Oscar Wilde

• Německo

Oscar Wilde

Drama / Historický / Životopisný

Velká Británie / Německo / Japonsko, 1997, 118 min

Několikrát jsem si říkal, že Fry je reinkarnovaný Wilde, a vida - ono se ukázalo, že Stephen si střihl roli Oscara v biografickém snímku. Sehnal jsem, zhlédl jsem, nelitoval jsem. Dostal jsem všechno, co jsem čekal - solidní řemeslo a hudbu, tunu informací, skvělé herecké výkony (Fry, Wilkinson). Možná by neškodilo zkrátit stopáž o 20-30 minut, ale co... Je jen jedna věc, která je horší než příliš dlouhý biografický film - a to příliš krátký biografický film. Pchá.(19.7.2015)

Řeč a slova dokázal použít jako zbraň. Pokud mluvím o Oskarovi Wildovi, vždy se mi vybaví člověk jenž uměl lidi okouzlit svými fiktivními příběhy, svou kultivovaností… Na začátku jeho kariéry, byl všemi lidmi milován či zbožňován. Měl krásnou chytrou manželku, poté rozrůstající se rodinu o jednoho člena, ale ve svém nitru ukrýval největší tajemství. Jaký člověk vlastně je? Nedokázal definovat sám sebe, dokud mu neotevřel oči Robbie (Michael Sheen). Od přiznání si pravdy se jeho život zcela změnil, konečně dokázal žít.Od té doby se v jeho společností objevoval vždy nějaký pohledný mladý muž. Z této pro Oskara fascinující době vznikl jediný román “Obraz Doriana Graye“. Který spisovatele vynesl do výšin geniality. V té době poznal a poprvé se zamiloval do Bosieho (Jude Law). Oscar začal zahálet…neměl vůbec čas na tvůrčí práci. Protože s Bosiem musel být vždy a všude. Bosie byl v podání Juda velmi impozantně ztvárněn, dokonce bych řekla, doufám že je opravdu heterosexuál. Protože jeho elegance a charisma na mě působili spíš opačným dojmem. Nepřehlédnutelný a fascinující Michael Sheen mě vždy uchvátí. V roli Robbiho jsem mi líbila jeho duše, křehkost, ale na druhé straně…Co by se tenkrát stalo kdyby všechno dopadlo zcela jinak. Robbie měl v sobě křehkost a neskonalou sílu, odhodlání. Jediné co mu nedokážu zapomenout, proč nevyšel s pravdou najevo. Jenže samozřejmě to byla doba velmi konvenční. Vše mělo jistý řád a vše co vybočovalo z normálu bylo nechutné a zakázané. Tento film ve mně vyvolal plno smysluplných myšlenek. Na druhou stranu mi ukázal jak tehdejší svět odmítal věci , kterou jsou dnes brány zcela kladně a normálně. Tehdejší doba nebyla vůbec lehká a já jsem ráda, že ji v tomto filmu skvěle ukázaly. Proto musím hlasovat 4*. Nejen hercům patří velké díky nejen za to, že zvládli dosti náročnou úlohu, ale i za propracovanost a věrohodnost.(6.2.2010)

Film o jednom z mých nejoblíbenějších spisovatelů (jeho cynické aforismy jsou kouzelné) je nadprůměrný životopisák. Na střetu osobnosti génia a netolerantní společnosti se toho dá hodně zkazit, ale nejen díky místu vzniku z filmu neodkapává patos a i samotné propojení dějové linky s Wildovou pohádkou se mi líbí.(24.11.2008)

Objektivně by moje hodnocení sneslo o hvězdu míň, ale Oscar Wilde je moje srdcovka, takže sto osmnáct minut jeho společnosti skrze fantasticky okouzlujícího Stephena Frye mě nutilo sledovat obrazovku se zářícíma očíčkama a zatnutýma pěstičkama. Scénář je skvělý (i když Wildeových glos mohlo být o pár víc), herecký výkon Juda Lawa odzbrojující, anglické prostředí správně anglické a obdivné pohledy mladých mužů nasměrovaných k Oscaru Wildeovi jsou tak výmluvné, že nepotřebují komentář. Pro Wildeovi obdivovatele povinnost.(13.3.2013)

• Chrustyn

Oscar Wilde určitě patří mezi nejznámější (nejen) britské spisovatele. To se však z tohoto filmu nedozvíte. Zato se dozvíme, že Oskárek byl teplej jak dobře uvařená brambora a i když měl doma ženu a děti, muže střídal s gustem neřízené nymfomanky v nejlepších letech. Mě osobně dost vadilo, že se snímek zaměřil jen na tuto část jeho osobnosti a dvouhodinnové sledování nahých zadků Michaela Sheena a Judea Lawa mi nepřineslo nic objevného nebo snad dokonce zajímavého. A to, že se Wilde zkouší obhajovat mu nesežeru. Prostě byl prase a basta. P.S: Všem vášnivým čtenářům se omlouvám.(24.3.2009)

• - Uvažovalo se, že by si roli manželky Oscara Wilda zahrála Theresa Russell. Také zpěvák Sting si zde měl střihnout roličku. (HappySmile)

• - V tomto filmu dostal herec Orlando Bloom svou první filmovou roli, za kterou dostal zaplaceno 300 liber. (HappySmile)