V brzkých ranních hodinách 31. srpna 1888 je v uličce Buck’s Road v londýnském Whitechapelu objeveno zohavené tělo prostitutky Mary Ann Nicholsové. Vyšetřováním je pověřen inspektor Abberline ze Scotland Yardu, který od počátku čelí podezřelému tlaku, aby případ urychleně uzavřel. Zkušený policista dospěje k závěru, že není-li nijak významná oběť, důležitá bude patrně osoba vraha. A ne, že by měl o podezřelé nouzi. V okruhu vyšetřování se záhy ocitá například jasnovidec Lees, těšící se přízni samotné královny, americký herec Richard Mansfield či soudní lékař Llewellyn. Případ získává nový rozměr 8. září nalezením další zavražděné prostitutky Annie Chapmanové. Whitechapelem se šíří panika a strach, které nikdy nepřinesou nic dobrého... V uličkách londýnského Whitechapelu navzdory úsilí Scotland Yardu stále řádí bestiální vrah prostitutek, přezdívaný Jack Rozparovač. Po tzv. dvojité události z noci na 30. září 1888 buntuje George Lusk v čele samozvaného Výboru bdělosti lůzu do zbraně. Policie, jíž se vrah ve svých vzkazech otevřeně vysmívá, se ocitá pod stále větším tlakem. I za těchto okolností se však inspektor Abberline spolu se svým věrným seržantem Godleym dostává krůček po krůčku blíž k pravdě...  Neznámý pachatel, který vstoupil do dějin kriminalistiky pod přízviskem Jack Rozparovač, zavraždil mezi 31. srpnem a 9. listopadem 1888 v temných uličkách londýnské čtvrti Whitechapel celkem pět prostitutek. Mimořádná brutalita vražd vzbudila již ve své době nebývalou pozornost a případ, který nebyl nikdy vyřešen, nepřestává různé amatérské badatele i profesionální kriminalisty fascinovat dodnes. Dvoudílný britský televizní film Davida Wickese vznikl ke stému výročí proslulých zločinů a coby dramatická rekonstrukce jejich vyšetřování je jakýmsi shrnutím tehdy dostupných faktů, na jejichž základě tvůrci dospívají k vlastnímu závěru ohledně totožnosti pachatele. Hlavní roli inspektora Abberlina ztvárnil Michael Caine, oceněný za svůj výkon prestižním Zlatým glóbem. Seržanta Godleyho hraje Lewis Collins, u nás patrně nejznámější jako představitel drsňáka Bodieho v seriálu Profesionálové. (Česká televize)

gizi

Povedený film, který nenudí. Chápu, že v té době neznali krevní skupiny, otisky prstů apod., ale nedokážu pochopit, jak podivně a hloupě probíhalo pátrání. Nebo to jen tak nešikovně zobrazili filmaři. 75ˇ%. ()

Jirkacek

Jack Rozparovač a jeho případ mne fascinoval už dlouhá léta, stejně jako podobně záhady, nevyjasněné události a tak dál. Po americké verzi přišla také řada na britské ztvárnění, kterému jsme věnovali hned dva večery, celkem totiž film trval tři hodiny. Setkal jsem se v něm s mým oblíbeným hercem Michaelem Cainem, který si zde zahrál hlavního vyšetřovatele inspektora Freda Abberlinea. Z dalších herců jsem ještě znal Lewise Collinse ze seriálu Profesionálové, který ve filmu pomáhal inspektorovi jako seržant George Godley. A do třetice bych ještě zmínil Jane Seymourovou, představitelku menší role kreslířky Emmy Prentissové, jenž vytvořila podobiznu vraha. Ale abych nepředbíhal, nejprve došlo k první vraždě prostitutky v londýnské čtvrti Whitechapel, ke které byl povoláni již zmínění pánové ze Scotland Yardu. Kdo by to ještě nevěděl ( asi takový už není ), tak pracovnici nejstaršího řemesla na světě byly vyřezány vnitřnosti, díky čemuž se policie domnívala, že čin provedl nějaký doktor šílenec. Mužů tohoto povolání se objevilo hned několik, takže jsme doma vůbec netušili, jestli vrahem nakonec nebude jeden z nich. Autoři filmu do děje vložili také zajímavou postavu jasnovidce Leese, který ve svém vidění viděl vraha se dvěma tvářemi. I když mu dvojice detektivů moc nevěřila, toto tvrzení je přivedlo do divadla na hru Dr. Jekyll a Mr. Hyde, duševně rozpolceného muže dvou tváří. Na prknech divadla jej zahrál americký herec Mansfield, častý návštěvník nevěstinců a tudíž další podezřelý. Nitky případu vedly také do královského paláce, dokonce vnuk královny byl dlouho dobu jedním z kandidátů na zatčení. To by se ovšem nelíbilo vedení monarchie a mohlo by dojít také k revoluci, což si roku 1888, kdy se tyto případy odehrávaly, nechtěl nikdo risknout dovolit. Zkrátka podezřelých bylo plno a i když hledání důkazů bylo těžké, riskantní a zdlouhavé, v této verzi Jacka Rozparovače nakonec k zatčení vraha celkem pěti prostitutek došlo. Rád bych tento fakt ocenil, že se v britském filmu k tomu odhodlali, i když to samozřejmě nemusí být ve skutečnosti pravda. Verzí bylo a je několik a pravdu se možná už nikdy nedozvíme. Každopádně tento dvoudílný film mi často připomínal jakousi detektivní rekonstrukci, krok po kroku jsme sledovali mravenčí práci celého policejního týmu jejich očima a sami jsme tak poznali, že to nemají jednoduché. Zápletka leckdy nudila i ta politika nebyla nejzajímavější a to bych řekl, že je asi největší rozdíl oproti americké verzi rozparovače s Johnny Deppem, která nabídla děsivější pohledy na vraždy. Dokud však někdo nepřijde s jednoznačným důkazem, bude se jednat o pouhé dohady a fantazie. Za své provedení si u mne Jack Rozparovač vyvraždil tři rozpárané hvězdy ***. ()

Milonak

Příjemné překvapení - velice dobře natočený film, který strčí do kapsy bez problémů spoustu "trháků". Má to, co by film měl mít - příběh, herecké výkony a díky tématu i odpovídající napětí. Najde se pár trošku nudných okamžiků, ale v zásadě to nijak atmosféru filmu nenarušuje. Caine i Collins podávají výborné výkony. ()

karelondatra

Kromě dvou hlavních hrdinů své role všichni nesmírně přehrávali. Nejspíš to tak režie chtěla, ale v mých očích to film deklasovalo na úroveň laciného tyjátru. Což je škoda, protože film jako takový byl opravdu dobrý, jen ty neustálé rádobydramatické projevy a přehnané grimasy z něj dělaly frašku, do které se nedalo divácky ponořit a brát ji vážně. ()