Byla silnější než on. Láska, jež se pojmenovat netroufá… Dramatik, spisovatel, básník, estét, čelný představitel dekadence a l’art pour l’artismu. Tím vším byl Oscar Wilde, jenž bývá také někdy označován za prvního skutečně moderního muže v historii. Jeho krátký život (1854–1900) byl naplněn tolika událostmi a dramatickými zvraty, že by vydaly na několik jiných. A především byl naplněn láskou. Láskou, jež se pojmenovat netroufá, láskou, kterou tehdejší společnost neuznávala, která ji šokovala a pobuřovala. Oscar Wilde však věděl, že „kam člověka osud vede, tam musí jít“ a že „ať je nám dáno cokoli, musíme to naplnit, jinak by náš život byl jen samé ponížení.“ A on nechtěl, nemohl žít v ponížení. Proto se dokázal postavit celé společnosti, proto byl ochoten zaplatit i cenu nejvyšší… Snímek režiséra Briana Gilberta (mj. tvůrce dalšího pozoruhodného životopisného filmu „Tom a Viv“ o básníku T. S. Eliotovi) je již třetím filmem, věnovaným Wildeovi. V r. 1960 byly natočeny filmy Oscar Wilde s Robertem Morleym a Soudní procesy Oscara Wildea s Peterem Finchem v hlavní roli. V této nejnovější britské verzi se s postavou Oscara Wildea pozoruhodným způsobem vypořádal Stephen Fry, který za ni získal několik mezinárodních cen (mj. byl nominován na Zlatý glóbus). (Česká televize)

buchannon

Mohu prohlásit, že tento film není nijak zvlášť zajímavý, lehce proplul kolem mě a toť vše. Dozvíme se zde jen, že Wilde byl přehřátej jak reaktor Temelínu, přitom tento snímek není natočen špatně a kdyby se v něm dělo něco (pro mě) zajímavého, zřejmě bych hodnotil výše. Ale sledovat dvě homoklády to opravdu není pro mě, 'cause I am straight! Tohle asi nebudou sledovat v Alabamě aneb jak uvedl Top Gear: "MAN-LOVE RULES OK". ()

Teachman

Námět a zápletka: 7/10 ... Vizuální stránka: 7/10 ... Soundtrack: 7/10 ... Didaktický potenciál: 7/10 ... Celkový dojem: 8/10 ()

DorianGreene

Oscar Wilde, „excentrický a sebejistý dandy s těžkými víčky, smyslnými rty a nezdravě bílou pletí,“ který uváděl lidi v úžas svým nevyčerpatelným zdrojem obrazotvornosti, bavil je jemným poetickým humorem a odzbrojoval zasvěceností, s níž se pustil do jakékoliv debaty. Wilde jako dandy v lecčems zcela bezprostředně navázal na George Beau Brummella, předobraz všech dandyů. Zejména jeho důslednou stylizaci vlastního života dovedl Wilde na pozadí „high society“ své doby k dokonalosti. Tím, že kultivoval brummelovský suchý vtip a paradoxní aforismus, stal se z něj jeden z nejlepších břitkých ironiků a nejzábavnějších společníků v Anglii té doby. Originalita Wildova estetismu spočívala v tom, že co nedůsledněji a nejhlubším způsobem promýšlel vztah mezi životem a uměním. Tento rozměr Wildova života se filmu podařilo poměrně zdařile reflektovat. Stejně jako jeho tolik známou homosexuální orientaci a s ní související slavný proces roku 1895, během kterého byl Wilde odsouzen ke dvěma letům vězení. Wildovo odsouzení mělo dalekosáhlé následky. Zasáhlo celé anglické dekadentní hnutí. Nakladatelé, spisovatelé, umělci dostali strach. Dokonce i geniální výtvarník Aubrey Beardsley, který korunoval Wildovu hru Salome nepřekonatelným ilustračním doprovodem, „vyjádřil jako své poslední přání, aby zničili všechny obscénní kresby, které kdy vytvořil.“ ()

sister

Nikdy bych neřekla, že se mi tohle bude líbit... a líbilo. Vzhledem k většímu množství postav a komplikované spleti vztahů byl první zážitek čtyřhvězdičkový, druhý však už absolutní. Stephen Fry perfektně naplnil mou vlastní představu o Oscaru Wildovi - inteligentním, talentovaném a společenském člověku, jehož poněkud mate jen sféra emocí. Zvlášť mile mě překvapilo vykreslení Wildova vztahu k maželce, dětem i milencům, z nichž nikdo netrpěl nedostatkem pozornosti a lásky a zároveň divák neměl dojem, že na něj útočí čtyřprocentní agitka. Díky za tenhle film. ()

BubbleGum

Je to něco jako Wildeova biografie, takové to "jak to asi mohlo být". Je to sestavené z faktů a z doměnek a legend, a věcí co se o něm říkalo a tradovalo. Taková ta "fakta" co se dočtete na wikipedii. John Gray byl inspirací pro Doriana? Proč ne. S jeho ženou Constance je to celkem romanticky-tragicky upravené. Herci jsou ale výborní, nikdo jiný než Stephen Fry ho hrát ani nemůže, Zoë je výborná, pak malé (a trochu nevděčné) roličky jako měl Adam Garcia, který se ptal proč Oscar nepřivedl Celliniho, a po odpovědi, že už je mrtvý se zeptal, kdo ho zastřelil, James D'Arcy jako Perkins - jeden z "kamarádů", nebo Orlando Bloom, který měl jednu větu: "někoho hledáte?", a pak samozřejmě Ioan Gruffudd, kde je popravdě trochu zvláštní, když se ve filmu objeví postava, která říká že se chce zabít, a pak už o ní není ani zmínka. ()

Parisienne09

Film určitě potěší všechny příznivce staré dobré Anglie 19.století. A všichni ostatní filmoví fandové dostanou skvělý napínavý film s výbornými hereckými výkony, kde Stephen Fry exceluje. Myslím, že byl skvěle zvládnutý casting, masky i kostýmy, protože jak zde kolega Anthony správně podotýká: Stephen Fry ve filmu JE Oscar Wilde. Z vedlejších postav se výborně podařila matka Oscara Wilda v podání Vanessy Redgrave. ()

Sejkorka

Zajímavé, poučné, nutící Googlit, bezpochyby podle skutečnosti, s humózní vyzněním. Věren svým morálním zásadám však nemůžu dát víc než 3* I když je na začátku kariéry, další důvod, proč nemusím herce jménem Jude Law. ()