Františka Krále postihla v emigraci vážná automobilová nehoda a musel se podrobit plastické operaci. S novou tváří a pod změněným jménem se vrací do Prahy jako nepřátelský agent. Setká se se svou rodinou a začíná pochybovat o smyslu své špionážní činnosti... Efektně realizovaný snímek kombinuje povrchní politickou agitaci s dobrodružnými motivy. Ve své době měl film úspěch a většina diváků ho byla schopna brát docela vážně. (oficiální text distributora)

S_M_Lomoz

Vnitřně rozporný film. Děj je neskutečně naivní - špion z řad emigrantů vracející se do vlasti, která ho odvrhla a odvrhne zase - ale co tomu zachraňuje aspoň nějakou hvězdičku, to jsou některé skoro umělecké sekvence a do značné míry i kamera. Dá to práci tenhle film vydržet, ale právě z tohohle filmu se dá vytušit, proč v Kohoutově hře August August, august hrála augustku Jiřina Jirásková. Mimochodem: jediný film, ve kterém jsem viděl Jarmilu "Babičku" Kurandovou někoho zfackovat. ()

celuloid

Jeden z prvních našich filmů se stereofonním zvukem. Při promítání v pražském kině Alfa ve scéně striptýzu v nočním baru se všichni diváci otočili dozadu hlediště, kdože se to tam tak nejapně pochechtává... ()

Vesecký

Průměrný film, skvěle namaskovaný Jiří Vala, kterého by nikdo nepoznal, v roli agenta zahraniční rozvědky, která žádá zajištění mikrofilmů o našem leteckém průmyslu (myslím, že šlo o něco podobného). Téma to bylo velice zajímavé, možná s tou plastickou operací to bylo maličko přehnané, ale jedno je jisté, agenti Západu k nám na špionáž chodili a jsou dnes za to chváleni. Návrat do staré vlasti však přivádí Františka Krále ke své bývalé rodině, k manželce, bratrovi a nakonec i k vlastnímu synovi, který tátu nepoznal. A zde se objevuje motiv přehodnocení Králova pobytu na Západě a touhy napravit aspoň zčásti, třeba na synkovi, chybu, kterou František udělal... Film rozhodně k zamyšlení. ()

mh.mail odpad!

0% — Opět debilní Brynychova úchylka v sáhodlouhých dialozích v cizích jazycích (zde především němčina a trochu angličtina). Dokonce byl němčinou tak okouzlen, že většinově zněla i v době, kdy se děj přenesl do Prahy. Ono by to nevadilo, ať herci klidně mluví inuitštinou, když k tomu ovšem budou zobrazeny české titulky. Zde chyběly, což Brynych použil také ve filmu Transport z ráje, kde jsem to se skřípěním zubů ještě překousnul, ale tady, ač je tento film o rok starší, už nikoliv. Nechápu smysl českého filmu pro českého diváka, ve kterém se více jak dvě třetiny času mluví cizí řečí. „Díky“ tomu jsem toho z příběhu moc nepochytil, a pokud je film bez příběhu, tak je to prostě odpad. A to torzo, kterému jsem porozuměl, byla trapná ideologická agitka, které byly tenkrát v kurzu. ()

Schlierkamp

Československý psychologický film, v němž hlavní (dvoj)roli si zahrál k nepoznání zamaskovaný J. Vala. Tento emigrant a špion, muž otupělých citů a neměnných výrazů vrátivší se zpět do rodné Prahy páchá protistátní činnost, přičemž začíná pochybovat o své životní cestě a cílech, což se nejvíce projeví v dojemné scéně při poslechu státní hymny. J. Vala alias František Král/Franz König se před společností ukrývá v cirkuse a vystupuje jako klaun. Snímek je značně politicky zabarven, což dokazuje mimo jiné povýšené chování k emigrantovi ze strany jeho bývalé rodiny a vlastně celé společnosti, která s ním nechce mít nic společného. Záběry na jásajícího dělníka slévajícího ingot hovoří za vše. Vedle zachmuřeného J. Valy, jenž se podílel jako spoluautor na scénáři, můžeme shlédnout výraznou J. Jiráskovou v roli naivně zamilované milenky či nečekaně půvabnou J. Švorcovou jako nepřístupnou bývalou lásku hlavního hrdiny. Notnou část filmu vyplňuje německá konverzace, přestože komunikují české filmové postavy. Musím ironicky vyzdvihnut totální utajení státní policie, neboť v samotném závěru pronese komisař J. Moučka větu ´Akce uzavřena´ a vyjmenuje asi pět osob, jež mají být zatčeny, přestože v celém filmu předtím on ani žádný jiný policista vůbec nefiguruje a není ani náznak jakékoliv policejní činnosti. Právě kvůli tomuto až směšnému, avšak v té době nikoli netypickému ukončení dramatu jsem nucen volit nízké hodnocení. Jeden z řady politicky orientovaných a filmařsky nevýrazných filmů pana Brynycha. ()

Ygnor

Čert vem komunistickou agitku, jde tady o film, který je zpracován téměř imho dokonale. Souhlasím s komentářem odvolávajícím se na Lynchovu celovečerní prvotinu. Nejsem filmový odborník, abych uměl film vědecky rozebrat. Za mne minimálně čtyři. (Dokonce ani ta Švorcová mě nesrala.) ()

GIK

Umělecky laděný špionážní film je použit k nezřízené propagandě levitující zeměkoule letící vesmírem. Hlavní roli má zeměkoule na tisíc způsobů.  Herci jsou zde pouze stafáž.  Zednářská symbolika: 0:45 – točící se zeměkoule. Ona se opravdu točí!!! 10:07 – opět točící se zeměkoule!! A dokonce i písnička: „Koule kulatá“.  4:53 – hodiny 33; 37:44 – nápis Cirk WELT na kouli. 49:26 – symbolika jednoho oka; Děti si hrají na vesmír: „Vypouštíme Lajku a nevíme, co bude dělat v beztížnym stavu.“ 59:34 – hodiny opět za tři minuty jedenáct = 33. 1:01:20 – vesmír, rakety; 1:01:28 – kosmonaut (cosmo-NOT). Jirásková se po celou dobu výletu do „vesmíru“ směje. 1:06:43 – 6 zeměkoulí najednou. Cirkus „Zeměkoule“ přijel do Prahy! 1:11:13 – klaun předává dítěti maličkou zeměkouli. 1:11:53 – tanec se zeměkoulema. Vidíme dokonce 24 zeměkoulí najednou!!! To už je trochu moc, ne??? Ty vole, a vono za chvíli přijde ještě dalších deset zeměkoulí!!!!! Kdo nevěří, ať si to pustí! Se zeměkoulemi je neuctivě házeno o zem! 1:13:16 – pěkně nasvícená neónová zeměkoule. 1:13:32 – dvě zeměkoule na plakátech. 1:14:35 – zeměkoule s pentagramy. 1:25:00 – předávání zeměkoule. 1:26:53 – debilní tanec se zeměkoulema pokračuje. 1:29:32 – v bytě komediantových rodičů GLOBUS!!! Přesně uprostřed záběru! Celkem dobrý výslech. 1:30:45 – globus. Následuje píseň: „Svět je veliká a velmi hladká koule. Koule kulatá a proto nekončící“.  1:36:14 – kutulálející se zeměkoule. Text písně: Pavel Kohout – no vida. Hezká artistická vystoupení. My všichni jsme vynikající artisté! Udržet se na točící se, zrychlující, zpomalující v elipse letící průměrnou rychlostí 30 kilometrů za sekundu (!!!), naklánějící se kouli je výkon hodný těch nejlepších artistů! ()

rivah

Film ve své době oslnil formální stránkou, zvládnutou na světové úrovni. Vrcholný výkon tu podává Jiří Vala, ostatně všichni jsou dobří. Psychologické drama je bohužel utlačeno politickým záměrem, který dnes vyznívá zase jinak. Je škoda, že je k dispozici jen špatná kopie, vizuální kvality by náležitě vynikly až po remasterování. Kdysi bych hodnotil 5, s odstupem 4,5. Big Bear a Willy Kufalt to dobře rozebrali. (90%) ()

Rattlehead

Nevyrovnaný snímek - skvělá vizuální stránka se mísí s průměrným dějem, z herců mě zaujala snad jen paní Kurandová. Některé pasáže patří do nové vlny, jiné zase do škatulky "komunistický noir". Slušné, ale nevím, jestli dám někdy opáčko. Zajímavost - jedním z asistentů režiséra byl Ivan Passer. ()

Amonasr

Na svou dobu jistě atraktivně a řemeslně dobře zfilmovaný námět, ovšem jeho slabinou je ideologicky značně schematické pojetí, které možná ve své době tolik nebilo do očí, spousta lidí ještě asi věřila ve světlé socialistické zítřky, ovšem ve zkoušce času neobstálo. .Pavel Kohout brzy vyrostl z dobové svazácké košile, Jiřina Švorcová a zřejmě i Jiří Vala naopak zůstali přesvědčenými komunisty až do konce., na což měl každý z nich koneckonců i právo.  I tak ale Jiřina Švorcová přes své nesporné herecké kvality zde působí značně neživotně a spíš deklamuje fráze, než skutečně hraje. Přesvědčené komunisty paradoxně asi nejhůře ztvárňovali herci, kteří byli sami doopravdy přesvědčenými komunisty, což platí nejspíš i pro jakoukoliv jinou ideologii obecně až po dnešek.  Není třeba se domnívat, že po sametovém převratu nepovstali noví svazáci, pouze barvy jejich košilí jsou jiné. Ve filmu je také přemíra německých dialogů, které jsou bez českých titulků značně divácky nekomfortní a obtěžující, i když jejich smysl se dá jakž takž vytušit.  Ale možná to byla jen chyba CS filmu, z nějž jsem si snímek nahrál - nechce se mi věřit, že by to bez titulků běželo kdysi i v kinech. ()

Pitryx odpad!

Úvodní sekvence v baru neskutečně rozesmála. Tu by neuvěřil ani slině podnapilý divák. Pak to pokračuje rádoby písní, nato je to něco jako psychologická sonda… I přes některé herecké hvězdy je to stupidní film, který nestojí za podívání. Nemyslím tím bolšánskou propagandu, ale snímek jako takový. A to ani nepíši o spoustě retrospektiv. Ne tohle se opravdu nepovedlo. Dokoukáno jen silou vůle. ()

ilclassico

Pozoruhodný a skvěle natočený film. Výborný Vala. Škoda poslední scény, snímek by získal ještě víc na síle. Viděno s titulky. V rámci žánru za 3,5. ()

curil

Pamatuji se, jak se film u nás v Ústí nad Labem natáčel. Bydlel jsem kousek od náměstí, které ještě existovalo ve staré podobě, a dopoledne jsem sledoval filmaře. Samozřejmě, že je film poplatný tehdejší době a špionážním filmům se zlými západními rozvědkami. Jiřího Valu jsem si tímto filmem oblíbil a dodnes na něho nedám dopustit. ()

yntelygent

J.Vala je ok coz o to....ale absencia titulkov mi zneprijemnovala rychlo sa orientovat...nie som chodiaci slovnik ani byvaly agent kontrarozviedky....nestacil som reagovat na zmeny vsetkych moznych jazykov...ale inac raz sa to da pozriet,ale ze by som tuzil to vidiet zas,tak to rozhodne nie... ()

krokodlak

V české kinematografii nebylo zrovna časté, že by si herci iniciovali vlastní trháky, leč Jiřímu Valovi se toto na vrcholu popularity poštěstilo a výsledek je cenným dokumentem rozporuplnosti kultury přelomu 50. a 60. let. Až překvapivě stereotypně didaktická (přece jen už Kohout za sebou měl silné psychodrama Taková láska) historka o emigrantovi, který se stal nepříliš úspěšným západním špionem, je dost odvážně avantgardně natočena a hodně efektní bylo i zařazení velké části příběhu do varietního prostředí (opravdový bývalý špion Valtr Taub opět nezklamal). Úvodní scény z dekadentní kapitalistické ciziny působí opravdu svěže a Sternwaldova jako vždy skvělá hudba v této části dokonce o pár let předznamenává bondovky. Pozoruhodný je taky Högerův lyrický komentář ve sprechgesang formě. Nicméně vyznění snímku je třeba oproti Občanu Brychovi jednoznačně propagandistické, což kazí celkový dojem z něj. ()

carl.oesch odpad!

Děs a běs. V Severním přístavu jsme čekal, jestli toho "Šakala" stateční estébáci chytí, tady to bylo strašné od samého začátku až do hořkého konce. Nojo, scénáristické trio Vala, Brynych a především Kohout prostě nezklamali.....zejména pak Kohout, ale to je asi dost jasné. ()

honzic

Dějem mne to nezaujalo, i když se snažili. Působí to občas zmateně, vadí mi nepřeložené jazyky ve filmu, a pak i přes pěkné záběry dobové a výraznou hudbu to prostě není moc průhledné na koukání. Hodnocení: 45 % ()

ALchemik

Jiří Vala válel, to jo. Dokonale vyjádřil pocity rozervance a za to ty dvě hvězdy. Jinak to bylo skoro o ničem a v závěru to dovršil Moučka svým strojovým hlášením do vysílačky... ()