Konference ve Wannsee (TV film)

Conspiracy

Drama / Válečný / Historický

Velká Británie / USA, 2001, 92 min

Vynikající komorní drama o "jednom čaji o páté" kde se jen tak mimochodem projedná i jeden z největších zločinů proti lidskosti v podobě konečného řešení židovské otázky. Z výsledku (myšleno filmového) mrazí více než byste řekli, že je vůbec možné. Skvělí jsou hlavně herci ať již Colin Firth či Stanley Tucci. Snímku však jasně vládne Reinard Heydrich v podání jako vždy excelujícího Branagha. Snímek docela předpokládá, že jste s historickými fakty seznámeni a nic moc navíc neosvětluje. K celkové kvalitě stačí jen poznamenat, že je to klasicky zdařilý film z tradičně nadstandartní produkce HBO.(26.1.2005)

Z tohohle snímku mi šel mráz po zádech. Několik málo lidí v čele s Adolfem Eichmannem rozhodli během pár hodin o osudech statisíců nevinných židů. Vynikající výkony Stanley Tucciho, Kennetha Branagha a Colina Firtha. Zkrátka velmi dobře zfilmovaná výpověď o řešení poslední židovské otázky. Navíc mám rád filmy odehrávající se na minimu prostoru a jsou založeny na skvělých dialozích.....(1.10.2007)

Výborné komorní drama o konferenci, při níž bylo dohodnuto vyhlazení Židů v celé Evropě. Kromě tématu, které rozhodně nenechá nikoho chladným, se může tenhle zdařilý televizní snímek pyšnit i vynikajícími hereckými výkony Kennetha Branagha, Colina Firtha a Stanleyho Tucciho.(19.4.2003)

Z historického hlediska bych tomuto filmu dal pět hvězdiček bez mrknutí oka. Ovšem z hlediska kvality musím ubrat. Nechci být nepochopen, ale připadal jsem si jak na čaji o páté. Přitom, když si přečtu právě onen protokol z této konference , který jsem zanechal v diskuzi u tohoto filmu, tak se mě dělá špatně.(4.4.2007)

Malá odbočka: Když už nepřekládáme distribuční názvy věrně, proč ne aspoň zajímavě - co takhle "14 odpovědných mužů"? To jenom na okraj. Výborné komorní drama, prezentující zdánlivě zodpovědné, čestné a racionální muže v naprosto extrémní situaci. Kenneth Branagh jako zdánlivě okouzlující Árijský nadčlověk, Stanley Tucci jako muž na pravém místě se smyslem pro pořádek a Colin Firth, který chce všechno udržet v normách zákona - a vy trnete hrůzou z tématu, které se snaží racionalizovat, rozvrhnout a přesně vyčíslit. 80%(11.9.2007)

• - 63. minuta, zrovna se jedná se o vraždění v plynových autech. V tu chvíli je záběr na A. Eichmanna (Stanley Tucci), který si zrovna zapaluje cigaretu. V dalším záběru, kdy vidíme A. Eichmanna z profilu, tak si vkládá opět novou cigaretu do úst a zapaluje si ji znovu. (Jimmy15)

• - Jelikož se nezachoval detailní popis konference, musely být některé detaily (podáváné jídlo, rozsazení účastníků kolem stolu, oblečení jednotlivých postav) vymyšleny natáčecím týmem a nezakládají se tedy na žádném historickém podkladu. (StarsFan)

• - Natáčení filmu probíhalo v téměř divadelním stylu. Herci zůstávali v kostýmech od začátku natáčecího dne po jeho konec, prostor sídla nebyl postaven ve studiu, nýbrž se jedná o budovu s pevnými zdmi i stropem, a samotné natáčení probíhalo v dlouhých sekvencích, kde se na jeden povel "akce" často natočilo i více než dvacet stránek scénáře. (StarsFan)