedokáže nijak věrohodně předvést. Opravdový horor přijde při zobrazování mladých "feťáků". Pešek sebou mlátí v absťáku a Brodský hysterický vříská. A na závěr přijde i motivační proslov. Hned bych si jednu šlehnul. ()

bolan

Násilí, drogy, vzaždy, fetky, honičky a je tam vidět i ženská prdel, takže i sex. Hyper naivní socialistickej akčňák. Je to těžce usměvný, ale má to svojí hodnotu. ()

waits

Nepovedená, veskrze nudná krimoška podle dva roky staré knihy Vladimíra Vítka, o kterou, hádám, už nebyl v konkurenci s VHS videokazetami v kinech velký zájem, Ale člověk si při pohledu zpět vždycky něco najde. Přepjatě zahraní zahraniční zlosyni (standardně jakoby parodický Přeučil), spletená historka o narkomanech, která těžko zvedla opravdový zájem diváctva o problémech s drogami (to až za rok, syrová Zaoralova Pavučina, na kterou se chodilo povinně se školou) a Tom Cruise československého filmu Rudlof Jelínek, který se se svou výškou a vizáží nikdy nehodil ne role akčních hrdinů/zločinců za podívání nestojí. Ale filmového historika -masochistu zaujme nudná Brynychova režie (i přes nájemné vraždy) a nechtěná komičnost zbytečného tlačení na pilu (včetně vážně míněné honičky s žigulíkem, která ale prostě nepůsobí jako v zahraniční produkci a Kanyzovy - hehe, ne vlastně vážné! - dvojrole ), nenáročného diváka pohled na historické Karlovy Vary (a Západní Berlín!) a pak Vinklářův výkon, jediný, který působí věrohodně. Socialistických podpásovek ale není mnoho, snad jen skupinka punkáčů, vybraná za představitele narkomanů nesvědčí o Brynychově rozhledu, kdo byl tenkrát hlavní konzumentem drog. Na druhou stranu rozhovor Vinkláře s rodiči narkomana je hezkým příkladem zdravého rozumu, dnes by si takhle žádný kriminalista mluvit se stěžovateli nedovolil ()

Vesecký

Průměrná kriminálka, která k těm klasikám 60. a 70. let má trochu dál, ale tři hvězdičky si zaslouží. Co mě tahalo za uši, byl ten výlev Jiřího Vršťaly, chválícího odborníky v naší SNB a touhu přetáhnout Josefa Vinkláře na Západ. A trošku se tenhle film pokusil napodobit západní vzory, dokonce mě napadl nepřemožitelný James Bond... Na druhou stranu je fakt, že v oné době měli kriminalisté mnohem více informací o podezřelých, a proto mohli zločince dopadnout mnohem snáz. ()

crozet

Myslím, že pokud by do toho za pár let netřískli studenti 17. listopadu, udělali by to zakrátko nato lidi od filmu (popř. přímo ze štábu tohoto eposu)... ()

mh.mail

20% - Pro špatnou a nevěrohodnou realizaci spousty scén (nejenom s narkomany) film vyvolává nechtěný smích na místech, kde by se chtěl tvářit naléhavě nebo napínavě. ()

Woodstock

Hvězda za to, jak jsem byl tenkrát cestou z kina přesvědčenej, že Mravenci unikli před zásahem komunistické cenzůry jen nějakým omylem a že se jedná o velmi odvážné dílo, které "nastavuje zrcadlo" a může se svými filmovými kvalitami, jakožto napínavá kriminálka, hrdě měřit například s Francouzskou spojkou. :-) No jo, mládí zelené, blbé a nezkušené, bez filmového přehledu a navíc za železnou oponou prožité... Takhle, ono je to vždy o úhlu pohledu. Například jeden můj kamarád byl natolik ideologicky na výši, že podle něj ZA železnou oponou žili oni (Rakušáci a západní Němci) a ne my! Bez smajlíka - on to totiž tenkrát myslel vážně! ()

Eratashi

Stará škola herectví se na tomto filmu podepsala hodně. Přehrávání nejef feťáků, ale i těch, co umírali. Příběh nebyl špatný, jen z našeho novodobého pohledu špatně zahraný. Jinak dvojrole Jana Kanyzy byla skutečně vtipná. Spoiler: vrah byl skutečný profesionál a policisté, především záverečná scéna, nebyli na něho vůbec připravení. Hodnocení: slabá trojka. ()

Pavelpi

Celkem dobrá kriminálka na tehdejší dobu.Herecké výkony jsou dobré.Dnešní realita v drogách je trochu jiná,ale tehdy to tak bylo. ()

MickeyStuma

Snímek měl hlavně sloužit jako odstrašující příklad socialistické mládeži před drogami a jejich závislostí. Protože ale hlavní dějství jede po zcela jiné koleji, rok nato vznikl daleko příznačnější snímek o drogách 'Pavučina'. Zde se jedná hlavně o distribuci drog. Tvůrci se zřejmě vzhlédli v zahraničí a tak obdařili příběh i drogovou mafií, včetně drogového bosse. Státní bezpečnost v plné pohotovosti, tudíž tu ani o akční scény není nouze. Nebudeme si nic nalhávat, v 80. letech, tedy v době vzniku, to byla naprostá bomba. Pamatuji si, že byl v kinech promítán jako mládeži nepřístupno. Věhlas byl takový, že i nadšenci pod 18. let dělali všechno možné, aby se přes uvaděče dostali do promítacího sálu. Dnes je třeba se na snímek dívat krapet s odstupem. Socialistické vyznění a vůbec celá taková atmosféra je poplatná své době a tak to podle toho taky vypadá. Jistá naivita a mnohé nelogičnosti jsou předností. Prostě se tlačilo tak na pilu, že jsou mnohé scény dnes už k pousmání. Z nostalgického hlediska je to však, alespoň pro mě, stále dobrý film. ()

Raziel_cz

Protidrogová socialistická agitka schovaná v nečekaně kvalitním krimi. Feťáci podle tohohle filmu sice jsou uječení psychopati, co neudrží rovnováhu, přepadávají lidi a mají jen velmi vágní vazbu na zápletku, ale ta zápletka samotná rozhodně víc připomíná západní produkci než soudobou československou. Máme tu německé drogové barony, nájemné vrahy, policisty v utajení vymýšlející komplikované plány, dokonce automobilovou honičku... Pro mě tedy příjemné překvapení. ()

mutace

Rudolf Jelínek jako zabiják působil síš jako agent W4C. Nesmrtelná hláška mafiánského bose v německém útředí : "Máme proti sobě nebezpečného protivníka, českou policii, chytrou policii !" ()