Jak si nevzít princeznu

(TV film)
  • Slovensko Ako si nezobrať princeznú (více)
TV spot

Velká výpravná pohádka scenáristy Petra Hudského a režiséra Karla Janáka začíná ve chvíli, kdy na zámek přicházejí tři sudičky, aby předpověděly osud malému princi Leopoldovi. Cestou se zastaví u velitele stráží, kterému se také právě narodil syn. Jeho předpověď příliš slavná není. Z Hynka má být nešika, který bude myslet hlavně na jídlo. Malému Leopoldovi sudičky věští, že si vezme za ženu dceru sousedního krále. Princ a princezna se ale jako děti od prvního okamžiku nesnášejí, jenže rodiče trvají na vyplnění věštby. V den svého sňatku Leopold a Josefína objeví cestu, jak jej překazit. Ukradnou sudičkám kouzelné hodinky a s jejich pomocí se vrátí do doby princova narození, aby zabránili sudičkám pronést věštbu. To se jim sice podaří, jenže po svém návratu zjistí, co tím všechno způsobili nejen sobě, ale hlavně celému království. (Česká televize)

bearmeedek

Milé děti! Chápu, že je opravdu těžké jednou za rok skočit z Ulice a ze Slunečné po hlavě do nové pohádky. A že se ztrácíte v cestování v čase, a navíc si myslíte, že dnešní děti to nepochopí. No nic, dobře vám tak. Za mě to byla normální pohodová pohádka. Sice žádný zázrak, ale nemám ani žádné výhrady. To některé pohádky v posledních letech byly jiné výtvory! 67%. ()

rublik05

Oceňuji snahu lehce oživit ten klasický vánoční pohádkový model, tvůrci si trochu zaexperimentovali a vsadili na cestování časem, což není typický pohádkový motiv, alespoň tedy u nás. Nápad dobrý, horší to je ale s jeho zpracováním. V první řadě musím zmínit nesympatické ústřední duo, jejich postavy jsou extrémně nevýrazné, mnohem lépe si vedli například někteří herci ve vedlejších rolích. Časové skoky mi nepřišly nikterak nepřehledné či složité, co mi ale vadilo, byla absence humoru a určitá míra nelogičnosti některých scén. Efekty, vzhledem k televizní produkci, docela ujdou, každopádně žádný zázrak se zde pochopitelně nekoná. Příště by to chtělo si dát víc záležet na výběru herců, lépe napsat a propracovat scénář, dotáhnout logiku a také nedabovat cizí herce, je to totiž otřesné. Letos velké zklamání. 4/10. ()

Trixinka

Pohádku jsem neviděla na Štědrý den, ale až den poté. Po přečtení pár komentářů zde i jinde jsem měla docela obavu - prý je moc moderní a skoky časem jsou nepřehledné a komplikované. Přátelé, kamarádi, spoluhodnotitelé -  ale jděte. Děj byl přehledný, v časových osách se dalo krásně vyznat (jedna mimo záběr), moderna tam moc není až na mluvu některých postav, ale to už tak nějak v novějších pohádkách bývá. Mě osobně spíše vadila nepříliš sympatická princezna, strašně málo prostoru pro nejlepší postavy v podobě tří sudiček, česky hovořící Ľuboš Kostelný a také ne zrovna vysoká inteligence vedlejších postav (loupežníci, stráže atd.). Objektivně ovšem musím uznat, že jde o pohádku spíše podařenou, ovšem časem patrně zapadne jako její vánoční předchůdkyně (např. Princezna a půl království, O vánoční hvězdě...) a objeví se možná příští Vánoce mimo hlavní program na některé televizní stanici. ()

Wyrdas

Královna Marie z Ostrovů je asi z velmi blízkých ostrovů... Keď ich jediný poznávací rys je slovenský prízvuk.  Každopádně Ady Hajdu mi neuvěřitelně připomínal Tywina Lannistera. A to je největší dojem, který ve mne tato pohádka zanechala. Ústřední postavy jsou krajně nesympatické. Vedlejší postavy jsou okoukané - neboť vycházejí ze svých tisíckrát viděných předloh z každé trapností profláknuté pohádky. Postava oddávajícího však svou absurditou vyniká až neokázale. Přijde mi, jako by původně chtělo býti vytvořeno dílo o paradoxech v cestování časem. Ale to nikdo zaplatit nechtěl. A tak se přikývnulo na pohádku. Ovšem nezbyl žádný prostor pro humor, nebo chemii postav. Naopak o trapnost nouze nebyla. A morální poučení od velitele stráže je také velice pochybné. Žemlovku z kotlíku bych také vřele rád ochutnal...  Největší problém však nemám s tím, že děti vidí, jak stačí říct "tohle nejím" a tím je hotovo. To největší zlo vidím v tom, že až příliš je zde dbáno na důraz osudu. Kdy vlastně lidé nemají vlastní vůli, nejsou svobodnými organismy. Ale pouhými figurkami sudiček, jejíž vůli se nelze vzepřít a nikdo tak není svobodný a co hůř - zodpovědný za své činy. Ani nevím, proč dávám dvě hvězdy. Ale než se mi to rozleželo, přemýšlel jsem zcela nepochopitelně dokonce nad třemi. Možná je to osud. ()

montenegro

Nablblost všech nových vánočních pohádek vynikne tím víc, že hned po nich se vysílá bezkonkurenční Popelka, a druhá Libuška se prostě zatím nenarodila. ()

Maniik88

Zdejší hejtery zase raz idú plnú paľbu. Je to České tak hneď -2*. Ja si myslím, že to vôbec nebolo tak zlé. Cestovanie v čase samozrejme nie je dotiahnuté ako v Interstellar alebo iných sci-fi, ale je to aj pre deti a tak toto bolo fajn. Mne ústredná dvojica prišla sympatická. V rámci Českých pohádok posledných rokov slušný priemer. ()

SONY_

Na štědrovečerní pohádku se vždy těším a ani letos jsem nebyl zklamaný. Zajímavý příběh, skvělé herecké obsazení a nádherné filmové lokace, které jsem měl možnost navštívit. V některých chvílích to ale bylo docela zamotané a nebyl jsem v místnosti jediný, co si musel děj pořád sumarizovat, abych to klubko rozmotal. Naštěstí nedošlo k takové motanici jako v případě Princezny zakleté v čase (2020). /65%/ ()

hrumsrt

Ach jo Janáku Janáku, ty nezklameš! To nemáme v Česku svoje herce a musíme to za každou cenu handlovat na Slovensku, ba i v Německu! Úvodem to nevypadá vůbec zle, ale ve snaze přijít s něčím kreativním a novým se to celé tak nestydatě překombinovalo, že to ztratilo moji pozornost.. Dějově mimořádně nepoutavé a již tradičně humorné pasáže jsou toporně vtloukány a trpí na tom jen děj... 35% ()

Dejvecd

Fakt rád sa pozerám na československé rozprávky, pretože väčšina z nich ma fakt dobre pobaví, nie vždy humorom, ale po väčšinu hlavne tou príjemnou pohodovou atmosférou, lenže táto konkrétne, vo mne nezanechala absolútne nič. Bolo tam pár príjemných vtipov, ale zvyšok bola čistá nuda, ktorá postrádala tú krásnu rozprávkovosť a pohodu, ktorú majú jej predchodcovia. V tejto rozprávke sa pokazilo veľa vecí. Jednak hlavná hrdinka, ktorá už ani menej sympatická byť nemôže, alebo totálne nudný príbeh, ktorý svojím koncom ani nevyčarí nejaký úsmev na tvári, jediné z čoho budete mať radosť je to že to už konečne skončilo. Mne ako divákovi bolo celkovo irelevantné, to čo sa na obrazovke dialo a bolo mi prakticky, úplne jedno ako to skončí. Malé deti to asi baviť bude, ale ani zďaleka nie tak, ako napr. Popoluška, alebo iné skvelé vianočné rozprávky. // Trefa vedľa, ale aspoň som sa mohol pozerať na Adyho Hajdu, ktorého som mohol stretnúť aj na živo na place filmu Rukojemník a ostatných dobrých hercov. 4/10 ()

AgnesDee

Není to katastrofa, ale něco úžasného to taky není. Postdabing Táborskýho královny je otřesný. Vztah mezi princem a princeznou je různorodý - na jednu stranu se k sobě nehodí a celý je to o tom, aby spolu nebyli. Na druhou stranu je tu snaha scenáristy o vybudování nějakého vztahu na základě společného cíle a nějakých zážitků, ale je dost špatně provedený. V jedné scéně princezna naštvaně odchází a nechce prince už vidět, a když je v problémech a náhodou ji princ zachrání, tak se do něj zamiluje? Není to podle mě dostatečná motivace. Koncept cestování časem se ani moc komentovat nedá, protože veskrze si práci s ním vypůjčili z jiných příběhu s podobnou tématikou, jen je to v téhle verzi prostě víc lídl. A závěrem, nemyslím si, že to muselo vyloženě skončit svatbou. Mohli to brát jako svatbu z rozumu a netahat do toho nějaké vyšší city, které v tom stejně nebyly. ()

MirkaP

Předesílám, že oblibuju téma cestování v čase. Nejvíc mě vždy zajímá, jak a díky čemu k časovému posunu vlastně dojde. Sice se tu nevyhnuli časovému paradoxu, přesto to nebylo trapné. Za netradiční zahrnutí tohoto úkazu do formátu pohádky bod navíc. ()

knihovna

Ze začátku mě to moc nebavilo, potom se to sice zlepšilo, ale jak říká klasik - něco tomu chybí. Takže klady - krásná princezna. Ta holka je fakt hezká, a roli jsem jí věřil. Sudička paní Kolářové je parádní sekernice. Mimochodem při jejím sledování mě napadlo - pokud by někdo chtěl natočit něco o svaté Ludmile, vím přesně, kdo by jí měl hrát. Nápad pohádky taky není špatný, ale to provedení. No prostě něco tomu chybí. ()