Freddyho smrt - Poslední noční můra

• USA Freddy's Dead: The Final Nightmare (více)
Trailer

Hned v první minutě se ocitnete uprostřed zlé můry nesoucí Freddyho zřetelný rukopis, a pak už se řítíte takovým množstvím děsivých snů, jako v Elm Street nikdy dřív. Navíc snů připomínajících vaše skutečné noční můry. Nekonečné pády, smyčky neustále opakující tutéž situaci, nesmyslné návraty na totéž místo bez možnosti úniku, všední úkony dosahující stále absurdnějších rozměrů. Jejich prostřednictvím vstupuje divák do dalšího děsivého příběhu o Freddy Kruegrovi, přízraku, který má zvláštní zálibu v rukavici opatřené ostrými břity a bizarními vraždami vyhlédnutých obětí. Tentokrát se prostřednictvím děsivých snů snaží přilákat do Springwoodu mladou vychovatelku dětského domova Maggie, která se s pomocí svého kolegy Doca a několika postižených teenagerů pokouší vypátrat význam svých snů. Maggie v doprovodu mladíka Johna a trojice černých pasažérů, kteří se pokouší z ústavu uprchnout, odjede do Springwoodu, protože se domnívá, že tu najde klíč k chlapcovým nočním můrám. V městečku je pouť, jsou na ní však samí dospělí, žádné děti. Také škola je prázdná, v jedné z tříd Maggie objeví pomateného učitele s knihou plnou výstřižků o Freddyho zločinech, zatímco Freddy svými krutými hrátkami vraždí jednoho z mladých lidí po druhém. Vyjde najevo, že svou sílu dostal Freddy od démonů snů, kteří si vždy vyberou toho nejzkaženějšího člověka a dají mu schopnost měnit sny v realitu. Maggie navíc zjistí, že ona sama je Freddyho dcerou, kterou mu ještě jako malou odebrali a dali na vychování do sirotčince. Ona je také jediná, kdo ho může dostat z města, které již porazil. Maggie, Doc a dívka Tracy, která jediná přežila výlet do Springwoodu, se dohodnou, že Freddyho vylákají ze snu do reality, aby ho mohli zabít. (oficiální text distributora)

Trailer

B!shop

Moc nechapu, na co tu kazdej nadava, me to naopak prijemne prekvapilo. Jasne, pribeh uz je lehce pritazenej za vlasy, i kdyz napad na deset let pote a mesto bez deti je docela fajn, ale na druhou stranu se ukaze spousta veci z Freddyho mladi a jak vlastne "vzniknul", herci sice nic nehrajou, ale aspon jsou vcelku sympaticky, strihne si tu cameo Depp, smrti neni moc, ale jsou napadity a Freddy je proste takovej hlaskujicic frajer. Na to, ze se jedna o 6 dil a v podstate zaver serie to je solidni a ty 4* to da. ()

tron

V minulosti som trochu frflal na trojku a hlavne na štvorku a päťku, ale po skúsenosti so šestkou (a dvojkou) treba povedať, že oproti nej sú to učinené žánrové hody a zázraky. Šestka je úplne mimo. To, že vyzerá nahovno po vizuálnej stránke (ako nízkorozpočtový televízny film s príšernými trikmi) je dôležitá vec, ale nie najväčší problém. Najväčší je v scenári, ktorý je skutočne odpadový (až na istý rodinný twist) a v hercoch, ktorí sú hrozne zlí. Jedinou výnimkou je starý Yaphet Kotto z Votrelca (pričom Roseanne, Tom Arnold a Depp majú len cameá). Nie úplne od veci zaujímavosťou je, že Englunda tu môžete vidieť aj v nezamaskovanej úlohe. Čo síce bolo obľúbeným trademarkom série aj v minulosti, ale tentokrát hrá Freda Kruegera pred upálením. Gore je tu minimum, vlastne ani neviem, či je šestka horor. ()

EdaS

Totální sračka a zdaleka nejhorší Noční můra. Zatímco i ty slabší díly série měly aspoň slušnou atmosféru a nápady, tady je všechno špatně. Neschopná režisérka se snaží dát filmu odlišný vzhled, ale funguje to jen v samotném úvodu v letadle. Atmosféra nulová, mizerní herci, trapný scénář, béčková režie - vrcholem všeho špatného je závěr natočený "revoluční" technologií 3D. ()

Slasher

Tenhle díl je hrozně nahoru-dolů, ale nevidím to s ním až tak bledě. Horor jde stranou a příběh je na jednu stranu fakt stupidní, ale na druhou i docela zajímavý. Zápletka stručně: Freddy má problém, došly mu děti ve Springwoodu. Takže posledního přeživšího použije jako návnadu a pošle ho mimo město... Motají se sem sračky jako ‚dream people‘ – nějací démoni nočních můr, kteří našli největšího možného chlíváka právě ve Fredovi a to díky nim získal ony nadpřirozené schopnosti. A dost přitažený za vlasy mi přišlo vyvraždění mládeže celého městečka, aniž by se o tom doslechlo blízké okolí... Ale tak co no. Naopak k zahození nejsou náhledy do jeho minulosti (žena, dítě), i když to už je asi moc Roba Englunda bez masky (která mi teda tentokráte přišla podezřele gumová). Z Kruegera už je tady vyložený komik a sviňák v jednom. Hrátky s nahluchlým typem, videohry s jiným, létání na koštěti (krátký, ale náhodou stylový!), machrování že ho nic nezabije... – to vše je dobrá sranda. Nepovedlo se obsadit dva hlavní charaktery (John, Maggie), ovšem zase tu jsou dvě povedená camea (Depp, Cooper). Je to slátanina, některé efekty nestojí za nic (asi kvůli 3D), a k ‚true‘ to má daleko, ale prostě nevidím důvod proč to poslat do sraček – místy jsem se štval, místy (častěji) jsem se bavil. Druhý díl pro mě zůstává nejhorším, a to ani ten nebyl nijak katastrofální. 5,5/10. „Every town has an Elm Street.“ ()

Bloody13

"Welcome to Prime time, Bitch!" Po všem tom upalování, pohřbívání a svěcené vodě se Freddyho přízrak znovu vrací, aby shodil všechnu svou zbývající čest, vážnost, a pořádně se ztrapnil. Krueger už nemá koho vraždit, ve Springwoodu zůstali jen mentální dospělí, a tak si krátí čas trýzněním jak posledních dětí, tak hlavně samotného diváka. Jedna z nejslavnějších hororových ikon totiž schytala na postu režiséra nemožnou ženskou, která se rozhodla sérii ukončit a znásilnit. Freddy tu už vystupuje coby pouhá komická figurka s pochmurnou minulostí, jež neměla být nikdy odhalena... alespoň ne takhle. Kruegerova maska je zase o něco jednodušší (rozuměj ošklivější) a "speciální efekty" stojí tentokrát za hovno. Paradoxně nejlepší na snímku jsou tak závěrečné titulky, ve kterých se promítají nejlepší momenty z celé série. Člověk si při nich vzpomene na všechny ty krásné chvíle, u nichž nás Fred královsky bavil. R.I.P. ()

• Ovladač, s nímž Freddy Krueger (Robert Englund), hraje videohru připomíná videoherní systém NES, na kterém vyšla i videohra „A Nightmare on Elm Street“ (1989). (JesterKruger)
  • Celosvětová premiéra proběhla 5. září 1991 v Německu. (Varan)

Související novinky

Zemřel herec Yaphet Kotto

Zemřel herec Yaphet Kotto

16.03.2021

Ve věku 81 let zemřel na Filipínách americký herec Yaphet Kotto. Informaci prostřednictvím sociálních médií zveřejnila jeho žena Tessie Sinahon a později ji potvrdil i hercův agent Ryan Goldhar.…