Hodný chlapec Ron se dostane do věznice za obchod s marihuanou. Bere si ho pod křídlo Earl Copan, který je za mřížemi už osmnáct let a snaží se Rona naučit pravidla života ve vězení... Vyfasovat v jednadvaceti pár let naostro za šíření marihuany - to je pořádná noční můra. Když ale Ron (Edward Furlong) vstoupil poprvé do své cely, pochopil, že jeho špatné sny ještě ani pořádně nezačaly. Jeho spolubydlící (Mickey Rourke) je populární místní "děvče" a Ron brzy zjistí, že i jeho vlastní mladá kůže představuje pro vyhládlé kriminálníky velké lákadlo. Naštěstí vzbudí brzy zájem místní autority Earla Copana (Willem Dafoe), vězně, který už strávil za mřížemi takovou dobu, že si ani nepamatuje jaké to bylo na svobodě. Pro Earla se mladík stane náhradou za všechno, co nikdy neměl - za rodinu, přátele, syna - a na oplátku Ron získá ochranu i zasvěcení do nelítostných pravidel světa uvnitř věznice. I Earl má ale své nepřátele a atmosféra ve věznici začíná houstnout. Snímek vznikl podle románu známého scénáristy Edwarda Bunkera (Na svobodě s Dustinem Hoffmanen), který se předtím odseděl ve vězení řadu let. (oficiální text distributora)

Rex Mundi

Keď si predlohu aj scenár napísal bývalý väzeň, asi by sme mu mali veriť ;-) Animal factory je film drsný aj príjemný, napínavý aj pohodový... a v istom zmysle aj dojímavý. Dobre zahraté a zrežírované... jednoducho správna "väzenská dráma", ovšem nie pre tých, ktorí očakávajú nekončiacu akciu plnú spotených svalov, krvi a tvrdých pohľadov nabúchaných hrdinov-rebelov, ktorí nakoniec morálne víťazia... alebo spletenec plánov a konšpirácií (niekto tu porovnával s Prison Breakom - preboha, prečo?!)... Animal factory je skôr o žití a prežití v base, väzenskej politike a diplomacii... a o kompromisoch :-) ()

Lima

Mladík v podání Furlonga je zavřen za prodej marihuany a ve vězení se citově zblíží se zkušeným muklem Willemem Dafoem, který nad ním vezme ochrannou ruku, aby se z mladíka nestala něčí děvka. Že by to hrozilo, je jasný, protože mladická vizáž Furlonga je jako magnet pro nadržený mukly a různý úchyláky, kterých je v lochu plno. Příběh nikterak originální, ale prostředí věznice je naprosto dokonalý, atmosféra správně hustá a hlavně - můj oblíbenec Willem Dafoe jako holohlavý Earl má charismatu na rozdávání. Dusnou náladu snímku podporuje i zajímavý soundtrack. ()

kobejn

Skvělé komorní vězeňské drama stojící především na výborných hercích a věrohodném scénáři čímž se vytváří velmi realistický obraz toho, jak to za mřížemi asi chodí. A to mi k filmové spokojenosti stačí. Dafoe tomu tady herecky s přehledem šéfuje stejně jako jeho postava ve filmu. Moc dobrej malej film Steve. ()

kaylin

Steve Buscemi se sem tam pustí do režie a nemá vůbec nejistou ruku. Docela překvapí. Jak dokáže být snímek drsný, což v tomhle případě rozhodně patří. Buscemi měl skvělou ruku i na herce, kdy Dafoe a Furlong do děje sedí, i když Furlong je ze začátku takový moc velký hezounek. Nakonec ale svou roli zvládnul. ()

MartinNDL

"Better to reign in hell than to serve in heaven." Tak to je kurva pravda, pokud seš dost nařáchlej a hnusnej. Já do vězení nemůžu a tenhle film je mou odpovědí na reakci proč?. Radši seppuku než bejt bezednej kelímek s čokoládou, do kterýho se namáčí negramotný nadrženci. Herecky přesvědčivá chlapácká romanťárna. Jako když starý rockeři zpívaj o přátelství. ()

• Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu, který napsal Eddie Bunker. (Terva)
  • Kytarista vystupující během vězeňské show je Antonyho Hegarty (z Antony and the Johnsons) a píseň, kterou zpívá, je verze "Rapture", kterou lze nalézt na stejnojmenném albu z roku 2000. (Chatterer)
  • Natáčení probíhalo ve věznici Holmesburg ve Philadelphii. (Terva)