Freddyho smrt - Poslední noční můra

• slovenský

Freddyho smrť - Posledná nočná mora

Horor / Komedie / Mysteriózní

USA, 1991, 96 min

Ale kdeže kdeže, ono to ani zďaleka nie je také zlé, ako som čakal – dokonca omnoho lepšie ! Absolútne odmietam tunajšie hodnotenia. Nočná mora má stále to šťastie, že jej príbehy píšu dobrí scenáristi a stále to nešťastie, že sú viac fantastické ako desivé. Tento diel je priam apokalyptický a úplne sa tu stierajú rozdiely medzi snom a skutočnosťou, výmyslom a realitou, normálnosťou a bizarnosťou. Oproti mladícky rozjuchaným starším dielom je FREDDYHO SMRŤ občas až nepríjemne psychotická. Ten tu síce vystupuje viac ako komická postavička, čo je najväčším mínusom, ale zato detské traumy a scény zobrazujúce dokonalú bezmocnosť a typické nočné mory – pády a neprítomnosť zmyslov, spomienky na to najhoršie, čo sa nám v živote prihodilo a čo myseľ vytesňuje a podvedomie sa s tým vyrovnáva iba v snoch, rovnako ako krutosť sú tu nepríjemnejšie než ktovie čo z celej série. Sekvencia s uchom je možno najlepšou od prvej NOĆNEJ MORY. A navyše sa tu ešte dokonale uzatvára celý Freddyho život – videli sme už jeho smrť – a koľkokrát, jeho zrodenie, jeho život po smrti a x-smrtí po smrti, a teraz konečne aj jeho život... a v jeho krátkych spomienkach je chvíľa, keď dokonca dojme, rovnako ako chvíľa, kedy mu fandíme ! Ó nie, toto pokračovanie dôstojne uzatvára celú sériu, príbehovo hádam najlepšiu v celých dejinách fimového hororu. Nebyť Freddyho šaškovania, nemám čo vyčítať. Predtým bol démonickým pomstiteľom samého seba, teraz sa stáva priam takmer apokalyptickou silou schopnou zničiť svojimi hrami svet, nebyť jeho vlastnej slabosti pre svoje úchylné zábavky a možno tak trochu aj svoje vlastné dieťa... "Ó, deti !"(4.3.2009)

• PetrPan

Podprůměrný 6. díl kruegerovské série je druhý nejhorší po příšerné dvojce. Pár originalit se zde přece jen najde, především hulič trávy pohlcený televizním Freddym nebo Freddy-videohra. Je toho však žalostně málo oproti vynikajícím předchozím filmům, film není vůbec děsivý a pokus Rachel Talalay vyznívá spíš trapně.(11.8.2004)

Tenhle díl je hrozně nahoru-dolů, ale nevidím to s ním až tak bledě. Horor jde stranou a příběh je na jednu stranu fakt stupidní, ale na druhou i docela zajímavý. Zápletka stručně: Freddy má problém, došly mu děti ve Springwoodu. Takže posledního přeživšího použije jako návnadu a pošle ho mimo město... Motají se sem sračky jako ‚dream people‘ – nějací démoni nočních můr, kteří našli největšího možného chlíváka právě ve Fredovi a to díky nim získal ony nadpřirozené schopnosti. A dost přitažený za vlasy mi přišlo vyvraždění mládeže celého městečka, aniž by se o tom doslechlo blízké okolí... Ale tak co no. Naopak k zahození nejsou náhledy do jeho minulosti (žena, dítě), i když to už je asi moc Roba Englunda bez masky (která mi teda tentokráte přišla podezřele gumová). Z Kruegera už je tady vyložený komik a sviňák v jednom. Hrátky s nahluchlým typem, videohry s jiným, létání na koštěti (krátký, ale náhodou stylový!), machrování že ho nic nezabije... – to vše je dobrá sranda. Nepovedlo se obsadit dva hlavní charaktery (John, Maggie), ovšem zase tu jsou dvě povedená camea (Depp, Cooper). Je to slátanina, některé efekty nestojí za nic (asi kvůli 3D), a k ‚true‘ to má daleko, ale prostě nevidím důvod proč to poslat do sraček – místy jsem se štval, místy (častěji) jsem se bavil. Druhý díl pro mě zůstává nejhorším, a to ani ten nebyl nijak katastrofální. 5,5/10. „Every town has an Elm Street.“(29.5.2010)

• Deimos

TV/// Obsazení 4/10 Děj 3/10 Hudba 4/10 Efekty 5/10/// +logika v příběhu, Freddy a jeho hlášky, efekty -děj, nulová atmoféra, žádné charaktery postav, prostředí/// Tak jeden by řekl, že Freddy konečně chcípnul, ale mi všichni víme, že jen do té doby, než se mu vydá na pomoc Jason :-) A tím narážím na jediné pozitivum film. Tím je příběh. Který zde pokračuje a objevuje opět nové souvislosti z Freddyho života. Bohuže samotný film je i tak dost zbytečný. Žádné drastické scény, žádná hororová atmosféry...a tak nějak jsem čekal kdy příjde zajímavej masakr, jak je u Fredddyho zvykem, ale nějak to nepřišlo. Je tady sice několik originálních scének, ale to málo tento film nezachrání. Nebýt Freddyho a příběhu, je to jasnej odpad./// Celkem 38%///(27.9.2006)

• lekr

Všechno má mít svůj konec ale Noční můra v Elm Street už do toho měla praštit dávno. Tak teda tady Freddy umře dost ničemnou smrtí a doufá že nás tím zaujme. Mě by teda zaujal ale to by se už neměl zase vzkřísit a nenaplňpvat nás jistotou že je po smrti když to není pravda. Freddy přežije všechno ale když sleduju ty čím dál horší a horší díly co vznikají tak si říkám že si Freddy už měl dát pokoj a zůstat navždy mrtvej protože žádné nové inovace se v žádné Noční můře nedostane. Ta pravá noční můra je hold jen jedna....(7.9.2009)

• - Producent Robert Shaye si střihl roli prodavače lístků na autobus. (HellFire)

• - První celovečerní film Breckina Meyera. (Karlos80)

• - Peter Jackson napsal pro film scénář, který nakonec nebyl využit. (Karlos80)