Konference ve Wannsee (TV film)

Conspiracy

Drama / Historický / Válečný / Životopisný

Velká Británie / USA, 2001, 92 min

Nechápem prečo šetríte s hviezdičkami, pretože tento film IMHO mohol ísť v pohode do kín, aj keď by ho asi pozerali len fajnšmekri. Určite geniálna komorná dráma o konfrencii, na ktorej sa rozhodlo o konečnom riešení židovskej otázky, a kde jasne vidíte, že nie všetci boli nápadom nadšení ale nechceli šťať proti vetru. Herecké výkony sa určite minimálne pri Branaghovi, Firthovi a hlavne Tuccim dajú pohodlne označiť za Oscarovské. Veľmi, veľmi silný film. P.S. ad Gemini - nacistické právo nebolo pozitivistické ale iusnaturalistické a to sa týka aj Stuckharta, odporúčam Knappovu prvotinu "Problém nacistické právní filosofie" alebo čokoľvek od Sobeka.(2.7.2004)

Velmi zajímavá rekonstrukce utajené nacistické konference ve Wannsee. Řeší se zde židovská otázka. Na snahy o hromadné vystěhování židů z Říše žádná země nereaguje - nikdo je nechce přijmout (ani USA). Nucené práce, hromadná sterilizace, deportace na východ, všechny návrhy zúčastněných se zdají zástupcům SS příliš pomalé. Mají už totiž vlastní řešení, které násilím prosazují - plynové komory.(10.7.2015)

Televízna až divadelnú incenáciu pripomínajúca konverzačka o udalosti, ktorá rozhodla o "konečnom riešení" počas 2 svetovej vojny. Fantastické herecké výkony na čele s Braaghom, Tuccim a Firthom , našlapaný scenár a pod povrchom skrytá hrôza z toho čoho sú zfanatizovaný ľudia schopný. Strašne nepríjemny a depresívny film. 9/10(10.11.2014)

Film, kde nenájdete akčné scény, zvraty, ani dramatickú hudbu. Prakticky celý film sa odohráva za stolom v jednej miestnosti, no napriek tomu sa nebudete nudiť ani na sekundu. Prejednávajú sa totiž veľmi dôležité veci, ktoré majú ostať pred svetom zamlčané. Čo urobíme so židmi? Ako a kde ich likvidovať? Ako ich likvidovať čo najefektívnejšie a najlacnejšie? Čo urobíme s miešanými rodinami? To sú otázky, na ktoré dostanete zaujímavé odpovede, hoci sami prítomní vysoký predstavitelia nemali na všetko jednotný názor. Vzniklo len málo filmov, ktoré vás dokážu udržať v strehu, napriek tomu, že prakticky celý film počúvate dialógy. Nedávno takto zabodoval N. Michalkov s filmom 12. Prečo tento zaujímavý snímok u nás zatiaľ nikto nevydal na DVD je záhada. Ja osobne som ho videl asi pred tromi rokmi na ČT2 v pôvodnom znení. Vzhľadom na to, že je to TV film, musím ohodnotiť plným počtom. 100%.(11.6.2009)

Dvanáct lidí, dvě hodiny, navždy pozměněný svět. Z toho nezávazného tlachání, kde největší půtky vznikají proto, že se odporuje některým dřívějším zákonům, mrazí. Branaghův usměvavý, věčně optimistický a přátelský Heydrich patří (minimálně) do top dvacítky největších filmových hajzlů všech dob. Ohrnovat nos nad tím, že se kamera víceméně nepohne od stolu, mi přijde u televizní rekonstrukce události takového charakteru dosti scestné.(24.4.2010)

• - Dom, ktorý vidíme, keď generál Reinhard Heydrich (Sir Kenneth Branagh) letí lietadlom na konferenciu, je ten istý, v ktorom sa skutočná konferencia naozaj odohrala. Vnútorné priestory domu boli však pre tento film vyrobené. (KIKA123456)

• - Natáčení filmu probíhalo v téměř divadelním stylu. Herci zůstávali v kostýmech od začátku natáčecího dne po jeho konec, prostor sídla nebyl postaven ve studiu, nýbrž se jedná o budovu s pevnými zdmi i stropem, a samotné natáčení probíhalo v dlouhých sekvencích, kde se na jeden povel "akce" často natočilo i více než dvacet stránek scénáře. (StarsFan)

• - Jelikož se nezachoval detailní popis konference, musely být některé detaily (podáváné jídlo, rozsazení účastníků kolem stolu, oblečení jednotlivých postav) vymyšleny natáčecím týmem a nezakládají se tedy na žádném historickém podkladu. (StarsFan)