Komedie / Fantasy / Dobrodružný

USA, 1999, 130 min

Jelikož jsem v poslední době dal šanci snímku Hledám Amy aby mě přesvědčil o svých kvalitách. Udělal jsem to samé s filmem Dogma. Zatímco Amy v mých očích povyrostla, tak Dogma možná ještě více spadla. A musím tudíž prohlásit že se jedná o režisérův nejslabší kousek. Dobře chápu že Kevin Smith si s tímto filmem musel dát dost záležet. Ale tohle téma mi prostě nesedí a pravděpodobně asi sedět ani nezačne. Nezajímají mě moc řeči o Kristovi, Bohu, Apoštolích atd. Kevin Smith tohle všechno pojal po svém a vloudil do dialogů hodně těch svých pitomin. Přesto chvílemi dost nuda, přestože se jedná o herecky nejlépe obsazený Smithiho filmík.(14.5.2007)

Oba dva herci v hlavních rolích mě prostě iritujou natolik, že kvůli nim musím ubrat hvězdičku... Jedna věc mi na Kevinu Smithovi fakt vadí... že pořád obsazuje Afflecka a Damona...(8.2.2011)

He said that faith is like a glass of water. When you're young, the glass is small, and it's easy to fill up. But the older you get, the bigger the glass gets, and the same amount of liquid doesn't fill it anymore.(3.9.2014)

"Dogma" nepatří k mým oblíbeným filmům Kevina Smithe, ale díky tomu, že tam jsou dobré postavy - Jay je tu skvělý a výborně se Silent Bobem zapadnou - se to dá. Líbí se mi, jak se Smith nabourává do náboženství, jak se zaměřuje na některé jeho aspekty a hlavně při tom má pravdu. Samotný příběh mě tolik nedostal, ale ty dialogy jsou prostě dobré. Opět.(20.3.2015)

• raffspIn

To si ze mě děláte srandu ne? Vždyť je to úplná zhovadilost.(2.7.2005)

Rozhodně se jedná o kontroverzní film. Vždyť se svým humorem dotýká katolické církve. Humor je to opravdu vynikající, řada scén jsou vypilované k dokonalosti. Bohužel filmu neprospěla tak dlouhá stopáž. Neubráníte se tedy mírného zakašlání, když podobný vtip jste viděli ve filmu už minimálně dvakrát.(29.1.2008)

Nápad jednoznačně pokulhává za zpracováním. Jak je Smith dobrý scénárista, tak se tady neosvědčuje jako režisér. Zejména akčnější scény jsou parodií parodie, ale i tak... Ono tu totiž o to, jak je to natočené, zase tolik nejde. Stačí že film je naprosto úžasná kritika omezenosti v typickém smithovském stylu. Nikdo nešetří slovíčky fuck, exkrementy, a přitom se jedná o dosti intelektuální zábavu. Co se týká hereckých výkonů, tak jsem si také nebyl vždy dvakrát jist, zejména Affleck mne často točil, ale i tak... Dobré, vtipné, a to pekelně, zbytek jsem schopen odpustit. Po stránce scénáře nejlepší Smith, ale mělo se to natočit lépe.(22.6.2009)

• d-fens

ocenenia : MFF Cannes 1999 - nesúťažný výber(2.6.2013)

Hodně moc chytrých stíraček rychle na sebe navazujících, což ubírá na odlehčenosti. Jinak jsem se bavil skoro božsky - hlavně díky skvělému obsazení - včetně závěrečné Alanis jako boha. Vůbec se nedivím, že z toho byla církev v šoku a žaloba na sebe nenechala dlouho čekat...(24.7.2003)

hollywood a slava kazia charaktery. kevin smith tomu nemohol uniknut. pretvarka nadsazky a blbych vtipov to nemoze zakryt.(10.1.2006)

I dělání si srandy z církve Smithovi jde. Opět nechybí vypointované scény, vtipné dialogy, dobří herci a Jay se silent Bobem. Pro mě slabší film z režijní filmografie KS, ale přesto vysoký nadprůměr v konkurenci ostatních hollywoodských komedií.(5.5.2007)

Dogma patří jednoznačně k mým nejoblíbenějším filmům, jeho hůmor je prostě super!(13.11.2009)

Průměrná ujeťárna, kde hlavní roli hrajou různé mytologické postavy z bible. .. A opravdu je to hodně ujetý, tak ujetý, jak to může udělat jen ateista co má něco proti lidem vyznávající teismus. .... HODNOCENÍ: 60% (3*)(4.1.2016)

Smith umí i lépe.(10.1.2006)

správne uletené a pritom seriózne. skvelé herecké obsadenie a vtipy. moje prvé stretnutie s Jayom a Silent Bobom - zbožňujem ich. v tomto filme ešte aj titulky stoja za to. a Alanis ako boh - jednoducho božské.(20.1.2006)

megahlina, na to jak me Smith sere, jsem se u Dogmatu fakt valel. je to super!!!(19.1.2007)

Smithovsky nekorektní nebo nábožensky uctivé? Překvapí řada známých jmen, neúcta ka katolické církvi (ať žije nový maskot :-D ) rozuzlení filmu.(5.1.2008)

naprosto souhlasím se vším co řekla "Lima". Prostě chytře a vtipně zparcované s úžasným obsazením. Pro fanoušky Mlčenlivého Boba a Jaye, nebo alespoň pro fanoušky filmů z režie Kevina Smithe (Mlčenlivý Bob) je tenhle film úžasnou satirickou parodií, kterou by si neměli nechat ujít ;) PS.: Alanis Morrissette je tam úplně božská :D(4.2.2008)

komedie beroucí si na paškál víru v boha a zesměšňující většinu zaběhlých křesťanských dogmat - ovšem zesměšňující je inteligentní formou, často podepřenou citáty z bible či křesťanské mytologie. Dozvíme se, že Ježíš byl černoch, andělé jsou stejně bezpohlavní jako Ken a bůh je žena s roztomilým xichtíkem Alanis Morissette... Dokážu si představit, jak musel tento film hnout žlučí církevním pohlávárům a mám z toho pekelnou radost:)(30.6.2008)

Kevin Smith .. pro některé pojem .. pro mnohé něco špatně stravitelného - tohle byl náš první kontakt .. a bez známky studu prohlašuji, že se řadím k těm prvním .. mě se to líbilo, jdu pátrat po dalším …(24.4.2010)

• Maq

Souhlasím s poznatkem, že film je to odvážný. Religiózní část Ameriky asi rozzlobil. Ale já jsem spíš zklamaný. Čekal jsem chytrou satiru namířenou proti církvi. Jenže moc chytré mi to nepřipadlo. Je to spíš takové to standardní rádoby drama, kde na straně Dobra a Zla bojují různé bájné a nadpřirozené bytosti. Tady to ale nebylo jen základem k obvyklým patetickým stupiditám, nýbrž hlavně ke srandě. Satira? Sotva, spíš jen ta sranda.(12.6.2014)

1 5 6 7 8 9 10 11 15 21 28