Konference ve Wannsee (TV film)

Conspiracy

Drama / Historický / Válečný / Životopisný

Velká Británie / USA, 2001, 92 min

Konferencia odohrávajúca sa v jednom dome, za jedným stolom, trvajúca približne hodinu a pol... a pritom ani v najmenšom nenudí. Môže za to skvelé, herecké predstavenstvo? A či úprimne podané, mrazivé téma, ktoré nenechá nikoho chladným? Prípadne kvalitný scenár z dielne HBO? Pravdepodobne všetko dokopy..(25.7.2015)

Nečekejte hrůzyplné záběry z koncentračních táborů, tohle komorní drama dává vyniknout nacistickému svinstvu "jen" v rovině verbální. Na působivosti to snímku ale ani v nejmenším neubírá, spíš naopak. Vznešená mluva, vtípky, bažanti na víně, zástupy služebnictva. Tohle ale není setkání aristokratické smetánky, na kterém by se probíraly barvy zahradního nábytku. S odporně chladnokrevnou samozřejmostí se zde rozhoduje o milionech lidských životů, přičemž nad obsahem většiny dialogů zůstává skutečně rozum stát. Silné téma, skvělí herci (Stanley Tucci!!!)...užitečné opáčko z dějepisu pro všechny, kteří ve škole nedávali pozor, ale samozřejmě nejen pro ně.(30.5.2007)

Velmi slušná rekonstrukce jedné ze zásadních událostí druhé světové války. Člověk má místy pocit, že sleduje skutečné jednání, protože přístup (chlad, nadšení), který dokázali herci vtisknout svým postavám, když mluví o deportaci ("čili zastřelení") milionů lidí, je zcela realistický. Už jen z historického hlediska by měl být tento film zaznamenán. P.S. Všiměte si trestů a osudů aktérů "konference" uváděných v závěru filmu.(22.4.2007)

• hirnlego

Film zbytečně srážejí nevěrohodní herci (výkony vesměs dobré, avšak většina nevypadala příliš "německy"), třebaže pár výjimek by se našlo, např. Ben Daniels jako Bühler - tomu jsem to skopčáctví věřila - naproti tomu odbarvený Stanley Tucci jako Eichmann spíše rozesmál. Formát TV filmu je více než pochopitelný - tohle by v kinech nemělo šanci - snímek se zdá být mnohem kratším než ve skutečnosti je a to je rozhodně na škodu, neboť člověk má pocit, že se v něm vlastně vůbec nic nestalo, ačkoli se tam řešila jedna z nejzásadnějších otázek 20. století. Přesto by se tu snad našly i nějaké klady - když už nic jiného, tak alespoň jakás takás informační hodnota, jak že ta ohavná konference vlastně přibližně probíhala - a člověk si hned zpočátku, víc než kdy jindy, uvědomí onu neskonalou absurdnost toho, co měli Němci v plánu (a co také z velké části uskutečnili)...(2.4.2007)

Film, který se v akčnosti příliš nepřetrhne a většinou pouze sleduje v dlouhých, nepřerušovaných záběrech rokování několika mužů sedících kolem stolu. Nuda? Když se tato hrstka vyvolených baví o jednom z největších zvěrstev v dějinách lidstva a když tyto muže hrají herci jako Branagh, Firth a Tucci, tak ani náhodou.(9.7.2010)

• - Jelikož se nezachoval detailní popis konference, musely být některé detaily (podáváné jídlo, rozsazení účastníků kolem stolu, oblečení jednotlivých postav) vymyšleny natáčecím týmem a nezakládají se tedy na žádném historickém podkladu. (StarsFan)

• - Natáčení filmu probíhalo v téměř divadelním stylu. Herci zůstávali v kostýmech od začátku natáčecího dne po jeho konec, prostor sídla nebyl postaven ve studiu, nýbrž se jedná o budovu s pevnými zdmi i stropem, a samotné natáčení probíhalo v dlouhých sekvencích, kde se na jeden povel "akce" často natočilo i více než dvacet stránek scénáře. (StarsFan)

• - 63. minuta, zrovna se jedná se o vraždění v plynových autech. V tu chvíli je záběr na A. Eichmanna (Stanley Tucci), který si zrovna zapaluje cigaretu. V dalším záběru, kdy vidíme A. Eichmanna z profilu, tak si vkládá opět novou cigaretu do úst a zapaluje si ji znovu. (Jimmy15)