Prostřednictvím několika smluvených prostředníků se do Československa, konkrétně do Karlových Varů, pašují drogy ze Západního Berlína. Jedním z významných členů zločinecké organizace je elegantní Eva Krausová (J. Březinová). Ani příslušníci české bezpečnosti však netuší, že je to ve skutečnosti pracovnice naší kontrarozvědky. Díky jejím informacím mohou kriminalisté, vedeni podplukovníkem Kořánem (J. Vinklář), spustit masivní akci, zaměřenou proti pašerákům, českým překupníkům i samotným narkomanům. Přítomnost tajných policistů mezi „mravenci“ však nezůstane dlouho utajena a šéf pašerácké bandy vyšle do Československa nájemného vraha, který má za úkol zneškodnit všechny zúčastněné osoby… (Česká televize)

Drom

Cenzura minulého režimu důkladně zamlžila okolností tohoto případu hrdinství a proto citím, že vám musím vyjevit pravdu. V perle ruského lázeňství, malebných Karlových Varech, prodává podloudná organizovaná skupina drogy nebohým feťákům (které je potřeba zachránit). Marek Brodský z toho brzo dokonce začne mít halušky o dědovi a nočních košilích. Případ má ovšem na starost zkušený Bouše, který právě přestoupil do protidrogového, a tak je již od začátku pašerákům na stopě. I na vzdory tomu, že bandu vede proslulý Harry Moučka. Bouše povolá ty nejlepší z nejlepších, včetně přičinlivého ing. Berky, naklonuje Kanyzu (záruka úspěchu) a chystá se sebrat celou galérku. Do hry ovšem vstupuje major Hradec (který, stejně jako Kanyza, ve skutečnosti v jižní americe nezemřel, ale přeběhl), jehož, větříce podraz, najímají mafiáni ze západu. Jeho úkolem je, pod cizí identitou a za mrzký kapitalistický peníz, zlikvidovat všechny svědky - mravenečky. Když své oběti vyplaší tím, že ranou do hlavy zapříčiní doživotní demenci maséra Slavíčka (který nadále musí pracovat na patologii), nevydrží Kanyza už tu dvojí hru a přizná se, že není schopen naučit se dva dialogy. Bouše mu zajistí místo v programu na ochranu svědků (nejspíš profesůru na Borech) a spolu s nedočkavým Berkou zapojí všemocnou pyramidu, díky které se vše v dobré obrátí a konec vypadá jako z německého kriminálního seriálu. Bouše definitivně odstaví přeběhlíka Hradce, který mu na důkaz své prohry zatancuje sólo, jen zlí kapitalističtí buržousti uniknou trestu v teple svých zápaďáckých kanceláří. A tak končí tento kriminální příběh o morálním poslání Veřejné bezpečnosti, bohužel však, krom zajímavé kamery, snažícího se střihu a pěkně udělané nakládačky Kanyzovi, nic jiného nepřináší. ()

DAPDO

Pamatuju si, že když jsem tuhle krimi viděl poprvý ještě jako náctiletej, byl jsem z ní unešenej, žral jsem hlavně nájemnýho vraha Bartáka, kterýho hrál Ruda Jelínek. Po asi dvaceti letech od prvního zkouknutí už je to spíš komedie než krimi. Všichni ti agenti, crazy akční scény, krev barvy vyblitýho kečupu...Za tancujíci mládež na diskotéce u Drtikola Harryho Moučky musím dát o hvězdu navíc, ty taneční kreace jsou nezapomenutelný :-) ()

FOCKE_WULF

Rozdělovníci na distribuci cukříků už jsou nachystaní, ale nebojte, imperialističtí šmejdi, Josef Vinklář je ve formě a brzo vám do vašich nekalých kšeftů hodí vidle. ()

duffi

To nam ale zase komousi svou propagandou ukazali, jak dokazou zatocit s nekalymi zivly, zpetne se tomu musi clovek pousmat. Dostal mne na konci Vinklar, ktery byl nahore na pude a najednou strilel na Jelinka zespodu. ()

HonzaMag

Tak pro tenhle film mám slabost - kultovní postavy Harry Moučka (Kratina), vrhač nožů (Mrkvička), nájemný zabiják (Jelínek), Kanyza,.... Snímek je nutno brát s velkým nadhledem - pak se člověk opravdu pobaví. ()

Jonatána

Tak jsem se koukla, teď to dával Barrandov. I když české kriminálky z dob před revolucí (dokonce i ty hodně nepovedené) můžu (odpouštím jim i soudruhování :-)), tohle fakt byla pecka. Když posbírali feťáky a on to sám pankáč, smála jsem se. Při pohledu na paní v důchodovém věku, která se tam nějak zatoulala, jsem se smála skoro hystericky. Ty vypoulené oči, mimozní výrazy, síla. A když Zora Jandová provedla pokus skolit nájemného vrahouna a jako se s ním prala, nezvládla jsem to a vypla. Prostě jako komedie dobrý,jako kriminálka děs a jedna hvězda za to, že ve 14 mi to patrně drásalo nervy. ()

sigf07

Velmi naivní a nechtěně zábavný pohled na drogovou problematiku v Československu tých let. Bráno s patřičnou dávkou nadhledu jde o velice zábavnou podívanou s několika nezapomenutelnými momenty (západoněmečtí mafiáni nepokrytě obdivující schopnosti naší státní bezpečnosti). Mimochodem, v jedné z menších rolí se ve filmu objevila začínající Nella Boudová. ()

BigBang

Z videa lze, když člověk přetočí scény s feťákama. Jinak to sledovat nelze. Za zmínku stojí scény ze západního Berlína, které točil kameraman odvážně teleobjektivem a hodně letmo, jakoby potajmu, aby ho neviděli. A ten kontrast žebráků a ohromného luxusu (= C&A). ()

KdG

Jsem zase o něco chytřejší , Pankáč = narkoman ;-) Chytrá česká policie, parodie na bondovku jak vyšitá. ()

TSZ odpad!

Hodně velký bizár. Ačkoliv u nás za komunismu vzniklo několik velmi dobrých filmů, Mravenci nesou smrt jsou přínosní jen svou zvrhlou zábavností a nechtěnou vtipností. Tento pokus o akční krimi je opravdu cokoliv, jen ne dobrým filmem. ()

IvonaK

Mě se to náhodou líbilo. Obvykle se totiž u čs krimi nudím protože tam jenom tlápou že brzy ztrácím nit. Proto jsem zůstala mít oči otevřené u uřvaných a zhulených feťáků. A ty malé pytlíčky s motivem marihuany mě pobavily. ()

vox_populi

totálne nezvládnutý paškvil - herecky, dejovo i režisérsky táto kriminálka nestojí za nič...za likvidáciu feťákov (+ Mrkvičku s Jelínkom) dávam jednu hviezdičku ()

Uesbe

Toto bolo plnotučné Bčko, zábavné až do konca, herci prehrávali akokeby ochutnávali rekvizity, nenormálny scenár, prehliadka dobových autiakov, ešte aj vkusne rozbitých......tento film vyzeral ako zlý vtip, ale bol to dobrý žart a tvorcovia si ho zrejme tiež užili. ()

curfew77

Existují socialistické detektivky, které přečkaly trhnutí oponou času bez vážnějších šrámů a dodnes v sobě mají napětí, myšlenku a třeba i humor. Tenhle pokus ovšem nabízí jen humor a to ještě nechtěný. Beznadějně odkecaná záležitost a obávám se, že tomu tak možná bylo už v době jejího vzniku. 30 %. ()

maja.ce

Mě film celkem zaujal, ovšem jen do chvíle, kdy jsem si přestala být jistá, kam patří Kanyza. Zda mezi policajty nebo drogové padouchy. A ejhle on byl dva. Úplně stejnej Kanyza i s vousama. Byl tam i tam. Tak to mě dostalo. ()