Konference ve Wannsee (TV film)

Conspiracy

Drama / Historický / Válečný / Životopisný

Velká Británie / USA, 2001, 92 min

Šílenost u které vám všechno dojde a to i v případě, že o holokaustu lecos víte. V jednom zámečku pár lidí u stolu mezi jedením dobrého jídla a pití drahých koňaků rozhoduje o vyhlazení jednoho národa. Hovor probíhá bez jakýchkoliv emocí, jako-by ti u stolu nebyli lidmi. V diskusích se věcně probírají veškeré aspekty vyhlazení, včetně toho, že by hned likvidovat bylo neefektivní, protože Židé ještě před zabitím mohou vykonat pro Německo nějaké ty otrocké práce.... Jako by jste sledovali poradu kdesi na stavbě, kde se určuje na co se jaká technika nasadí, jak dlouho v daných pracovních podmínkách vydrží, jak to bude s její spotřebou, případně jak bude probíhat sešrotování.... Strašné. Toto bych povinně promítal ve školách. Tvůrcům TV dokumentu tleskám! Snad jen škoda, že jinak skvělí herci si nebyli až tak vizuálně podobní s masovými vrahy, jejichž postavy hráli. * * * * *(9.2.2012)

Patnáct rozhněvaných mužů, hromada zasrané administrativy a jeden neprůstřelný plán. Netřeba připomínat, o čem je děj – to ignorantovi nevysvětlíte a popírač holocaustu vám to stejně sveřepě popře. Nebudu se tady okázale a velkohubě stavět do role kovaného židofila, ale jsem vážně rád, že těm nacistickým zmrdům utnuli tipec alespoň pět minut po dvanácté, Adolf si prostřelil hlavu, když mu přišel účet za plyn a ještě tolik lidí si po válce mohlo říct: Jsem žid a zdráv. Film je to bezpochyby mrazivý a ruku na klopu, i zvrhle zábavný. Přesto bych si briefing nacistických papalášů klidně nechal líbit jako rozhlasovou hru, v níž by mi ke spokojenosti stačil Kanyza, Soukup, Alfréd Strejček a šustění papíru. On kysličníkem árizovaný Branagh představující Heydricha je podobně šťastná volba, jakou by byl Morgan Freeman v roli Hermanna Göringa.(18.8.2012)

Dvanáct lidí, dvě hodiny, navždy pozměněný svět. Z toho nezávazného tlachání, kde největší půtky vznikají proto, že se odporuje některým dřívějším zákonům, mrazí. Branaghův usměvavý, věčně optimistický a přátelský Heydrich patří (minimálně) do top dvacítky největších filmových hajzlů všech dob. Ohrnovat nos nad tím, že se kamera víceméně nepohne od stolu, mi přijde u televizní rekonstrukce události takového charakteru dosti scestné.(24.4.2010)

• hirnlego

Film zbytečně srážejí nevěrohodní herci (výkony vesměs dobré, avšak většina nevypadala příliš "německy"), třebaže pár výjimek by se našlo, např. Ben Daniels jako Bühler - tomu jsem to skopčáctví věřila - naproti tomu odbarvený Stanley Tucci jako Eichmann spíše rozesmál. Formát TV filmu je více než pochopitelný - tohle by v kinech nemělo šanci - snímek se zdá být mnohem kratším než ve skutečnosti je a to je rozhodně na škodu, neboť člověk má pocit, že se v něm vlastně vůbec nic nestalo, ačkoli se tam řešila jedna z nejzásadnějších otázek 20. století. Přesto by se tu snad našly i nějaké klady - když už nic jiného, tak alespoň jakás takás informační hodnota, jak že ta ohavná konference vlastně přibližně probíhala - a člověk si hned zpočátku, víc než kdy jindy, uvědomí onu neskonalou absurdnost toho, co měli Němci v plánu (a co také z velké části uskutečnili)...(2.4.2007)

Nikdy som o konferencii vo Wannsee nepočul, ani nečítal, čo je pri mojom slabšom záujme o históriu pochopiteľné. Aj keď sa väčšina filmu odohráva v jednej miestnosti, nemusí sa vnímavý divák obávať nudy. V postupnom zjednocovaní stanoviska je možné nájsť vzdialenú podobnosť s filmom Dvanásť rozhnevaných mužov, i keď v jednom prípade rozhodovala reálna moc a v druhom argumenty. U Konferencie vo Wannsee na mňa najviac zapôsobilo, že tam prebiehala diskusia, prezentovali sa názory, argumenty a divák si uvedomoval, že touto takmer akademickou debatou sa približuje dohoda, ktorá bude stáť životy väčšiny európskych Židov. Jedinou drobnou výhradou, ktorú k tomuto zaujímavému filmu mám je, že by sa možno našli herci, ktorí by sa viac fyzicky podobali stvárňovaným osobám. Aj keď by neboli herecky tak na výške ako napr. Kenneth Branagh, Colin Firth a Stanley Tucci.(12.6.2015)

• - Jelikož se nezachoval detailní popis konference, musely být některé detaily (podáváné jídlo, rozsazení účastníků kolem stolu, oblečení jednotlivých postav) vymyšleny natáčecím týmem a nezakládají se tedy na žádném historickém podkladu. (StarsFan)

• - Natáčení filmu probíhalo v téměř divadelním stylu. Herci zůstávali v kostýmech od začátku natáčecího dne po jeho konec, prostor sídla nebyl postaven ve studiu, nýbrž se jedná o budovu s pevnými zdmi i stropem, a samotné natáčení probíhalo v dlouhých sekvencích, kde se na jeden povel "akce" často natočilo i více než dvacet stránek scénáře. (StarsFan)

• - 63. minuta, zrovna se jedná se o vraždění v plynových autech. V tu chvíli je záběr na A. Eichmanna (Stanley Tucci), který si zrovna zapaluje cigaretu. V dalším záběru, kdy vidíme A. Eichmanna z profilu, tak si vkládá opět novou cigaretu do úst a zapaluje si ji znovu. (Jimmy15)